Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
29 лютого 2012 року № 2а-14462/09/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу:
за позовомПриватного акціонерного товариства «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту»
до відповідача
Орджонікідзевської об’єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області
прозобов’язання вчинити певні дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Приватне акціонерне товариство «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту»з позовом до Орджонікідзевської об’єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області , в якому (з урахуванням уточнень від 06.02.12) просить суд зобов’язати Орджонікідзевську об’єднану державну податкову інспекцію Дніпропетровської області, Управління Державної казначейської служби України в Апостолівському районі повернути надмірно сплачений податок на додану вартість у розмірі 6880770 грн. за рахунок Державного бюджету України на рахунок ПрАТ «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту».
В судовому засіданні 27.02.2012 року суд протокольно відмовив у задоволені клопотання про залучення другого відповідача Державної казначейської служби України.
Позовні вимоги позивача обґрунтовані тим, що перерахована сума податку на додану вартість в розмірі 68807,7 грн. Зеленодольською філією ВАТ «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту»підлягає відшкодуванню як надміру сплачена, оскільки податкове повідомлення –рішення №0000152340/0 від 09.09.2006р., яким була визначена сума податкового зобов’язання ВАТ «Зеленодольське МППЗТ»в розмірі 68807,7 грн., скасоване рішенням суду, яке набрало законної сили.
В ході судового розгляду справи позивачем було заявлено клопотання про заміну найменування позивача, з ВАТ «Київ-Дніпропетровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту»на ПрАТ «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту»на підставі наказу №65 від 22.04.2011р. та довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Відповідач в судове засідання не з’явився, заперечення на позов не надав.
Зважаючи на викладене, суд ухвалив на підставі ч. 6 ст. 128 КАСУ, адміністративну справу розглядати у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані представником позивача документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «Київ –Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту»зареєстроване Дніпровською районною в м. Києві державною адміністрацією 16.06.92 року.
Наказом Міністерства транспорту та зв’язку України №396 від 25.04.06р. до позивача приєднане відкрите акціонерне товариство «Зеленодольське Міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту»
Згідно статуту позивача, затвердженого наказом №806 від 31.07.06 року, ВАТ «Київ –Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту»є правонаступником ВАТ «Зеленодольське Міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту».
Позивачем надано довідку з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, згідно якої змінено назву позивача на Приватне акціонерне товариство «Київ –Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту», а також наказ № 65 від 22.04.2011р., яким затверджено нову редакцію Статуту ПрАТ «Київ –Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту».
Як вбачається з матеріалів справи, 21.09.2006р. на рахунок Апостолівського казначейства ВАТ «Київ–Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту», в особі його Зеленодольської філії, перерахувала суму податку на додану вартість в розмірі 68807, 70 грн. за ВАТ «Зеленодольське МППЗТ».
Орджонікідзевською об’єднаною державною податковою інспекцією Дніпровської області на підставі акту перевірки ВАТ «Зеленодольське МППЗТ»від 30.08.2006р. №208/23-118/04807936 з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.07.05р. по 07.08.06р. було прийнято податкове повідомлення –рішення від 09.09.2006р. №0000152340/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 68807,7 грн.
Проте, дане податкове повідомлення –рішення було оскаржено позивачем в судовому порядку до Господарського суду м.Києва.
Постановою Господарського суду м.Києва від 20.09.2007р. у праві №28/366-А податкове повідомлення –рішення Орджнікідзевської ОДПІ №0000152340/0 від 09.9.2006р. визнане протиправним та скасоване.
Зеленодольською філією ВАТ «Київ-Дніпровське МППЗТ»на адресу відповідача було направлено претензію від 16.04.2008р. №563/18 про повернення надлишково перерахованої суми податку в розмірі 68807,7 грн. Дана претензія податковим органом була залишена без задоволення посилаючи на те, що постанова Господарського суду м.Києва від 20.09.2007р. у праві №28/366-А не набрала законної сили, про що позивача було повідомлено листом від 05.05.2008р. №2103/10/10-022.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2009р. №22-а-12712/08 апеляційну скаргу Орджонікідзевської ОДПІ на постанову Господарського суду м.Києва від 20.09.2007 р. №28/366-А залишено без задоволення, постанову Господарського суду м.Києва від 20.09.2007р. –без змін.
На підставі п. 13.4. ст. 13 Закону України “Про податок на додану вартість”, залік надміру сплачених або не відшкодованих податкових платежів платника податків, що реорганізовується шляхом його ліквідації
У разі коли платник податків, що реорганізовується, має суми надміру сплачених або не відшкодованих податків, зборів (обов'язкових платежів), такі суми підлягають заліку в рахунок його непогашених податкових зобов'язань або податкового боргу за іншими податками, зборами (обов'язковими платежами). Зазначена сума розподіляється між бюджетами та державними цільовими фондами пропорційно загальним сумам податкової заборгованості або податкового боргу такого платника податків.
У разі коли сума надміру сплачених або не відшкодованих податків, зборів (обов'язкових платежів) платника податків перевищує суму податкових зобов'язань або податкового боргу з інших податків, зборів (обов'язкових платежів), сума перевищення направляється в розпорядження правонаступників такого платника податків пропорційно до їх частки в активах, що розподіляються, згідно з розподільчим балансом або передаточним актом.
Відповідно до п. 15.3.1. ст. Закону України “Про податок на додану вартість”, заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
У відповідності до положень п. 17.1, п. 17.1.10 Податкового кодексу України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до п. 43.3, п. 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Згідно п. 43.5. ст.. 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України.
На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі Державному казначейству України для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Таким чином, Законом України «Про податок на додану вартість», який був чинним на момент виникнення правовідносин, та чинним Податковим кодексом України встановлено ідентичний порядок відшкодування сум податку на додану вартість.
У відповідності до положень п. 200.10 –200.13 Податкового кодексу України (№ 2755-VI від 02.12.2010), протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки. Орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Як вбачається судом з матеріалів справи, за вказаними періодами податковим органом була проведена перевірка, за результатами якої було зроблено висновок щодо порушення товариством положень Закону України «Про податок на додану вартість»та винесено податкове повідомлення - рішення від 09.09.2006р. №0000152340/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість в розмірі 68807,0 грн.
Відповідно до статті 200.15 Податкового кодексу України, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Проте, позивачем було надано рішення Господарського суду м.Києва від 20.09.2007р. №28/366-А, яким було скасоване податкове повідомлення - рішення №0000152340/0 від 09.09.2006р. Дана постанова від 20.09.2007р. №28/366-А за результатами апеляційного оскарження набрала законної сили 07.04.2009р., в момент проголошення у відкритому судовому засіданні ухвали Київського апеляційного адміністративного суду.
Враховуючи вищенаведене, обставина правомірності формування податкового кредиту з ПДВ була досліджена судом в іншій справі, про що було постановлено рішення, яке набрало законної сили.
Зазначене рішення є обов’язковим для суду, як в силу положень норм матеріального права, зокрема Закону України «Про податок на додану вартість»та Податкового кодексу України, так і в силу приписів частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною другою статті 200.15 Податкового кодексу України, після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково, оскільки орган Державного казначейства України здійснює бюджетне відшкодування на підставі висновку відповідного органу державної податкової служби з зазначенням в ньому суми бюджетного відшкодування, який в даному випадку Орджнікідзевською ОДПІ не видавався.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2.Зобов’язати Орджонікідзевську об’єднану державну податкову інспекцію Дніпропетровської області оформити та подати до відповідного органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню Приватному акціонерному товариству «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту»(ідентифікаційний код 04737111, м. Київ, вул. Алма-Атинська, буд. 37) з бюджету, як надміру сплачену суму з податку на додану вартість в розмірі 68807 (шістдесят вісім тисяч вісімсот сім) грн. 70 коп.
3.В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя
Суддя С.К. Каракашьян