Рішення № 22356154, 23.03.2012, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
23.03.2012
Номер справи
22/5005/12867/2011
Номер документу
22356154
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

23.03.12р.Справа № 22/5005/12867/2011 За позовом Нікопольського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах

держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області,

м. Дніпропетровськ

до Публічного акціонерного товариства "Нікопольський завод трубопровідної

арматури", м. Нікополь

третя особа

на стороні позивача: Нікопольська міська рада Дніпропетровської області , м. Нікополь

про стягнення 907 720,68 грн.

Суддя Петрова В.І.

Представники:

від прокуратури: Барчук А.Б. посв. №78

від позивача: ОСОБА_1. дов.№2 від 04.01.12р.

від відповідача: ОСОБА_2, дов. №10/01/12 від 10.01.12р.

від третьої особи: не з"явився

СУТЬ СПОРУ:

Нікопольський міжрайонний прокурор Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення з Публічного акціонерного товариства „Нікопольський завод трубопровідної арматури” із зарахуванням в дохід місцевого бюджету м.Нікополя штрафу в розмірі 907720,68 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач здійснював свою діяльність з порушенням вимог чинного законодавства, а тому відповідно до ст..ст. 10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” та ст..69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” зобовязаний відшкодувати шкоду, спричинену порушенням вимог законодавства. Зазначає, що факт здійснення відповідачем господарської діяльності за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області від 04.08.2011р.

Ухвалою господарського суду від 29.09.11р. позовну заяву прийнято до провадження суддею Л.Д. Пуппо.

20.12.2011р. системою автоматизованого розподілу справ дану справу передано для розгляду судді О.І. Красота, яку прийнято до провадження 23.12.11р.

31.01.2012р. від позивача надійшло клопотання про заміну позивача по справі на її правонаступника. Ухвалою від 31.01.12р. замінено позивача Державну екологічну інспекцію в Дніпропетровській області її правонаступником Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області.

Згідно повторного розподілу автоматизованою системою документообігу суду справу №22/5005/12867 передано для розгляду судді В.І.Петровій, ухвалою від 17.02.12р. прийнято до провадження.

Позивач Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області - позовні вимоги, заявлені прокурором, підтримує в повному обсязі.

Відповідач позовні вимоги не визнає, зазначає, що у період 2001-2005рр. підприємство здійснювало викиди забруднюючих речовин на підставі дозволу виданого йому 12.10.2001р., а у період 2008-2011рр. на підставі припису від 20.05.2004р., який діє до отримання нового дозволу. З 2004 року вів переписку на отримання дозволу з профільними установами та усував виявлені недоліки у документах, щоб отримати новий дозвіл. Відповідач не вбачає його вини у неотриманні нового дозволу на викиди.

Третя особа явку представника в судове засідання не забезпечили, витребувані судом документи не надали, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

В судовому засіданні 20.03.2012 року оголошувалася перерва до 23.03.2012 року, згідно ст. 77 ГПК України.

23.03.2012 року по справі оголошено вступну та резолютивну частини відповідно до ст. 85 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

На вимогу Нікопольського міжрайонного прокурора від 06.07.2011 р. за №3888 вих.-11 та наказу Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області від 15.07.2011р. №942-П проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства України про охорону атмосферного повітря Публічним акціонерним товариством „Нікопольський завод трубопровідної арматури”. Перевіркою встановлено, що відповідач здійснює діяльність по переробці чорних металів чавунне лиття (виливання готових виробів і заготовок з чавунного лиття; виробництво виливків з сірого і кованого чавуну з кулястим графітом) та інші операції з оброблення металів на території промислового майданчика ПАТ „Нікопольський завод трубопровідної арматури” в м.Нікополь по вул. Електрометалургів, 300. На промисловий майданчик підприємство має державний акт на право постійного користування землею площею 5,5861 га. Державний акт на право постійного користування землею (1-ДП №007350) затверджений рішенням Придніпровської сільської Ради народних депутатів Нікопольського району від 14.09.2001р. №234-19/23, зареєстрований в Книзі записів державних актів за №231.Основними джерелами забруднення атмосферного повітря на підприємстві є: вагранки 5-ти тонні, піч кольорового лиття, вибивні решітки, змішувані бігуни, дробометні камери та барабан, склади шихтових та формовочних матеріалів, котлоагрегати. Інвентаризація джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферу викидів (2000р.) у підприємства налічувалося 54 джерела викидів, з них 51-організованих, у тому числі 37- оснащених установками очистки газу, потребувало оснащення 0. Підприємство мало дозвіл на викид забруднюючих речовин в атмосферу №124009 від 31.12.2001р. з терміном дії до 31.12.2005р. Названий дозвіл приписом Державного управління екології та природних ресурсів в Дніпропетровській області був переглянутий та продовжений до кінця 4 кварталу 2007р. лист №4-814-8-2 від 20.05.2004р., який необхідно було оформити згідно до постанови КМУ від 13.03.02р. №302. На час перевірки підприємства дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферу №124009 від 31.12.2001р. закінчив термін дії і підприємство здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу, що є порушенням ст..ст. 10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”. Про вказані порушення 04.02.2011р. складено акт. За виявлені порушення вимог природоохоронного законодавства України генерального директора ПАТ „Нікопольський завод трубопровідної арматури” було притягнуто до адміністративної відповідальності за ознаками ст.78 КУпАП (а.с.6).

За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією в Дніпропетровській області проведено розрахунки розміру відшкодування збитків, заподіяних державі ПАТ „Нікопольський завод трубопровідної арматури” в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за ІІ, ІІІ, ІV квартал 2009р., 12 місяців 2010р. та в першому півріччі 2011р. (з 01.01.2011р. по 01.07.2011р.), які визначалися за формулою (12) Методики рахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Мінприроди України від 10.12.2008р. №639 та зареєстрованої в Мінюсті України 21.01.09р. за №48/16064, які складають 752425,72 грн. і 155294,96грн.

На адресу відповідача було надіслано претензію №3-10/11 від 09.09.2011р. №4-7272-8-3 про відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті порушення природоохоронного законодавства України внаслідок викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у ІІ, ІІІ, ІV кварталі 2009р., 2010 році та за 6 місяців 2011р. без дозволу на загальну суму 907720,68грн., яка залишена без задоволення.

Відповідно до ст. 1166 Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Суд відхиляє доводи відповідача про те, що припис Державного управління екології та природних ресурсів в Дніпропетровській області (а.с.73) дає йому право, у заявлений прокурором період, на здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, оскільки цей припис надано лише до отримання нового дозволу до кінця ІV кварталу 2007 року.

Згідно п.3 Порядку проведення та оплати робіт, повязаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємств, які отримали такі дозволи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002р. №302 дозвіл видається безоплатно територіальними органами Мінприроди за погодженням з установами санітарно-епідеміологічної служби на термін не менше як пять років. За п.11 даного Порядку для продовження терміну дії дозволу субєкт господарювання завчасно, не пізніше ніж за 30 календарних днів до його закінчення, подає заяву до територіального органу Мін природи, який видав дозвіл, та установи санітарно-епідеміологічної служби. Відповідно п.14 Порядку рішення територіального органу Мінприроди про відмову у видачі дозволу, перегляд або продовження терміну його дії чи анулювання можуть бути оскаржені у судовому порядку.

Статтею 153 Господарського кодексу України встановлений обовязок субєктів господарювання здійснювати заходи щодо своєчасного запобігання псуванню, забрудненню, засміченню та виснаженню природних ресурсів.

За статтею 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Згідно ст.ст. 33, 34 зазначеного Закону особи винні у перевищенні нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел в атмосферне повітря та нормативів гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел несуть відповідальність згідно з законом. Шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст.ст. 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

На підставі викладеного, з урахуванням встановлених обставин та те, що підприємство здійснювало діяльність без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, в ІІ, ІІІ, ІV кварталі 2009р., 2010 році та за 6 місяців 2011р., чим державі завдані збитки на загальну суму 907720,68грн., ненадання ним доказів сплати нарахованої суми цих збитків, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо доводів відповідача про те, що дозвіл на здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами не було отримано з поважних причин, суд зазначає, що обов'язок отримання цього дозволу та відповідно відповідальність у разі недотримання Закону, покладено на відповідача. Надані відповідачем докази звернення до уповноваженого органу з відповідними заявами не спростовують встановленого перевіркою факту здійснення викидів забруднюючих речовин за відсутності дозволу, а також не можуть бути підставою звільнення від відповідальності за допущені відповідачем порушення.

Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати слід покласти на відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Стягнути з Публічного акціонерного товариства „Нікопольський завод трубопровідної арматури” (53221, Дніпропетровська область, м.Нікополь, вул..Електрометалургів, 300, р/р 2600730114404 в ПАТ "Банк кредит Дніпро", м. Дніпропетровськ, код ЄДРПОУ 03326877, МФО 305749) на користь Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області із зарахуванням в дохід місцевого бюджету м. Нікополя (49010, м. Дніпропетровськ, вул. Лабораторна, 69, УДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24230992 ) 907 720,68 коп. (дев'ятсот сім тисяч сімсот двадцять грн. 68 коп.) штрафу.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства „Нікопольський завод трубопровідної арматури” (53221, Дніпропетровська область, м.Нікополь, вул..Електрометалургів, 300, р/р 2600730114404 в ПАТ „Банк кредит Дніпро” м.Дніпропетровськ, код ЄДРПОУ 03326877, МФО 305749) на користь Державного бюджету України в особі Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 37989269, рахунок 31214206783005 в Відділенні банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805 012, код бюджетної класифікації 22030001) 18 154 грн. 41 коп. (вісімнадцять тисяч сто п'ятдесят чотири грн. 41) судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

СуддяВ.І. Петрова Повне рішення складено 28.03.2012 року