Головуючий у 1 інстанції - Величко О.В.
Суддя-доповідач - Лях О.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2010 року справа №2а-109/09/0529
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Лях О.П.
суддів : Горбенко К.П., Попова В.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 20 лютого 2009 року у адміністративній справі № 2а-109/09/0529 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 роки, -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 роки.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 20 лютого 2009 року у адміністративній справі № 2а-109/09/0529 позов задоволено частково, а саме :
визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області щодо відмови у виплаті ОСОБА_2 одноразової щорічної грошової допомоги на оздоровлення в розмірі трьох мінімальних заробітних плат за 2004, 2005, 2007, 2008 роки;
стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України з реєстраційного рахунку № 35217018001530, МФО 834016, ЗКПО 25953161, в ГУДКУ Донецькій області, на користь ОСОБА_2, ідентифікаційний код №НОМЕР_1 недоотриману суму допомоги на оздоровлення за 2004, 2005, 2007, 2008 роки в сумі 4331,30 грн.;
відмовлено ОСОБА_2 в стягненні з Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області на його ко ристь заборгованість по компенсації на оздоровлення за 2006 рік.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції, оскільки судом першої інстанції неповно зясовані обставини, що мають значення у справі, порушено норми матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог.
Сторони в судове засідання не зявились, про дату, час та місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином.
Скаржник в апеляційній скарзі зауважив про розгляд справи без їх участі.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічна допомога на оздоровлення сплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання громадянина.
Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, якою затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення.
Таким чином, відповідач є головним розпорядником коштів місцевого бюджету за рахунок субвенцій з державного бюджету та на нього покладений обовязок щодо реалізації механізму фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, зокрема, пільг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Колегія суддів вважає обґрунтованим застосування відповідачем при виплаті щорічної допомоги на оздоровлення розміру таких виплат, який встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” та з 2005 року Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 “Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”.
Зазначеними постановами встановлені конкретні розміри такої допомоги в твердій грошовій сумі, а тому при вирішенні даного спору, приймаючи до уваги час виплат допомоги на оздоровлення, підлягають застосуванню норми саме вищевказані постанови Кабінету Міністрів України на 2004, 2005, 2007, 2008 років.
Пунктом 30 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію абзаців другого, третього, четвертого, п'ятого, шостого та сьомого частини першої, частини третьої, абзаців другого, третього, четвертої, п'ятого, шостого та сьомого частини четвертої та частини сьомої статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зупинено в частині визначення щорічної допомоги на оздоровлення залежно від розміру мінімальної заробітної плати. Дія зазначених норм Закону була відновлена Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року №6-рп/2007.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни в Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи». Стаття 48 зазначеного Закону України до набуття чинності Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп мала наступну редакцію: «Одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах встановлених Кабінету Міністрів України.
Згідно довідки відповідача від 19.11.2008 року позивач отримав допомогу на оздоровлення за 2004 рік у розмірі 15,70 грн., за 2005 рік в розмірі 75 грн., за 2006 рік в розмірі 75 грн., за 2007 рік в розмірі 75 грн., за 2008 рік в розмірі 75 грн. (арк. спр.6).
Таким чином, дії відповідача в частині виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за 2004, 2005, 2007, 2008 роки суд першої інстанції необґрунтовано визнав неправомірними.
З врахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що порушення норм матеріального права судом першої інстанції призвело до неправильного вирішення справи, що є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 20 лютого 2009 року у адміністративній справі № 2а-109/09/0529 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 роки задовольнити.
Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 20 лютого 2009 року у адміністративній справі № 2а-109/09/0529 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 роки скасувати.
Ухвалити нову постанову.
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 роки відмовити.
Постанова набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів О.П. Лях
К.П. Горбенко
В.В.Попов