Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2012 р. № 2а-9980/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лунь З.І.
при секретарі Івашків В.І.
за участю представників сторін:
від позивача: Сагаль Н.С.
від відповідача: не зявився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в Миколаївському районі Львівської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кампен»про стягнення податкового боргу в сумі 31529 грн. 05 коп.
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція в Миколаївському районі Львівської області звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кампен»про стягнення податкового боргу в сумі 31529 грн. 05 коп., а саме просить нарахувати Товариству з обмеженою відповідальністю «Кампен»та зобовязати відповідача сплатити податкові зобовязання з податку на прибуток, визначеного із застосуванням звичайних цін в сумі 17516,30 грн. та з податку на додану вартість, визначеного із застосуванням звичайних цін в сумі 14012,75 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з мотивів, наведених у позовній заяві. Просить позов задовольнити.
Представник позивача в судове засідання не зявився, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений у відповідності до Закону.
Згідно з ст.128 КАС України суд розглядає справу у відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Працівниками Державної податкової інспекції в Миколаївському районі Львівської області проведено планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Кампен»за результатами якої складено Акт про результати планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Кампен» з питань дотримання вимог податкового законодавства з 26.05.2009 по 31.12.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 26.05.2009 по 31.12.2010 року від 15.04.2011 № 156/230/36287844 (далі Акт перевірки), на підставі якого винесено податкові повідомлення-рішення від 05.05.2011 № 0000182321, яким збільшено грошове зобов'язання з податку на прибуток в сумі 65693,0 грн. та № 0000212321, яким збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 52554 грн.
За результатами адміністративного оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень, на підставі рішення ДПА у Львівській області від 14.07.2011 №19246/10/25-005/1509 ДПІ у Миколаївському районі прийнято податкові повідомлення-рішення від 21.07.2011 № 0000372321 з податку на прибуток в сумі 48176,70 грн., № 0000382321 з податку на додану вартість в сумі 38541,25 грн., № 0000402321 з податку на прибуток, визначеного із застосуванням звичайних цін в сумі 17516,30 грн. та № 0000412321 з податку на додану вартість, визначеного із застосуванням звичайних цін, в сумі 14012,75 грн.
Зазначені податкові повідомлення-рішення позивачем оскаржено до ДПА України (рішенням ДПА України від 12.08.2011 № 14700/6/25-0115 продовжено строк розгляду скарги ТзОВ «Кампен»).
З Акта перевірки вбачається, що ТзОВ «Кампен»протягом 2010 року надавало в оренду власні транспортні засоби пов'язаним особам згідно договорів оренди:
1) від 01.03.2010 - орендар ТзОВ «Кеннер-Україна», транспортний засіб марки МАМ, державний номер ВС 7819 СА, рік випуску 2000. Термін оренди до 01.03.2013 року. Вартість транспортного засобу станом на 01.03.2010 становить 73302,00 грн. (з ПДВ). Орендна плата за користування автомобілем встановлена сторонами в розмірі 200,00 грн./міс;
2) від 01.03.2010 - орендар ОСОБА_1, транспортні засоби Фургон малотонажний марки ЗАЗ - 3 одиниці, рік випуску 2009, державні номери НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4. Термін оренди до 01.03.2013 року. Вартість транспортних засобів станом на 01.03.2010 становить 114000,00 грн. з ПДВ (по 38000,00 гри.). Орендна плата за користування автомобілями встановлена сторонами в розмірі 200,00 грн./міс. за кожен транспортний засіб;
3) від 01.06.2010 - орендар ОСОБА_1, ідентифікаційний номер -НОМЕР_1, транспортні засоби Фургон малотонажний марки ЗАЗ - 3 одиниці, рік випуску 2009. державні номери НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7. Термін оренди до 01.06.2013 року. Вартість транспортних засобів станом на 01.06.2010 становить 114000,00 грн. з ПДВ (по 38000,00 грн.). Орендна плата за користування автомобілямим встановлена сторонами в розмірі 200,00 грн./міс. за кожен транспортний засіб;
4) від 01.06.2010 - орендар ОСОБА_1, ідентифікаційний номер -НОМЕР_1, транспортний засіб марки FІАТ, державний номер НОМЕР_8, рік випуску 1999. Термін оренди до 01.03.2013 року. Вартість транспортного засобу станом на 01.06.2010 становить 14000,00 грн. (з ПДВ). Орендна плата за користування автомобілем встановлена сторонами в розмірі 150,00 грн./міс. Згідно з установчими документами ОСОБА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 є засновником: ТзОВ «Кампен»- 99 % в статутному фонді та ТзОВ «Кеннер-Україна»- 88 % у статутному фонді.
Відповідно до п. 1.18 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»в редакції від 22.05.1997 № 283/97-ВР із внесеними змінами і доповненнями, чинного на час існування правових відносин між сторонами, - лізинговою або орендною операцією вважається господарська операція фізичної чи юридичної особи і орендодавця), що передбачає надання основних фондів у користування іншим фізичним або юридичним особам (орендарям) під відсоток і на певний термін.
Підпунктом 1.18.1 п. 1.18 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»визначено, що оперативним лізингом (орендою) є господарська операція фізичної або юридичної особи, що передбачає за умовами договору оперативного лізингу і. оренди) передачу орендарю майна, що підпадає під визначення основного фонду згідно зі ст. 8 цього Закону, придбаного або виготовленого орендодавцем на умовах інших, ніж передбачено фінансовим лізингом (орендою). На відміну від фінансового лізингу при оперативному лізингу (оренді) перехід права власності на майно, надане орендодавцем у користування орендарю, не відбувається.
Відповідно до пп.8.2.2 п.8.2 ст.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»автомобільний транспорт віднесено до групи 2 основних фондів.
Згідно з п.4.1. ст.4 цього ж Закону, валовий дохід - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами. Відповідно до пп.4.1.3 п.4.1 ст.4 цього ж Закону - валовий дохід включає дохід від операцій, передбачених ст.7 цього Закону.
Враховуючи зазначене, суд бере до уваги доводи позивача щодо того, що при визначенні валових доходів і валових витрат застосовується порядок, встановлений ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а не загальні правила цього Закону., а саме при оперативній оренді майна здійснюється не одна, а дві господарські операції: передача об'єкта оперативної оренди від орендодавця орендарю, тобто передається балансова вартість такого об'єкта; надання послуг з оперативної оренди майна.
У податковому обліку операція з передачі орендодавцем об'єкта оперативної оренди (тобто його балансової вартості) орендарю до будь-яких наслідків (нарахування чи зменшення податків) не призводить.
Згідно з абзацом першим пп.7.9.6 п.7.9 ст.7 і пп.8.5.1 п.8.5 ст.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»- передача в оперативний лізинг (оренду) не змінює податкових зобов'язань орендодавця й орендаря, а балансова вартість відповідної групи основних фондів не зменшується (не збільшується) на вартість основних фондів, що передаються (отримуються) платником податку - орендодавцем (орендарем) в оперативний лізинг (оренду).
Аналогічну норму встановлено пп.3.2.2 п.3.2 ст. 3 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 № 168/97-ВР (зі змінами та доповненнями), відповідно до якого не є об'єктом оподаткування ПДВ операції з передачі майна у лізинг (оренду), крім передачі у фінансовий лізинг.
Таким чином, валовий дохід у орендодавця і валові витрати у орендаря виникатимуть в порядку, встановленому пп.7.9.6 п.7.9 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», який регулює особливий порядок оподаткування лізингових (орендних) операцій.
Частинами другою і третьою ст. 9 Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»від 16.07.1999 № 996-ХГУ (із змінами та доповненнями) передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, що фіксують факт здійснення господарської операції.
Первинними документами при здійсненні операцій з оперативної оренди є: договір, оформлений належним чином; акт прийому-передачі майна (наприклад, передача автотранспорту в оперативну оренду); акт прийому-передачі наданих послуг (оренда автотранспорту); рахунок, що надається орендодавцем для оплати зазначених послуг.
Відтак, документом, на підставі якого операція з надання послуг з оперативної оренди автотранспорту відображатиметься в бухгалтерському та податковому обліках, є акт прийому-передачі наданих послуг з оренди, оформлений з урахуванням вимог первинного документа, визначених ст. 9 Закону № 996-ХІУ. Акт прийому-передачі наданих послуг з оренди одночасно є підставою для включення лізингових (орендних) платежів до складу валових доходів у орендодавця і валових витрат у орендаря.
База оподаткування ПДВ операцій з оперативної оренди майна обчислюється за порядком, встановленим ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме: виходячи з договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни.
Відповідно до п.1.20 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»звичайна ціна визначається обома сторонами договору і має бути економічно обгрунтованою та відповідати рівню справедливих ринкових цін.
Підпунктом 1.20.5 п. 1.20 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»встановлено, що для обгрунтування звичайної ціни можна застосовувати правила, встановлені національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, а також національними стандартами з питань оцінки майна та майнових прав.
Відповідно до Положення бухгалтерського обліку 14 «Оренда»мінімальні орендні платежі (за винятком вартості послуг і податків) мають бути збільшені на суму гарантованої ліквідаційної вартості об'єкта оренди, тобто сума орендної плати (звичайна ціна зазначеної операції) має покривати витрати орендодавця, пов'язані з утриманням об'єкта оренди, а саме: компенсувати амортизаційні відрахування, сплату податку на транспорт, страхування транспорту тощо та забезпечувати певний (середньогалузевий) рівень рентабельності.
При визначенні суми орендної плати також слід враховувати вимоги пп.7.4.1 п.7.4 ст.-7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», згідно з яким дохід, отриманий платником податку від продажу товарів (робіт, послуг) пов'язаним особам, визначається виходячи з договірних цін, але не менших за звичайні ціни на такі товари (роботи, послуги), що діяли на дату такого продажу.
Згідно з п.1.26 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»пов'язаними особами є: юридична особа, що здійснює контроль над платником податку, або контролюється таким платником податку, або знаходиться під загальним контролем з таким платником податку; фізична особа або члени родини фізичної особи, що здійснюють контроль над платником податку; посадова особа платника податку, уповноважена здійснювати від імені платника податку юридичні дії.
З матеріалів справи вбачається, що до перевірки ТзОВ «Кампен»надано договори оренди транспортних засобів, акт прийому-передачі майна (по кожному транспортному засобу), банківські виписки, які і підтверджують оплату вищезазначених послуг, акт прийому-передачі наданих послуг та рахунки, що надаються орендодавцем для оплати зазначених послуг (помісячно), всього на загальну суму 13250,00 грн., в т.ч. ПДВ - 2209,00 грн.
Загальна сума послуг по наданню в оренду транспортних засобів включена до складу валового доходу Декларації за 2010 та становить 11045,00 грн.
Відповідно до документів, які були надані до перевірки амортизація ТзОВ «Кампен»нараховувалася по нормах відповідно до пп.8.6.1 п.8.6 ст.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Перевіркою повноти визначення амортизаційних відрахувань за період з 26.05.2009 по 31.12.2011 не встановлено їх заниження або завищення. Перевіркою встановлено, що сума амортизаційних відрахувань по транспортних засобах, переданих в оренду, перевищує суму отриманого доходу від наданих послуг по оренді даних транспортних засобів.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що відповідач дійшов правомірного висновку, що порушення ст.1, п.4.1 ст. 4, пп.7.4.1 п. 7.4, пп.7.9.6 п.7.9 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», відповідачем занижено валові доходи від наданих послуг по наданню в оренду транспортних засобів пов'язаним особам за ціною нижчою від звичайної.
Відповідно до п.п. 20.1.38 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо нарахування та сплати податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності у результаті застосування звичайних цін. ,
Згідно з п.39.15 ст.39 Податкового кодексу України якщо платник податків розпочинає процедуру оскарження податкового повідомлення-рішення, або несплати відповідної суми, визначеної в такому податковому повідомленні-рішенні, протягом строків, встановлених цим Кодексом, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним.
Керівник органу державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду з позовом про нарахування та сплату податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності.
Враховуючи зазначене вище суд дійшов висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог, з огляду на що такі підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Нарахувати Товариству з обмеженою відповідальністю «Кампен»(місце знаходження: 81600, Львівська обл., м. Миколаїв, вул. Лисенка 37 Д, ідентифікаційний код 36287844) податкові зобовязання з податку на прибуток, визначеного із застосуванням звичайних цін в сумі 17516,30 грн. та з податку на додану вартість, визначеного із застосуванта з податку на додану вартість, визначеного із застосуванням звичайних цін в сумі 14012,75 грн. та зобовязати Товариство з обмеженою відповідальністю «Кампен»сплатити податкові зобовязання з податку на прибуток, визначеного із застосуванням звичайних цін в сумі 17516,30 грн. та з податку на додану вартість, визначеного із застосуванта з податку на додану вартість, визначеного із застосуваням звичайних цін в сумі 14012,75 грн.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова оскаржується в строк та в порядку, передбаченому ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину.
Повний текст постанови складено 19.03.2012 року.
Суддя Лунь З.І.