Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" липня 2011 р.справа № 2а-1913/10
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді:Мартиненка О.В.
суддів: Богданенка І.Ю. Чепурнова Д.В.
при секретарі судового засідання:Хімушкіній О.Ю.
за участю позивача: ОСОБА_1;
за участю представника відповідача -1: Приходько Тетяна Володимирівна;
представник відповідача -2 не зявився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Ленінського районного суду м.Дніпропетровська від 11 лютого 2011 року у справі № 2а-1913/10 за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровської міської ради, Головного архітектурно-планувальне управління Дніпропетровської міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та визнання права на отримання земельної ділянки, -
в с т а н о в и л а:
21 липня 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Дніпропетровської міської ради, Головного архітектурно-планувальне управління Дніпропетровської міської ради та просить (з урахуванням уточнення позовних вимог від 16.12.2010 року) визнати бездіяльність міської ради неправомірною, визнати право на отримання земельної ділянки 0,1 га для будівництва житлового будинку безоплатно, зобовязати міську раду надати безоплатно земельну ділянку 0,1 га для будівництва в районі вулиці Робкоровської, відшкодувати моральну шкоду в сумі 50000 грн.
Постановою Ленінського районного суду м.Дніпропетровська від 11 лютого 2011 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, ОСОБА_1, позивач, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позов задовольнити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що відповідачами не додержано положень постанови Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2009 р. N 844, якою затверджено Порядок безоплатного оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки.
В судовому засіданні позивач підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити .
В судовому засіданні представник відповідачів заперечував проти задоволення апеляційної скарги.
Заслухавши позивача та представника відповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частин 2,3 ст. 116 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року N 2768-IIIнабуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Пунктом г) ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;
Згідно частин 6-9 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача ( у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно- правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія). Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк. Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи. Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
На звернення позивача з заявами про виділ безоплатно земельної ділянки для будівництва житлового будинку по вул. Сільрадській в районі будинку № 16 у м.Дніпропетровську протоколом № 181/16 від 15.06.2010 р. засідання постійної комісії з питань земельних відносин і охорони навколишнього середовища Дніпропетровської міської ради розглянуто лист ГоловАПУ Дніпропетровської міської ради від 08.02.2010 року № 06\19-6 про організацію роботи з визначенням на оформлення документів на територію по
вул.Сільрадській в районі будинку №16 ОСОБА_1 та відмовлено позивачу у звязку з тим, що на запитану територію розроблено містобудівне обґрунтування розміщення багатоповерхового житлового комплексу ТОВ «Парус-3»(а.с.14).
Дніпропетровською міською радою рішення щодо відмови позивачу в набутті права власності на земельну ділянку за адресою вул. Робкорівська не приймалось. За даними вхідної кореспонденції Дніпропетровської міської ради відсутні звернення позивача щодо отримання земельної ділянки за адресою вул. Робкорівська для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Таким чином, надання для будівництва земельної ділянки можливо тільки за умови додержання певної процедури, встановленої законодавством, яка в даному випадку позивачем дотримана не була, необхідні документи також надані не були. Безоплатне оформлення та видача громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки не виключає при цьому обовязку таких громадян додержати, встановлену законом процедуру одержання земельної ділянки, та надати необхідні документи.
З огляду на викладене, постанова Ленінського районного суду м.Дніпропетровська від 11 лютого 2011 року у даній справі є законною і обґрунтованою, і підстави для її зміни або скасування відсутні.
Керуючись ст. 195, ст. 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ч. 1 ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206 КАС України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду м.Дніпропетровська від 11 лютого 2011 року у справі № 2а-1913/10 залишити без змін.
Ухвала складена в повному обсязі 01 серпня 2011 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий:О.В. Мартиненко
Суддя:І.Ю. Богданенко
Суддя:Д.В. Чепурнов