Головуючий у 1 інстанції - Ципко О.В.
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2010 року справа №2а-7295/10/1270
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Нікуліна О.А.
суддів Радіонової О.О., Жаботинської С.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2010 року по справі № 2а-7295/10/1270 за позовом Відкритого акціонерного товариства «ТОК» до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про визнання нечинним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И Л А :
У вересні 2010 року позивач звернувся з адміністративним позовом до суду про визнання нечинним та скасування рішення.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2010 року по справі № 2а-7295/10/1270 позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства "ТОК" до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська було задоволено, а саме:
визнано протиправним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 617 від 27.08.2010 року;
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню.
Сторони в судове засідання не зявилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, справа переглянута судом у порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наступного.
Відкрите акціонерне товариство "ТОК" (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 13391947) є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 17.10.1995 року, місцезнаходження товариства: 91005, Луганська область, м. Луганськ, вул. Фрунзе, 107ю, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А01 № 018139 (а.с.10) та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, відповідно довідки № 3685.
Відкрите акціонерне товариство "ТОК" перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська та відповідно до ст. ст. 14, 15, 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-IV є платником внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та несе обов'язки з нарахування, обчислення і сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі, що підтверджується повідомленням про взяття на облік юридичної особи відкритого акціонерного товариства "ТОК" від 17.05.2007 року.
Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів здійснюється органами Пенсійного фонду України відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 № 775 "Про затвердження критерію, за яким оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів, пов'язаних з державним наглядом (контролем) у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до п. 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України № 21-1 до страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яке контролюється органами Пенсійного фонду, застосовуються фінансові санкції відповідно до Закону.
Частиною шостою статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-IV, передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період (календарний місяць), не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до частини 2 статті 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. № 1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмкою) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Крім того, відповідно до п. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІУ, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування)страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Частиною 13 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-ІУ про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи
виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому управлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
У звязку із допущеним порушенням граничних строків сплати страхових внесків, управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська було прийнято рішення № 617 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким застосовано до ВАТ «Холдингова компанія Луганськтепловоз» відкритого акціонерного товариства «ТОК» штраф в розмірі 4122,06 грн. та нарахована пеня в розмір 3484,92 грн. (а.с.5).
Відповідно до пп. 9.3.1 п 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України № 21-1 встановлено, що у разі ухилення страхувальників від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік в органах Пенсійного фонду України накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які підлягають сплаті за період ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 13 цієї Інструкції. Підставою для прийняття цього рішення є акт про зазначене порушення, що складається в довільній формі.
Згідно пп.9.3.2 п.9 вказаної Інструкції вбачається, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 14. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Як вбачається з ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців вiд 15.05.2003 № 755-IV відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Частиною 2 ст. 17 вказаного Закону зазначені відомості, які містяться в Єдиному державному реєстрі щодо юридичної особи:
- повне найменування юридичної особи та скорочене у разі його наявності;
- ідентифікаційний код юридичної особи;
- організаційно-правова форма;
- місцезнаходження юридичної особи;
- перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі ім'я, місце проживання, ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податків, якщо засновник - фізична особа; найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновник - юридична особа;
- види діяльності;
- відомості про органи управління юридичної особи;
- дата та номер запису про проведення державної реєстрації юридичної особи, дати та номери записів про внесення змін до нього;
- дані про установчі документи, дати та номери записів про внесення змін до них;
- дані про дату постановки на облік та дату зняття з обліку в органах статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування;
Відповідно до ст. 22 вказаного Закону встановлено, що інформація про проведення державної реєстрації юридичної особи підлягає обов'язковому опублікуванню в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
Повідомлення про проведення державної реєстрації юридичної особи повинно містити відомості про: найменування юридичної особи, ідентифікаційний код юридичної особи, місцезнаходження юридичної особи та місце та дату проведення державної реєстрації.
Рішення № 617 управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду було винесено стосовно ВАТ «Холдингова компанія Луганськтепловоз» відкритого акціонерного товариства «ТОК», а позивачем по справі є Відкрите акціонерне товариство "ТОК", що підтверджується статутом товариства, свідоцтвом про державну реєстрацію серії А01 № 018139 та довідкою з ЄДРПОУ № 3685.
Суд вважав, що не надання акта про перевірку дотримання Відкритим акціонерним товариством "ТОК" норм Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. № 1058-IV, на підставі якого повинно було бути прийнято рішення, є порушенням вимог діючого законодавства з боку відповідача при прийнятті даного рішення.
Проте, колегія суддів не може погодитися з висновками суду першої інстанції за наступних підстав.
Відповідно до статті 198 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду має право: 1) залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін; 2) змінити постанову суду; 3) скасувати її та прийняти нову постанову суду; 4) скасувати постанову суду і залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження у справі; 5) визнати постанову суду нечинною і закрити провадження у справі; 6) скасувати постанову суду і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Відповідно до статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
Суд першої інстанції допустився порушень норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Суд правильно встановив, що рішення № 617 від 27.08.2010 року винесено стосовно ВАТ ХК «Луганськтепловоз» ВАТ «ТОК», а позивачем є ВАТ «ТОК», але поза увагою суду лишилося те, що всі інші реквізити, відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємств» від 15.05.2003 № 755-ІУ підприємства ВАТ ХК «Луганськтепловоз» ВАТ «ТОК» відповідають реквізитам ВАТ «ТОК», а саме: ідентифікаційний код 13391947, місцезнаходження юридичної особи - м. Луганськ, вул.. Фрунзе, 107Ю.
Позивач використовує у своїй господарській діяльності реквізити - ВАТ ХК «Луганськтепловоз» ВАТ «ТОК» (ід. код 13391947).
Посадовими особами відповідача проведена перевірка даних картки особового рахунку позивача. В результаті перевірки виявлено порушення ст. 20 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІУ від 09.07.2003р. (далі Закон) внаслідок чого застосована фінансова санкція у сумі 4122,06грн. та пеня у сумі 3485,92грн., згідно ч. 2 п. 9 ст. 106 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058- IV від 09.07.2003р.(далі Закону).
Згідно з п.6 ст.20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Відповідно до ч.2 п. 9 ст.106 Закону та п.9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.04 за № 64/8663 суми страхових внесків своєчасно не нараховані та або не сплачені страхувальниками в строки вважаються простроченою заборгованістю по сплаті страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Згідно п.2 ч.9 ст.106 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного: фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Розрахунок фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку Позивача (п.9.3.2.Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003р. №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663), яка формується за даними звітів платника, розрахованих самостійно.
Дані картки особового рахунку є підставою для застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату страхових внесків та нарахування пені.
Відповідно до ч.2 ст. 17 Закону Позивач, як страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Нарахування фінансової санкції та пені здійснено згідно чинного законодавства.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції не дотримався норм матеріального права під час вирішення справи, тобто наявні підстави для скасування судового рішення та ухвалення нового судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись ст. 198, 200, 205, 207 КАС України, колегія суддів ,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2010 року по справі № 2а-7295/10/1270 задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2010 року по справі № 2а-7295/10/1270 скасувати .
У задоволенні позовних вимог Відкритого акціонерного товариства «ТОК» до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про визнання незаконним та скасування рішення № 617 від 27 серпня 2010 року - відмовити.
Постанова за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через 5 днів після направлення копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 20 днів з дня набрання законної сили судовим рішенням
Головуючий О.А.Нікулін
Судді О.О.Радіонова
С.В.Жаботинська