Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
29.09.08Справа №2-а-1565/08 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Маргарітова М.В. ,
при секретарі Силантьєвої О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ДП "Агрофірма "Завєтноє"
до Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення
за участю:
відповідач представник за довіреністю 335/419 від 25.06.08р. Степанова А.М.
позивач представник за довіреністю №425/9/10-0 від 26.02.07р. Зуєва О.В., представник за довіреністю №157/9/10-0 від 23.01.08р. Герасименко Н.А.
прокурор не зявився
Суть спору: Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення ДПІ в Сімферопольському районі від 25 липня 2008р. № 0000562301/0 за податковим зобовязанням з основного платежу 1026209,00 грн. та штрафних (фінансових) санкцій 1022125,1 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з боку позивача не було порушень Закону України «Про податок на додану вартість» в частині заниження податкового зобовязання з ПДВ у період з 2005 по 2008р.р.
У судовому засіданні позивач надав уточнення адміністративного позову у якому просить скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення ДПІ в Сімферопольському районі від 25 липня 2008р. № 0000562301/0.
В обґрунтування вимог позивач посилається на п.11.29 Закону України «Про податок на додану вартість» та вказує, що підстави для сплати такого податку відсутні, оскільки він є сільськогосподарським товаровиробником власної продукції, виноматеріали, які він виробляє класифікуються за кодом УКТ ЗЕД 2204 29, і враховуючи те, що ці виноматеріали реалізуються підприємствам вторинного виробництва, які використовують їх для виробництва готової продукції, ставка акцизного збору на таки виноматеріали законом не встановлюється, отже вони не можуть бути підакцизними алкогольними напоями. Таким чином позивач вважає, що правомірно застосував положення ст. 11.29 Закону України «Про податок на додану вартість».
Відповідач проти позову заперечує, просить у задоволенні позову відмовити, вважаючи, що згідно проведеної перевірки було встановлено неправомірне використання позивачем пільги по податку на додану вартість, закріпленої в п.11.29 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість». При цьому відповідач вважає, що виноматеріали є товаром підакцизним і податкові зобов'язання по ПДВ підлягають сплаті до державного бюджету в повному обсязі.
Обґрунтування позиції відповідача викладено у письмових запереченнях на позовну заяву та доповнень до заперечень, яки залучені до матеріалів справи (а.с. 52-54, а.с. 90-93).
22.09.08р. до суду надійшло повідомлення Прокуратури АРК про вступ прокурора до участі в процесі (а.с.101).
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство «Агрофірма «Завєтноє» зареєстровано Сімферопольською районною Державною адміністрацією Автономної Республіки Крим 07.10.2003р. як субєкт підприємницької діяльності - юридична особа (ЄДРПОУ 32645897), підприємство взято на податковий облік у ДПІ в Сімферопольському районі 15.10.03р. за №1465.
Державною податковою інспекцією в Сімферопольському районі Автономної Республіки Крим була проведена комплексна планова документальна перевірка з питання дотримання вимог податкового і валютного законодавства України Дочірнього підприємства «Агрофірма «Завєтноє» за період з 01.04.2005р. по 31.03.2008р.
В результаті перевірки були встановлені порушення п.3.1.1 п. 3.1 ст.3, п.п.7.7.1 п.7.1. ст. 7, п.11.29 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168\97-ВР від 03.04.1997р.
За результатами перевірки складений Акт №1079/23-02/32645897 від 18.07.2008р. (а.с.9-14)., який покладений в основу спірного податкового повідомлення-рішення від 25 липня 2008р. № 0000562301/0 про донарахування ПДВ у сумі 1026209 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 1022125,1 грн., а разом 2048334,1 грн.
Позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Дочірнє підприємство «Агрофірма «Завєтноє» є сільськогосподарським товаровиробником - заводом первинного виноробства. Згідно довідки про включення в Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України від 26.03.2008р. №АА005808 (акт перевірки а.с.11,12) відповідач по коду КВЄД 15.93.0 має право здійснювати виробництво виноградних вин та має ліцензію на виробництво алкогольних напоїв (виноробна продукція).
У своїй діяльності позивач керується галузевими стандартами України на виноматеріали оброблені.
Згідно галузевому стандарту України ГСТУ 202001-96 підприємство обробляє виноматеріали, призначені для випуску вин, які по типовості і фізико-хімічним показникам відповідають вину даного найменування і пройшли встановлений для нього цикл технічної обробки згідно діючої нормативної документації.
Вироблювані позивачем виноматеріали реалізуються підприємствам вторинного виноробства, де з них виробляють вина, які реалізуються в торгівлі.
З цього виходить, що виноматеріали є сировиною для виробництва підакцизних товарів, а згідно п. «в» ч. 2 ст. 3 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої і тютюнові вироби» не підлягають оподаткуванню вартість та обсяги імпортованої чи обороти з реалізації (передачі) української сировини, що ввозиться або використовується для виробництва підакцизних товарів.
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 12.09.1996р. №365/96-ВР «Про перелік товарів (продукції), на які встановлюється акцизний збір», передбачено, що перелік товарів (продукції), на які встановлюється акцизний збір, визначається і обмежується переліками підакцизних товарів, які ввійшли до законів України від 6 лютого 1996 року "Про ставки акцизного збору і ввізного мита на тютюнові вироби", від 7 травня 1996 року "Про ставки акцизного збору і ввізного мита на спирт етиловий та алкогольні напої", від 24 травня 1996 року "Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі транспортні засоби та шини до них", від 11 липня 1996 року "Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі товари (продукцію)".
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2003 рік» та деяких інших законодавчих актів» від 22 травня 2003р. №849-IV у Законі України "Про ставки акцизного збору і ввізного мита на спирт етиловий та алкогольні напої" слова у назві "і ввізного мита" виключено.
Відповідно до абз. 1 ст. 2 Закону України «Про ставки акцизного збору на спирт етиловий та алкогольні напої» на вироблені в Україні з вітчизняної сировини виноматеріали (код згідно з УКТ ЗЕД 2204 30), що реалізуються посередницьким організаціям і населенню, та виноматеріали, вироблені на підприємствах первинного виноробства для суб'єктів підприємницької діяльності, що не є виробниками виноробної сировини (винограду), крім підприємств вторинного виноробства, які використовують ці виноматеріали для виробництва готової продукції встановлена ставка акцизного збору в розмірі 1,0 гривня за 1 літр.
Факт реалізації вироблених позивачем виноматеріалів підприємствам вторинного виноробства, які використовували ці виноматеріали для виробництва готової продукції підтверджується матеріалами справи, а саме довідками ДПА в АР Крим (а.с. 71-84).
Таким чином, оскільки позивач реалізовував виноматеріали підприємствам, які використовували виноматеріали для виробництва готової продукції, ці виноматеріали оподаткуванню акцизним збором не підлягають.
Крім того, суд вважає, що вживання у Законі України «Про ставки акцизного збору на спирт етиловий та алкогольні напої» слова «виноматеріали» не дає підстав відносити будь-яку продукцію, яка позначається цим словом, до підакцизної, оскільки самим Законом до підакцизної продукції віднесено лише спирт та алкогольні напої.
Відповідно листа ДП «Кримський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» від 18.09.2008р. №0303/3702 (а.с. 103) виноматеріал оброблений це продукт первинної переробки винограду, який призначений для виготовлення вин, вин яки не містять діоксид углероду (вин тихих), вин газованих і напоїв.
Також поняття алкогольний напій слід розуміти, як напій який містить алкоголь.
Враховуючи це, до підакцизної продукції може бути віднесено лише та продукція, яка призначена для пиття та містить алкоголь.
Така думка викладена Верховним Судом України в постанові від 15.01.2008р. по справі Державного підприємства «Радгосп-завод Алушта» до ДПІ у м. Алушта АР Крим та ДПА в АР Крим про визнання недійсним податкового повідомлення рішення.
Вказане свідчить на те, що виноматеріали не є підакцизним товаром.
Виноматеріали, вироблені позивачем, реалізовувалися заводам вторинного виноробства і мають код 2204296500 та 2204297500, що підтверджується експертним висновком ТПП в Криму № 91-0\04-13 від 12.09.2008р. (а.с.97).
Закон України «Про ставки акцизного збору і ввізного мита на спирт етиловий та алкогольні напої» від 07.05.1996р. не передбачає встановлення ставок акцизного збору, у т. ч. і з нульовою ставкою на виноматеріали з кодом 220429.
Також з цих підстав суд вважає, що виноматеріали вироблювані позивачем не є підакцизним товаром.
Відповідно до пункту 11.29. ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість» до 1 січня 2009 року зупинена дія пункту 7.7 статті 7, пунктів 10.1 і 10.2 статті 10 цього Закону в частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з поставки товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, що здійснюються сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, в яких сума, одержана від поставки сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства".
Дію пункту 11.29 статті 11 розповсюджувалася на період до 1 січня 2005 року згідно із Законом України від 28.11.2003 р. N 1352-IV, до 1 січня 2006 року - згідно із Законом України від 23.12.2004 р. N 2287-IV, до 1 січня 2007 року - згідно ізЗаконом України від 18.10.2005 р. N 2987-IV.
Ствердження відповідача в тій частині, що відповідач виробляє виноматеріали, які є алкогольною продукцією, а алкогольна продукція є підакцизною і на них не розповсюджується дія п. 11.29. Закону України «Про податок на додану вартість» не відповідають чинному законодавству і фактичним обставинам справи, оскільки відповідно абз.1 ст. 2 Закону України «Про ставки акцизного збору на спирт етиловий і алкогольні напої» підакцизними є тільки виноматеріали, на які встановлений код 220430, тоді як на виноматеріали позивача встановлені коди 220429, про які в цьому Законі вказівки відсутні.
Усі виноматеріали є сировиною для виробництва вина, шампанського і коньячного спирту, в перелік підакцизних товарів, які увійшли до Закону України «Про ставки акцизного збору і ввізного мита на спирт етиловий і алкогольні напої» вони не входять, реалізовувалися тільки заводам вторинного виноробства для виготовлення готової продукції, а тому не є підакцизними товарами.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України №АА005808 від 6.03.08р. (акт перевірки а.с.11), позивачу дозволено здійснювати діяльність по КВЕД 01.13.0 - вирощування фруктів, ягід, горіхів, культур для виробництва напоїв і прянощів, по КВЕД 15.93.0 - виробництво вин.
У статті 1 Закону України № 2238 від 18.01.2001р. «Про стимулювання розвитку сільського господарства на період 2001-2004 років» вказано, що продукція сільського господарства (сільськогосподарська продукція) - продукція, яка проводиться в сільському господарстві і відповідає кодам 01.11-01.42 і 05.001-05.0042 Державного класифікатора продукції і послуг ГК 016-97.
Позивач вирощує фрукти, ягоди, горіхи, культури для виробництва напоїв та прянощів, які є сільськогосподарською продукцією, що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ № 005808 (акт перевірки а.с.11) і відповідає виду діяльності за КВЕД 01.13.0 вирощування фруктів, ягід, горіхів, культур для виробництва напоїв і прянощів, а також не спростовується відповідачем, про що вказано в акті перевірки.
З вирощеного винограду позивач виробляє виноматеріал, який є продуктом переробки сільськогосподарської продукції, а тому на підприємство розповсюджується дія п. 11.29 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість.
Аналогічної думки дотримується по справі № 2-15/2974-2003 Севастопольський апеляційний господарський суд, Вищий Господарський суд України та Верховний Суд України, який відмовив в порушенні провадження по справі з перегляду постанови Вищого господарського суду України та встановив, що виноматеріали, не відносяться до підакцизних товарів, у зв'язку з чим підприємство має право на пільгу по ПДВ.
Крім того, пунктом 11.29 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено, що до 1 січня 2009р. зупинено дію п.7.7 ст. 7 пунктів 10.1 і 10.2 ст. 10 цього Закону у частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів) виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини…
Зі змісту вказаної статті вбачається, що зупинення дії п.7.7 ст.7 та п.10.1 і 10.2 ст. 10 Закону розповсюджується, у залежності від засобу походження, на два самостійних виду продукції: по-перше, власного виробництва та по-друге, продукцію, виготовлену на давальницьких умовах. Тобто треба розуміти ці види продукції як самостійні, а не як один вид продукції з кількома кваліфікуючими ознаками. При цьому фраза «крім підакцизних товарів» стосується тільки продукції, виготовленої на давальницьких умовах і не стосується продукції власного виробництва.
Аналогічна думка викладена у листі Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємства № 2- 222\5971 від 03.10.2001р.
З цього слідує, що незалежно від того, є продукція підакцизною чи ні, якщо вона є продукцією власного виробництва, на неї розповсюджується дія п.11.29 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», а оскільки виноматеріали, що виробляє позивач є продукцією власного виробництва, він у своїй діяльності має право застосовувати норми п.11.29 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість».
З викладених вище підстав заперечення відповідача судом до уваги не приймаються.
Таким чином податкове повідомлення-рішення № 0000562301/0 від 25.06.2008р. підлягає скасуванню.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови. Постанова складена у повному обсязі 03.10.2008р.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі від 25 липня 2008р. № 0000562301/0 за податковим зобовязанням з основного платежу 1026209,00 грн. та штрафних (фінансових) санкцій 1022125,1 грн.
3.Стягнути з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства «Агрофірма «Завєтноє» (97500, АР Крим, Сімферопольський район, вул. Комсомольська) 3,40грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Маргарітов М.В.