Постанова № 22375375, 17.03.2011, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2011
Номер справи
6027/10
Номер документу
22375375
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" березня 2011 р.справа № 2а-6795/09/1170 Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді:                    Добродняк І.Ю

          суддів:                     Бишевської Н.А. Семененка Я.В.

при секретарі судового засідання:          Новошицькій О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську

апеляційну скаргу Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості

на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2009 року

у справі № 2-а-6795/09/1170

за позовом Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості

до акціонерного товариства закритого типу підприємства «Кіровоградгазбуд»

про стягнення економічних санкцій згідно Закону України «Про зайнятість населення», -

ВСТАНОВИЛА:

Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з акціонерного товариства закритого типу підприємства «Кіровоградгазбуд»економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення в розмірі 850 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведеної інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості перевірки встановлено, що відповідачем використовувалась праця особи без громадянства без дозволу державної служби зайнятості, що стало підставою для застосування до відповідача штрафу у п’ятдесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян рішенням від 27.02.09 № 1106-06/03335675. Означене рішення відповідачем не оскаржено, сума штрафу не сплачена.

Судом першої інстанції у задоволенні позову відмовлено з тих підстав, що рішення позивача від 27.02.09 № 1106-06/03335675, яким на відповідача накладений штраф, прийнято з порушенням строків, визначених ст.250 Господарського кодексу України, є незаконним, тому сума економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення не підлягає стягненню.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості подав апеляційну скаргу (а.с.46), в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права та невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати постанову від 17.12.09 та прийняти нову постанову про задоволення позову в повному обсязі.

Позивач у апеляційній скарзі зазначає, що суд першої інстанції дійшов необґрунтованого висновку про застосування строків, передбачених ст.250 Господарського кодексу України, оскільки правовідносини між сторонами не є господарськими, вони пов’язані з виконанням державною службою зайнятості владних управлінських повноважень на основі законодавства про зайнятість населення.

Представники сторін у судове засідання не з’явилися, про час і місце судового засідання сторони повідомлені судом належним чином.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач - Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості відповідно до Положення, затвердженого директором Кіровоградського обласного центру зайнятості 14.03.00, є місцевим органом державної служби зайнятості і підпорядковується Кіровоградському обласному центру зайнятості.

Як встановлено судом, 06.02.09 Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості проведено перевірку АТЗТ «Кіровоградгазбуд» з питань додержання законодавства про зайнятість населення щодо недопущення нелегального використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості, за результатами якої складений акт № 34 (а.с.5).

Як зазначено в акті, з актом контрольного заходу представник відповідача ознайомлений, один примірник отримав.

Проведеною перевіркою встановлено порушення ст.8 Закону України «Про зайнятість населення», а саме: працевлаштування відповідачем особою без громадянства ОСОБА_1, який працював без отримання відповідного дозволу в період з 09.08.94 року по 18.09.00 та з 09.01.01 по 25.08.03.

На підставі вказаного акту перевірки Інспекцією прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення № 1106-06/03335675 від 27.02.09, яким відповідачеві нарахований штраф у п'ятдесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян - в сумі 850,00 грн.

Рішення № 1106-06/03335675 від 27.02.09 направлено на адресу відповідача, отримано ним 04.03.09 (а.с.6).

На момент звернення позивача до суду штраф відповідачем не сплачено.

Відповідно до ст.18 Закону України «Про зайнятість населення»державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.

Згідно з п.6 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів УРСР № 47 від 24.06.1991, інспекція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, проводить перевірку додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцям, здійснює заходи, спрямовані на недопущення нелегального використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості.

Пунктом 8 вказаного Положення інспекції надається право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій усіх форм власності, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України «Про зайнятість населення»і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.

Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України «Про зайнятість населення»та п. 4 Порядку оформлення іноземцями та особами без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999, іноземці та особи без громадянства, крім найнятих відповідно до угод про розподіл продукції, які прибули в Україну на визначений термін, одержують право на трудову діяльність лише за наявності в них дозволу на працевлаштування, виданого державною службою зайнятості України.

Відповідно до ст.8 наведеного Закону в редакції на момент здійснення відповідачем правопорушення у разі використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості України з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку особу у п'ятдесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Ці кошти спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Виходячи з наведених правових норм, висновки позивача про порушення відповідачем законодавства України щодо працевлаштування іноземців відповідають обставинам справи, оскільки підприємство не надало належних дозволів при проведенні перевірки, штрафні санкції застосовано до відповідача правомірно.

Визначення судом першої інстанції застосованої рішенням від 27.02.09 економічної санкції в розмірі 850,00 грн. як адміністративно-господарські і застосування до спірних правовідносин положень ст.250 Господарського кодексу України колегія суддів вважає помилковим.

Частиною 1 статті 238 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції визначені як заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

За правилами, встановленими вказаною нормою, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання.

Відповідно до ст.241 Господарського кодексу України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.

Як вбачається з акту контрольного заходу № 34 від 06.02.09, предметом перевірки було дотримання відповідачем вимог законодавства про зайнятість, а саме: ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення».

Відповідно до преамбули Закону України «Про зайнятість населення»в умовах ринкової економіки і рівноправності різних форм власності цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальні гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю.

Виходячи з правовідносин, які є предметом регулювання Законом України «Про зайнятість населення», колегія суддів вважає, що передбачений ст.8 цього Закону штраф не є адміністративно-господарським в розумінні ст. 241 ГК України, внаслідок чого суд першої інстанції дійшов необґрунтованого висновку щодо застосування строків, визначених ст.250 Господарського кодексу України.

Закон України «Про зайнятість населення»не обмежує органи державної служби зайнятості будь-яким строком при застосуванні до винних штрафів за порушення законодавства про зайнятість населення.

З огляду на вищевикладене колегія суддів дійшла висновку про відповідність рішення № 1106-06/03335675 від 27.02.09 вимогам чинного на момент виникнення спору законодавства, а також щодо наявності у відповідача обов'язку сплатити 850,00 грн. штрафу.

Суд першої інстанції під час розгляду даної справи неправильно застосував норми матеріального справа, що призвело до неправильного вирішення справи і відповідно до ст.202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про задоволення позову.

Керуючись п. 3 ч.1 ст.198, ст.ст. 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -           

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2009 року у справі № 2-а-6795/09/1170 задовольнити.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2009 року у справі № 2-а-6795/09/1170 скасувати.

Позов Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості задовольнити.

Стягнути з акціонерного товариства закритого типу підприємства «Кіровоградгазбуд»економічні санкції в розмірі 850,00 грн. на користь Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили після її проголошення, може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий:                                                            І.Ю. Добродняк

          Суддя:                                                            Н.А. Бишевська

          Суддя:                                                            Я.В. Семененко