Ухвала суду № 22295551, 07.12.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2010
Номер справи
2а-18087/10/0570
Номер документу
22295551
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Шальєва В.А.

Суддя-доповідач - Шишов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2010 року справа №2а-18087/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого:Шишова О.О.

суддівСіваченко І.В, Дяченко С.П.

при секретарі судового засідання:Козловій О.М.

за участю представника позивача Кінца В.А.

представника відповідача Толстолуцької М.М.

розглянувши апеляційну скаргуВідкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Калінінська»

на постановуДонецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2010 року по справі № 2а-18087/10/0570

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Калінінська»

доГорлівської об`єднаної Державної податкової інспекції

провизнання нечинними податкових повідомлень-рішень

В С Т А Н О В И Л А:

У липні 2010 року Відкрите акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Калінінська» (далі - ВАТ «ЦЗФ «Калінінська») звернулось з адміністративним позовом до Горлівської ОДПІ в якому просили суд визнати нечинними податкові повідомлення-рішення № 0000132340/0 від 31.03.2010 року, № 0000132340/1 від 23.04.2010 року, від 30.06.2010 року № 0000132340/2 з оплати земельного податку.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2010 року по справі № 2а-18087/10/0570 відмовлено в задоволенні позову.

З постановою суду не погодилось ВАТ «ЦЗФ «Калінінська» та зазначило, що судом першої інстанції при прийнятті рішення були порушені норми матеріального права. В апеляційній скарзі вказали, що при винесенні постанови суд першої інстанції неправомірно вважав, що рішення Горлівської міської ради від 29.12.2008 року № V/42-23 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Горлівки Донецької області», від 16.02.2009 року № V/45-1, яким внесені зміни до п.2 рішення Горлівскьої міської ради від 29.12.008 року № V/42-23 є правомірними. Вважали, що вказані рішення є нормативно-правовими актами, які потребують офіційного оприлюднення в засобах масової інформації, що зроблено не було. Наявне порушення порядку набрання рішеннями Горлівської міської ради чинності, тому податкові повідомлення-рішення які прийняті на підставі зазначених рішень є нечинними.

У судовому засіданні представник ВАТ «ЦЗФ «Калінінська» підтримав доводи апеляційної скарги в повному обсязі, просив суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити їх позовні вимоги, визнав податкові повідомлення-рішення нечинними.

Представник Горлівської ОДПІ у судовому засіданні заперечувала проти апеляційної скарги. Вказала, що податкові повідомлення-рішення прийняті відповідно законодавства на підставі правомірно прийнятих рішень Горлівської міської ради.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач - ВАТ „ЦЗФ «Калінінська» зареєстровано в якості юридичної особи на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, державна реєстрація проведена виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 07.04.1998 р. (а.с.15), здійснює господарську діяльність на підставі статуту (а.с.67-74).

Відповідач Горлівська об'єднана державна податкова інспекція (далі - Горлівська ОДПІ) є суб'єктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.

Горлівською ОДПІ була проведена планова виїзна перевірка ВАТ «ЦЗФ «Калінінська» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 р. по 30.09.2009 р., за результатами якої був складений акт № 537/23-3/00176489 від 19.03.2010 року, в якому податковим органом зроблений висновок про порушення ВАТ «ЦЗФ «Калінінська» вимог ст. ст. 7, 14 Закону України „Про плату за землю", внаслідок чого занижено земельний податок за липень-вересень 2009 р. в загальній сумі 36717,78 грн., в тому числі за липень 2009 р. на 12239,26 грн., за серпень 2009 р. - на 12239,26 грн., за вересень 2009 р. - на 12239,26 грн. (а.с.35-62).

На підставі даного акту Горлівською ОДПІ 31.03.2010 р. було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000132340/0 про визначення ВАТ „ЦЗФ „Калінінська" податкового зобов'язання з земельного податку в загальному розмірі 55076,67 грн., з яких 36717,78 грн. - основний платіж, 18358,89 грн. - сума штрафних (фінансових) санкцій (а.с.8).

За наслідками апеляційного узгодження Горлівською ОДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення 23.04.2010 р. № 0000132340/1, 30.06.2010 р. № 0000132340/2 з аналогічними вимогами (а.с.9,10).

Податковий орган зробив висновок про заниження суми земельного податку, згідно з актом перевірки, у звязку з тим, що позивачем при поданні податкового розрахунку з земельного податку на 2009 р. не було прийнято до уваги те, що у 2009 р. була збільшена нормативна грошова оцінка земель м.Горлівка.

Так, рішенням Горлівської міської ради від 29.12.2008 р. № V/42-23 затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м.Горлівка Донецької області станом на 12.12.2008 р. та введена в дію базова вартість одного квадратного метра землі в розмірі 127,75 грн. на території Горлівської міської ради з 01.01.2009 р. (а.с.84). Рішенням Горлівської міської ради від 16.02.2009 р. № V/45-1 внесені зміни до п. 2 рішення від 29.12.2008 р. № V/42-23 в частині дати введення в дію базової вартості землі, базова вартість 1 кв. м. в розмірі 127,75 грн. введена в дію з 01.07.2009 р. замість з 01.01.2009 р. (а.с.85).

Встановлено, що 13.02.2009 р. ВАТ «ЦЗФ «Калінінська» були отримані витяги №№ 1963, 1964, 1965, 1966, 1972, 1973 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, в яких вартість земельних ділянок обчислена відповідно до введеної в дію зазначеними рішеннями органу місцевого самоврядування базовою вартістю 1 кв.м. землі (а.с. 96-101). Факт отримання позивачем зазначених витягів та обізнаність позивача про зміну нормативної грошової оцінки землі у бік збільшення в судовому засіданні підтверджена.

Позивачем при поданні податкового розрахунку земельного податку на 2009 рік до Горлівської ОДШ 30.01.2009 р. сума земельного податку була обчислена без врахування нової нормативної грошової оцінки землі відповідно до рішення Горлівської міської ради від 29.12.2008 р. № У/42-23 (а.с.16).

Крім того, після зміни дати введення в дію нової нормативної грошової оцінки землі позивачем в порушення п. 5 Порядку подання податкового розрахунку земельного податку, затвердженого наказом ДПА України від 26.10.2001 р. № 434, не був поданий до податкового органу розрахунок з новими показниками або уточнюючий розрахунок відповідно до п. 12 зазначеного Порядку та п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

У відповідності до ст.7 Закону України «Про плату за землю» ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.

Податок за земельні ділянки, надані для військових формувань, утворених відповідно до законів України, крім Збройних Сил України та Державної прикордонної служби України, залізниць, гірничодобувних підприємств, а також за водойми, надані для виробництва рибної продукції, справляється у розмірі 25 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до частин першої та другої цієї статті.

Ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не вище ніж у два рази від середніх ставок податку з урахуванням коефіцієнтів, встановлених частинами другою і третьою цієї статті.

Згідно зі ст.14 цього Закону платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Статтею 17 зазначеного Закону встановлено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Оскільки встановлено, що позивачем сума податкового зобов'язання з земельного податку в податковому розрахунку з земельного податку за 2009 рік була визначена без врахування підвищення нормативної грошової оцінки земель відповідно до рішення Горлівської міської ради, а також приймаючи до уваги, що позивачем не були уточнені податкові зобов'язання з земельного податку з часу введенні в дію нової нормативної грошової оцінки земель (з 01.07.2009 р.) суд першої інстанції правильно вказав про те, що позивачем дійсно була занижена сума податкового зобов'язання з земельного податку за липень, серпень, вересень 2009 р. на 36717,78 грн.

Також суд першої інстанції правильно вказав про правомірність дій відповідача, щодо нарахування Горлівською ОДПІ позивачу штрафних санкцій в розмірі 18358,89 грн., з огляду на приписи пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», тому спірні податкові повідомлення-рішення про визначення ВАТ «ЦЗФ «Калінінська» податкового зобов'язання з земельного податку є також обґрунтованими.

Розглядаючи посилання представника позивача про те, що рішення Горлівської міської ради про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель та введення в дію базової вартості 1 кв. м. землі в розмірі 127,75 грн. не набули чинності, суд дійшов до наступного.

Рішенням Горлівської міської ради від 29.12.2008 р. № У/42-23 затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка Донецької області станом на 12.12.2008 р. та введена в дію базова вартість одного квадратного метра землі в розмірі 127,75 грн. на території Горлівської міської ради з 01.01.2009 р. (а.с.84).

Рішенням Горлівської міської ради від 16.02.2009 р. № V/45-1 внесені зміни до п.2 рішення від 29.12.2008 р. № V/42-23 в частині дати введення в дію базової вартості землі, базова вартість 1 кв. м. в розмірі 127, 75 грн. введена в дію з 01.07.2009 р. замість з 01.01.2009 р. (а.с.85).

Статтею 7 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не вище ніж у два рази від середніх ставок податку з урахуванням коефіцієнтів, встановлених частинами другою і третьою цієї статті.

Згідно зі ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад, відповідно до п. п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" є виключною компетенцією сільської, селищної, міської рад.

Статтею 59 цього Закону встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.

Рішення органу місцевого самоврядування, в даному випадку - міської ради, не є актом нормативно-правового характеру.

Нормативно-правовим актом у юридичній практиці визнається офіційний письмовий документ, прийнятий чи виданий уповноваженим на це суб'єктом нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, який спрямований на регулювання суспільних відносин, містить нормативні приписи (має неперсоніфікований характер, розрахований на багаторазове застосування і дія не вичерпується одноразовим виконанням).

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив, що рішення органу місцевого самоврядування про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель не спрямоване на регулювання суспільних відносин, оскільки регулювання в сфері нормативної грошової оцінки земель не є компетенцією міської ради.

Крім того, зазначене рішення міської ради не містить ніяких нормативних приписів, оскільки рішення не встановлює ніяких прав та обов'язків.

Статтею 12 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативно-методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно-правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання. Нормативно-правові акти з проведення оцінки земель, які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Тобто рішення органу місцевого самоврядування, яким затверджується технічна документація з нормативної грошової оцінки земель у конкретному населеному пункті, не може вважатися рішенням нормативно-правового характеру, а тому на такі рішення не розповсюджуються положення ч. 5 ст. 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" щодо набрання чинності рішень ради нормативно-правового характеру з дня їх офіційного оприлюднення.

Крім того, у друкованому засобі масової інформації газеті «Вечерняя Горловка» від 19.01.2009 р. № 7 (1108) була оприлюднена інформація про прийняте Горлівською міською радою рішення від 29.12.2008 р. № V/42-23, щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Горлівка Донецької області станом на 12.12.2008 року та введення в дію базової вартості одного квадратного метра землі в розмірі 127,75 грн. на території Горлівської міської ради з 01.01.2009 р.

Також у газеті «Вечерняя Горловка» від 16.07.2009 р. № 53 (1154) знов була оприлюднена інформація про прийняте Горлівською міською радою рішення від 29.12.2008 р. № У/42-23 та про рішення від 16.12.2008 року № V/45-1 щодо введення в дію базової вартості 1 кв. м. землі в розмірі 127, 75 грн. з 01.07.2009 р.(а.с.94).

З урахуванням викладених обставин колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, про те, що відповідач правомірно прийняв податкові повідомлення-рішення.

Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а постанову суду без змін.

Повний текст рішення складений 07 грудня 2010 року.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Калінінська» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2010 року по справі № 2а-18087/10/0570 залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2010 року по справі № 2а-18087/10/0570 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення в повному обсязі.

Головуючий суддяО.О.Шишов

Судді:І.В.Сіваченко

С.П.Дяченко