Постанова № 22287470, 20.03.2012, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2012
Номер справи
5612/11/2170
Номер документу
22287470
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2012 р. Справа № 2-а-5612/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Гомельчука С.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,

встановив:

Управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області (далі - позивач,УПФУ ) звернулося до суду з позовом до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний"(далі - відповідач, СВК "Ізумрудний", підприємство) про стягнення заборгованості по витратах на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 59833 грн. 60 коп.

В обґрунтування позовних вимог, позивачем зазначено, що у в трудових відносинах із сільськогосподарським виробничим кооперативом "Ізумрудний" перебували працівники, які виконували роботи з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 та зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, які вийшли на пенсію на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідач зобов'язаний відшкодовувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку цим працівникам пільгових пенсій, однак не виконує свого обов'язку добровільно, а тому заборгованість по даних витратах підлягає стягненню в судовому порядку.

12 січня 2012 року та 05 березня 2012 року від позивача надійшли до суду заяви про збільшення розміру позовних вимог. Згідно з останньою заявою УПФУ просить суд стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний" заборгованість на загальну суму 80865 грн. 34 коп., без урахування помилково виставленого розрахуку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на суму 327 грн. 34 коп. пенсіонерові ОСОБА_1, який працював в СООО "Надія". УПФУ зазначено, що борг сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний" по витратах на виплату та доставку пільгових пенсій збільшився за рахунок залишку несплачених сум за листопад - грудень 2011 року в розмірі 10898 грн. 98 коп. та за січень-лютий 2012 року в розмірі 10460 грн. 10 коп.

У запереченнях відповідача, що надійшли до суду 04 січня 2012 року та 28 лютого 2012 року на заяву про збільшення розміру позовних вимог від 06 січня 2012 року вих. № 58/08, зазначено, що СВК "Ізумрудний" отримано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених у відповідності до п.п."а"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", в яких вказано підприємство - платника компенсацій витрат на пенсії та їх доставку - КАПП "Ізумрудний" з кодом ЄДРПОУ 233709, що не відповідає дійсному найменуванню та коду відповідача. Крім того, представник СВК "Ізумрудний", визнаючи, що на підприємство покладено обов'язок відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, вважає, що усупереч вимогам ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", позивач вимагає від сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний" погашення витрат по виплаті та доставці пенсій, нарахованих відповідно до пунктів "в"- "е" і "ж", які підлягають погашенню з Державного бюджету України. Крім того, наголошує, що УПФУ не направлено підприємству розрахунків витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у строки, передбачені Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

20 березня 2012 року від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідачем надіслано до суду телеграму, в якій він просить відкласти розгляд справи у зв'язку з неможливістю прибуття представника сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний" у судове засідання.

Згідно з п. 7 ч.1 ст. 34 КАС України у повістці про виклик зазначається, зокрема, обов'язок адресата повідомити про наявність поважних причин неможливості прибути до суду.

Частиною 2 ст. 40 КАС України визначено, що особи, які беруть участь у справі, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі, які не можуть з поважних причин прибути до суду, зобов'язані завчасно повідомити про це суд.

У повістці, направленій відповідачу 02 березня 2012 року, яка отримана згідно з поштовим повідомленням уповноваженою особою підприємства 07 березня 2012 року, Херсонським окружним адміністративним судом зобовязано адресата повідомити суд про наявність поважних причин неможливості прибуття до суду у разі їх наявності. Всупереч вимогам ч. 2 ст. 40 КАС України, відповідачем не вказано причини неприбуття до суду, яка може бути визнана судом поважною та не долучено відповідних документів.

Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно з ч.6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступного.

Сільськогосподарський виробничий кооператив "Ізумрудний" зареєстрований як юридична особа Джанкойською районною державною адміністрацією АРК Крим. Згідно з довідкою АБ № 163331 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України дата первинної реєстрації 26 грудня 1991 року, останньої реєстраційної дії - 15 грудня 2008 року № 11251070007000131.

Зі змісту довідки голови СВК "Ізумрудний" В.С. Бєлякова вбачається, що наказом "Кримрадгоспвинтресту" № 196 від 30 серпня 1978 року радгосп-завод "Ново-Джанкойський" Джанкойського району перейменовано у радгосп-завод "Ізумрудний". Рішенням зборів уповноважених господарства та Рішенням Джанкойської районної ради народних депутатів Кримської АРСР від 26 грудня 1991 року , наказ № 68 від 14 квітня 1992 року , радгосп-завод "Ізумрудний" перетворено на КАПП "Ізумрудний". 24 квітня 2000 року на зборах співвласників підприємства прийнято рішення "Про реформування шляхом реорганізації КАПП "Ізумрудний" у сільськогосподарський виробничий кооператив "Ізумрудний", код 00233709.

Відповідача зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області як платника внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Судом встановлено, що на даному підприємстві працювали робітники: ОСОБА_7, трактористи-машиністи ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, газоелектрозварник ОСОБА_3, машиністи аміачно-холодильних установок ОСОБА_2 , ОСОБА_5, доярка ОСОБА_13, яким, з урахуванням довідок позивача, призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п.п."б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (Список № 2) та коваль ОСОБА_4, пенсію якому призначено відповідно до п."а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"(Список № 1). Загальна сума фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій станом на 05 березня 2012 року року склала 80865 грн. 34 коп. (заборгованість станом на 01 листопада 2011 року - 59506 грн. 26 коп. , за листопад - грудень 2011 року -10898 грн. 98 коп., за січень-лютий 2012 року - 10460 грн. 10 коп.

Вищенаведені посади передбачені Списками № 1 та № 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. № 36та Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 року №1173. Період роботи на таких посадах, зараховується до пільгового трудового стажу та дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. "а","б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 р. № 1788-XI зі змінами та доповненнями визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. До 17.02.2000 р. вказана стаття, крім визначення категорій працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, регулювала порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.п."б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України" від 17.02.2000 р. № 1461-III порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено. А саме норму, що регулювала дане питання у ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" - виключено та врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР), зі змінами та доповненнями, передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, передбачені ст.1 цього Закону, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірах, встановлених ст.4 цього Закону, що визначається у відсотковому відношенні від об'єкта оподаткування, який передбачений ст.2 цього Закону.

Зокрема, у відповідності до вимог Закону № 400/97-ВР, суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100 % розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.п."б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій, а підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (п.6.4, п.6.8 п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду № 21-1 від 19.12.2003 р. зі змінами та доповненнями (далі - Інструкція)).

Згідно з п.2 Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення працівників сільськогосподарських підприємств - платників фіксованого сільськогосподарського податку" від 13 травня 2005 року № 2013 - IV, що набрав чинності з 1 січня 2006 року постановлено абзац п'ятий підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., N 49 - 51, ст. 376) після слів "затвердженим Кабінетом Міністрів України" доповнити словами "та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" - "е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Таким чином, відповідно до абз. 5 п.п. 1 п.2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно допунктів "в" - "е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Суд не бере до уваги посилання представника відповідача у письмовому запереченні щодо здійснення відшкодування пільгових пенсій, нарахованих відповідно до пунктів "в"- "е" і "ж" з Державного бюджету України, оскільки дана норма закону розповсюджується на сільськогосподарські підприємства, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку.

Зі змісту абзацу 5 п.2 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який з 01 січня 2006 року стосується і осіб, пенсії яким призначені відповідно до п.п."б"-"е" та "ж" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і має зворотну дію, вбачається, що даною нормою закону врегульовано лише порядок виплати пенсій, а не змінено порядок відшкодування та не звільнено підприємства, зазначені у ст.1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від сплати збору на відшкодування виплачених пільгових пенсій.

У відповідності з вимогами ст.3 Закону № 400/97-ВР, платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують внески до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України.

Відповідно до приписів п. 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII. Частиною 2 Прикінцевих положень Закону, який набрав чинності з 01.01.2004 р., збережено порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Тобто, діяв зазначений вище порядок відшкодування.

Пунктом 6.9 Інструкції визначено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

З вищенаведеного слідує, що УПФУ, окрім розрахунків, що направляються до 20-го січня поточного року, протягом 10 днів з новопризначених та перерахованих пенсій, надсилає підприємству розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, зокрема, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії. Відтак, розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, що надійшли від управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АР Крим відповідно до повідомлень від 16 вересня 2011 року № 8567/02-02-05, від 20 жовтня 2011 року № 9347/020205, від 14 листопада 2011 року № 9845/02-02-05, від 13 грудня 2011 року № 10505/0202-05, від 12 січня 2012 року № 173/02-02-05, від 08 лютого 2012 року № 712/02-02-05 та від управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АР Крим на підставі листів від 15 грудня 2011 року № 16507/0305, від 10 лютого 2012 року № 1404/0305 своєчасно направлені управлінням Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області відповідачу згідно з повідомленнями про відшкодування виплати пільгових пенсій від 21 вересня 2011 року № 10960/01, від 27 жовтня 2011 року № 11806/01, від 21 листопада 2011 року № 12500/01, від 21 грудня 2011 року № 13023/01, 18 січня 2012 року № 189/01, 16 лютого 2012 року № 484/01. Однак, усупереч вимогам чинного законодавства, СВК "Ізумрудний" не відшкодовано суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації в повному обсязі. Заборгованість відповідача станом на 05 березня 2012 року складає 80865 грн. 34 коп.

Із досліджених письмових доказів, судом встановлено, що розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, надані позивачу управлінням Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АР Крим, при надісланні відповідачу супроводжувались листами - повідомленнями, спрямованими на ім'я керівника саме СВК "Ізумрудний" та отримані керівником підприємства відповідно до Статуту та довідки з ЄДРПОУ - Бєляковим В.С. та уповноваженими особами підприємства, що підтверджується позначкою працівника поштового зв'язку на поштових повідомленнях про вручення розрахунків. Крім того, зазначені в них особи, які набули право на призначення пенсії на пільгових умовах, визнаються відповідачем такими, що працювали у сільськогосподарському виробничому кооперативі "Ізумрудний" (за рішенням зборів уповноважених господарства та Рішенням Джанкойської районної ради народних депутатів Кримської АРСР від 26 грудня 1991 року, наказ № 68 від 14 квітня 1992 року -КАПП "Ізумрудний"), що посвідчується, зокрема, довідками підприємства, які містяться серед матеріалів справи, а тому посилання представника СВК "Ізумрудний" у письмовому запереченні на той факт, що розрахунки адресовані іншій юридичній особі , а саме КААП "Ізумрудний" є необгрунтованим.

Щодо невірного зазначення коду ЄДРПОУ підприємства -00233709, УПФУ пояснено у відзиві на заперечення відповідача, що в управліннях Фонду по всій території України встановлено програмне забезпечення, яке дозволяє автоматизувати процес ведення бази витрат на пільгові пенсії. Складові даного процесу: формування, друк, перегляд інформації кожної форми звітності. Програмно-технологічний комплекс "Пільгові пенсії" призначений для складання додатків 6, 7, 8, 8А Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України автоматизованим способом в умовах АСОПД/КОМТЕХ - W, але не для введення коду юридичної особи у восьмизначному числі, який починається з цифр"0". У зв'язку з цим, на розрахунках, сформованих та направлених відповідачу, замість коду 00233709, зазначений 233709.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що СВК "Ізумрудний" , як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якого вийшли на пенсію за віком на пільгових умовах, зобов'язане сплачувати Пенсійному фонду збір у 100 % розмірі сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій його працівникам, тобто, відшкодувати Пенсійному фонду фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених працівникам відповідача, у повному розмірі.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати відповідно до ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити повінстю.

Стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний",код ЄДРПОУ - 00233709, на користь управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області, заборгованість з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій в розмірі 80865 (вісімдесят тисяч вісімсот шістдесят п'ять) грн. 34 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Гомельчук С.В.

кат. 10.2.4