ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №11/4061а
"07" жовтня 2008 р.,
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Довганя К.І. при секретарі Захаровій А.Г., за участю, представників сторін: від позивача –Шуклін Г.В. за довіреністю, від відповідача –Гримальський А.Ю. за довіреністю, розглянувши справу за адміністративним позовом кредитної спілки "Фортеця" до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва про скасування податкового повідомлення –рішення,
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про скасування податкового повідомлення-рішення від 28.07.2008 р. №0000542200/0, прийнятого відповідачем, за яким позивачу донараховано податкове зобов’язання по податку на прибуток в сумі 54067,50 грн. та застосовано штрафні(фінансові) санкції в сумі 27033,75 грн.. В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що оспорюване рішення прийняте на підставі акту перевірки у якому перевіряючі зробили безпідставний висновок про обов’язок сплати такого податку, оскільки позивач відноситься до неприбуткових організацій.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у ньому.
Відповідач у відзиві на позов та його представник у судовому засіданні заперечуючи проти позову, вважали оспорюване податкове повідомлення-рішення таким, що прийняте у відповідності до вимог чинного законодавства.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні у справі докази встановив наступне.
Кредитна спілка «Фортеця»взята на облік в ДПІ у м. Черкаси 23.12.2002 року з ознакою неприбутковості 0010 - кредитні спілки, що підтверджується довідкою ДШ у м. Черкаси Б-Н 595/28-112 від 05.09.2005 року.
В період з 06.06.2008 року по 14.07.2008 року Державною податковою інспекцією Оболонському районі м. Києва проведено виїзну планову перевірку відокремленого підрозділу № 10 Кредитної спілки «Фортеця», який знаходиться в Оболонському районі м. Києва, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 13.04.2006 року по 31.03.2008 року, за результатами якої було складено акт № 364-22-1-34257748 від 15.07.2008 року.
В ході перевірки було встановлено здійснення відокремленим підрозділом № 10 КС «Фортеця»протягом періоду з 13.04.2006 року по 03.05.2007 року своєї безпосередньої основної діяльності з кредитування населення без рішення ДПІ у Оболонському районі м. Києва про включення до Реєстру неприбуткових організацій та установ та отримано дохід в сумі 216270,00 грн., який не включено до складу валового доходу. Перевіряючі дійшли висновку про те, що доходи, отримані відокремленим підрозділом № 10 КС «Фортеця»за вказаний період підлягають оподаткуванню на загальних підставах за ставкою 25 % як дохід, отриманий організацією (установою), не включеною до Реєстру неприбуткових організацій та і установ.
Встановлені перевіркою обставини були оцінені перевіряючими як порушення позивачем п.п. 4.1.6 п.4.1 ст. 4, п.п.7.11.9 п. 7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
На підставі зазначеного акта ДПІ у Оболонському районі м. Києва було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000542200/0 від 28.07.2008 року, за яким позивачу донараховано податкове зобов’язання по податку на прибуток в сумі 54067,50 грн. та застосовано штрафні(фінансові) санкції в сумі 27033,75 грн.
З матеріалів справи вбачається, що відокремлений підрозділ № 10 Кредитної спілки «Фортеця»є структурною частиною КС «Фортеця», входить до складу Кредитної спілки «Фортеця», не веде окремого бухгалтерського обліку та не складає окремого від КС «Фортеця»балансу, що підтверджується Положенням про відокремлений підрозділ № 10 Кредитної спілки «Фортеця», затвердженим протоколом № 07/08 від 07.08.2007 року.
Відповідно до ст. 95 Цивільного кодексу України, відокремлені підрозділи не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Доходи, отримані в результаті діяльності відокремленого підрозділу № 10 КС «Фортеця» є доходами Кредитної спілки «Фортеця», яка звітується та обліковує такі доходи у повній відповідності до норм та вимог чинного законодавства України.
Відповідно до п. 2.1 розділу 2 Статуту Кредитної спілки «Фортеця», КС «Фортеця»є неприбутковою організацією, заснованою фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
КС «Фортеця»взято на облік в ДШ у м. Черкаси 23.12.2002 року з ознакою неприбутковості 0010 - кредитні спілки, що підтверджується довідкою ДПІ у м. Черкаси № Б-Н 595/28-112 від 05.09.2005 року.
Відокремлений підрозділ № 10 КС «Фортеця»створено та відомості щодо нього внесено до і ЄДРПОУ 22.12.2005 року, що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) серії АА № 108212, виданою 04.06.2008 року.
Відокремлений підрозділ № 10 КС «Фортеця»взято на податковий облік ДПІ у Оболонському районі 13.04.2006 року, що підтверджується довідкою ДПІ у Оболонському районі № 1045/29-106 від 24.04.2007 року, та внесено до Реєстру неприбуткових організацій 03.05.2007 року згідно з рішенням № 21 від 03.05.2007 року, виданим ДПІ у Оболонському районі м. Києва, з відповідним присвоєнням ознаки неприбутковості - коду 0010, у відповідності до Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого Наказом ДПА України № 232 від 11.07.1997 року.
Таким чином КС «Фортеця»є неприбутковою організацією, внесена до Реєстру неприбуткових організацій та установ, відповідно до Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого Наказом ДПА України № 232 від 11.07.1997 року з присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості - коду 0010, що підтверджується довідкою ДПІ у м. Черкаси № Б-Н 595/28-112 від 05.09.2005 року.
Згідно з підпунктом «в»підпункту 7.11.1 та підпункту 7.11.4 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», від оподаткування звільняються доходи кредитних спілок, отримані у вигляді коштів, які надходять до кредитних спілок у вигляді внесків на потреби, передбачені законодавством; доходів від здійснення операцій з активами (у тому числі пасивних доходів) кредитних спілок; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються кредитним спілкам відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються кредитним спілкам або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня цін.
Згідно з підпунктом 7.11.12 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»(зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№ 349-ГУ від 24.12.2002 року), набуття статусу неприбуткової організації здійснюється при її первісній реєстрації.
Згідно з п. 4.1., п.п. 4.1.6 ст.4, п.п.7.11.9 п.7.11. ст..7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»валовий доход - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.
Валовий доход включає:
Доходи з інших джерел, у тому числі, але не виключно, у вигляді:
сум безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, вартості товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих платнику податку у звітному періоді, крім їх надання неприбутковим організаціям згідно з пунктом 7.11 статті 7 цього Закону та у межах таких операцій між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи, крім випадків, визначених у частині четвертій статті 3 Закону України "Про списання вартості несплачених обсягів природного газу";
сум поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, що залишається неповерненою на кінець такого звітного періоду від осіб, що не є платниками цього податку (у тому числі нерезидентів), або осіб, які згідно із законодавством мають пільги з цього податку, включаючи право застосовувати ставку податку нижчу, ніж установлена пунктом 7.2 статті 7 або статтею 10 цього Закону. У разі коли у майбутніх податкових періодах платник податку повертає таку поворотну фінансову допомогу (її частину) особі, яка її надала, такий платник податку збільшує суму валових витрат на суму такої поворотної фінансової допомоги (її частини) за наслідками податкового періоду, в якому відбулося таке повернення. При цьому валові доходи такого платника податку не збільшуються на суму умовно нарахованих процентів, а податкові зобов'язання особи, що надала поворотну фінансову допомогу, не змінюються як при її видачі, так і при її зворотному отриманні. Як виняток з правила, визначеного цим абзацом, операції з отримання (надання) фінансової допомоги між платником податку та його філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, розташованими на території України, не призводять до зміни їх валових витрат або валових доходів;
сум невикористаної частини коштів, що повертаються із страхових резервів у порядку, передбаченому пунктом 12.2 цього Закону;
сум заборгованості, що підлягає включенню до валових доходів згідно з пунктами 12.3 та 12.4 цього Закону;
сум коштів страхового резерву, використаних не за призначенням;
вартості матеріальних цінностей, переданих платнику податку згідно з договорами схову (у відповідальне зберігання) та використаних ним у власному виробничому чи господарському обороті;
сум штрафів та/або неустойки чи пені, фактично одержаних за рішенням сторін договору або за рішенням відповідних державних органів, суду;
сум державного мита, попередньо сплаченого позивачем, що повертається на його користь за рішенням суду;
сум акцизного збору, сплачених (нарахованих) покупцями підакцизних товарів (за їх рахунок) на користь платника такого акцизного збору, уповноваженого законом вносити його до бюджету, та рентних платежів, а також сум збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію;
доходів від продажу електричної енергії (включаючи реактивну);
сум дотацій і субсидій з фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або бюджетів, отриманих платником податку.
У разі коли доходи неприбуткових організацій, отримані протягом звітного (податкового) року з джерел, визначених підпунктом 7.11.5, на кінець першого кварталу наступного за звітним року перевищують 25 відсотків від загальних валових доходів, отриманих протягом такого звітного (податкового) року, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок з нерозподіленої суми прибутку за ставкою, встановленою пунктом 10.1 статті 10 цього Закону, до суми такого перевищення. Внесення до бюджету зазначеного податку здійснюється за результатами першого кварталу наступного за звітним року у строки, встановлені для інших платників податку.
Незалежно від положень абзацу першого цього підпункту, у разі коли неприбуткова організація отримує доход з джерел, інших ніж визначені відповідними підпунктами 7.11.2 - 7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.
При підрахунку суми перевищення доходів над витратами згідно із абзацом першим цього підпункту, а також при визначенні сум оподатковуваного прибутку згідно із абзацом другим цього підпункту сума амортизаційних відрахувань не враховується.
Виходячи з приписів наведеного вище законодавства та фактичних обставин справи суд приходить до висновку про те, що в період з 13.04.2006 року по 03.05.2007 року Кредитною спілкою «Фортеця» отримано в результаті діяльності відокремленого підрозділу № 10 КС «Фортеця»доходи, які підлягають звільненню від оподаткування на підставі підпункту «в»підпункту 7.11.1 та підпункту 7.11.4 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»як доходи, отримані неприбутковою організацією. При цьому такі доходи не можуть бути віднесені до доходів, отриманих з джерел, інших ніж визначені підпунктами 7.11.2-7.11.7 пункту 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»та оподатковуваних за ставкою 25 %.
З огляду на викладене, висновки відповідача про порушення позивачем п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4, п.п. 7.11.9 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»та підпункту 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є необґрунтованими, а оспорюване повідомлення-рішення є незаконним та підлягає скасуванню.
На підставі статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню понесені останнім судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Скасувати рішення ДПІ у Оболонському районі м. Києва від 28.07.2008р. №0000542200/0 про визначення суми податкового боргу в розмірі 81101 грн. 25 коп. з урахуванням штрафних санкцій.
Стягнути з бюджету на користь кредитної спілки "Фортеця", м. Черкаси, вул. Добровольського, 1, код 26261821 - 3 грн. 40 коп. судових витрат.
Ця постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через господарський суд Черкаської області заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня оголошення постанови і апеляційної скарги - протягом двадцяти днів після подання такої заяви.
Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
У разі своєчасного подання заяви про апеляційне оскарження і неподання апеляційної скарги у встановлений строк, ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя К.І.Довгань
Повний текст постанови підписано "13" жовтня 2008 року
Суддя К.І.Довгань