Постанова № 22281553, 01.03.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
01.03.2012
Номер справи
2а-16048/11/0170/14
Номер документу
22281553
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 березня 2012 р. 12:37 Справа №2а-16048/11/0170/14 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., за участю секретаря Цатурян С.О., за участю представників сторін:

від позивача ОСОБА_1, довіреність від 03.01.2012р, ОСОБА_2, довіреність від 01.02.2012р, ОСОБА_3, довіреність від 02.02.2012р.;

від відповідача ОСОБА_4, довіреність від 01.03.2012р.;

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів"

до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби.

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0000642301 від 19.09.2011р.,

Суть спору: Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів" (далі позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративною позовною заявою до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим (далі відповідач) про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0000642301 від 19.09.2011р., про донарахування грошового зобовязання з податку на додану вартість у сумі 2644331,00 грн., у тому числі 2115465,00 податкових зобовязань з податку на додану вартість та 528866,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем помилково було зроблено висновки проведеної перевірки, викладені в акті № 1870/23-1/03759079 від 06.06.2011 року, які покладено в основу спірного податкового повідомлення-рішення. Так, позивач зазначає, що ним віднесено до складу податкового кредиту з ПДВ суму податку, яка була нарахована (сплачена) за період з жовтня 2009р. по грудень 2010р. у сумі 2115465,00 грн. у складі витрат на придбання товарів та послуг у Товариства з обмеженою відповідальністю «Сигрив» у сумі 1021825,00 грн., Товариства з обмеженою відповідальністю «Вектрас» у сумі 513 189,00 грн., ФОП ОСОБА_5 у сумі 554106,00 грн., Товариства з обмеженою відповідальністю «КПВ Граніт» у сумі 16854,00 грн. та Товариства з обмеженою відповідальністю «Бренд Строй» у сумі 9491, 15 грн.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.12.2011 року відкрито провадження по адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.03.2012р. замінено первісного відповідача - Джанкойську об'єднану державну податкову інспекцію в АР Крим на Джанкойську об'єднану державну податкову інспекцію Автономної Республіки Крим Державної податкової служби.

Представники позивача у судовому засіданні позов підтримали, надали пояснення по суті справи.

Представник відповідача у судове засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 1 ч.2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст.ст. 1, 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”(в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах входять до складу органів державної податкової служби і є органами виконавчої влади.

Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

Враховуючи зазначене, відповідач, здійснюючи свої повноваження у спірних відносинах є суб'єктом владних повноважень, спір що виник між сторонами пов'язаний із захистом прав позивача у сфері публічно-правових відносин і є справою адміністративної юрисдикції, його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів" зареєстроване у якості юридичної особи Красногвардійською районною державною адміністрацією Автономної Республіки Крим 01.03.1995 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО № 447327. Номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців 1127120 0000 000284. (Ідентифікаційний код юридичної особи 03759079) (а.с.11).

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів" знаходиться на податковому обліку в Державній податковій інспекції в Красногвардійському районі АР Крим.

Згідно Свідоцтва № 100242161 від 05.09.2009 року, виданого Державною податковою інспекцією Красногвардійського району АР Крим, позивач є платником податку на додану вартість. Індивідуальний податковий номер 0375900701171.

Судом встановлено, що працівниками Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим була проведена планова виїзна перевірка Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів", код ЄДРПОУ 03759079, місцезнаходження: АР Крим, Красногвардійський район, с. Петрівка, з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2009р по 31.12.2010р. валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2009р. по 31.12.2010р.

За результатами вищенаведеної перевірки було складено акт № 1870/23-1/03759079 від 06.06.2011 року, у якому встановлено порушення п.п. 7.4.1, 7.4.4 п 7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97 від 03.04.1997 року із змінами та доповненнями (далі Закон № 168/97), який діяв в періоді, що перевірявся. Виявлено завищення Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів" податку на додану вартість за спеціальним режимом оподаткування згідно статті 8.1 Закону № 168/97 всього у сумі 2115465,00 грн. (а.с.14-77).

На підставі зазначеного акту було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000402301/0 від 25.06.2011 року на суму 2644331,00 гривен (а.с.78).

11.07.2011 р. позивачем до Державної податкової адміністрації в АР Крим направлено скаргу на податкове повідомлення-рішення № 0000402301/0 від 25.06.2011 року.

Рішенням Державної податкової адміністрації в АР Крим № 3377/10/25023 від 08.09.2011 року скарга позивача задоволена частково. Скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000402301/0 від 25.06.2011 року у звязку з порушенням порядку № 985 від 22.12.2010р. та зобовязано Джанкойську об'єднану державну податкову інспекцію в АР Крим прийняти щодо Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів" нове податкове повідомлення рішення про збільшення грошових зобовязань. (а.с.80-82).

19.09.2011р відповідачем було прийняте нове податкове повідомлення-рішення № 0000642301 на суму 2 644 331,00 грн. ( а.с.79).

30.09.2011 р. позивачем до Державної податкової адміністрації в АР Крим направлено скаргу на податкове повідомлення-рішення № 0000642301 від 19.09.2011 року.

Листом «Про розгляд скарги» Державної податкової адміністрації в АР Крим № 4055/1125-023 від 21.10.2011 року у задоволені скарги відмовлено у звязку з тим, що відповідно до пункту 6 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом Державної податкової адміністрацій України від 23.12.2010р № 1001, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.01.2011р. № 10/18748, ре розглядаються повторні звернення до одного і того самого органу державної податкової служби від однієї і тієї ж особи з одного т того самого питання, якщо перше вирішено по суті. (а.с.83)

Рішенням Державної податкової адміністрації України № 5752/6/10-2115 від 17.11.2011 року скаргу позивача залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення № 0000642301 від 19.09.2011 року залишено без змін(а.с.84-85).

Не погодившись з податковим повідомленням рішенням № 0000642301 від 19.09.2011 року та висновками акту перевірки позивач оскаржив їх до суду.

Вирішуючи питання щодо обґрунтованості позовних вимог судом встановлено, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносно встановлення відповідачем у акті перевірки висновку про завищення з боку позивача податкового кредиту, суд зазначає наступне.

Згідно до п. п. 8-1.1, 8-1.2., 8-1.3. статті 8-1 Закону № 168/97 резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 81.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування. Згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей. Якщо сума податку на додану вартість, сплачена (нарахована) сільськогосподарським підприємством постачальнику на вартість виробничих факторів, перевищує суму податку, нараховану по операціях з поставки сільськогосподарських товарів (послуг), то різниця між такими сумами не підлягає бюджетному відшкодуванню.

Підпунктом 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону № 168/97 встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до п.п. 7.4.5, п. 7.4 ст. 7 Закону № 168/97 не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).

Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.2 ст.3 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” № 996 бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться на підприємстві. Фінансова, податкова та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Підставою для відображення господарських операцій у бухгалтерському обліку є первинні документи, що фіксують факти здійснення господарських операцій (п.1 ст.9 Закону № 996). Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення (ст.1 Закону № 996). Обов'язкові реквізити первинного документа встановлені п.2 ст.9 Закону № 996. Первинні документи повинні бути складені в момент здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її завершення (п.1. ст.9 Закону № 996).

Відповідно до п. 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995р., первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Для оподаткування мають значення бухгалтерські документи, що відображають господарські операції та фіксують отриманий прибуток і інші економічні показники господарської діяльності.

Бухгалтерські документі це сукупність письмових актів, фіксуючих здійснені господарські операції відповідно до вимог законодавства.

Бухгалтерські документи в роботі субєкта господарювання служать, як відомо, засобом ведення обліку матеріальних цінностей і грошових коштів. На підставі бухгалтерських документів (документації) контролюється правильність здійсненних операцій, ведеться поточний аналіз виконаної роботи, встановлюються причини господарських порушень, тобто документація виконує контрольно аналітичні функції.

Правове значення бухгалтерських документів проявляється в тому, що з їх допомогою підтверджується правильність зареєстрованих в обліку фактів. Факт наявності первинного документу не може бути проігнорований контролюючим органом, оскільки тільки аналіз первинних документів може давати обєктивну картину господарської діяльності і, віддзеркалення її результатів у податковій звітності. Господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою (п.1.32 Закону №334).

Згідно п.1 ст.3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Відповідно до п.2 ст.3 Господарського кодексу України господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва підприємцями.

Статтею 42 Господарського кодексу України передбачено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Підприємництво здійснюється на основі самостійного формування підприємцем програми діяльності, вибору постачальників і споживачів продукції, що виробляється, залучення матеріально-технічних, фінансових та інших видів ресурсів, використання яких не обмежено законом, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону (ст.44 Господарського кодексу України ).

Суд зазначає, що сума донарахування податку на додану вартість у розмірі 2115465,00 грн. визначена Джанкойською об'єднаною державною податковою інспекцією в АР Крим внаслідок порушення Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів" спеціального режиму оподаткування згідно ст. 8-1 та п.п. 7.4.1, 7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону № 168-97 у звязку з завищенням податкового кредиту за період з жовтня 2009р. по грудень 2010р. з ПДВ у сумі 2115465,00 грн., що був нарахований за відсутності належних первинних документів по операціях з Товариством з обмеженою відповідальністю «Сигрив», Товариством з обмеженою відповідальністю «Вектрас», ФОП ОСОБА_5, Товариством з обмеженою відповідальністю «КПВ Граніт» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Бренд Строй», що не були спрямовані на реальне настання правових наслідків та отримання економічної вигоди, а отже не повязані з господарською діяльністю позивача.

З наведеними вище висновками відповідача, викладеними у акті перевірки, суд не погоджується на підставі наведеного нижче.

02 липня 2010р. між Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів" (Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вектрас» (Постачальник) було укладено договір поставки № 458-1207 на поставку шроту соняшника та шроту соєвого (а.с.86).

Відповідно п. 3.1. Договору постачальник здійснює поставку товару партіями своїми силами і за свій рахунок в Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів" за адресою: АР Крим Красногвардійський район, с. Петрівка.

Оплата проводиться Покупцем шляхом перерахування вартості поставленого товару на поточний рахунок Постачальника (п.2.3. Договору).

Відповідно до вищезазначеного договору за період липень-вересень 2010 р. СТОВ «Дружба народів» отримало від ТОВ «Вектрас» товари вартістю 3 079 124,24 грн., у т.ч. 513 187,37 грн. ПДВ, що підтверджується прибутковими накладними (а.с.194-250 т.1, 1-62 т. 2), а саме:

-Шрот соняшниковий у кількості 1613,59 т вартістю 2 803 968,74 грн. у т.ч. 467 328,12 грн. ПДВ;

-Шрот соєвий у кількості 78,45 т вартістю 275 155,50 грн. у т.ч. 45 859,25 грн. ПДВ.

На підставі вказаного договору за період липень-жовтень 2010 р. СТОВ «Дружба народів» перерахувало ТОВ «Вектрас» грошові кошти у розмірі 3 079 124,30 грн., у т.ч. 513 187,38 грн. ПДВ, що підтверджується платіжними дорученнями (а.с.123-158 т.1).

Транспортування товарів підтверджується товарно-транспортними накладними ТОВ «Вектрас» (а.с.215, т.1), (а.с.19, 31-33,37-40, 43-45,48, 51-52, 55-56, 59,62 т.2 ).

Вказані товари вартістю 3 079 124,24 грн. з ПДВ у повному обсязі оприбутковано на складі СТОВ «Дружба народів» згідно прибуткових ордерів у липні - вересні 2010 р.

Основним видом діяльності СТОВ «Дружба народів» відповідно Довідки з ЄДРПОУ №055160 від 17.02.2009 р. є у т.ч. розведення великої рогатої худоби (код КВЕД 01.21.0).

Відповідно до раціонів годування для тваринництва та актів з переробки у кормоцеху? СТОВ «Дружба народів» шрот соняшника у кількості 1613,59 т та частина шроту соєвого у кількості 59,86 т було використано з метою годування великої рогатої худоби за період липень-вересень 2010 р.

Вказані акти з переробки у кормоцеху №1011 за липень 2010 р., №667 за серпень 2010 р. та №529 за вересень 2010 р. містять найменування комбікорму, кількість та підписані начальником кормоцеху та техніком-технологом з зберігання та переробки зерна кормоцеху.

Списання вказаного шроту підтверджується Накопичувальними відомостями та матеріальними звітами СТОВ «Дружба народів» за період липень-вересень 2010 р.

Шрот соєвий у кількості 18,59 т відображено у накопичувальній відомості та матеріальному звіті станом на 30.09.2010 р. як кінцевий залишок, призначений для подальшого використання у господарській діяльності СТОВ «Дружба народів».

Тобто використання у власній господарській діяльності СТОВ «Дружба народів» товарів, придбаних у ТОВ «Вектрас», підтверджується у повному обсязі.

Судом встановлено, що відповідно до п.п. 7.3.1. п.7.3. та п.п. 7.2.3. п.7.2. ст. 7 Закону №168 за датою відвантаження товарів постачальник ТОВ «Вектрас» виписало податкові накладні на суму ПДВ 513 189,00 грн. (а.с.160-194, т.1).

Постачальник ТОВ «Вектрас» мав право на виписку податкових накладних відповідно до п.п. 7.2.4. п.7.2. ст. 7 Закону №168, так як за даними офіційного сайту ДПС України (http://www.sta.gov.ua) був зареєстрованим платником ПДВ на момент виписки податкових накладних.

Зазначені податкові накладні на суму ПДВ 513 189,00 грн. відповідають вимогам п.п.7.2.1. п.7.2. ст.7 Закону №168.

Відповідно до п.п. 7.5.1 п.7.5 ст. 7 Закону №168 у липні-вересні 2010 р. у покупця СТОВ «Дружба народів» за датою отримання від постачальника ТОВ «Вектрас» податкових накладних, що засвідчують факт придбання товарів, виникло право на податковий кредит у сумі 513 189,00 грн.

На підставі податкових накладних, отриманих від ТОВ «Вектрас» у липні-вересні 2010 р., відповідно п.п. 7.2.6. п.7.2. ст. 7 Закону №168 СТОВ «Дружба народів» нарахувало податковий кредит у сумі 513 189,00 грн. та відобразило його у податковій декларації за липень-вересень 2010 р. (а.с.169-176, т.3).

Витрати на придбання товарів, у складі яких був сплачений (нарахований) ПДВ у сумі 513 189,00 грн., повязані з господарською діяльністю СТОВ «Дружба народів» і відповідають вимогам п.п. 7.4.1. п.7.4. ст. 7 Закону №168.

Отже, податковий кредит у сумі 513 189,00 грн., що нарахований (сплачений) у складі витрат на придбання товарів, у повному обсязі відповідає вимогам норм Закону №168 та сформований на підставі належних документів податкового та бухгалтерського обліку.

Таким чином, висновки ДПІ щодо завищення податкового кредиту СТОВ «Дружба народів» на суму 513 189,00 грн. не підтверджується документами бухгалтерського та податкового обліку у повному обсязі.

15 листопада 2010 року між СТОВ «Дружба народів» (Покупець) та ТОВ «КПВ Гранит» (Продавець) було укладено договір поставки №709-2411 на поставку шроту соєвого (п. 1.1 Договору) (а.с.63-64, т.2 ).

Відповідно п.3.1. Договору постачальник здійснює поставку товару партіями своїми силами і за свій рахунок в СТОВ «Дружба народів» за адресою АР Крим Красногвардійський р-он, с. Петрівка.

Оплата проводиться Покупцем шляхом перерахування вартості поставленого товару на поточний рахунок Постачальника (п.2.3. Договору).

Відповідно до вищезазначеного договору у грудні 2010 року СТОВ «Дружба народів» отримало від ТОВ «КПВ Гранит» шрот соєвий у кількості 28,09 т вартістю 101 124,00 грн., у т.ч. 16 854,00 грн. ПДВ, що підтверджується прибутковою накладною № 119 (а.с.68, т.2).

На підставі вказаного договору у грудні 2010 р. СТОВ «Дружба народів» перерахувало ТОВ «КПВ Гранит» грошові кошти у розмірі 101 124,00 грн., у т.ч. 16 854,00 грн. ПДВ, що підтверджується платіжним дорученням (а.с.65, т.2).

Вказані товари оприбутковано на складі СТОВ «Дружба народів» згідно прибуткового ордеру у грудні 2010 р.

Основним видом діяльності СТОВ «Дружба народів» відповідно Довідки з ЄДРПОУ №055160 від 17.02.2009 р. є у т.ч. розведення великої рогатої худоби (код КВЕД 01.21.0).

Відповідно до раціонів годування для тваринництва та актів з переробки у кормоцеху СТОВ «Дружба народів» частина шроту соєвого у кількості 15,10 т було використано з метою годування великої рогатої худоби у грудні 2010 р.

Вказані акти з переробки у кормоцеху №790 та №791 за грудень 2010 р. містять найменування комбікорму, кількість та підписані начальником кормоцеху та техніком-технологом зі зберігання та переробки зерна кормоцеху.

Списання вказаного шроту підтверджується Накопичувальними відомостями та матеріальними звітами СТОВ «Дружба народів» у грудні 2010 р.

Шрот соєвий у кількості 12,99 т відображено у Накопичувальній відомості та матеріальному звіті станом на 31.12.2010 р. як кінцевий залишок, призначений для подальшого використання у господарській діяльності СТОВ «Дружба народів».

Використання у власній господарській діяльності СТОВ «Дружба народів» товарів, придбаних у ТОВ «КПВ Гранит», підтверджується у повному обсязі.

Відповідно до п.п. 7.3.1. п.7.3. та п.п. 7.2.3. п.7.2. ст. 7 Закону №168 за датою відвантаження товарів постачальник ТОВ «КПВ Гранит» виписало податкову накладну на суму ПДВ 16 854,00 грн. (а.с.67, т.2).

Постачальник ТОВ «КПВ Гранит» мав право на виписку податкових накладних відповідно до п.п. 7.2.4. п.7.2. ст. 7 Закону №168, так як за даними офіційного сайту ДПС України (http://www.sta.gov.ua) був зареєстрованим платником ПДВ на момент виписки податкових накладних.

Зазначена податкова накладна на суму ПДВ 16 854,00 грн. відповідають вимогам п.п.7.2.1. п.7.2. ст.7 Закону №168.

Відповідно до п.п. 7.5.1 п.7.5 ст. 7 Закону №168 у грудні 2010 р. у покупця СТОВ «Дружба народів» за датою отримання від постачальника ТОВ «КПВ Гранит» податкової накладної, що засвідчує факт придбання товарів (а.с.67, т.2), виникло право на податковий кредит у сумі 16 854,00 грн.

На підставі податкової накладної, отриманої від ТОВ «КПВ Гранит» у грудні 2010 р., відповідно п.п. 7.2.6. п.7.2. ст. 7 Закону №168 СТОВ «Дружба народів» нарахувало податковий кредит у сумі 16 854,00 грн. та відобразило його у податковій декларації за грудень 2010 р. (а.с.181-182, т.3).

Витрати на придбання товарів, у складі яких був сплачений (нарахований) ПДВ у сумі 16 854,00 грн., повязані з господарською діяльністю СТОВ «Дружба народів» і відповідають вимогам п.п. 7.4.1. п.7.4. ст. 7 Закону №168.

Отже, податковий кредит у сумі 16 854,00грн., що нарахований (сплачений) у складі витрат на придбання товарів, у повному обсязі відповідає вимогам норм Закону №168 та сформований на підставі належних документів податкового обліку.

Таким чином, висновки ДПІ щодо завищення податкового кредиту СТОВ «Дружба народів» на суму 16 854,00 грн. не підтверджується документами бухгалтерського та податкового обліку у повному обсязі.

01 січня 2009 року між СТОВ «Дружба народів» (Покупець) та ФО-П ОСОБА_5 (Продавець) було укладено договір купівлі-продажу №8-0601 на поставку великої рогатої худоби (п. 1.1 Договору) (а.с.70-71, т.2).

Відповідно п.1.1. Договору постачальник здійснює поставку великої рогатої худоби для відгодівлі (надалі ВРХ).

Покупець зобов'язується оплатити вартість товару та прийняти цей товар (п.1.2. Договору).

Відповідно до вищезазначеного договору за період жовтень 2009 р. - вересень 2010 р. СТОВ «Дружба народів» отримало від ФО-П ОСОБА_5 ВРХ вартістю 3 366 607,45 грн., у т.ч. 561 101,24 грн. ПДВ, що підтверджується прибутковими накладними (а.с.163-184, т.2).

На підставі вказаного договору за період жовтень 2009 р. - вересень 2010 р. СТОВ «Дружба народів» перерахувало ФО-П ОСОБА_5 грошові кошти у розмірі 3 366 607,45 грн., у т.ч. 561 101,24 грн. ПДВ, що підтверджується платіжними дорученнями (а.с.72-119, т.2).

Транспортування ВРХ підтверджується подорожніми листами СТОВ «Дружба народів».

Вказана ВРХ оприбуткована ОТК 09 СТОВ «Дружба народів» згідно прибуткових ордерів у жовтні 2009 р. - вересні 2010 р.

Основним видом діяльності СТОВ «Дружба народів» відповідно Довідки з ЄДРПОУ №055160 від 17.02.2009 р. є розведення великої рогатої худоби (код КВЕД 01.21.0) та виробництво мясних продуктів (код КВЕД 45.21.1).

Відповідно п.1.1. Договору СТОВ «Дружба народів» придбало ВРХ з метою відгодівлі.

Таким чином, ВРХ вартістю 3 366 607,45 грн., у т.ч. 561 101,24 грн. ПДВ, придбані СТОВ «Дружба народів» з метою використання у власній господарській діяльності.

Відповідно до п.п. 7.3.1. п.7.3. та п.п. 7.2.3. п.7.2. ст. 7 Закону №168 за датою відвантаження товарів постачальник ФО-П ОСОБА_5 виписав податкові накладні на суму ПДВ 561 101,24 грн. (а.с.141-163, т.2).

Постачальник ФО-П ОСОБА_5 мав право на виписку податкових накладних відповідно до п.п. 7.2.4. п.7.2. ст. 7 Закону №168, так як за даними офіційного сайту ДПС України (http://www.sta.gov.ua) був зареєстрованим платником ПДВ на момент виписки податкових накладних.

Зазначені податкові накладні на суму ПДВ 561 101,24 грн. відповідають вимогам п.п.7.2.1. п.7.2. ст.7 Закону №168.

Відповідно до п.п. 7.5.1 п.7.5 ст. 7 Закону №168 у жовтні 2009 вересень 2010 рр. у покупця СТОВ «Дружба народів» за датою отримання від постачальника ФО-П ОСОБА_5 податкових накладних, що засвідчують факт придбання товарів (а.с.141-163, т.2), виникло право на податковий кредит у сумі 561 101,24 грн. у т.ч.: у 2009 р. у сумі 144 118,76 грн.; у 2010 р. у сумі 416 982,48 грн.

Податковий кредиту в сумі 144 118,76 грн. на підставі податкових накладних, отриманих від ФО-П ОСОБА_5 у жовтні-грудні 2009 року відповідно п.п. 7.2.6. п.7.2. ст. 7 Закону №168 СТОВ «Дружба народів» нарахувало податковий кредит у сумі 144 118,76 грн. та відобразило його у податковій декларації за жовтень-грудень 2009 р (а.с. т.4).

Щодо податкового кредиту в сумі 416 982,48 грн. то на підставі податкових накладних, отриманих від ФО-П ОСОБА_5 у січні-вересні 2010 р., відповідно п.п. 7.2.6. п.7.2. ст. 7 Закону №168 СТОВ «Дружба народів» нарахувало податковий кредит у сумі 416 982,48 грн. та відобразило його у податковій декларації за січень-вересень 2010 р. (а.с.154-177, т.3).

Витрати на придбання товарів, у складі яких був сплачений (нарахований) ПДВ у сумі 416982,48 грн., повязані з господарською діяльністю СТОВ «Дружба народів» і відповідають вимогам п.п. 7.4.1. п.7.4. ст. 7 Закону №168.

Отже, податковий кредит у сумі 416 982,48 грн., що нарахований (сплачений) у складі витрат на придбання товарів, відповідає вимогам норм Закону №168 та сформований на підставі належних документів податкового обліку.

Таким чином, висновки ДПІ щодо завищення податкового кредиту СТОВ «Дружба народів» на суму 554106,00 грн. не підтверджується документами бухгалтерського та податкового обліку у повному обсязі.

01 січня 2010 року між СТОВ «Дружба народів» (Замовник) та ТОВ «Охоронне агентство «Сигрив» (Виконавець) було укладено договір поставки №9-МК/111 з надання послуг охорони обєктів Замовника (п. 1.1 Договору) (а.с.191-198, т.2).

Відповідно п.1.2. Договору послуги по охороні обєктів здійснюються цілодобовими постами охоронцями постійно на протязі календарного місяця з дня встановлення охорони.

Оплата проводиться Замовником шляхом перерахування вартості послуг на поточний рахунок Виконавця (п.2.1. Договору).

01 березня 2010 р. між СТОВ «Дружба народів» (Замовник) та ТОВ «Охоронне агентство «Сигрив» (Виконавець) було укладено договір поставки №1-ДН/268-0604 з надання послуг охорони обєктів Замовника (п. 1.1 Договору) (а.с.184-190, т.2).

Відповідно п.1.2. Договору послуги по охороні обєктів здійснюються цілодобовими постами охоронцями постійно на протязі календарного місяця з дня встановлення охорони.

Оплата проводиться Замовником шляхом перерахування вартості послуг на поточний рахунок Виконавця (п.2.1. Договору).

У Додатку №1 до Договору №1-ДН/268-0604 перелічені пости охорони ТОВ «Охоронне агентство «Сигрив» на обєктах СТОВ «Дружба народів».

Відповідно до вищезазначених договорів за період лютий-грудень 2010 року СТОВ «Дружба народів» отримало від ТОВ «Охоронне агентство «Сигрив» послуги вартістю 6 130 947,72 грн., у т.ч. 1 021 824,62 грн. ПДВ, що підтверджується актами виконаних робіт (а.с.-13-35, т. 3).

За період з лютого по грудень 2010 року ТОВ «Охоронне агентство «Сигрив» було виписано рахунки-фактури на імя СТОВ «Дружба народів» за послуги цілодобових постів на обєкти охорони СТОВ «Дружба народів» (а.с.219-238, т.2).

На підставі вказаних договорів за період лютий-грудень 2010 р. СТОВ «Дружба народів» перерахувало ТОВ «Охоронне агентство «Сигрив» грошові кошти у розмірі 6130947,72 грн., у т.ч. 1021824,62 грн. ПДВ, що підтверджується платіжними дорученнями (а.с.198-218, т.2, а.с.45-46, т.4).

Відповідно до п.п. 7.3.1. п.7.3. та п.п. 7.2.3. п.7.2. ст. 7 Закону №168 за датою оформлення актів виконаних робіт постачальник ТОВ «Охоронне агентство «Сигрив» виписало податкові накладні на суму ПДВ 1 021 824,62 грн. (а.с.239-248, т.2, а.с.1-12, т.3).

Постачальник ТОВ «Охоронне агентство «Сигрив» мав право на виписку податкових накладних відповідно до п.п. 7.2.4. п.7.2. ст. 7 Закону №168, так як за даними офіційного сайту ДПС України (http://www.sta.gov.ua) був зареєстрованим платником ПДВ на момент виписки податкових накладних.

Відповідно до п.п. 7.5.1 п.7.5 ст. 7 Закону №168 у лютому-грудні 2010 р. у покупця СТОВ «Дружба народів» за датою отримання від постачальника ТОВ «Охоронне агентство «Сигрив» податкових накладних, що засвідчують факт придбання товарів, виникло право на податковий кредит у сумі 1 021 824,62 грн.

На підставі податкових накладних, отриманих від ТОВ «Охоронне агентство «Сигрив» у лютому-грудні 2010 р., відповідно п.п. 7.2.6. п.7.2. ст. 7 Закону №168 СТОВ «Дружба народів» нарахувало податковий кредит у сумі 1 021 824,62 грн. та відобразило його у податковій декларації за лютий-грудень 2010 р. (а.с.156-182).

Таким чином, на думку суду, первинними документами бухгалтерського обліку СТОВ «Дружба народів» (рахунок-фактура, податкові накладні, платіжні доручення, видаткові накладні) підтверджується наявність фактичного виконання зобовязань та їх оплата за господарськими операціями у період з лютого по грудень 2010 року між СТОВ «Дружба народів» та ТОВ «Охоронне агентство «Сигрив».

У липні 2010 року між СТОВ «Дружба народів» (Замовник) та ТОВ «Бренд Строй» (Підрядник) було укладено договір підряду №225/513-1108 на виконання монтажу, ремонту зовнішніх і внутрішніх конструкцій інженерних мереж, приладів, засобів вимірювань і комплектацію матеріалів і устаткування (п. 1.1 Договору) (а.с.35-, т.3).

Оплата проводиться Покупцем одноразово і після закінчення робіт (п.3.1. Договору).

19 листопада 2010 р. між СТОВ «Дружба народів» (Покупець) та ТОВ «Бренд Строй» (Постачальник) було укладено договір поставки устаткування №729/328 на поставку устаткування зазначеного у Специфікації до Договору (а.с.36-40, т. 3).

Відповідно п.4.1. Договору №729/328 постачальник зобовязується поставити підготовлене устаткування на адресу покупця після отримання оплати.

Поставка здійснюється на умовах DDP (Інкотермс-2000) склад Покупця за адресою АР Крим Красногвардійський р-он, с. Петрівка вул. Промислова зона, 1 (п.4.2. Договору №729/328).

Відповідно до вищезазначених договорів за період листопад-грудень 2010 р. СТОВ «Дружба народів» отримало від ТОВ «Бренд Строй» товари вартістю 56 946,92 грн., у т.ч. 9 491,15 грн. ПДВ, що підтверджується прибутковими накладними (а.с.59-64, т.3).

На підставі вказаних договорів за період листопад-грудень 2010 р. СТОВ «Дружба народів» перерахувало ТОВ «Бренд Строй» грошові кошти у розмірі 56 946,92 грн., у т.ч. 9 491,15 грн. ПДВ, що підтверджується платіжними дорученнями (а.с.41-46, т.3).

Вказані товари оприбутковано на складі СТОВ «Дружба народів» згідно прибуткових ордерів у листопаді-грудні 2010 р.

Використання у господарській діяльності СТОВ «Дружба народів» устаткування та матеріалів підтверджується актом вводу в експлуатацію ОЗ та актами списання матеріалів за період листопад 2010 р.- травень 2011 р.

Електричний двигун типу 4А-75 квт 150 об/хв. було введено в експлуатацію на підставі акту вводу в експлуатацію №248 від 30.12.2010 р. на обєкті «Зерносушарка».

Інші товари придбані за договором №225/513-1108 були списані відповідно до актів списання матеріалів .

Устаткування, придбане СТОВ «Дружба народів» за договором №729/328, було списано у бухгалтерського обліку на рахунки №23 «Виробництво» та № 151 «Капітальне будівництво» у лютому 2011 р., що підтверджується актами списання матеріалів та актом установки (заміни) запасних частин, використання матеріалів для відновлення працездатності ОЗ .

Використання у власній господарській діяльності СТОВ «Дружба народів» товарів, придбаних у ТОВ «Бренд Строй», підтверджується повному обсязі.

Відповідно до п.п. 7.3.1. п.7.3. та п.п. 7.2.3. п.7.2. ст. 7 Закону №168 за датою зарахування коштів від покупця СТОВ «Дружба народів» постачальник ТОВ «Бренд Строй» виписало податкові накладні на суму ПДВ 9 491,15 грн. (а.с.53-59, т.3).

Постачальник ТОВ «Бренд Строй» мав право на виписку податкових накладних відповідно до п.п. 7.2.4. п.7.2. ст. 7 Закону №168, так як за даними офіційного сайту ДПС України (http://www.sta.gov.ua) був зареєстрованим платником ПДВ на момент виписки податкових накладних.

Зазначені податкові накладні на суму ПДВ 9 491,15 грн. відповідають вимогам п.п.7.2.1. п.7.2. ст.7 Закону №168.

Відповідно до п.п. 7.5.1 п.7.5 ст. 7 Закону №168 у листопаді-грудні 2010 р. у покупця СТОВ «Дружба народів» за датою отримання від постачальника ТОВ «Бренд Строй» податкових накладних, що засвідчують факт придбання товарів, виникло право на податковий кредит у сумі 9 491,15 грн.

На підставі податкових накладних, отриманих від ТОВ «Бренд Строй» у листопаді-грудні 2010 р., відповідно п.п. 7.2.6. п.7.2. ст. 7 Закону №168 СТОВ «Дружба народів» нарахувало податковий кредит у сумі 9 491,15грн. та відобразило його у податковій декларації за листопад - грудень 2010 р. (а.с.179-182, т.3).

Витрати на придбання товарів, у складі яких був сплачений (нарахований) ПДВ у сумі 9 491,15 грн., повязані з господарською діяльністю СТОВ «Дружба народів» і відповідають вимогам п.п. 7.4.1. п.7.4. ст. 7 Закону №168.

Таким чином, на думку суду, первинними документами бухгалтерського обліку СТОВ «Дружба народів» (рахунок-фактура, податкові накладні, платіжні доручення, видаткові накладні) у повному обсязі спростовуються висновки відповідача щодо завищення ПДВ у загальній сумі, у тому числі за господарськими операціями у період з 01.10.2009р по 31.12.2010р. між СТОВ «Дружба народів» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сигрив» у сумі 1 021 825,00 грн., Товариством з обмеженою відповідальністю «Вектрас» у сумі 513,189,00 грн., ФОП ОСОБА_5 у сумі 554 106,00 грн., Товариством з обмеженою відповідальністю «КПВ Граніт» у сумі 16 854,00 грн. та Товариством з обмеженою відповідальністю «Бренд Строй» у сумі 9 491, 15 грн.

Беручи до уваги наведе вище, суд вважає, що висновки ДПІ, викладені в акті № 1870/23-1/03759079 від 06.06.2011р. щодо порушення СТОВ «Дружба народів» ст. 8-1., п.п. 7.4.1, 7.4.4 п 7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97 від 03.04.1997 року із змінами та доповненнями, який діяв в періоді, що перевірявся, а саме: завищення Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів" податку на додану вартість за спеціальним режимом оподаткування всього у сумі 2 115 465,00 грн. у повному обсязі не підтверджуються первинними документами бухгалтерського та податкового обліку СТОВ «Дружба народів».

Суд вважає, що факт здійснення господарських операцій, повязаних з формуванням податкового кредиту, при виконанні позивачем обовязків по договорам з його контрагентами, підтверджується первинними документами бухгалтерського обліку і податкової звітності.

Матеріалами справи підтверджується, що на момент здійснення вищевказаних господарських операцій між позивачем та його контрагентами, останні були зареєстровані у якості юридичних осіб та фізичної особи-підприємця, обліковувалися як платники ПДВ у ДПІ та мали свідоцтва платника ПДВ, та здійснення цих господарських операцій підтверджується відповідними первинними документами податкового та бухгалтерського обліку. Розрахунки позивачем проведені з контрагентами.

На думку суду, норми матеріального права, які закріплені в Законі України “Про податок на додану вартість” визначають лише один випадок не включення до складу податкового кредиту витрат по сплаті податку відсутність податкової накладної. Інших підстав для не включення до складу податкового кредиту витрат по сплаті податку на додану вартість Закон № 168 не передбачає.

Як свідчать матеріали справи, позивачем було надано податкові накладні у підтвердження суми податкового кредиту, які були предметом судового дослідження.

Також суд зазначає, що застосування штрафних санкцій до позивача здійснено не правомірно та підлягає скасуванню, так як податкове зобовязання нараховане протиправно.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги чи заперечення. Відповідач не довів суду належними та допустимими доказами обґрунтованість своїх заперечень.

Згідно з ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі вищенаведеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

У судовому засіданні 07.02.2012 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, згідно зі ст. 160 КАСУ постанова складена у повному обсязі 07.02.2012 року.

Керуючись ст.ст. 94,158-163,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим № № 0000642301 від 19.09.2011 року.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів" (ЄДРПОУ 03759079) витрати зі сплати судового збору у сумі 28,23 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кірєєв Д.В.