Головуючий у 1 інстанції - Тихонов І.В.
Суддя-доповідач - Васильєва І. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2012 року справа №2а-3804/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Васильєвої І.А.
суддів Казначеєва Е.Г. , Яманко В.Г.
секретар Беліков Д.Л.
за участі представника позивача ОСОБА_2 (на підставі довіреності)
представника відповідача 1 ОСОБА_3 ( на підставі довіреності)
представник відповідача 2 в судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про розгляд справи, надав клопотання про розгляд справи у його відсутність
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2011 р. у справі № 2а-3804/11/1270 (головуючий І інстанції Тихонов І.В.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛАА ТРАНС" до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекція у місті Луганську , Управління Державної казначейської служби України у м. Луганську, про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень, листопад 2010 року на суму 870 076,00 грн,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач ТОВ «ЛАА ТРАНС» звернулось 20 квітня 2011 року до Луганського окружного адміністративого суду з позовом до Ленінської МДПІ у м. Луганську, Управління Державної казначейської служби України у м. Луганську, про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000202360/0 від 21.03.2011 та стягнення з Державного бюджету України на користь позивача бюджетне відшкодування з податку на додану вартість:
-травень 2009 року на суму 16 538,00 грн.; серпень 2009 року на суму 156539,00 грн.; жовтень 2009 року на суму 15 647,00 грн.; листопад 2009 року на суму 171 718,00 грн.; липень 2010 року на суму 477 814,00 грн.; серпень 2010 року на суму 459 016,00 грн.; вересень 2010 року на суму 375 133,00 грн.; жовтень 2010 року на суму 351 336,00 грн.; листопад 2010 року на суму 518 740,00 грн.; грудень 2010 року на суму 416 667,00 грн.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 05 травня 2011 року роз'єднано позовні вимоги про скасування податкового повідомлення - рішення від 21 березня 2011 року № 0000202360/0 та стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень 2009 року на суму 16 538,00 грн., серпень 2009 року на суму 156539.00 грн., жовтень 2009 року на суму 15 647,00 грн., листопад 2009 року на суму 171 718.00 грн., липень 2010 року на суму 477 814,00 грн., серпень 2010 року на суму 459 016.00 грн., вересень 2010 року на суму 375 133,00 грн., жовтень 2010 року на суму 351 336.00 грн., листопад 2010 року на суму 518 740,00 грн., грудень 2010 року на суму 416 667.00 грн. на загальну суму 2 959 148,00 грн. у самостійні провадження. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛAA ТРАНС" до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську, Головного управління Державного казначейства України у Луганській області про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень, листопад 2010 року на суму 870 076 грн. залишено в провадженні справи № 2а-3804/11/1270.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2011 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАА ТРАНС» про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень, листопад 2010 року на суму 870076,00 гривень, задоволені в повному обсязі. Стягнуто з Держаного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАА ТРАНС» бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2010 року на суму 351336,00 гривень за листопад 201 року на суму 518740,00 гривень на загальну суму 870076,00 гривень.
Не погодившись з постановою Луганського окружного адміністративного суду, Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м. Луганську подала апеляційну скаргу в якій просила постанову суду скасувати внаслідок порушення судом норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволеннві позовних вимог в повному обсязі.
Управління Державної казначейської служби України у м. Луганську Луганської області приєдналося до апеляційної скарги Ленінської МДПІ у м. Луганську, просило постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
В судовому засіданні представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Представник відповідача 1 в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити
Представник відповідача 2 в судове засідання не прибув, надав клопотання про розгляд справи у його відсутність.
Відповідно до вимог ст. 195 ч.1 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом норм матеріального права, а саме п.1.8 ст. 1, п.п.7.7.2 п.7.2, п.п.7.7.4 п.7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», п.19 ст. 2 ст. 9 Бюджетного Кодексу України, норми процесукального права, а саме ст. 86 КАС України. Судом першої інстанції не враховано, що обовязковими умовами при отриманні права та бюджетне відшкодування суми ПДВ є надмірна сплата податку до Державного бюджету України, а також реальність здійснення операцій. Судом першої інстанції неповно зясовані обставини справи щодо отримання позивачем податкової вигоди фактичного здійснення господарських операцій, результати яких стали підставою для заявлення сум ПДВ до відшкодування, використання, придбання товарів (робіт, послуг) у господарській діяльності.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія встановила наступне.
Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції TOB "ЛAA ТРАНС" зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Луганської міської ради 17 жовтня 2001 року за № 1 382 120 0000 001179, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №322145.
Позивача взято на податковий облік Ленінській МДПІ у м. Луганську з 29 жовтня 2001 за № 6046 та зареєстровано платником ПДВ, про що видано свідоцтво платника ПДВ від 01.11.2001 № 17303416, індивідуальний податковий номер-317189912368.
TOB "ЛАА ТРАНС" як платник податку на додану вартість подало до Ленінської МДПІ у м. Луганську податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень, листопад 2010 року, якою визначило суму податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, в розмірі 351 336,00 грн., а також додатки 1-5 до податкової декларації, а саме: розрахунок коригування сум ПДВ до податкової декларації з ПДВ; довідку щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду; розрахунок суми бюджетного відшкодування; заяву про повернення суми бюджетного відшкодування; розшифровку податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів.
Ленінською МДПІ у м. Луганську проведено позапланову виїзну перевірку TOB "ЛАА ТРАНС" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок підприємства у банку за жовтень, листопад 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у вересні-жовтні 2010 року, за результатами якої складено довідку від 28.01.2011 № 22/23-616/31718995.
У висновках довідки від 28.01.2011 № 22/23-616/31718995 зазначено, що за результатами перевірки не можливо підтвердити заявлені суми бюджетного відшкодування ПДВ по деклараціям: за жовтень 2010 року у сумі 351 336,00 грн., за листопад 2010 року у сумі 518 740,00 грн.
Ленінською МДПІ у м. Луганську проведено позапланову невиїзну перевірку TOB "ЛАА ТРАНС" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок підприємства у банку за березень, травень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2009 року, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у лютому, квітні, липні, серпні, вересні, жовтні, листопаді 2009 року та у червні, липні, серпні, вересні, жовтні, листопаді 2010 року, за результатами якої складено акт від 21.03.2011 № 115/23-616/31718995.
Як зазначено в акті перевірки, неможливе підтвердження фактів виникнення податкових зобов'язань по ланцюгам постачання до виробника продукції або імпортера, а також факт надмірної сплати суми ПДВ по ланцюгу постачання до Державного бюджету України, що передбачено п.1.8 ст.1 Закону України "Про податок на додану вартість". По ланцюгам постачання неможливо проведення зустрічних перевірок та не має можливим підтвердити факт надмірної сплати податку як це передбачено п.1.8 ст.1 Закону України "Про податок на додану вартість" та п.п.7.7.2, п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".
У висновку акта перевірки від 21.03.2011 № 115/23-616/31718995 зазначено, що в порушення п.1.8 СТ.1, п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" TOB "JIAA ТРАНС" завищено заявлену суму бюджетного відшкодування на суму 4 439 589,00 грн., в тому числі по періодам: березень 2009 року на суму -43 946,00 грн.; травень 2009 року на суму 77 235,00 грн.; серпень 2009 року на суму 156 539,00грн.; вересень 2009 року на суму 255 865,00 грн.; жовтень 2009 року на суму 402 785,00 грн.; листопад 2009 року на суму 505 052,00 грн.; грудень 2009 року на суму 399 461,00 грн.; липень 2010 року на суму 477 814,00 грн.; серпень 2010 року на суму 459 016,00 грн.; вересень 2010 року на суму 375 133,00 грн.; жовтень 2010 року на суму 351 336,00 грн.; листопад 2010 року на суму 518 740,00 грн.; грудень 2010 року на суму 416 667,00 грн.
21 березня 2011 року TOB "ЛAA ТРАНС" подано до Ленінської МДПІ у м. Луганську зауваження на акт перевірки від 21 березня 2011 року № 115/23-616/31718995, в якому позивач зазначив, що Законом не передбачено право податкового органа з будь-яких причин утримуватись від підтвердження бюджетного відшкодування з ПДВ, у тому числі у зв'язку з неотриманням результатів перевірок по всьому ланцюгу до кінцевого виробника, а також не підтвердження факту надходження до бюджету сум ПДВ, що включені TOB "ЛАА ТРАНС" до податкового кредиту. Законом України "Про податок на додану вартість" право платника податку не поставлене у залежність від проведення або не проведення всіх зустрічних перевірок по всьому ланцюгу до кінцевого виробника. Відсутність документального підтвердження сплати ПДВ попередніми постачальниками по ланцюгу постачання товару само по собі не впливає на право покупця на віднесення до складу податкового кредиту сплачено податку на додану вартість при придбанні товару та заявления до бюджетного відшкодування від'ємного значення з податку на додану вартість , оскільки Закон України "Про податок на додану вартість" не ставить таке право платника податку в залежність від отримання документального підтвердження, щодо належного виконання усіма постачальниками у ланцюгу постачання податкових зобов'язань зі сплати сум податку.
21 березня 2011 року Ленінська МДПІ у м. Луганську надала відповідь TOB "ЛАА ТРАНС" на зауваження на акт перевірки від 21 березня 2011 року № 115/23-616/31718995, в якому зазначило, що висновки в акті перевірки від 21 березня 2011 року № 115/23- 616/31718995 відповідають чинному законодавству. Невиїзною перевіркою, результати якої оформлено актом перевірки від 21 березня 2011 року № 115/23-616/31718995, встановлено, що у перевірених податкових періодах, які впливають на формування заявлених сум бюджетного відшкодування ПДВ, згідно аналізу ланцюгів постачання у системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту контрагентів на автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту контрагентів на рівні ДПА України встановлено, що податковий кредит сформовано підприємствами, які мають незадовільні стани (підприємства банкроти, підприємства, які відсутні за місцезнаходженням та інше), а також підприємства які мають розбіжності при автоматизованому співставленні податкових зобов'язань та податкового кредиту ("податкові ями"), тобто суми податку не відображені у податкових зобов'язаннях по ланцюгу постачання.
Ленінською МДПІ у м. Луганську податковим повідомленням-рішенням форми «В1»від 21.03.2011 № 0000202360/0 за встановлені порушення, викладені в акті перевірки від 21.03.2011 № 115/23-616/31718995, TOB "ЛАА ТРАНС" зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 4 439 589,00 грн., у тому числі: за березень 2009 року на суму - 43 946,00 грн.; травень 2009 року на суму 77 235,00 грн.; серпень 2009 року на суму 156 539,00грн.; вересень 2009 року на суму 255 865,00 грн.; жовтень 2009 року на суму 402 785,00 грн.; листопад 2009 року на суму 505 052,00 грн.; грудень 2009 року на суму 399 461,00 грн.; липень 2010 року на суму 477 814,00 грн.; серпень 2010 року на суму 459 016,00 грн.; вересень 2010 року на суму 375 133,00 грн.; жовтень 2010 року на суму 351 336,00 грн.; листопад 2010 року на суму 518 740,00 грн.; грудень 2010 року на суму 416 667,00 грн.;
Податкове повідомлення-рішення форми від 21.03.2011 № 0000202360/0 оскаржено позивачем в судовому порядку.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2011 року у справі № 2а-3397/11/1270 позовні вимоги ТОВ "ЛАА ТРАНС" про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000202360/0 від 21.03.2011 - задоволено. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2011 року апеляційну скаргу Ленінської МДПІ у м. Луганську залишено без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2011 року - залишено без змін.
Отже як правильно зазначено судом першої інстанції з посиланням на вимоги ст. 254 КАС України, судове рішення, яким скасовано податкове повідомлення-рішення від 21.03.2011 року № 0000202360/0, набрало чинності. Обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. На підставі викладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог щодо стягнення бюджетного відшкодування на користь позивача.
Враховуючи викладене, судова колегія зазначає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 КАС України, є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину.
Керуючись ст. ст. 195, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2011 року у справі № 2а-3804/11/1270 залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2011 року у справі № 2а-3804/11/1270 залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Повний текст виготовлено 20 лютого 2012 року
Головуючий суддяВасильєва І.А.
СуддіЯманко В.Г.
Казначеєв Е.Г.