Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції - Цицюра О. О.
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 серпня 2011 року справа №2а-2974/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Ястребової Л.В.
суддів Чумака С.Ю. , Дяченко С.П.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 травня 2011 року по справі №2а-2974/11/1270 за позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську до Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Анікс, ЛТД», третя особа начальник управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради держреєстратор про скасування державної реєстрації змін до установчих документів від 27.12.2010 року щодо змін юридичної адреси, -
ВСТАНОВИЛА:
У квітні 2010 року Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м. Луганську звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Анікс, ЛТД», третя особа начальник управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради держреєстратор про скасування державної реєстрації змін до установчих документів від 27.12.2010 року щодо змін юридичної адреси.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 19 травня 2011 року у задоволенні позову Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську відмовлено.
В апеляційній скарзі Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м. Луганську просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги позивача в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне зясування всіх обставин справи.
Сторони до суду не прибули.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Фірма «Анікс, ЛТД» товариство з обмеженою відповідальністю зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Харківської міської ради 16.01.2006 року, ідентифікаційний код 21170887, місцезнаходження: 61009, Харківська область, м. Харків, вул.. Валдайська, б. 24-а кв. 9.
27.12.2010 року державним реєстратором у виконавчому комітеті Харківської міської ради на підставі поданих документів, передбачених ст. 19 та ст. 29 Закону, було внесено зміни до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР та проведено державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ Фірма «Анікс, ЛТД», що пов'язані, зокрема із зміною місцезнаходження юридичної особи. Нове місцезнаходження: 91055, Луганська обл., Жовтневий район, м. Луганськ, вул. Фрунзе, буд. 4, приміщ. 1-а.
У зв'язку зі зміною місцезнаходження ТОВ Фірма «Анікс, ЛТД», юридичну особу було знято з обліку у Департаменті державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Харківської міської ради та згідно ст. 14 Закону відбулась передача реєстраційної справи юридичної особи державному реєстратору у виконавчому комітеті Луганської міської ради, після чого 19.01.2011р. до ЄДР було внесено запис про прийом та постановку на облік цієї реєстраційної справи.
15.02.2011 року, державним реєстратором, на підставі поданих документів, були внесені зміни до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР, пов'язані із зміною місцезнаходження юридичної особи. Новим місцезнаходженням зазначена адреса: 91055, Луганська область, м. Луганськ, Ленінський район, вул. Фрунзе, буд. 4, приміщення 1а.
16.03.2011 року державний реєстратор, згідно ст. 19 Закону, у зв'язку з отриманням від державної податкової інспекції повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, направив керівнику юридичної особи ОСОБА_2 повідомлення № 01-13/669 про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки (форма № 6) про підтвердження відомостей про юридичну особу до 16.04.2011 року. Однак, 25.03.2011 року державному реєстратору повернувся відправлений лист, у зв'язку із чим 25.03.2011 року державним реєстратором було внесено запис до ЄДР про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» місцезнаходження юридичної особи - це адреса органу або особи, які згідно із законом чи установчими документами юридичної особи виступають від її імені.
Згідно ч. 3 ст. 4 вказаного Закону України встановлено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
За змістом частини 1 ст. 17 вказаного Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Частиною 2 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» зокрема передбачено, що в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо місцезнаходження юридичної особи.
Відповідно до змісту частин 1, 2 ст. 18 вказаного вище Закону встановлено, що якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.
Частиною першою ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» встановлено перелік документів необхідних для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, який є вичерпним.
Відповідно до ч. 7 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Згідно ст. 30 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
За приписами ч. 1 статті 27 зазначеного Закону підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи;
-невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цьогоЗакону;
- порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема;
-наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи;
-невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичноїособи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі;
-наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону;
-наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися;
-використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;
-встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.
Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за зазначеною адресою, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Відповідно до ст. 31 Закону скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься до журналу обліку реєстраційних дій. Державний реєстратор у строк, що не перевищує двох робочих днів з дати надходження судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, вносить до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо інше не встановлено судовим рішенням, та в той же день повідомляє органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України про внесення такого запису.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що у державного реєстратора відсутні повноваження щодо перевірки зазначеного у реєстраційній картці та статуті місцезнаходження юридичної особи дійсній адреси органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Частиною 4 ст. 89 Цивільного кодексу України передбачено, що до Єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.
Частиною 3 ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" встановлено, що установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Із матеріалів справи вбачається, що подані до реєстрації у Єдиному державному реєстрі відомості щодо зміни місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ Фірма «Анікс, ЛТД» відповідали вимогам чинного законодавства щодо їх достовірності. В реєстраційній справі відсутні відомості, на підставі яких можна було дійти висновку про недостовірність запису про адресу ТОВ Фірма «Анікс, ЛТД».
За змістом ст. 5 Закону України «Про Державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Статтею 11 цього Закону передбачено, що державний реєстратор після внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця зобов'язаний сформувати реєстраційну справу.
Передача реєстраційної справи відповідно до ст. 14 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» здійснюється у разі зміни місцезнаходження юридичної особи, якщо нове місцезнаходження розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.
Державним реєстратором виконавчого комітету Луганської міської ради після отримання реєстраційної справи, 19.01.2011 було взято на облік ТОВ Фірма «Анікс, ЛТД».
Апелянт в обґрунтування своїх вимог посилається на довідку від 12.03.2011 року, згідно якої платник податків не знаходиться за юридичною адресою м. Луганськ, вул.. Фрунзе, буд. 4, прим. 1А, тобто відомості Єдиного державного реєстру стосовно місцезнаходження даного підприємства та його посадових осіб є недостовірними, що є підставою для скасування реєстраційної дії щодо внесення змін до відомостей про юридичну адресу ТОВ Фірма «АНІКС, ЛТД», що є помилковим.
Як вбачається із матеріалів справи та стверджує апелянт, на підставі вказаної довідки позивачем направлено Державному реєстратору повідомлення від 12.03.2011 року № 10309/29-005 форми № 18-)ПП про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, а 16.03.2011 року державним реєстратором було внесено запис до ЄДР про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, у зв'язку з тим, що ТОВ Фірма «Анікс, ЛТД» не підтвердило своє місцезнаходження.
Відповідно до пункту 12 статті 19 Закону України № 755 у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. Відповідно до пункту 13 статті 19 Закону України № 755 державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті. Згідно з пунктом 14 статті 19 Закону України № 755 у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відсутність юридичної особи ТОВ Фірма «Анікс, ЛТД» за місцезнаходженням не може мати наслідком скасування або визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження юридичної особи. Відсутність юридичної особи за місцезнаходженням є підставою для внесення таких відомостей до Єдиного державного реєстру та постановлення судового рішення про припинення юридичної особи, оскільки відповідно до частини 2 статті 38 Закону України № 755 підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням. Пунктом 17 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в України» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ретельно перевірив обставини справи та судове рішення прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 статті 198, ст.ст.200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 травня 2011 року по справі №2а-2974/11/1270 залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий: Л.В.Ястребова
Судді: С.Ю.Чумак
С.П.Дяченко