Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2012 р.Справа № 2а-1870/8152/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Гуцала М.І.
Суддів: Зеленського В.В. , Пянової Я.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акцірнерного товариства "Сумигосптовари" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2011р. по справі№2а-1870/8152/11
за позовом Публічного акцірнерного товариства "Сумигосптовари"
до Державної податкової інспекції в м.Суми
про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИЛА:
Публічне акціонерне товариство "Сумигосптовари" звернувся до суду з вимогами про скасування податкового повідомлення-рішення від 31.08.2011 № 0008031502/70119 Державної податкової інспекції в місті Суми.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2011 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з таким судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій зазначає про порушення норм матеріального і процесуального права. Основним доводом заявлених вимог про скасування постанови суду апелянт вказує на неможливість розрахунку орендної плати у іншому розмірі, ніж це передбачено діючим договором оренди землі.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши зібрані у справі докази, вивчивши доводи поданої позивачем апеляційної скарги, дійшла до висновку про відсутність підстав для зміни чи скасування прийнятого судового рішення, зважаючи на наступне.
В ході судового розгляду було встановлено, що між ТОВ "Сумигосптовари" та Сумською міською радою 20.06.2003 року укладено договір оренди земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Суми. вул. Лінійна, 24. площею 2,70728 га - терміном до 05.02.2013 року. Грошова оцінка земельної ділянки на момент укладання договору становить 4 572 596, 80 грн. Відповідно до п. 2.3 вказаного договору, орендна плата на рік становить 1,5 % від грошової оцінки землі.
29.08.2007 між ТОВ "Сумигосптовари" та Сумською міською радою укладено договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, посвідченого приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_1 20.06.2003 за р. № 3689. Договір зареєстрований у Сумському міжрайонному реєстраційному відділенні Сумської регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03 грудня 2007 року за № 040761200334.
08.08.2011 року посадовою особою ДПІ в м. Суми проведена документальна невиїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумигосптовари" з питання дотримання вимог податкового законодавства, якою встановлено порушення підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, внаслідок чого встановлено заниження податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-травень 2011 року на суму 70 532,20 грн. За наслідками проведеної перевірки складено Акт від 09.08.2011 р. № 6055/152/01552865
У висновках акту перевірки стверджувалось про порушення позивачем п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень-травень 2011 року на суму 70 532,20 грн.
На підставі Акту перевірки від 09.08.2011 р. № 6055/152/01552865 ДПІ в м. Суми було прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.08.2011 р. № 0008031502/70119, яким ТОВ "Сумигосптовари" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної форм власності з юридичних осіб - в сумі 70 532,20 гри та нарахована штрафна (фінансова) санкція у сумі 1 грн
Суд першої інстанції, приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, виходив з правомірності дій податкового органу по донарахуванню податкових зобов"язань, зважаючи на вимоги податкового законодавства про мінімальний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, з чим погоджується колегія суддів.
Згідно ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється відповідно до закону, яким є в даному випадку Податковий кодекс України, що діє з 01.01.2011 року.
Відповідно п.п. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9, п.п. 14.1.72, 14.1.73, 14.1.47 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, плата за землю є загальнодержавним податком, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачами є юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, згідно вимог п. 288.1, 288.5 ст. 288 Податкового Кодексу України, є договір оренди такої земельної ділянки, яким встановлено розмір такої орендної плати. Разом з тим, річна сума такого платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Отже, спеціальним податковим законодавством у 2011 році мінімальний розмір річної орендної плати за орендовану позивачем земельну ділянку визначено не менше як 3% від грошової оцінки землі.
Зважаючи на те, що плата за орендовану позивачем земельну ділянку є формою загальнодержавного податку, її розмір не може суперечити вимогам податкового законодавства щодо мінімального розміру, виконання яких не залежить від умов договору оренди. Зазначені висновки узгоджуються з конституційними принципами побуди відносин з оподаткування, які містяться в ст. 67 Конституції України, відповідно до яких кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом (а не договором, як помилково зазначає позивач).
Підсумовуючи вищевикладене колегія суддів підтверджує висновок суду першої інстанції про правомірність винесення відповідачем податкового повідомлення-рішення від 31.08.2011 № 0008031502/70119, що зумовлює відсутність підстав для задоволення вимог апеляційної скарги про скасування судового рішення, оскільки доводи скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Публічного акцірнерного товариства "Сумигосптовари" залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2011р. по справі№2а-1870/8152/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддяГуцал М.І.
Судді Зеленський В.В. Пянова Я.В.