Ухвала суду № 22322271, 20.03.2012, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2012
Номер справи
2-а-7313/09/1470
Номер документу
22322271
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 березня 2012 р.Справа № 2-а-7313/09/1470 Категорія: 9.2.1Головуючий в 1 інстанції: Гордієнко Т.О. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -Семенюк Г.В.

судді - Потапчук В.О.

судді - Коваль М.П.

при секретаріКапустинська А.М. за участю сторін: ТОВ «Бріст-Фарм»ОСОБА_5 (довіреність) розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою державної податкової інспекції в Центральному районі м. Миколаєва на Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 29 березня 2010 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Бріст-Фарм»до державної податкової адміністрації в Миколаївській області та до державної податкової інспекції в Центральному районі м. Миколаєва про визнання протиправними дій та скасування рішень № 0036032350 від 27.11.2009 р. № 0036042350 від 27.11.2009 р., - встановиЛА:

Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «Бріст-Фарм», звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до державної податкової адміністрації в Миколаївській області та до державної податкової інспекції в Центральному районі м. Миколаєва про визнання протиправними дій та скасування рішень № 0036032350 від 27.11.2009 р. № 0036042350 від 27.11.2009 р.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 29 березня 2010 року позов задоволено частково. Скасовано рішення державної податкової інспекції в Центральному районі м. Миколаєва про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0036042350 від 27.11.2009 р. на суму 36112,90 грн.

Державна податкова інспекція в Центральному районі м. Миколаєва не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 29 березня 2010 року в частині задоволенні позовних вимог ТОВ «Бріст-Фарм».

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на те, що рішення суду першої інстанції є незаконним та необґрунтованим. Крім того апелянт зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне:

Законом України № 265 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»ст.15,16 визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Контролюючи органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові та позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Наказом ДПА № 355 від 27.05.2008 р. «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків». Відповідно до п.3.1 працівниками органів ДПС здійснюються відповідно до щомісячних планів органу ДПС планові перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі, а також операцій купівлі-продажу іноземної валюти (далі-розрахункові операції) та касових операцій, а також наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій та позапланові перевірки у випадках, передбачених законодавством, на підставі рішення керівника органу державної податкової служби. Статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»передбачено, що плановою виїзною перевіркою вважається перевірки платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів ( обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого провадиться така планова виїзна перевірка. Право на проведення планової перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.

Посилання позивача на те, що відповідно до ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин, право на проведення планової перевірки надається лише у випадку, коли платнику податку не пізніше ніж за десять днів до дня проведення перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та її закінчення проведення, судом до уваги не приймається, оскільки дані вимоги відповідно до ч.4 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»стосуються лише перевірок щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а перевірка, яку здійснили працівники Державної податкової адміністрації є перевіркою за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

Закон України «Про державну податкову службу в Україні»є загальним та не застосовується при проведенні перевірок щодо контролю за здійсненням готівкових розрахунків за товари (послуги), а Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», який є спеціальним при проведенні перевірок щодо контролю за здійсненням готівкових розрахунків за товари (послуги) вимога попереджати особу, яку будуть перевіряти, відсутня.

Судом першої інстанції встановлено, що 17.11.2009 р. працівниками Державної податкової адміністрації в Миколаївський області була проведена планова перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Бріст - Фарм»щодо контролю за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари ( послуги). Планом проведення перевірок на листопад 2009 р., затвердженого заступником голови ДПА в Миколаївській області від 11.11.2009 р. передбачено під №1 - ТОВ «Бріст-Фарм». Направлення на перевірку № 2977/23-517 та № 2976/23-517 від 13.11.2009 р. надавались під підпис позивачу, що підтверджується направленнями на перевірку. Таким чином, проведення перевірки було правомірним та позов в цій частині задоволенню не підлягає.

Актом перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій № 1253/14/00/23/33626744 від 17.11.2009 р. було встановлено порушення:

- п.13 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 р. за № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці, проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, за що передбачена відповідальність на підставі ст. 22 Вищезазначеного Закону фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. Невідповідність суми склала 87,08 грн. х 5 = 435,40 грн.

- п.2.6 гл.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 ( із змінами та доповненнями), а саме неоприбуткування готівкових коштів у повній сумі фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків від 15.11.2009 р та 16.11.2009 р. на загальну суму 7 222 грн. 58 коп. , за що передбачена відповідальністю на підставі абз. 3 ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 р. № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки із зміна та доповненнями в п'ятикратному розмірі неоприбутковуваних готівкових коштів, що складає 7 222, 58 х 5= 36 112,90 грн.

Позовні вимоги позивача в частині скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0036032350 від 27.11.2009 р. на суму 435,40 грн. задоволенню не підлягають з наступних підстав:

Актом перевірки встановлено незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій. X звіт по касовому апарату № 1403003028 від 17.11.2009 р. свідчить, що сума по чеку складає 331,92 грн., з яких 98,77 грн. сума продаж, службове внесення готівкою складає 223,15 грн., а опис готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій складає 419 грн. Таким чином сума невідповідності складає 419-331,92= 87,08 грн.

Згідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»місце проведення розрахунки - це місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари ( надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари ( надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів ( послуг) із застосуванням платіжних карточок, платіжних чеків, жетонів тощо.

Відповідно до п.23 Постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 р. № 833 «Про Затвердження порядку провадження торгівельної діяльності правил торгового обслуговування населення»забороняється зберігати на місці проведення розрахунку ( в касі,грошовому ящику,сейфі тощо) суми готівки, що не належить суб'єкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників.

Посилання позивача на те, що перевіряючими були зараховані 100 грн., які знаходились не в ящику касового апарату, а в столі під касовим апаратом, судом не приймаються до уваги, оскільки вони не ґрунтуються на законі, а саме постановою Кабінету Міністрів України № 833 від 15.06.2006 р. передбачено, що на місці проведення розрахунків не повинні знаходитьсь особисті речі касира.

Таким чином, позов в цій частині задоволенню не підлягає.

Позовні вимоги позивача в частині скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0036042350 від 27.11.2009 р. на суму 36112,90 грн. підлягають задоволенню з оглядом на наступне:

Згідно п. 2.6 гл.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 визначено, зокрема порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

В акті перевірки від 17.11 2009 р. зазначено, що не оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій № 1403003027 на підставі фіскальних звітних чеків Z, звітів № 1246 від 15.11.2009 р. та № 1247 від 16.11.2009 р. , що складає 6 427 грн. 88 коп., з яких Z звіт № 1246 від 15.11.2009 р. на суму 3352,77 грн., Z звіт № 1247 від 16.11.2009 р. на суму 3075,11 грн. та не оприбуткування

готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у касовому апараті № 1403003028 на підставі фіскального звітного чеку Z звіт № 1193 на суму 794,70 грн., які відповідно до п. 9 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»роздруковані та вклеєні в Книгу обліку розрахункових операцій.

В п. 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 зазначено, що оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму їх фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Z звіт № 1246 від 15.11.2009 р. свідчить, що торгова виручка за 15.11.2009 р. по касовому апарату № 1403003027 складає - 3 352,77 грн., службове внесення готівкою складає 1 643,94 грн., службова видача готівкою 3 200 грн., в сейф готівкою 1796,71 грн. ( арк. справа 45). В прибутковому касовому ордері № 1029 від 15.11.2009 р. зазначена торгова виручка на суму 3200 грн., яка здана до банку в сумі 3200 грн. ( арк.с.42), що підтверджується банківською випискою.

Z звіт № 1247 по касовому апарату ФН № 1403003027 від 16.11.2009 р. свідчить, що сума продаж складає 3075,11 грн. Позивачем було зроблено в касовий апарат службове внесення готівкою на суму 1796 грн. 71 коп., службова видача готівкою складає 4000 грн., що підтверджується прибутковим касовим ордером № 1032 від 16.11.2009 р. на суму 4000 грн. та здані в банк, що підтверджується банківською випискою.

Z звіт № 1193 від 16.11.2009 р. по касовому апарату ФН № 1403003028 свідчить, що сума продаж складає за день 794.70 грн., службове внесення 438,45 грн. Службова видача готівкою за день 1000 грн., що підтверджується прибутковим касовим ордером № 1033 від 16.11. 2009 р. Торгова виручка в сумі 5 000 грн. за 16.11.2009 р. по двом касовим апаратам аптеки була здана до банку, що підтверджується банківською випискою за 16.11.2009 р.

П. 7.16. Положення НБУ від 15.122004 р. за № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»передбачено, що під час перевірки органами контролю повного і своєчасного оприбуткування коштів, що надійшли до каси від здійснення господарської діяльності, записи в касовій книзі звіряються за сумами та строками з даними відповідних прибуткових касових ордерів (із залученням у разі потреби таких виправдних документів: розрахункових документів, квитанцій до прибуткових касових ордерів, рахунків-фактур, товарно-транспортних і податкових накладних тощо). Перевіряється також проведення записів щодо реєстрації зазначених ордерів (за сумами і датами) у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів.

Таким чином позивачем всі суми грошових коштів за 15.11.2009 р. та 16.11.2009 p., зазначені в акті перевірки від 17.11.2009 р. оприбутковані, оскільки відображені в касовій книзі підприємства, прибуткових касових ордерах та підтверджується банківськими виписками. Невиконання позивачем щоденних записів про рух коштів в розділі II Книги обліку розрахункових операцій може бути застосовано, як порушення невикористання книги обліку розрахункових операцій передбачене п.3 ч.1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а не як не оприбуткування готівкових коштів.

Відповідачем не доведений той факт, що позивачем порушено п.2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637, в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу державної податкової інспекції в Центральному районі м. Миколаєва на Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 29 березня 2010 року по справі № 2-а-7313/09/1470, - залишити без задоволення.

Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 29 березня 2010 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Бріст-Фарм»до державної податкової адміністрації в Миколаївській області та до державної податкової інспекції в Центральному районі м. Миколаєва про визнання протиправними дій та скасування рішень № 0036032350 від 27.11.2009 р. № 0036042350 від 27.11.2009 р., - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Ухвалу складено у повному обсязі 21 березня 2012 року.

ГоловуючийсуддяГ.В. Семенюк

суддяВ.О. Потапчук

суддяМ.П. Коваль