Постанова № 22255826, 29.02.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.02.2012
Номер справи
2а-17004/11/2670
Номер документу
22255826
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

29 лютого 2012 року № 2а-17004/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства "Банк ФОРУМ"

до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків

про скасування податкового повідомлення - рішення за участю:

представника позивача ОСОБА_1. (довіреність № 10/00-15 24.01.2012 ),

представника відповідача ОСОБА_2 (довіреність № 391/9/10-229 від 28.02.2012),

на підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 29.02.2012 проголосив вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство "Банк ФОРУМ" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про скасування податкового повідомлення - рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем було неправомірно застосовано ставку оподаткування у розмірі 30% замість 15% при визначенні суми податку з доходів фізичних осіб, яку, як податковий агент, мав сплатити позивач при виплаті заробітної плати працівникам іноземцям, у звязку з відсутністю повідомлень (довідок) від зазначених осіб працедавцю про самостійне визначення фізичною особою іноземцем резидентського статусу за 2010 рік, порядок подання яких повідомлень встановлений наказом Державної податкової адміністрації України № 581 від 05.10.2000, оскільки Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» не передбачено обовязкову вимогу щодо визначення резидентського статусу у порядку встановленому зазначеним наказом, у той час, як відповідно до положень зазначеного Закону факти працевлаштування та проживання зазначених осіб на території України є достатніми умовами для визначення податкового статусу таких працівників як резидентів. Водночас, позивач посилався на те, що відповідно до норм міжнародних договорів та національного законодавства, зокрема Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» доходи з джерелом їх походження з України, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, підлягають оподаткуванню за правилами, встановленими для громадян України, тобто за ставкою 15%.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.11.2012 було відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 21.12.2011.

У судових засіданнях 21.12.2011 та 09.02.2012 оголошувалась перерва, у зв'язку з необхідністю отримання додаткових доказів.

У судовому засіданні 29.02.2012, на підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Представник позивача у судовому засіданні 29.02.2012 підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

У судовому засіданні 29.02.2012 представник відповідача заперечив проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки встановлено, зокрема, порушення позивачем пункту 1.3, пункту 1.15, пункту 1.20 статті 1, підпункту 9.11.3 пункту 9.11 статті 9, пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», а саме, в ході перевірки встановлено утримання податку з доходів фізичних осіб за ставкою, визначеною пунктом 7.1 статті 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»по громадянах Німеччини: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13; по громадянах Польщі ОСОБА_16 ОСОБА_17; по громадянах Росії ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20; по громадянину Угорщини ОСОБА_21, що призвело до заниження податку з доходів фізичних осіб із заробітної плати працівників нерезидентів за 2010 рік на загальну суму 3761853,61 грн., у звязку з чим винесено податкове повідомлення рішення № 0000874310 від 15.08.2011.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд, -

В С Т А Н О В И В:

Спеціалізованою державною податковою інспекцією у місті Києві по роботі з великими платниками податків на підставі направлень № 200 від 18.05.2011, № 201 від 18.05.2011, № 202 від 18.05.2011, № 203 від 18.05.2011, № 204 від 18.05.2011, № 205 від 18.05.2011, № 206 від 18.05.2011 було проведено виїзну планову документальну перевірку Публічного акціонерного товариства "Банк ФОРУМ" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 по 31.03.2011.

Перевіркою правильності утримання та своєчасності перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб встановлено порушення підпункту 8.1.1 пункту 8.1 статті 8 з урахуванням пункту 1.3, пункту 1.15, пункту 1.20 статті 1, підпункту 9.11.3 пункту 9.11 статті 9, пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», а саме, банком неправомірно застосовано ставку податку з доходів фізичних осіб по пункту 7.1 статті 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що призвело до заниження податку з доходів фізичних осіб із заробітної плати працівників нерезидентів за 2010 рік на загальну суму З 761853,61 грн.

До такого висновку податковий орган дійшов з наступного.

Публічним акціонерним товариством "Банк ФОРУМ" із заробітної плати громадян нерезидентів, а саме громадян Німеччини: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13; громадян Польщі ОСОБА_16 ОСОБА_17; по громадян Росії ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20; громадянина Угорщини ОСОБА_21 утримано податок з доходів фізичних осіб за ставкою, визначеною пунктом 7.1 статті 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»- 15 %.

Повідомлення (довідки) працедавця про самостійне визначення фізичною особою іноземцем резидентського статусу за 2010 рік зазначених осіб відсутні.

За результатами перевірки складно акт № 615/43-10/21574573 від 03.08.2011.

09.08.2011 Публічним акціонерним товариством "Банк ФОРУМ" до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків були подані заперечення на зазначений акт перевірки, за результатами розгляду яких листом від 15.08.2011 № 22331/10/43-148 повідомлено позивача про те, що висновки акту перевірки № 615/43-10/21574573 від 03.08.2011 залишено без змін.

На підставі акту перевірки № 615/43-10/21574573 від 03.08.2011 винесено податкове повідомлення рішення № 0000874310 від 15.08.2011, яким Публічному акціонерному товариству "Банк ФОРУМ" збільшено суму грошового зобовязання за платежем податок на додану вартість на загальну суму 4 702317,01 грн., у тому числі штрафні (фінансові) санкції у розмірі 940463,40 грн.

28.08.2011 позивачем було подано до Державної податкової адміністрації у місті Києві скаргу на податкове повідомлення - рішення № 0000874310 від 15.08.2011, яку рішенням про результати розгляду скарги № 10191/10/25-214 від 14.10.2011 залишено без задоволення, а податкове повідомлення - рішення без змін.

27.10.2011 позивачем було подано до Державної податкової адміністрації України скаргу на податкове повідомлення - рішення № 0000874310 від 15.08.2011, яку рішенням про результати розгляду повторної скарги № 5304/6/25-2315 від 11.11.2011 залишено без задоволення, а податкове повідомлення - рішення без змін.

Публічне акціонерне товариство "Банк ФОРУМ" не погоджуючись з податковим повідомленням - рішенням № 0000874310 від 15.08.2011 вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню звернулось з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до підпункту “а” пункту 17.2 статті 17 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів фізичних осіб для доходів з джерелом їх походження з України є податковий агент.

Згідно з пунктом 1.15 статті 1 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” податковим агентом є юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Відповідно до підпункту“ї” пункту 3 статті 1 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” дохід з джерелом його походження з України - будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, у тому числі, але не виключно, у вигляді інших доходів як виплати чи винагороди за цивільно-правовими договорами, одержуваних резидентом або нерезидентом, якщо джерело виплати (нарахування) таких доходів знаходиться на території України, незалежно від резидентського статусу особи, що їх виплачує (нараховує).

Згідно із абзацом “е” підпункту 4.2.9 пункту 4.2 статті 4 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається дохід, отриманий платником податку від його працедавця як додаткове благо (за винятками, передбаченими пунктом 4.3 цієї статті), а саме у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), а також суми знижки з ціни (вартості) товарів (послуг), що перевищує звичайну, розраховану за правилами визначення звичайних цін (у розмірі такої знижки), крім випадків, передбачених пунктом 4.3 цієї статті. Якщо додаткові блага надаються у формах, відмінних від грошової, об'єкт оподаткування обчислюється за правилами, визначеними пунктом 3.4 статті 3 цього Закону. Якщо додаткові блага надаються особою, що не є працедавцем платника податку, чи особою, яка діє від імені або за дорученням такого працедавця, то такі доходи прирівнюються з метою оподаткування до подарунків з їх відповідним оподаткуванням.

Підпунктом "а" пункту 19.2 статті 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", встановлено, що особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

Таким чином, особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів фізичних осіб при наданні юридичною особою фізичним особам додаткових благ лежить на податковому агенті фізичної особи, яким в такому випадку є юридична особа, що надає вказані блага.

Відповідно до пункту 2.1 статті 2 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб”, платниками податку є: резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи; нерезидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з території України.

Підпунктом «ї» пункту 1.3 статті 1 зазначеного Закону встановлено, що дохід з джерелом його походження з України - будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, у тому числі, але не виключно, у вигляді інших доходів як виплати чи винагороди за цивільно-правовими договорами, одержуваних резидентом або нерезидентом, якщо джерело виплати (нарахування) таких доходів знаходиться на території України, незалежно від резидентського статусу особи, що їх виплачує (нараховує).

Згідно з підпунктом 1.20.1 пункту 1.20 статті 20 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” фізична особа - резидент це фізична особа, яка має місце проживання в Україні. У разі якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні; якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Україні. У разі якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом періоду або періодів податкового року. Достатньою (але не виключною) умовою визначення місця знаходження центру життєвих інтересів фізичної особи є місце постійного проживання членів її сім'ї або її реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності. Достатньою підставою для визначення особи резидентом є самостійне визначення нею основного місця проживання на території України у порядку, встановленому цим Законом, або її реєстрація як самозайнятої особи.

Таким чином, Законом України “Про податок з доходів фізичних осіб” визначено вичерпний перелік критеріїв визначення статусу резидента іноземними громадянами з метою визначення порядку оподаткування його доходів відповідно до зазначеного Закону, яким, зокрема, не передбачено можливість уточнення такого переліку наказами державної податкової адміністрації України.

На підтвердження наявності у іноземних громадян, які працюють у позивача та щодо оподаткування заробітної плати яких за результатами перевірки ставку податку з доходів фізичних осіб було змінено з 15% до 30%, статусу резидента в розумінні Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» позивачем надано наступні документи:

- громадянин Федеративної Республіки Німеччина ОСОБА_22 контракт № 12/2010 від 08.02.2010 укладений між громадянином Німеччини ОСОБА_22 та позивачем, відповідно до якого останнього прийнято на посаду начальника Управління з обслуговування іноземних клієнтів корпоративного бізнесу АКБ «Форум»та строком дії на період дії дозволу на працевлаштування, договір найму апартаментів № 103227_102402 від 24.02.2012 укладений між ФОП ОСОБА_23 та ОСОБА_22, додаткова угода № 1 від 12.01.2011 до договору найму апартаментів № 103227_102402 від 24.02.2012, Тимчасове посвідчення на проживання з 04.06.2010 до 05.02.2011, дію якого продовжено, дозвіл на працевлаштування № НОМЕР_1 від 10.01.2011строком дії до 10.01.2012;

- громадянин Федеративної Республіки Німеччина ОСОБА_4 - контракт № 2/2008 від 05.05.2008 укладений між громадянином Німеччини ОСОБА_4 та позивачем, відповідно до якого останнього прийнято на посаду члена Правління з управління фінансами АКБ «Форум»та строком дії на період дії дозволу на працевлаштування, договір найму нерухомого майна від 23.05.2011, укладений між ОСОБА_24 та ОСОБА_4, Тимчасове посвідчення на проживання з 16.04.2009 до 27.03.2010 дію якого продовжено до 27.03.2011, дозвіл на працевлаштування № НОМЕР_2 від 27.03.2009 строком дії до 27.03.2012;

- громадянка Федеративної Республіки Німеччина ОСОБА_5 - контракти № 3/2008 від 05.05.2008 та №6/2008 від 01.10.2008 укладені між громадянкою Німеччини ОСОБА_25 та позивачем, відповідно до яких остання прийнята на посаду Директора департаменту АКБ «Форум»та строком дії на період дії дозволу на працевлаштування, договір найму (оренди) нерухомого майна від 01.02.2011, укладений між ОСОБА_26 та ОСОБА_25, Тимчасове посвідчення на проживання з 30.03.2010 до 18.04.2011, дію якого продовжено до 01.02.2012, дозвіл на працевлаштування № НОМЕР_3 від 01.04.2011строком дії до 01.04.2012;

- громадянин Федеративної Республіки Німеччина ОСОБА_6 - контракт № 5/2008 від 05.05.2008 укладений між громадянином Німеччини ОСОБА_6 та позивачем, відповідно до якого останнього прийнято на посаду члена правління з операційної діяльності АКБ «Форум та строком дії на період дії дозволу на працевлаштування, договір оренди житлового приміщення № 2 від 18.02.2011, укладений між ОСОБА_27 та ОСОБА_28, Договір суборенди житлового приміщення № 3 від 18.02.2011, укладений між ОСОБА_28 та ОСОБА_6, Тимчасове посвідчення на проживання з 22.01.2009 до 18.04.2009 дію якого продовжено до 19.03.2012, дозвіл на працевлаштування № НОМЕР_4 від 18.02.2011 строком дії до 18.02.2012, копія паспорту ОСОБА_6, в якому його місцем проживання зазначено місто Київ.

- громадянка Федеративної Республіки Німеччина ОСОБА_7 - контракт № 1/2008 від 05.05.2008 укладені між громадянкою Німеччини ОСОБА_7 та позивачем, відповідно до якого остання прийнята на посаду Директора департаменту АКБ «Форум»та строком дії на період дії дозволу на працевлаштування, договір суборенди від 01.02.2011, укладений між ФОП ОСОБА_29 та ОСОБА_7, Тимчасове посвідчення на проживання з 29.01.2009 до 18.04.2009, дію якого продовжено до 18.02.2012, дозвіл на працевлаштування № НОМЕР_5 від 18.02.2011строком дії до 18.02.2012, копію паспорту ОСОБА_7, в якому її місцем проживання зазначено місто Київ.

- громадянин Федеративної Республіки Німеччина ОСОБА_8 контракт - № 12/2010 від 05.05.2010 укладений між громадянином Німеччини ОСОБА_8 та позивачем, відповідно до якого останнього прийнято на посаду Заступника Голови Правління ПАТ «БАНК ФОРУМ та строком дії на період дії дозволу на працевлаштування, договір оренди житлового приміщення № 11 від 09.03.2011, укладений між ОСОБА_30 та ОСОБА_8, Тимчасове посвідчення на проживання з 22.06.2009 до 30.04.2011 дію якого продовжено до 30.04.2012, дозвіл на працевлаштування № НОМЕР_6 від 30.04.2010 строком дії до 30.04.2012;

- громадянин Федеративної Республіки Німеччина ОСОБА_9 - контракт № 15/2010 від 12.07.2010 укладений між громадянином Німеччини ОСОБА_9 та позивачем, відповідно до якого останнього прийнято на посаду менеджера проекту ПАТ «БАНК ФОРУМ»та строком дії на період дії дозволу на працевлаштування, договір оренди житлового приміщення від 12.07.2011, укладений між ОСОБА_31 та ОСОБА_9, Тимчасове посвідчення на проживання з 06.10.2010 до 09.07.2011 дію якого продовжено до 09.07.2012, дозвіл на працевлаштування № НОМЕР_7 від 09.07.2010 строком дії до 09.07.2012;

- громадянин Федеративної Республіки Німеччина ОСОБА_10 - контракт № 16/2010 від 02.08.2010 укладений між громадянином Німеччини ОСОБА_10 та позивачем, відповідно до якого останнього прийнято на посаду менеджера проекту ПАТ «БАНК ФОРУМ»та строком дії на період дії дозволу на працевлаштування, договір оренди житлового приміщення від 01.11.2010, укладений між ОСОБА_32 та ОСОБА_10, Тимчасове посвідчення на проживання з 18.11.2010 до 23.07.2011, дозвіл на працевлаштування № НОМЕР_8 від 23.07.2010 строком дії до 23.07.2011;

- громадянка Федеративної Республіки Німеччина ОСОБА_11 - контракт № 17/2010 від 26.08.2010 укладений між громадянкою Німеччини ОСОБА_11 та позивачем, відповідно до якого останню прийнято на посаду менеджера проекту ПАТ «БАНК ФОРУМ»та строком дії на період дії дозволу на працевлаштування, договір оренди житлового приміщення від 12.07.2010, укладений між ОСОБА_33 та ОСОБА_11, Тимчасове посвідчення на проживання з 06.10.2010 до 12.08.2011 дію якого продовжено до 08.06.2012, дозвіл на працевлаштування № НОМЕР_9 від 08.06.2011 строком дії до 08.06.2012;

- громадянин Федеративної Республіки Німеччина ОСОБА_12 - контракт № 18/2010 від 20.10.2010 укладений між громадянином Німеччини ОСОБА_12 та позивачем, відповідно до якого останнього прийнято на посаду менеджера проекту ПАТ «БАНК ФОРУМ» та строком дії на період дії дозволу на працевлаштування, дозвіл на працевлаштування № 41109 від 15.10.2010 строком дії до 15.10.2011;

- громадянин Федеративної Республіки Німеччина ОСОБА_13 - контракти укладені між громадянином Німеччини ОСОБА_13 та позивачем, відповідно до яких № 19/2010 від 01.12.2010 прийнято на посаду заступника виконавчого директора з юридичних питань за напрямком роботи з проблемними активами ПАТ «БАНК ФОРУМ»та 22/2011 від 01.04.2011 переведено на посаду виконавчого директора з юридичних питань за напрямком роботи з проблемними активами ПАТ «БАНК ФОРУМ»та строком дії на період дії дозволу на працевлаштування, договір оренди приміщення від 19.08.2011, укладений між ФОП ОСОБА_34 та ОСОБА_13, Тимчасове посвідчення на проживання з 29.08.2011 до 18.02.2012, дозвіл на працевлаштування № 42710 від 01.04.2011 строком дії до 01.04.2012;

- громадянин Російської Федерації ОСОБА_35 - контракт № 13/2010 від 08.04.2010 укладений між громадянином Російської Федерації ОСОБА_35 та позивачем, відповідно до якого останню прийнято на посаду члена Правління з розвитку корпоративного бізнесу АКБ «Форум»та строком дії на період дії дозволу на працевлаштування, договір найму (оренди) житла від 24.02.2010, укладений між ОСОБА_36 та ОСОБА_35, Тимчасове посвідчення на проживання з 21.09.2011 до 02.04.2011 дію якого продовжено до 18.02.2012, дозвіл на працевлаштування № НОМЕР_10 від 04.08.2011 строком дії до 04.08.2012;

- громадянин Російської Федерації ОСОБА_19 - контракт № 8/2008 від 01.10.2008 укладений між громадянином Російської Федерації ОСОБА_19 та позивачем, відповідно до якого останню прийнято на посаду заступника Директора департаменту АКБ «Форум»та строком дії на період дії дозволу на працевлаштування, договір оренди квартири від 12.07.2011, укладений між ОСОБА_37 та ОСОБА_19, Тимчасове посвідчення на проживання з 08.10.2009 до 12.09.2010 дію якого продовжено до 06.08.2012, дозвіл на працевлаштування № НОМЕР_11 від 06.08.2011 строком дії до 06.08.2010;

- громадянка Російської Федерації ОСОБА_20 - контракт № 20/2010 від 01.12.2010 укладений між громадянкою Російської Федерації ОСОБА_20 та позивачем, відповідно до якого останню прийнято на посаду начальника управління АКБ «Форум»та строком дії на період дії дозволу на працевлаштування, Тимчасове посвідчення на проживання з 30.12.2009 до 11.09.2011, дозвіл на працевлаштування № НОМЕР_12 від 26.11.2010 строком дії до 26.11.2011;

- громадянин Республіки Угорщина ОСОБА_21 - контракти № 10/2009 від 06.07.2009 та № 11/2009 від 01.12.2009 укладені між громадянином Республіки Угорщина ОСОБА_21 та позивачем, відповідно до яких останнього прийнято на посаду директора Департаменту проблемних активів АКБ «Форум», договір оренди нерухомого майна від 21.07.2009, укладений між ФОП ОСОБА_39 та ОСОБА_21, Тимчасове посвідчення на проживання з 25.08.2009 до 03.07.2010 дію якого продовжено до 28.05.2012, дозвіл на працевлаштування № НОМЕР_13 від 28.05.2010 строком дії до 28.05.2012;

- громадянин Республіки Польща ОСОБА_17 - контракти укладені між громадянином Республіки Польща ОСОБА_17 та позивачем відповідно до яких останнього прийнято на посаду Виконавчого директора з розвитку та маркетингу індивідуального бізнесу АКБ «Форум»№ 7/2008 від 01.10.2008 та № 9/2008 від 01.11.2008, договір оренди квартири від 01.07.2011, укладений між ПП ОСОБА_40 та ОСОБА_17, Тимчасове посвідчення на проживання з 04.02.2009 до 12.09.2009 дію якого продовжено до 01.08.2012, дозвіл на працевлаштування № НОМЕР_14 від 06.08.2010 строком дії до 06.08.2012;

- громадянин Республіки Польща ОСОБА_16 - контракт № 04/2008 від 05.05.2008 укладений між громадянином Республіки Польща ОСОБА_16 та позивачем відповідно до якого останнього прийнято на посаду члена Правління з роздрібного банківського бізнесу АКБ «Форум», договір оренди від 09.03.2011, укладений між ОСОБА_41 та ОСОБА_16, Тимчасове посвідчення на проживання з 23.01.2009 до 18.04.2009 дію якого продовжено до 01.04.2012, дозвіл на працевлаштування № НОМЕР_15 від 04.08.2011 строком дії до 04.08.2012.

Таким чином позивачем надано суду документи, а саме трудові контакти, договори оренди, тимчасові посвідчення на проживання та дозволи на проживання, на всіх працівників іноземців щодо яких відповідачем було збільшено ставку податку з доходів фізичних осіб з 15% до 30%, на підтвердження фактів того, що зазначені особи постійно проживали на території України, зокрема більш ніж 183 дні, та того, що зазначені особи мають центр життєвих інтересів на території України, а саме, їх постійне та єдине місце працевлаштування знаходиться на території України.

Отже, позивачем надано суду належні докази того, що працівники іноземці щодо яких відповідачем було збільшено ставку податку з доходів фізичних осіб з 15% до 30%, є фізичними особами-резидентами в розумінні положень Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».

Судом не береться до уваги посилання відповідача на порушення позивачем положень наказу Державної податкової адміністрації України № 581 від 05.10.2004 "Про затвердження примірних форм Заяви фізичної особи - іноземця про самостійне визначення резидентського статусу та Повідомлення працедавця про самостійне визначення фізичною особою - іноземцем резидентського статусу" у частині того, що у цей період не видавалось повідомлення (довідка) працедавця про самостійне визначення резидентського статусу громадянами Німеччини ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13; по громадянами Польщі ОСОБА_16 ОСОБА_17; громадянами Росії ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20 та громадянином Угорщини ОСОБА_21, оскільки вказане повідомлення є примірною (зразковою) формою, не є обов'язковим до виконання та використовується виключно за бажанням фізичної особи, а відтак вказаний Наказ Державної податкової адміністрації України № 581 від 05.10.2004 відповідно до позиції Міністерства юстиції України, викладеної у листі № 2336-09-24 від 31.12.2009, навіть не підлягає державній реєстрації як нормативно-правовий акт.

Водночас, суд звертає увагу на наступне.

Пунктом 21.1 статті 21 Закону України Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються норми такого міжнародного договору стосовно суб'єктів, які підпадають під його дію.

Відповідно до частини першої статті 24 двосторонньої Угоди між Україною і Федеративною Республікою Німеччина про уникнення подвійного оподаткування стосовно податків на доход і майно від 03.07.1995, частини першої статті 23 двосторонньої Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків від 08.02.1995, частини першої статті 24 Конвенції між Україною і Угорською Республікою про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень та частини першої статті 25 конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Польща про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень від 12.01.1993 громадяни Договірної Держави не будуть підлягати у другій Договірній Державі будь-якому оподаткуванню або пов'язаному з ним зобов'язанню, іншому або більш обтяжливому ніж оподаткування і пов'язані з ним зобов'язання, яким піддаються або можуть піддаватися громадяни цієї другої Держави за тих же обставин.

Таким чином громадяни Федеративної Республіки Німеччина, Російської Федерації, Угорської Республіки та Республіки Польща не можуть підлягати в Україні будь-якому оподаткуванню або пов'язаному з ним зобов'язанню, іншому або більш обтяжливому ніж оподаткування і пов'язані з ним зобов'язання, яким піддаються або можуть піддаватися громадяни України.

Відповідно до пункту 7.1 статті 7 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" встановлено, що ставка податку становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у пунктах 7.2 - 7.4 цієї статті.

Отже, ставка податку з доходів фізичних осіб для громадян Федеративної Республіки Німеччина, Російської Федерації, Угорської Республіки та Республіки Польща має становити 15 відсотків від об'єкта оподаткування.

Працівниками позивача, щодо яких відповідачем застосовано ставку оподаткування у розмірі 30% замість 15% є громадянами Федеративної Республіки Німеччина, Російської Федерації, Угорської Республіки та Республіки Польща.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про те, що позивачем, як податковим агентом, було правомірно обраховано і сплачено податок з доходів виплачених громадянам Німеччини: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, громадянам Польщі ОСОБА_16 ОСОБА_17; по громадянам Росії ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20 та громадянинау Угорщини ОСОБА_21, за стакою у розмірі 15%, а відповідач необґрунтовано дійшов висновку про застосування до зазначених осіб ставки податку з доходів фізичних осіб у розмірі 30% замість 15%.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про те, що податкове повідомлення рішення № 0000874310 від 15.08.2011 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Позивачем надано оригінал квитанції про сплату судового збору у сумі 28 грн. 23 коп.

Керуючись вимогами статтями 69-71, 94, 160-165, 167Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Банк ФОРУМ" до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про скасування податкового повідомлення - рішення - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0000874310 від 15.08.2011.

3. Присудити з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобовязаннями Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків на користь Публічного акціонерного товариства "Банк ФОРУМ" понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 28,23 грн. ( двадцять вісім грн. 23 коп.).

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Огурцов