Ухвала суду № 22304552, 19.07.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2011
Номер справи
2а/0570/6665/2011
Номер документу
22304552
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Головуючий у 1 інстанції - Шинкарьова І.В.

Суддя-доповідач - Чумак С.Ю.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2011 року справа №2а/0570/6665/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Чумака С.Ю.

суддів <Суддя учасник колегії >

Арабей Т.Г. та Ястребової Л.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Горлівської обєднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 1 червня 2011 року у справі № 2а/0570/6665/2011 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАР Альянс» до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач звернувся до суду з позовом і з урахуванням уточнених позовних вимог остаточно просив визнати нечинним податкове повідомлення рішення від 14.04.2011 року № 0000661540 в частині нарахування штрафної санкції в розмірі 11673,64 грн. В обґрунтування позову зазначив, що при прийняті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідачем не були враховані положення п. 7 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України, згідно якого штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі 1 гривні за кожне порушення». Таким чином сума штрафу згідно спірного податкового повідомлення-рішення не відповідає приписам Податкового кодексу України.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 1 червня 2011 року позовні вимоги задоволені, податкове повідомлення-рішення від 14.04.2011 року № 0000661540 в частині нарахування штрафної санкції в розмірі 11673,64 грн визнано нечинним. При цьому суд першої інстанції виходив з того, що порушення податкового законодавства з боку позивача відбулось 31 січня 2011 року, у звязку з чим відповідно до пункту 7 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України штрафна санкція повинна складати 1 гривню.

Не погодившись з постановою суду відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить останню скасувати та постановити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог позивачу відмовити у повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що при визначенні розміру штрафної санкції керувався статтею 126 ПК України, згідно якої сума штрафної санкції повинна складати 10% погашеної суми податкового боргу. Також послався на лист ДПА України від 03.02.2011 року.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає останні необґрунтованими, а постанову суду такою, що підлягає залишенню без змін з наступних підстав.

Судом першої інстанції вірно встановлено і це підтверджується матеріалами справи, що позивачем до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції було надано:

- декларацію за 2010 рік від 26.01.2010 року № 605, в якому розмір орендної плати на 2010 рік визначений в сумі 676235,9 грн, в тому числі за грудень 2010 року 56352,9 грн (а.с. 33),

- уточнюючу декларацію від 07.07.2010 року № 9440, в якій розмірі орендної плати за грудень 2010 року вказаний в сумі 148876,28грн. (а.с.43),

- декларацію за новоукладеними договорами за грудень 2010 року від 03.12.2010 року № 18134 на суму 6890,69грн. (а.с. 54).

Всього до сплати за грудень 2010 року позивачем визначено суму податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 155766,97грн.

Граничний термін сплати вказаного податкового зобовязання 30.01.2011 року.

ТОВ «ТАР Альянс» сплатило до бюджету платіжним дорученням № 824 від 28.01.2011 року суму податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за грудень 2010 року частково у розмірі 38952,03грн. по строку сплати 28.01.2011 року (а.с.11). Згідно даних зворотного боку облікової картки у підприємства рахувалася з даного податку переплата у сумі 68,61грн., яка була зарахована в рахунок погашення податкового зобовязання за грудень місяць (а.с.56).

Платіжним дорученням № 840 від 31.01.2011 року позивачем була сплачена сума податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за грудень 2010 року у розмірі 155766,97грн. (а.с.12).

У звязку з чим затримка платежу у розмірі 116746,33грн. складає 1 календарний день.

Зазначені обставини не є спірними між сторонами. Спірним питанням даної справи є визначення правової норми, яка підлягає застосуванню при обчисленні розміру штрафної санкції за затримку сплати самостійно визначеного податкового зобовязання.

Ввідповідачем проведено документальну невиїзну перевірку з питання своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за грудень 2010 року, за результатами якої складено акт від 25.03.2011 року № 312/15/33853132. Актом перевірки встановлено, що в порушення п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платником податку несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за грудень 2010 року. \ а.с. 9\.

За результатами перевірки Горлівською обєднаною державною податковою інспекцією було прийнято податкове повідомлення-рішення від 14.04.2011 року №0000661540 про нарахування штрафних санкцій на підставі ст.126 Податкового кодексу України за затримку сплати суми грошового зобовязання у розмірі 10% у розмірі 11674,64грн. (а.с. 7).

Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов'язання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відповідно до п.п.14.1.265 п.14.1 ст.14 кодексу штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Вимогами п. 16.1 статті 16 вищевказаного кодексу передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пунктом 31.1 ст.31 кодексу встановлено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Приписи п. 46.1 ст. 6 Податкового кодексу України визначають термін податкової декларації, розрахунку (далі податкова декларація), а саме це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

За вимогами п. 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, відповідно до п. 288.1 ст. 88 ПК України.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Згідно з п. 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.

Пункт 286.4 статті 286 ПК України передбачає, що за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

Відповідно до п. 287.3 ст. 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідальність за порушення зазначених строків передбачена п. 126.1 статті 126 Податкового кодексу України згідно якого у разі, якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу, зокрема, при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

Відповідно до вказаної норми податковим органом до позивача застосована штрафна санкція в розмірі 10% від погашеної суми податкового боргу, а саме, 11674,64 грн.

Разом з тим пунктом 7 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що оскільки в даному спорі порушення мало місце у 2011 році, а саме при граничному терміні сплати 30.01.2011 року позивач сплатив податкове зобовязання 31.01.2011 року, тобто сплатив самостійно визначену суму податкового зобовязання із затримкою на 1 день, то застосуванню в даному випадку підлягала штрафна санкція, передбачена пунктом 7 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України, а не положення статті 126 того ж Кодексу.

При цьому суд апеляційної інстанції не приймає до уваги посилання відповідача на наявність листа ДПА України від 03.02.2011 року № 2963/7/10-1017/302 із вказівкою застосовувати в таких випадках саме положення статті 126 ПК України, оскільки зазначений лист не є нормативно-правовим актом, його зміст суперечить положенням Податкового Кодексу України, а тому він застосуванню в даному випадку не підлягає. До того ж вказаний лист втратив чинність згідно листа ДПА України від 23.03.2011 року № 8199/7/10-1017/1114. \ а.с. 61\.

За таких обставин, враховуючи наведені норми законів, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, та вважає, що постанова суду першої інстанції винесена з додержанням норм матеріального і процесуального права, у звязку з чим апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції без змін.

На підставі викладеного, керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Горлівської обєднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 1 червня 2011 року у справі № 2а/0570/6665/2011 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя: С.Ю.Чумак

Судді: Т.Г.Арабей

Л.В. Ястребова