Ухвала суду № 22377179, 12.07.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2011
Номер справи
2а/0570/4662/2011
Номер документу
22377179
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Абдукадирова К.Е.

Суддя-доповідач - Блохін А.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2011 року справа №2а/0570/4662/2011

приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Блохіна А.А.

суддів Міронової Г.М. , Юрко І.В.

при секретарі Задоєнку О.В., за участю представника відповідача Бондар О.Л. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 травня 2011р. по справі № 2а/0570/4662/2011 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Технічний центр домофонізації «ЦИФРАЛСЕРВІСДОНЕЦЬК», м. Донецьк до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.08.2010р. № 0003782344 та № 0003772344, -

В С Т А Н О В И Л А:

Товариством з обмеженою відповідальністю «Технічний центр домофонізації «ЦИФРАЛСЕРВІСДОНЕЦЬК» заявлено позов до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.08.2010р. № 0003782344.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідачем помилково зроблено висновки про здійснення діяльності без придбання торгового патенту, оскільки вартість послуг по програмуванню ключів відповідачем помилково визначено як продажну вартість самих ключів. Позивач не погоджується з цим висновком, оскільки споживачам продається не колюч, як товар, а послуги по програмуванню (перепрограмуванню) ключів на виконання умов укладених договорів. Власне ключ, як фізичний елемент системи обмеженого доступу, що є носієм відповідної програми йде у комплекті безкоштовно. Доказом того, що обєктом продажу є саме програмування ключа, а не сам ключ є фіскальні чеки, в яких зазначено призначення платежу «програмування ключа».

Діяльність позивача не є підпадає під визначення побутових послуг, перелік яких затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.98 р. № 576. Самостійне віднесення відповідачем діяльності позивача до цих послуг не відповідає вимогам зазначеної постанови, якою забороняється самостійне визначення видів діяльності, які підлягають патентуванню.

Зазначає, що при оскарження рішення в адміністративному порядку скарги позивача по суті не розглядалися, доводи, викладені у скаргах до уваги не прийняті, що стало наслідком винесення відповідачем незаконного рішення. Враховуючи викладене, просить позов задовольнити.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23 травня 2011р. по справі № 2а/0570/4662/2011 задоволені позовні вимоги, а саме визнатно недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.08.2010 року № 0003782344.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі міста Донецька подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як незаконну та необґрунтовану, яка прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить прийняти нову постанову, якою у задоволені позову відмовити.

Сторони про час, місце та дату судового розгляду були повідомлені належним чином, проте правом бути присутніми на судовому розгляді позивач не скористався.

Представник відповідача, у судовому засіданні, доводи апеляційної скарги підтримав, просив останню задовольнити.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у справі, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Технічний центр домофонізації «ЦИФРАЛСЕРВІСДОНЕЦЬК» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Донецької міської ради 06.06.2007р., включене до ЄДРПОУ за номером 35175527 (арк. справи 105 122), перебуває на податковому обліку в у Ворошиловському районі м. Донецька.

Відповідно до частини 2 статі 19 Конституції України та частини 3 статі 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до пункту 4 статі 10 наведеного Закону на державні податкові інспекції в районах у містах серед інших функцій покладено здійснення контролю за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів. Зазначені функції співпадають з правами органів державної податкової служби, які визначені п. 2 ст. 11 розділу 3 зазначеного Закону.

Згідно із пунктом 2 статті 11 цього Закону органи державної податкової служби у випадках, у межах компетенції та порядку, встановленого Законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Відповідно до частини 3 статі 9 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» контроль за дотриманням вимог цього Закону здійснюється державними податковими органами та органами Міністерства внутрішніх справ України.

Статтею 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Відповідно до статі 16 наведеного Закону, контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.

Планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими законом нараховувати або стягувати податки і збори (обов'язкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5 - 9 статі 9 цього Закону. Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку. Будь-яке податкове або адміністративне нарахування, здійснене з порушенням цього правила, вважається незаконним та не підлягає виконанню.

Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.

Стаття 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначає умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок. Згідно зазначеної норми, посадові особи органів державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: 1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

З матеріалів справи вбачається, що у відповідності до вимог статі 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» позивачу були вручені направлення на проведення планової перевірки від 19.07.2010р. № 670 та № 685 (а.с. 160).

За таких обставин, суд приходить до висновку, що перевірка проведена у відповідності до вимог статей 10, 11, 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

26.07.2010р. відповідачем проведена перевірка за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт № 0376/05/62/23/35175527 від 26.07.2010р. (а.с. 41 44).

На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем прийнято спірне рішення про застосування штрафних (фінансових) санкції від 13.08.2010р. № 0003782344, яким до позивача застосовна штрафна санкція в сумі 3562,67 грн. на підставі пункту 1 статі 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» за порушення пункту 1 статі 1 цього Закону (а.с. 125).

Зазначене рішення було оскаржене позивачем в адміністративному порядку. Рішенням ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька від 14.10.2010р. № 45505/10/25012 скарга була залишена без задоволення, а рішення про застосування штрафних (фінансових) санкції без змін (а.с. 60 63). Рішенням ДПА в Донецькій області від 05.11.2010р. № 19608/10/25-213-5 повторна скарга позивача була залишена без розгляду та повернута позивачу на тій підставі, що скарга не була підписана (а. с. 68 69). Рішенням ДПА в Донецькій області від 25.11.2010р. № 20730/10/25-213-5 повторна скарга позивача була повторно залишена без розгляду у звязку із пропущенням строків оскарження (а. с. 70 72).

Як вбачається з акту перевірки (а.с. 42, 43) підставою застосування до позивача штрафних санкцій за відсутність торгового патенту стало наступне. Позивач укладає договори на виконання монтажних робіт з встановлення систем багатоквартирного домофону. Ціна договору складається з вартості товару та обладнання для встановлення системи на певну кількість квартир, а саме: металеві двері парадного входу, ключі, блок виклику та інше. Цей товар позивач придбаває у ТОВ «ТЦД «Цифрал». Фактично позивач укладає договори, вартість яких складається як з вартості товару для встановлення системи так і з монтажних робіт. Крім того, позивач щоденно реалізує ключі для системи, які ним програмуються.

Самі монтажні роботи позивач не здійснює, оскільки згідно договору та акту приймання-здачі робіт монтаж здійснює підрядник ТОВ «ТЦД «Цифрал», а позивач перераховує кошти за монтаж з нової вартості системи ТОВ «ТЦД «Цифрал». Залишок суми, сплаченої за систему, є платою за обладнання (двері, ключі, домофон), що з мінімальною націнкою залишається на рахунку позивача. Фактично, позивач реалізує товар, здійснює обслуговування та ремонт системи й отримує абонентську плату. Таким чином, перевіркою встановлено здійснення позивачем роздрібної торгівлі без придбання відповідного торгового патенту протягом 167 днів.

Отже, на думку відповідача, позивач фактично реалізовує товари (здійснює торгівлю) дверми, ключами, омофонами, які необхідні для виконання договорів, без придбання торгового патенту чим порушено пункт 1 статі 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».

В матеріалах справи міститься договір доручення № 1866 від 23.06.2010р. (а.с. 169), згідно з яким позивач доручив Маркіній Н.К. (мешканцю будинку) укласти від його імені та його за рахунок договір на монтаж багатоквартирного домофону, договір безоплатного користування системою обмеженого доступу (СОД), договір про надання послуг по технічному обслуговуванню та ремонту СОД.

На виконання цього договору доручення Маркіна Н.К. укладено договір № 1866 від 23.06.2010р. на виконання монтажних робіт (а.с. 171) між жильцями будинку № 63 та ТОВ «ТЦД «Цифрал сервіс Донецьк», згідно із яким ТОВ «ТЦД «Цифрал сервіс Донецьк» (позивач) зобовязується виконати за завданням замовника (жильців будинку) роботи по встановленню системи багатоквартирного домофону «Цифрал 2094/tc» з використанням власних матеріалів та обладнання.

Ціна договору складається із вартості обладнання та встановлення системи на 27 квартир. Перелік обладнання, яке входить до монтажу системи наведений у додатку № 1 до цього договору (а.с.173).

Факт виконання монтажних робіт підтверджується актом виконаних робіт від 27.07.2010р. (а.с. 175).

Відповідно до частини 1 статі 1 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» об'єктом правового регулювання згідно з цим Законом є торговельна діяльність за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток на території України, діяльність з обміну готівкових валютних цінностей (включаючи операції з готівковими платіжними засобами, вираженими в іноземній валюті, та з кредитними картками), а також діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг.

Частиною 2 статі 1 цього Закону визначено коло субєктів правовідносин, які підлягають регулюванню за цим Законом. Ними є юридичні особи та суб'єкти підприємницької діяльності, що не мають статусу юридичної особи, - резиденти і нерезиденти, а також їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо), які займаються підприємницькою діяльністю, передбаченою частиною першою цієї статті.

Відповідно до пункту 1 статі 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.

Статтею 2 цього Закону встановлено поняття торгового патенту.

Торговий патент це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності.

Торговий патент придбавається суб'єктами підприємницької діяльності, предметом діяльності яких є види, зазначені у частині першій статті 1 цього Закону

Виходячи з аналізу наведених норм, для придбання патенту діяльність повинна мати ознаки торговельної, що є предметом доказування в даній справі.

Поняття торговельної діяльності, що підлягає патентуванню, визначено у пункті 2 статі 3 цього Закону, де чітко вказано, що торговельною діяльністю у цьому Законі слід розуміти роздрібну та оптову торгівлю, діяльність у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток.

Під пунктами продажу товарів у цьому Законі слід розуміти: магазини та інші торгові точки, які знаходяться в окремих приміщеннях, будівлях або їх частинах і мають торговельний зал для покупців або використовують для торгівлі його частину; кіоски, палатки та інші малі архітектурні форми, які займають окремі приміщення, але не мають вбудованого торговельного залу для покупців; автомагазини, розвозки та інші види пересувної торговельної мережі; лотки, прилавки та інші види торгових точок у відведених для торговельної діяльності місцях, крім лотків, прилавків, що надаються в оренду суб'єктам підприємницької діяльності - фізичним особам та знаходяться в межах спеціалізованих підприємств сфери торгівлі - ринків усіх форм власності;

стаціонарні, малогабаритні і пересувні автозаправні станції, заправні пункти, які здійснюють торгівлю нафтопродуктами та стиснутим газом; фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, їдальні, ресторани, кафе, закусочні, бари, буфети, відкриті літні майданчики, кіоски та інші пункти громадського харчування; оптові бази, склади-магазини або інші приміщення, які використовуються для здійснення оптової торгівлі за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток.

Цей перелік пунктів продажу є вичерпним.

Згідно із абзацем 4 статі 8 наведеного Закону суб'єкти підприємницької діяльності за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.

В обґрунтування застосування до позивача штрафних санкцій податковим органом покладний висновок про те, що позивач реалізує за готівку товари, які необхідні для виконання договорів (ключі, двері, домофони), які зберігаються на складі позивача.

Розділом 2 договору на виконання монтажних робіт № 1866 від 23.06.2010р. (а.с. 171) передбачено, що вартість робіт включає вартість обладнання.

Порядок укладання та виконання договорів на виконання монтажних робіт регулюється нормами параграфу 3 глави 61 Цивільного кодексу України. Зазначений договір є різновидом договору будівельного підряду.

Відповідно до ст. 879 Цивільного кодексу України матеріально-технічне забезпечення будівництва покладається на підрядника, якщо інше не встановлено договором будівельного підряду.

Підрядник, який зобов'язаний здійснювати матеріально-технічне забезпечення будівництва, несе ризик неможливості використання наданого ним матеріалу (деталей, конструкцій) або устаткування без погіршення якості робіт.

Оплата робіт провадиться після прийняття замовником збудованого об'єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін.

З аналізу наведених норм вбачається, за загальним правилом матеріально-технічне забезпечення будівництва покладається саме на підрядника. Під матеріально-технічним забезпеченням в свою чергу розуміється надання всіх необхідних матеріалів, конструкцій, деталей та устаткування.

Отже, закладення у ціну договору вартості необхідних для виконання робіт матеріалів покликано правовою природою договору будівельного підряду і це є виключним правом сторін договору, обумовленим чинним законодавством.

Крім того, слід зазначити, що факт включення до ціни договору вартості товарів з націнкою не є ознакою торгівельної діяльності у розумінні ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».

Колегія суддів звертає увагу, що за готівку позивач реалізує не товари, як то стверджує відповідач, а саме, послуги з програмуванню ключів «cyfral», а також приймає абонентську плату за надані послуги, що підтверджується розрахунковими чеками (а.с. 138).

Відповідачем не надано доказів на підтвердження факту здійснення позивачем саме торгівельної діяльності у розумінні ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності». Більш того, відповідач погоджується з тим, що позивач здійснює саме послуги по ремонту та обслуговуванню систем домофонізації, а не торгівлю товарами.

Доводи апеляційних скарг не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції судового рішення.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись ст.195 - 197, п. 1 ч. 1 ст.198, ст. 200, п.1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів,-

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 травня 2011р. по справі № 2а/0570/4662/2011 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 травня 2011р. по справі № 2а/0570/4662/2011 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Технічний центр домофонізації «ЦИФРАЛСЕРВІСДОНЕЦЬК», м. Донецьк до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.08.2010р. № 0003782344 та № 0003772344 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Повний текст ухвали складено 18.07.2011 року.

Головуючий суддя А.А. Блохін

СуддіГ.М. Міронова

І.В. Юрко