Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 січня 2012 року справа № 2а-7406/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомУправління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва
доДержавного підприємства “Науково-дослідний інститут мікроприладів ”Національної технічної корпорації “Інститут монокристалів ”Національної академії наук України
простягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва звернулось до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства “Науково-дослідний інститут мікроприладів ”Національної технічної корпорації “Інститут монокристалів ”Національної академії наук України про стягнення заборгованості у розмірі 38 884, 62 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що всупереч вимогам Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” від 13 грудня 1991 року № 1977 (далі –Закон № 1977) із змінами та доповненнями, відповідач не сплатив суму по відшкодуванню різниці між сумою пенсій, призначених та обчислених відповідно до цього Закону та Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної новим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-технічним) працівникам державних підприємств і організацій”.
Представником позивача подано до суду клопотання про підтримання позовних вимог у повному обсязі та розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні 10.10.2011 року не заперечував проти даного клопотання, але подав заперечення проти позову з посиланням на те, що позивач зобов’язаний здійснити перерахунок нарахування наукового стажу працівникам згідно повідомлень, які були направленні на адресу підприємства позивачем, оскільки, на думку відповідача, в зазначених документах наявні помилки.
Зважаючи на викладене, на підставі ч. 4 ст. 122 особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
В Управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва знаходиться на обліку, як платник страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування Державне підприємство “Науково-дослідний інститут мікроприладів” Національної технічної корпорації “Інститут монокристалів” Національної академії наук України (код ЄДРПОУ 14308827).
Працівниками Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва проведено перевірки щодо правильності нарахування та відшкодування різниці фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам ДП “Науково-дослідний інститут мікроприладів” Національної технічної корпорації “Інститут монокристалів” Національної академії наук України.
Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва виявлено, що Державне підприємство “Науково-дослідний інститут мікроприладів” Національної технічної корпорації “Інститут монокристалів” Національної академії наук України має заборгованість по відшкодуванню різниці фактичних витрат на виплату пенсій, призначених згідно Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, сума для відшкодування за період з 01.02.2011 року по 30.04.2011 року становить 38 884, 62 грн.
Відповідно до статті 24 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” від 13 грудня 1991 року № 1977 (далі –Закон № 1977) передбачено, що держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової, науково-технічної, науково-педагогічної, науково-організаційної роботи на державних підприємствах, в установах, організаціях пенсій на рівні, який забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Частиною 6 статті 24 Закону № 1977 та постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність” та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи” від 13 грудня 2000 року № 1826 (чинного до 9 квітня 2004 року), різницю між сумою призначеної пенсії за Законом № 1977 та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших нормативно-правових актів, на яку має право дана особа, фінансувалось для наукових працівників не бюджетних установ і організацій –за рахунок коштів цих підприємств і організацій.
Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” від 20 листопада 2003 року № 1316-ІV та постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372 з 1 квітня 2004 року змінено порядок фінансування різниці між сумою пенсій, призначених науковим працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій згідно Закону № 1977, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи. Зокрема, відповідно до частини 6 статті 24 вищезазначеного Закону, різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому, за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.
Таким чином, на підставі зазначених змін було розраховано різницю між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам державних бюджетних і не бюджетних установ (в залежності від відсотка бюджетного фінансування) підприємств та організацій та сумою пенсії, обчислених відповідно до інших законодавчих актів.
Пунктом 8 Порядку, розмір витрат на виплату різниці пенсій, що підлягають фінансуванню за рахунок державних не бюджетних підприємств і організацій, визначаються в розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів після призначення пенсій згідно з Законом № 1977, про що надсилається повідомлення відповідному підприємству, організації.
З наведених норм вбачається, що на відповідача, як на не бюджетне підприємство, покладено обов’язок щодо сплати до Пенсійного фонду різниці між сумою пенсії, призначеної за Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність” та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право наукові працівники відповідача.
Управлінням ПФУ в Подільському районі м. Києва, згідно направлених повідомлень відповідачу, визначено до сплати різницю між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам на період з 01.02.2011 року по 30.04.2011 року в розмірі 38 884, 62 грн. за Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів .
Отже, загальна сума заборгованості відповідача з відшкодування різниці сум фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам за період з 01.02.2011 року по 30.04.2011 року становить 38 884, 62 грн.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом було досліджено та залучено до матеріалів справи довідки, видані відповідачем, на підставі яких було призначено пенсію його колишнім співробітникам, як особам, що мають стаж наукових працівників. Також судом досліджено докази фактичної виплати зазначених пенсій.
Судом приймаються посилання відповідача на те, що позивач зобов’язаний здійснити перерахунок правильності нарахування наукового стажу у повідомленнях, які були направленно на адресу підприємства позивачем, оскільки, на думку відповідача, в направлені наявні помилки. При цьому суд виходить з того, що пенсії призначалися працівникам саме на підставі довідок, виданих самим відповідачем.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, суду не надав.
Натомість відповідач довів суду відсутність протиправних дій зі свого боку.
За таких обставин позовні вимоги визнаються судом необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва відмовити повністю.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.М. Клименчук