Ухвала суду № 22403494, 10.08.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2011
Номер справи
2а/0570/8382/2011
Номер документу
22403494
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Шальєва В.А.

Суддя-доповідач - Радіонова О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2011 року справа №2а/0570/8382/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Радіонової О.О.

суддів Нікуліна О.А. , Жаботинської С.В.

при секретарі судового засіданняКасьяновій В.М.

за участю представників від:

позивача: ОСОБА_2, представник за дов. від 30.12.10р.

відповідача: ОСОБА_3, представник за дов. від 01.06.11р.

розглянувши у відкритому судовомуКомунального підприємства

засіданні апеляційну скаргу «Компанія «Вода Донбасу»

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від07 липня 2011 року

по адміністративній справі № 2а/0570/8382/2011

за позовом Комунального підприємства

«Компанія «Вода Донбасу»

до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області

про скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИЛА:

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про скасування податкових повідомлень-рішень (арк. спр.5-7).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2011 року відкрито провадження у справі за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (арк. спр. 1).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 07 липня 2011 року у задоволені позову відмовлено (арк. спр. 101-105).

В обґрунтування прийнятого рішення суд першої інстанції зазначив, що відповідачем в судовому засіданні повністю доведено, що оскаржувані рішення про застосування штрафних санкцій були прийняті законно, обґрунтовано та з урахуванням всіх обставин.

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 липня 2011 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права (арк. спр. 107-109).

В апеляційній скарзі скаржник посилається на те, що судом першої інстанції не враховано, що припинення права спеціального використання у випадку закінчення строку дії дозволу здійснюється за рішенням органу, який видав дозвіл на спеціальне використання. Проте, таке рішення не приймалося.

Також апелянт вказує на недослідженість судом першої інстанції доказів, наявних у матеріалах справи.

Представник апелянта у судовому засіданні підтримала апеляційну скаргу та просила суд її задовольнити.

Представник відповідача заперечувала проти апеляційної скарги та просила залишити без змін рішення суду першої інстанції.

Колегія суддів обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши матеріали справи та заслухавши представників сторін, встановила наступне.

Позивач Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» є юридичною особою, включено до ЄДРПОУ за № 00191678, діє на підставі статуту. Часовоярське регіональне виробниче управління є відокремленим підрозділом без юридичного статусу комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» включено до ЄДРПОУ за № 35397900, діє на підставі Положення № 4 про Часовоярське РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу».

Відповідач Артемівська обєднана державна податкова інспекція є субєктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» та Податковим кодексом України повноваження.

Плановою виїзною перевіркою Часовоярського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року встановлено порушення, зокрема, п. 3, п. 9, ст. 44, ч. 4 ст. 30 Водного кодексу України, п. 4, п. 8, п. 13 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999р. № 303, п. 5.4, п. 5.5, п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища № 544/3837 від 09.08.1999р., затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, в результаті чого підприємством за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2010 р. занижено збір за забруднення навколишнього природного середовища за понадлімітні скиди зворотних в водні обєкти в загальній сумі 71580,18 грн., в тому числі за І квартал 2009 р. в сумі 51603,48 грн., за ІІ квартал 2009 р. в сумі 19976,70 грн., що підтверджується актом Артемівської обєднаної державної податкової інспекції від № 467/23-35397900 від 15.04.2011 р.

На підставі зазначеного акту перевірки податковим органом стосовно Часовоярського регіонального виробничого управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» 18.06.2009 року прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000452342 від 04.05.2011 р. про збільшення суми грошового зобовязання в розмірі 14266,69 грн., в тому числі за основним платежем 11413,35 грн. та штрафні санкції в сумі 2853,34 грн., № 0000462342 від 04.05.2011 р. про збільшення грошового зобовязання в сумі 59505,99 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 47604,79 грн. та за штрафними санкціями в сумі 11901,20 грн. та № 0000442342 від 04.05.2011 р. про збільшення суми податкового зобовязання в розмірі 15702,55 грн., з яких основний платіж в розмірі 12562,04 грн. та штрафні санкції в сумі 3140,51 грн. за порушення п. 3, п. 9, ст. 44, ч. 4 ст. 30 Водного кодексу України, п. 4, п. 8, п. 13 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою КМУ від 01.03.1999р. № 303, п. 5.4, п. 5.5, п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища № 544/3837 від 09.08.1999р., затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України.

Відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Податковим кодексом України та Водним кодексом України.

Згідно з пунктом 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 9 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Відповідно до статей 48, 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається: державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення;

Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.

Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.

Відповідно до пункту 3 Положення про порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів і встановлення лімітів використання ресурсів загальнодержавного значення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1992р. № 459, дозвіл на спеціальне використання природних ресурсів - це офіційний документ, який засвідчує право підприємств, установ, організацій, громадян на використання конкретних природних ресурсів у межах затверджених лімітів.

Відповідно до п. 2 ст. 55 Водного кодексу України право юридичних та фізичних осіб на спеціальне водокористування припиняється у разі, зокрема, закінчення строку спеціального водокористування.

Судом першої інстанції встановлено та не спростовується доводами апеляційної скарги, що в позивача з 01 вересня 2008 року закінчився термін дії дозволу на спеціальне використання природних ресурсів № Укр-Дон-3024. Термін дії не продовжувався.

Відповідно до пункту 9.1.12 статті 9 Податкового кодексу України, збір за спеціальне використання води належить до загальнодержавних податків та зборів.

Відповідно до пункту 6 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 1999 року № 303 ліміти скидів у водні об'єкти державного значення для первинних водокористувачів визначаються у дозволах на спеціальне водокористування.

Пунктом 8 Порядку передбачено, що за понадлімітні обсяги скидів і розміщення відходів збір обчислюється в установленому порядку в п'ятикратному розмірі.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що відсутність у період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2010 року у позивача як платника збору лімітів скидів доводить правомірність прийняття оскаржуваного повідомлення-рішення.

Посилання апелянта на те, що оскільки Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області не було прийнято рішення щодо припинення права Часоворського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» на спеціальне водокористування, то дозвіл від 15 березня 2006 року № Укр-Дон-3024 є чинним до теперішнього часу колегія суддів не приймає, оскільки відсутність рішення про припинення дозволу само по собі не є підтвердженням наявності затверджених лімітів. Застосування відповідачем до позивача підвищеного розміру сплати повязане не із скасуванням дозволу шляхом прийняття рішення, а з відсутністю лімітів.

Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 липня 2011 року у адміністративній справі № 2а/0570/8382/2011 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 липня 2011 року у адміністративній справі № 2а/0570/8382/2011 за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про скасування податкових повідомлень-рішень залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали проголошені у судовому засіданні 10 серпня 2011 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі.

Ухвала у повному обсязі складена та підписана колегією суддів 12 серпня 2011 року.

Головуючий суддя О.О.Радіонова

Судді О.А. Нікулін

С.В. Жаботинська