Ухвала суду № 22308597, 28.03.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2012
Номер справи
2а/0570/23136/2011
Номер документу
22308597
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Головуючий у 1 інстанції - Абдукадирова К.Е.

Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2012 року справа №2а/0570/23136/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Компанієць І.Д., суддів Шальєвої В.А., Бишова М.В.,

секретар судового засідання Іллінов О.Є.,

за участю представника третьої особи ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2012 року по адміністративній справі №2а/0570/23136/2011 за позовом Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Правда» про стягнення заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками та фінансовою допомогою

ВСТАНОВИЛА:

Ясинуватська обєднана державна податкова інспекція звернулася до суду із позовом до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Правда», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління державної казначейської служби України у Донецькій області, про стягнення з відповідача заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками та фінансовою допомогою згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.09.1997р. № 1003 «Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/98 року» в сумі 4624,39 грн.. у т.ч. 484,00 грн. основної суми фінансової допомоги та пені в сумі 4140,39 грн., яка виникла внаслідок несплати фінансової допомоги та згідно постанови Кабінету Міністрів України від 10.12.1998р. № 1953 «Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально-технічними та фінансовими ресурсами в 1999 році» в сумі 8729,58 грн., у т.ч. 3700,00 грн. основної суми фінансової допомоги та пені в сумі 5029,58 грн., яка виникла внаслідок несплати фінансової допомоги.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що для здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків Управлінням Державного казначейства у м. Ясинувата на адресу позивача направлені подання № 53, 54 від 16.11.2011р., згідно яких станом на 01.11.2011р. СТОВ «Правда» має заборгованість перед Державним бюджетом України за бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на зворотній основі. Загальна сума заборгованості становить 13 353,97 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2012 року у задоволенні позовних вимог Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Правда» про стягнення заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками та фінансовою допомогою відмовлено у повному обсязі.

Від позивача надійшла апеляційна скарга, в якій він просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Обґрунтовує доводи апеляційної скарги тим, що до позивача надійшли подання УДКС України в м. Ясинувата, відповідно до яких СТОВ «Правда» має заборгованість перед державним бюджетом України за бюджетними позичками та фінансовою допомогою на загальну суму 13353,97 грн. Простроченою така заборгованість стає, коли підприємство не виконує умови договору в частині повернення отриманого кредиту. Позивач як орган, що здійснює стягнення заборгованості субєктів господарювання перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на зворотній основі, заборгованості з відсотків за користування позиками, наданими за рахунок коштів, залучених державою та/або під державні гарантії звернувся до суду з позовом про стягнення такої заборгованості з відповідача на підставі отриманних подань від УДКС. Тому є помилковим висновок суду першої інстанції, що на підтвердження надання бюджетних позичок можуть слугувати первинні документи, а не подання УДКС, оскільки позивач не укладав з СТТОВ «Правда» договорів та не надавав цьому підприємству бюджетну позичку чи фінансову підтримку.

Заслухавши доповідь судді-доповідоча, пояснення учасників судового розгляду, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Правда» зареєстроване як юридична особа Ясинуватською райдержадміністрацією 11.03.1998р., код за ЄДРПОУ 00695717, перебуває на податковому обліку у Ясинуватській ОДПІ з 12.09.1994р. (арк. справи 5 7).

Статтею 50 Бюджетного кодексу України встановлено, що у разі надання кредитів з бюджету у позичальників виникає заборгованість перед бюджетом. З моменту надання кредитів з бюджету на суму отриманих з бюджету коштів права кредитора та право вимагати від позичальників повернення таких кредитів до бюджету у повному обсязі переходять до держави (Автономної Республіки Крим, територіальної громади).

Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості не поширюється.

Органи державної податкової служби України визначаються органами стягнення простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, територіальною громадою) за кредитами з бюджету.

Підпунктом 20.1.28. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України (далі ПК України) визначені повноваження органів державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою за кредитами (позиками), залученими державою або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитами з бюджету.

З матеріалів справи вбачається, що Управлінням державного казначейства у м. Ясинувата на виконання вимог Порядку обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками / фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011р. № 174 були направлені на адресу Ясинуватської ОДПІ подання № 54 від 16.11.2011р. для здійснення до СТОВ «Правда» заходів щодо стягнення простроченої заборгованості фінансової допомоги згідно постанови Кабінету Міністрів України від 10.12.1998р. №1953 «Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально-технічними та фінансовими ресурсами в 1999 році» та пені, нарахованої на неї в загальній сумі 8729,58 грн. та № 53 від 16.11.2011р. для здійснення до СТОВ «Правда» заходів щодо стягнення простроченої заборгованості фінансової допомоги згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.09.1997р. № 1003 «Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/98 року» та пені, нарахованої на неї в загальній сумі 4624,39 грн.

До зазначених подань додана інформація про стан простроченої заборгованості за бюджетними позичками 1995 1997р.р. та фінансовою допомогою (арк. справи 8 10).

З метою своєчасного проведення весняно-польових робіт, стабілізації сільськогосподарського виробництва та забезпечення продовольчої безпеки держави на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 10.12.1998р. №1953 були виділені у січні 1999р. Міністерству агропромислового комплексу, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним адміністраціям на фінансування заходів для підготовки сільськогосподарської техніки до весняно-польових робіт у 1999 році цільовим призначенням сільськогосподарським товаровиробникам та агросервісним підприємствам на закупівлю запасних частин і ремонтних матеріалів та оплату послуг ремонтних підприємств кошти в сумі 50 млн. гривень за рахунок резервного фонду Кабінету Міністрів України на умовах повернення їх до 1 жовтня 1999р.

Міністерству фінансів доручено профінансувати зазначені витрати через органи Державного казначейства відповідно до укладених угод. Використання коштів і їх повернення здійснювати на умовах, зазначених у додатку 2 цієї постанови.

Згідно із п.п. 1, 2, 3 Умов використання та повернення коштів, виділених для надання фінансової допомоги у підготовці техніки до проведення весняно-польових робіт у 1999 році, які є додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 10.12.1998р. № 1953, фінансова допомога у підготовці техніки до проведення весняно-польових робіт у 1999 році (далі - фінансова допомога) надається сільськогосподарським товаровиробникам, агротехсервісним та ремонтним підприємствам на закупівлю запасних частин і ремонтних матеріалів та оплату послуг ремонтних підприємств. Кошти, виділені для надання фінансової допомоги за розподілом Мінагропрому, перераховуються Головним управлінням Державного казначейства територіальним органам Державного казначейства та Мінагропрому відповідно до укладеної угоди з Головним управлінням Державного казначейства для державних підприємств «Агротех» і «Агролізинг», ВАТ «Украгропромреммаш», Українського виробничого об'єднання «Агромаш», концерну «Украгротехсервіс» і спеціалізованих ремонтних підприємств. Мінагропром згідно з укладеними договорами перераховує виділені кошти державним вищевказаним підприємствам для централізованої закупівлі запасних частин і ремонтних матеріалів, для ремонту сільськогосподарської техніки на заводах.

Згідно із пунктами 4, 5, 7 Умов, територіальні органи Державного казначейства на підставі рішень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрацій про розподіл коштів, виділених для надання фінансової допомоги, перераховують їх відділенням Державного казначейства у районах. Відділення Державного казначейства у районах на підставі рішення райдержадміністрації укладають угоди із сільськогосподарськими товаровиробниками усіх форм власності та агротехсервісними підприємствами про надання і повернення фінансової допомоги і оплачують подані їм рахунки на запасні частини, ремонтні матеріали та послуги ремонтних підприємств. Фінансова допомога підлягає поверненню коштами, які надходять на єдиний казначейський рахунок відділення Державного казначейства у районі з подальшим перерахуванням їх на казначейський рахунок обласного управління Державного казначейства. Обласне управління Державного казначейства перераховує ці кошти Головному управлінню Державного казначейства на рахунок Н 35133300101 в оперу Національного банку м. Києва.

Відповідно до Закону України від 15 серпня 1997 р. «Про часткову зміну Закону України «Про Державний бюджет України на 1997 рік» та на виконання постанови Верховної Ради України від 15 серпня 1997 р. № 505 «Про інформацію Кабінету Міністрів України про ситуацію в сільському господарстві та невідкладні заходи щодо державної підтримки агропромислового комплексу» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.09.1997р. № 1003 «Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/98 року» виділено на фінансування заходів з підготовки до роботи в осінньо-зимовий період 1997/98 року, забезпечення збирання та збереження врожаю 1997 року, інші невідкладні потреби Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним адміністраціям цільовим призначенням для сільськогосподарських товаровиробників 60 млн. гривень (на умовах повернення їх до 1 жовтня 1998 р.) за розподілом згідно з додатком. Міністерству фінансів доручено профінансувати зазначені витрати за рахунок резервного фонду Кабінету Міністрів України через органи Головного управління Державного казначейства на підставі укладених з ними угод. Міністерству агропромислового комплексу, Міністерству фінансів доручено у двотижневий термін розробити умови надання та повернення зазначених коштів.

Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що наданні УДКУ у м. Ясинувата подання, а також акти звірки суми заборгованості, договори про надання фінансової допомоги, не можуть бути доказами, що підтверджують отримання СТОВ «Правда» фінансової допомоги, оскільки відповідно до Постанови КМУ № 174, на яку посилається орган казначейської служби у своїх поданнях, затверджений лише порядок обліку заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками / фінансовою допомогою.

Також, дане подання не може бути використане судом як доказ, що підтверджує факт отримання фінансової допомоги та стан розрахунків з бюджетом, оскільки відповідно до пунктів 6,9,10,15 постанови КМУ № 174 воно носить лише обліковий, інформативний характер щодо наявності суми простроченої заборгованості за кредитами, бюджетними позичками / фінансовою допомогою перед державою.

Відповідно до п. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні надатись під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після закінчення.

Нормою ст. 1 вищезазначеного Закону встановлено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Суд першої інстанції правильно зазначив, що податковим органом та органом державного казначейства не надані первинні бухгалтерські та банківські документи, зокрема, платіжні документи, які б підтвердили надання позички і, відповідно, перерахування і отримання суми бюджетної позики безпосередньо СТОВ «Правда».

Таким чином, докази отримання відповідачем бюджетної позички в сумі 4184,00 грн. в матеріалах справи відсутні.

В звязку з відсутністю первинних документів, які б зафіксували факт отримання державних позичок позивачем, суд першої інстанції обґрунтовано зазначив про відсутність в управління Державного казначейства у Донецькій області правових підстав вимагати від СТОВ «Правда» проведення розрахунків за товарно-матеріальні цінності та грошові кошти, які були отримані сільськогосподарськими товаровиробниками, і за які вони не провели розрахунків.

За таких обставин суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

З огляну на викладене апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 24, 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2012 року по адміністративній справі №2а/0570/23136/2011 залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2012 року по адміністративній справі №2а/0570/23136/2011 залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.

У повному обсязі ухвала складена та підписана колегією суддів 02 квітня 2012 року.

Головуючий І.Д. Компанієць

Судді В.А. Шальєва

М.В. Бишов