Ухвала суду № 22423510, 17.10.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2011
Номер справи
2а-5440/11/1270
Номер документу
22423510
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Головуючий у 1 інстанції - Цицюра О. О.

Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2011 року справа №2а-5440/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Компанієць І.Д.

суддів Ханової Р.Ф. , Гімона М.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства «Вуглеприлад» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2011 року у адміністративній справі №2а-5440/11/1270 за позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську до Приватного акціонерного товариства «Вуглеприлад» про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб в сумі 95241,33 грн

В С Т А Н О В И Л А:

Ленінська МДПІ у м. Луганську звернулася до суду з позовом до ПАТ «Вуглеприлад» про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб в сумі 95241,33 грн. Вимоги обґрунтувала тим, що станом на червень 2011 року ПАТ «Вуглеприлад» має податковий борг з орендної плати за землю з юридичних осіб у розмірі 95241,33 грн., який виник за період з 11.11.2010 по 30.05.2011. Борг утворився внаслідок несплати самостійно нарахованого податку в декларації з орендної плати за землю №445 від 21.01.2010, №1755 від 27.01.2011, в уточнюючій податковій декларації №65085 від 20.05.2011 по терміну сплати 30.05.2011, несплати сум узгодженого податкового зобовязання податкового повідомлення-рішення №0001431520/0 від 14.04.2011 на суму 11098,90 грн. Позивачем направлено першу податкову вимогу №1/192523616/24-504 від 07.07.2009, другу податкову вимогу №2/380 від 22.02.2010, після чого прийнято рішення №18 від 02.04.2010 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2011 року позов Ленінської МДПІ в м. Луганську до ПАТ «Вуглеприлад» про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб в сумі 95241,33 грн. - задоволено в повному обсязі. Стягнуто кошти з ПАТ «Вуглеприлад» з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків в рахунок погашення податкового боргу з орендної плати за землю в сумі 95241,33 грн.

Відповідач звернувся з апеляційною скаргою на постанову суду першої інстанції, яку просить скасувати, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. Вважає, що суд першої інстанції прийняв як докази податкового боргу неналежні документи: податкові декларації (які є тільки доказом самостійного визначення платником податкового зобовязання); картка особового рахунку (яка не є первинним документом, тому не може бути доказом по справі). Податкові вимоги є тільки доказом наявності податкового боргу станом на конкретну дату, що вказана в таких вимогах. Судом не встановлені як наявність податкового боргу, так і дата, на яку виник вказаний податковий борг.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п. 2 ч. 1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Приватне акціонерне товариство «Вуглеприлад» (ідентифікаційний код 05400885) зареєстровано юридичною особою 22.10.1996 Виконавчим комітетом Луганської міської ради (а.с.6), перебуває на податковому обліку в Ленінській МДПІ у м. Луганську в якості платника податків з 27.02.1997 за № 14 (а.с.14) та є суб'єктом плати за землю (платником).

ПАТ «Вуглеприлад» самостійно визначило в податковій декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності №1755 від 27.01.2011 суму податкового зобовязання з зазначеного податку за 2011 рік у розмірі 80406,50 грн. (а.с.19) та №445 від 21.01.2010 за 2010 рік у розмірі 184900,01 грн. (а.с.20)., в уточнюючій декларації з зазначеного податку №65085 від 20.05.2011 в розмірі 117,47 грн.

Наявність податкового боргу за відповідачем підтверджується деклараціями орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, розрахунком податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб за період з 01.11.2010 по 30.05.2011 (а.с.16) та розрахунком пені, висновком Ленінської МДПІ у м. Луганську(а.с.15).

ПАТ «Вуглеприлад» направлено першу податкову вимогу №1/192523616/24-504 від 07.07.2009 на суму 25966,89 грн.(а.с.17), другу податкову вимогу за № 2/380 від 22.02.2010 на суму 101611,56 грн. (а.с.17, зворотній бік), дані вимоги отримані уповноваженою особою ПАТ «Вуглеприлад», що підтверджується підписом у корінцях податкових вимог, не оскаржені у встановленому законом порядку і відповідно є чинними.

14.04.2011 року Ленінською МДПІ у м. Луганську проведено камеральну перевірку відповідача з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобовязання по орендній платі за землю, за результатами якої було складено акт №143/152-214 від 14.04.2011 (а.с.24-25).

На підставі акту перевірки №143/152-214 від 14.04.2011 Ленінською МДПІ у м. Луганську 21.04.2011 відносно відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення за платежем «орендна плата за землю з юридичних осіб» №0001431520/0 на суму 11098,90 грн. та , яке отримано уповноваженою особою ПАТ «Вуглеприлад» 26.04.2011 (а.с. 23-24)

Податкове повідомлення-рішення не оскаржене у встановленому законодавством порядку, тому є чинним.

На підтвердження повної сплати податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб ПАТ «Вуглеприлад» надано платіжні доручення, а саме: платіжне доручення №765 від 25.10.2010, яким сплачено 6701,00 грн. орендної плати за землю за договором від 11.12.2007 без зазначення періоду, за який здійснюється оплата;

платіжне доручення №940 від 27 грудня 2010 року, яким сплачено 6701,00 грн. орендної плати за землю за договором від 11.12.2007 року без зазначення періоду, за який здійснюється оплата;

платіжне доручення №941 від 27.12.2010, яким сплачено 4000,00 грн. орендної плати за землю за договором від 21.01.2008 року без зазначення періоду, за який здійснюється оплата;

платіжне доручення №1000 від 25.01.2011, яким сплачено 6701,00 грн. орендної плати за землю за договором від 11.12.2007 року без зазначення періоду, за який здійснюється оплата;

платіжне доручення №1001 від 25.01.2011, яким сплачено 6000,00 грн. орендної плати за договором від 21.01.2008 без зазначення періоду, за який здійснюється оплата;

платіжне доручення №1063 від 28.02.2011, яким сплачено 6701,00 грн. орендної плати за договором від 11.12.2007 без зазначення періоду, за який здійснюється оплата;

платіжне доручення №1142 від 21.03.2011, яким сплачено 6701,00 грн. орендної плати за договором від 11.12.2007 за лютий 2011 року без зазначення періоду, за який здійснюється оплата.

Податковим органом здійснено розподіл коштів, сплачених вищезазначеними платіжними дорученнями, що підтверджується карткою особового рахунку платника податків ПАТ «Вуглеприлад» та не заперечується сторонами.

Судова колегія погоджує висновок суду першої інстанції, що такі дії податкового органу є правомірними, оскільки в платіжних дорученнях позивачем не вказано за який період здійснюється оплата податку з орендної плати за землю.

На підтвердження відсутності податкового боргу, відповідачем надані наступні платіжні доручення:

платіжне доручення №1143 від 21.03.2011, яким сплачено 13901,67 грн. орендної плати за договором від 11.12.2007 за грудень 2010 року та січень 2011 року.

платіжне доручення №1144 від 21.03.2011, яким сплачено 6575,06 грн. орендної плати за землю за договором від 21.01.2008 за квітень, травень 2010 року.

платіжне доручення №1231 від 18.04.2011, яким сплачено 5318,76 грн. орендної плати за землю за договором від 21.01.2008 за червень 2010 року.

платіжне доручення №1263 від 28.04.2011, яким сплачено 6701,00 грн. орендної плати за землю за договором від 11.12.2007 за березень 2011 року.

платіжне доручення №1299 від 18.05.2011, яким сплачено 6818,01 грн. орендної плати за землю за договором від 11.12.2007 за квітень 2011 року.

платіжне доручення №1300 від 18.05.2011, яким сплачено 20000,00 грн. орендної плати за землю за договором від 21.01.2008 без зазначення конкретного періоду.

За вищевказаними платіжними дорученнями кошти зараховані Ленінською МДПІ у м. Луганську не за призначенням платежу, що підтверджується карткою особового рахунку платника податків ПАТ «Вуглеприлад» та не заперечується сторонами.

До набрання чинності Податковим Кодексом України від 02.12.2010 року та на час виникнення спірних в даній адміністративній справі правовідносин порядок справляння плати за землю в Україні встановлювався Законом України від 03 липня 1992 року «Про плату за землю”, статтєю 2 якого передбачалося, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Згідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.

Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, відповідно до статті 17 Закону України «Про плату за землю» сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби відповідно до ст.27 Закону України «Про плату за землю».

Статтєю 25 ЗУ «Про плату за землю» встановлено, щоза прострочення встановлених строків сплати податку справляється пеня. Розмір пені за несвоєчасне внесення орендної плати передбачається у договорі оренди, проте він не може перевищувати ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.

До набрання чинності Податковим кодексом України спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення був Закон України від 21 грудня 2000 року «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до ст.6 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до п.6.2.2. ст..6 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податкові вимоги мають містити крім відомостей, передбачених підпунктом 6.2.3 цієї статті, посилання на підстави їх виставлення; суму податкового боргу, належного до сплати, пені та штрафних санкцій; перелік запропонованих заходів із забезпечення сплати суми податкового боргу.

Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобовязань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.

На підставі п.6.2.3 ст.6 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Згідно п.6.3.2 статті 6 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» у разі коли у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, друга податкова вимога має містити суму консолідованого боргу. При цьому окрема податкова вимога щодо такого нового податкового боргу не виставляється.

Консолідованим вважається борг, визначений у першій податковій вимозі, збільшений на суму нового податкового боргу, що виник до виставлення другої податкової вимоги.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 року, п.20..18 ст.20 якого встановлено, що органи державної податкової служби мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Згідно п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобовязані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобовязання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

З огляду на зазначене, суд першої інстанції правильно не взяв до уваги доводи відповідача про сплату орендної сплати за землю за зазначені в платіжних дорученнях за березень-травень 2011 року періоди, оскільки законом передбачено з 01.01.2011 року обовязок податкового органу зарахувати кошти, що сплачує платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення, незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п.п.87.1, п.п. 87.2 ст.87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно з п.п.95.2, п.п.95.3 ст.95 Податкового Кодексу стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

На підставі викладеного суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку, що за відповідачем рахується податковий борг з орендної плати за землю з юридичних осіб в сумі 95241,33 грн., який до теперішнього часу не сплачено та стягнув кошти в сумі 95241,33 грн. з рахунків відповідача як платника податків в банках.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись ст.ст. 24, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства «Вуглеприлад» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2011 року у адміністративній справі №2а-5440/11/1270 залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2011 року у адміністративній справі №2а-5440/11/1270 залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею чинності.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді Р.Ф.Ханова

М.М.Гімон