Головуючий у 1 інстанції - Захарова О.В.
Суддя-доповідач - Юрченко В.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2010 року справа №2а-5397/10/1270
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду в складі: Юрченко В.П., Старосуд М.І., Чебанова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2010 року у справі за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Кіровськтепло» про стягнення коштів за невиконання 4% нормативу робочий місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році, -
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Комунального підприємства «Кіровськтепло» про стягнення адміністративно господарської санкції за невиконання 4 % нормативу за 2009 рік для працевлаштування інвалідів у розмірі 13242, 55 грн. пені за порушення термінів сплати адміністративно господарських санкцій у розмірі 333, 48 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2010 року у задоволені позову Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відмовлено.
Суд першої інстанції відмовляючи в задоволені позовних вимог виходив з того, що відповідач вживав заходи, передбачені чинним законодавством, по забезпеченню працевлаштування інвалідів, тому на нього не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування й відсутність інвалідів, які бажають працевлаштуватися.
Позивач з таким судовим рішення не погодився та подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та винести нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги скаржник зазначив, що підприємством не проінформовано відповідні органи про наявність вакантних посад для інвалідів впродовж року, що є підставою для накладання адміністративно господарської санкції.
Сторони до суду апеляційної інстанції не зявилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши доповідь судді доповідача, вивчивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає апеляційну скаргу обґрунтованою з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно до ч. 2 ст. 19 зазначеного Закону України, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу встановленого частиною першою цієї статті і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Часиною 1 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 31.01.2007 № 70 визначено, що інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів…
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 року № 420, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.12.2005 за № 1534/11814, затверджена та погоджена з Держкомстатом України форма звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій" (місячна). Зазначена форма використовується для інформування населення про наявність вакансій, сприяння працевлаштуванню громадян, зареєстрованих у центрах зайнятості як такі, що шукають роботу, для підбору персоналу на замовлення роботодавців, для оцінки поточної потреби в кадрах та організації професійної підготовки населення відповідно до потреб ринку праці.
Аналіз положень цих норм Закону дає підстави для висновку, що на підприємство покладається обовязок створювати та належним чином атестувати робочі місця для працевлаштування інвалідів та інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік (а.с. 7), складеного відповідачем, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу становила 47 працівників, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» зазначена відповідачем 2 особи. Разом з тим, фактично протягом року на підприємстві працював одинінвалід.
Як вбачається із листа Кіровського міського центру зайнятості та звітів про наявність вакансій за формою №3-ПН за 2009 рік, протягом 2009 року Комунальним підприємством «Кіровськтепло» інформацію про виділені або створені робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, з урахуванням індивідуальних програм реабілітації у вигляді звітів 3-ПН з позначкою «11» в графі 15 не надавав.
Зазначені обставини свідчать про те, що Комунальним підприємством «Кіровськтепло» не виконано вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» щодо обовязкового створювання робочих місць для працевлаштування інвалідів та інформування про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів, що є підставою для застосування адміністративно господарських санкцій до підприємства.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення коштів з Комунального підприємства «Кіровськтепло» за невиконання 4% нормативу робочий місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Оскільки відповідачем у встановлений ст. 20 Закону №875-ХП строк (до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу) сума адміністративно-господарських санкцій сплачена не була, Фондом соціального захисту інвалідів нарахована пеня відповідно до ст. 20 цього Закон) і п.4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року №70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»), що обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення в розмірі 333,48 грн. (а.с. 6).
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам по справі, що призвело до неправильного вирішення справи.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195 ч.1, ст. 196, ст. 198, ст. 202, ст. 207, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2010 року у справі №2а-5397/10/1270 за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Кіровськтепло» про стягнення коштів за невиконання 4% нормативу робочий місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році скасувати.
Позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Кіровськтепло» (код ЕДРПОУ 35389470, р/р 26002126200420, МФО 304988 АБ «Український комунальний банк») на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (одержувач ВДК м. Кіровськ, р/р 31213230700023 в ГУДКУ у Луганської області МФО 804013, код 24046946) суму адміністративно господарських санкцій та пені у розмірі 13576,03 грн. (тринадцять тисяч пятсот сімдесят шість гривень 03 коп.).
Судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету України.
Постанова апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Колегія суддів: