Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції - Твердохліб Р.С.
Суддя-доповідач - Горбенко К.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2011 року справа №2а-1454/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Горбенко К.П.
суддів Попова В.В. , Лях О.П.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Свердловської міської ради Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2011 р. у справі № 2а-1454/11/1270 за позовом Державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області до Комунального підприємства «Свердловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області про стягнення податкового боргу в розмірі 913558,46 грн. шляхом надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства «Свердловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області про стягнення податкового боргу в розмірі 913558,46 грн. шляхом надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Свої позовні вимоги обґрунтовував тим, що Комунальне підприємство «Свердловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в м. Свердловську Луганської області як платник податків.
Станом на 10 березня 2011 року за комунальним підприємством «Свердловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області рахується податковий борг в загальній сумі 913558,46 грн., з яких податковий борг по податку на додану вартість складає 272466,87 грн., податок на прибуток 558262,80 грн., збір за забруднення навколишнього природного середовища 79880,20 грн., збір за геологорозвідувальні роботи 173,76 грн., пеня, нарахована за несвоєчасну сплату податкового боргу 2774,83 грн.
Враховуючи, що комунальне підприємство «Свердловськтеплозабезпечення» самостійно податковий борг з податку на додану вартість, з податку на прибуток підприємства, зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, зі збору за геологорозвідувальні роботи не сплатило, позивач просить стягнути його в судовому порядку шляхом надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, оскільки відповідно до підпункту 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами, та відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2011 позовні вимоги задоволено.
Надано дозвіл державній податковій інспекції в м. Свердловську Луганської області (ідентифікаційний код 21757635, місцезнаходження: 94800, м. Свердловськ, вул. Свердлова, буд. 10) на погашення усієї суми податкового боргу в загальному розмірі 913558,46 грн. (дев'ятсот тринадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят вісім гривень сорок шість копійок) за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі комунального підприємства "Свердловськтеплозабезпечення" Свердловської міської ради Луганської області (ідентифікаційний код 35015995, місцезнаходження: 94812, Луганська область, м. Свердловськ, кв. 60 років СРСР, буд. 55).
Не погодившись з винесеною постановою Свердловською міською радою Луганської області подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду. Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням судом при винесенні рішення норм матеріального і процесуального права, не дослідження обставин, що мають значення для справи, у повному обсязі, необхідному для правильного й обґрунтованого вирішення спору, тому просить скасувати постанову суду першої інстанції та направити справу на новий розгляд.
Сторони в судове засідання не зявились, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, погоджується з судом першої інстанції про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що комунальне підприємство «Свердловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області 05 липня 2007 року, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців 1391102 0000 001086 та як платник податків та зборів знаходиться на обліку державній податковій інспекції у м. Свердловську Луганської області (арк.. справи 4, 6).
Комунальне підприємство «Свердловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області є платником податку на додану вартість, податку на прибуток підприємства, збору за геологорозвідувальні роботи, збору за забруднення навколишнього природного середовища.
На підставі актів про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобовязань до бюджету від 16 листопада 2010 року № 1339-15-10-35015995, від 16 грудня 2010 року № 1436-15-20-35015995, від 01 лютого 2010 року № 070-15-20-3501599, від 21.05.2010 № 614-15-10-35015995, акту про результати планової виїзної перевірки від 10 листопада 2009 року № 1162/23/35015995 (арк. справи 44, 58, 68-69, 90-91), а також у відповідності із підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» державною податковою інспекцією в м. Свердловську податковими повідомленнями-рішеннями до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкцій:
- від 17 листопада 2010 року № 0001521540/0 по податку на прибуток в розмірі 21857,49 грн., яке отримано посадовою особою відповідача 17.11.2010 (арк. справи 42);
- від 17 листопада 2010 року № 0001531540/0 по податку на прибуток в розмірі 22683,86 грн., яке отримано посадовою особою відповідача 17.11.2010 (арк. справи 43);
- від 17 листопада 2010 року № 0001511540/0 по податку на прибуток в розмірі 966,66 грн., яке отримано посадовою особою відповідача 17.11.2010 (арк. справи 43);
- від 23 грудня 2010 року № 0002961840/0 за збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету в розмірі 173,86 грн., яке отримано посадовою особою відповідача 28.12.2010 (арк. справи 57);
- від 01 лютого 2010 року № 0000281840/0 за збір за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 72,81 грн., яке отримано посадовою особою відповідача 01.02.2010 (арк. справи 63);
- від 16 листопада 2010 року № 0000102344/0 за збір за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 74620,35 грн., яке отримано посадовою особою відповідача 16.11.2010 (арк. справи 67);
- від 21 травня 2010 року № 0000671640/0 з податку на додану вартість в розмірі 74620,35 грн., яке отримано посадовою особою відповідача 21.05.2010 (арк. справи 89).
Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Згідно із підпунктом 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
Абзацом 6 підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" регламентовано, що день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
Комунальне підприємство «Свердловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області податкові повідомлення - рішення державної податкової інспекції у м. Свердловську Луганської області ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувало, тому визначені ними податкові зобов'язання згідно із підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" вважаються узгодженими у день отримання платником податків податкового повідомлення - рішення.
Відповідно до статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобовязань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога- не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога- не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання вищезазначених положень Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» державною податковою інспекцією у м. Свердловську Луганської області на адресу комунального підприємства «Сверловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області надсилались перша податкова вимога від 23 лютого 2009 року № 1/53 про наявність податкового боргу в сумі 156797,00 грн., яка отримана посадовою відповідача 23.02.2009, про що свідчить особистий підпис посадової особи відповідача, та друга податкова вимога від 01 квітня 2009 року № 2/80 про наявність боргу в сумі 128529,30 грн., яка також отримана посадовою відповідача 01.04.2009, про що свідчить особистий підпис посадової особи відповідача (арк. справи 8,9).
Зазначені заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідача.
Також сума заборгованості по податку на додану вартість, податку на прибуток підприємства, збору за геологорозвідувальні роботи, збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також пені - підтверджується зворотнім боком облікової картки платника, розрахунком залишку несплаченої пені за даними особових рахунків станом на 10.03.2011 (арк. справи 10-18, 47-56, 59-64, 75-88, 110).
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Витягами про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 23.03.2009, від 23.03.2009, від 26.10.2010 підтверджено, що до Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесено реєстраційний запис про публічне обтяження податкової застави обєктів, зазначених у актах опису активів на які поширюється право податкової застави комунального підприємства «Свердловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області від 19.03.2009 № 9, від 19.03.2009 № 10, від 21.10.2010 № 47 (арк. справи 19, 20, 21). Акти опису активів, на які поширюється право податкової застави від 19 березня 2009 № 9, від 19 березня 2009 № 10, від 21 жовтня 2010 № 47 підписані посадовими особами сторін (арк. справи 22, 23-24, 25-28).
Також на підтвердження зазначених обставин в матеріалах справи наявна постанова відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції Луганської області про арешт коштів комунального підприємства «Свердловськтеплозабезпечення» в сумі 1018042,29 (арк. справи 112).
Таким чином враховуючи вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню, оскільки відповідач позовні вимоги в повному обсязі визнав, але за час судового розгляду справи у добровільному порядку податковий борг в загальній сумі 913558,46 грн., з яких податковий борг по податку на додану вартість складає 272466,87 грн., податок на прибуток 558262,80 грн., збір за забруднення навколишнього природного середовища 79880,20 грн., збір за геологорозвідувальні роботи 173,76 грн., пеня, нарахована за несвоєчасну сплату податкового боргу 2774,83 грн. не сплатив.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Свердловської міської ради Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2011 р. у справі № 2а-1454/11/1270 залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2011 р. у справі № 2а-1454/11/1270 за позовом Державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області до Комунального підприємства «Свердловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області про стягнення податкового боргу в розмірі 913558,46 грн. шляхом надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі - залишити без змін.
Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п?ять днів після направлення їх копій особами, які беруть участь у справі і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили
Головуючий:К.П. Горбенко
Судді: О.П. Лях
В.В. Попов