Постанова № 22254589, 14.03.2012, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2012
Номер справи
2а-3500/10/2470
Номер документу
22254589
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2012 р. м. ЧернівціСправа № 2а-3500/10/2470

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Дембіцького П.Д.;

при секретарі судового засідання Граматович М.І.;

за участю :

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2 (за довіреністю);

відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4 (за дорученням);

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області (КРУ в Чернівецькій області) до Управління економіки Путильської районної державної адміністрації щодо виконання вимог у частині донарахування та виплати заробітної плати та інші,-

На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 14 березня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Про час складання постанови у повному обсязі повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167, п.2 ч.2 ст. 186 КАС України, -

СУТЬ СПОРУ:

Контрольно ревізійне управління в Чернівецькій області (далі - Державна фінансова інспекція в Чернівецькій області) звернулося до суду з позовом про зобовязання Управління економіки Путильської райдержадміністрації виконати вимоги КРВ в Путильському районі Чернівецької області від 15.04.2010 року № 24-28-14/229 шляхом проведення донарахування та виплати працівникам заробітної плати в сумі 37728,99 грн. та стягнути зайво виплачені виплати( надбавки за високі досягнення у праці, посадові оклади, премії, матеріальні допомоги) з осіб, які їх безпідставно отримали в сумі 5624,10 та перерахувати ці кошти в дохід державного бюджету, а також забезпечити відкоригування незаконно нарахованих та перерахованих внесків до Державних цільових фондів на суму 1905,82 грн.

В обгрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що в ході проведення працівниками КРВ в Путильському районі КРУ в Чернівецькій області, ревізії фінансово - господарської діяльності управління економіки Путильської РДА (далі - управління економіки) за період з 01.01.2004 по 28.02.2010 року було встановлено фінансові порушення, що призвели до втрат фінансових ресурсів на загальну суму 45258,91 грн., з них недоотримано грошових коштів фізичними особами на суму 37728,99 грн., незаконно нараховано та виплачено заробітної плати на суму 5624,10 грн., та незаконно нараховано та перераховано внесків до Державних цільових фондів на суму 1905,82 грн.

15.04.2010 року КРВ у Путильському районі Чернівецької області на адресу управління економіки Путильської РДА направлено лист № 24-28-14/229 від 15.04.2010 р. з вимогами усунути виявлені ревізією порушення фінансової дисципліни в термін до 05.06.2010 року.

На момент подачі позову до суду відповідач фінансові порушення виявлені ревізією фінансово - господарської діяльності управління економіки Путильської РДА за 2004 2009 роки та завершений звітний період 2010 року не усунув.

В судовому засіданні представник позивача з урахуванням зазначених обставин, позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити в повному обсязі.

Також, представник позивача подав до суду документи про правонаступництво, згідно яких Головне контрольно-ревізійне управління України та його територіальні органи внаслідок реорганізації перетворюються у Державну Фінансову інспекцію України, відповідно територіальним органом якої є Державна Фінансова інспекція в Чернівецькій області.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, надав заперечення на позов в якому зазначив, що вимоги КРВ в Путильському районі КРУ в Чернівецькій області щодо стягнення з управління економіки Путильської РДА коштів на загальну суму 45258,91 грн., виконати неможливо, так, як індексація при нарахуванні заробітної плати в розрахунках до кошторису не передбачалась, і кошти на неї не виділялись. З урахуванням зазначених обставин відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог КРУ в Чернівецькій області за безпідставністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд,-

ВСТАНОВИВ:

У період з 10.03.2010 по 07.04.2010 року контролерами-ревізорами КРВ в Путильському районі Чернівецькій області відповідно до плану роботи на підставі направлень № 35,36,37 від 10.03.2010 року, проведено ревізію фінансово-господарської діяльності управління економіки Путильської райдержадміністрації Чернівецької області за період із 01.01.2004 року по 28.02.2010 року. За наслідками ревізії складено Акт № 24-28-45/30 від 07.04.2010 року.

В ході проведення ревізії встановлено фінансові порушення, що призвели до втрат фінансових ресурсів на загальну суму 45258,91 грн., з них недоотримані грошові кошти фізичними особами на суму 37728,99 грн., незаконно нараховано та виплачено заробітної плати на суму 5624,10 грн., та незаконно нараховано та перераховано внесків до Державних цільових фондів на суму 1905,82 грн.

Зокрема, ревізією виявлено, що при нарахуванні та виплаті працівникам сум посадових окладів, надбавок та доплат у порушення п.2.1.3 постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 “Про упорядкування структури та умов оплати працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів” (далі - Постанова №268) та ст.9 Закон України від 16.09.1996 року. № 96-ХІУ “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” (далі Закон 996) працівникам управління економіки неправильно нараховано та виплачено надбавку за високі досягнення у праці протягом травня 2005 р., грудня 2007 року, квітня-травня 2008 року на загальну суму 2336,22 грн.

Крім того у ході перевірки дотримання порядку проведення індексації грошових доходів працівників за 2007-2009 роки встановлено, що протягом 2007-2009 років індексація грошових доходів працівників управління економіки нараховувалася з порушенням вимог ст.2 та 4 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” від 06.02.2003 року № 491, вимог ст. 33 Закону України “Про оплату праці” від 24.03.95р. №108/95ВР та вимог п.2 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, що призвело до недоотримання заробітної плати - доходів працівниками управління економіки протягом 2007-2009 років на суму 19195,66 грн.

Таким чином, внаслідок виявлених порушень вимог Законів, нормативних документів працівниками управління економіки, зайво отримано заробітної плати в сумі 5624,10 грн. та недоотримано заробітної плати на суму 37728,99 грн.

Вказані порушення вимог Законів, нормативно правових актів знайшли своє підтвердження у ході судового розгляду. Проведенням дослудженням письмових доказів встановлено, прцівниками управління економіки Путильської райдержадміністрації Чернівецької області не вживалося заходів щодо усунення порушень вимог Законів повязаних з отриманням коштів для проведення індексації заробітної плати працівникам, як зазначено у вимогах КРУ, а також у приписі та поданні прокурора, індексація заробітної плати на момент розгляду справи не проведена. Вказані обставини також визнали представник відповідача та пояснили, що заробітна плата випрлачувалась в межах затвердженого кошторису, заходів для додаткового оторимання коштів з метою усунення порушень вимог закону , а також вимог КРУ, не вживали із-за відсутності коштів.

Внаслідок виявлення під час ревізії порушень, контролерами - ревізорами КРВ у Путильському районі 14.04.2010 року складено протокол про адміністративне правопорушення № 044675.

Дослідженням вказаного протоколу встановлено, що головного спеціаліста управління економіки Путильської РДА ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності за неналежне ведення бухгалтерського обліку, що при звело до недоотримання доходів працівниками управління є порушенням п.4 ст. 3 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” від 06.02.2003 року № 491, вимог ст. 33 Закону України “Про оплату праці” від 24.03.95р. №108/95ВР та вимог п.2 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078. (т.1 а.с. 143).

За наслідками розгляду протоколу про адміністративне правопорушення від 14.04.2010 року за № 044675, посадовими особами КРУ в Чернівецькій області 30.04.2010 року винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення, якою визнано винною ОСОБА_4 у веденні бухгалтерського обліку з порушенням встановленого порядку та накладено штраф у розмірі 136,00 грн. (т. 1 а.с. 141-142)

Вищевказану постанову прийнято за заявою винної особи ОСОБА_4, де остання зазначила, що не заперечує про розгляд справи, без її участі. Вказана постанова в судовому порядку винною особою, не оскаржена.

На підставі зазначеного Акту № 24-28-45/30 від 07.04.2010 року, відповідачеві 15.04.2010 року за № 24-28-14/229 направлено вимогу про усунення фінансових порушень та недоліків виявлених ревізією, встановлено строк усунення недоліків до 05 червня 2010 р.

19.04.2010 року КРВ у Путильському районі на адресу прокурора Путильського району Чернівецької області направило інформацію про наслідки ревізії та факти виявлених порушень законів, для відповідного реагування.

13.05.2010 року за № 350 вих.-10 прокурором Путильського району Чернівецької області на начальника управління економіки Путильської РДА винесено припис про усунення порушень закону, щодо негайного вжиття заходів по усуненню виявлених порушень законів.

13.05 2010 року за № 350 вих.-10 прокурором Путильського району Чернівецької області на ім'я начальника управління економіки Путильської РДА направлено подання про усунення порушень чинного законодавства про оплату праці, причин й умов, що їм сприяють.

18.05.2010 року згідно наказу управління економіки Путильської РДА № 8-ОС головного спеціаліста відділу підприємництва Путильської РДА ОСОБА_4 притягнуто до дисциплінарної відповідальності за неналежне виконання службових обов'язків у вигляді затримки до трьох місяців присвоєння чергового рангу.

На день звернення до суду, посадовими особами управління економіки Путильської РДА ніяких дій щодо виконання вимог КРВ в Путильському районі Чернівецької області від 15.04.2010 року № 24-28-14/229, а також припису та подання прокурора Путильського району не виконано. Вищевказані вимоги в судовому порядку, не оскаржені.

Оскільки відповідач фактично не виконав вимогу, позивач звернувся до суду за їх примусовим виконанням.

Відповідно до пункту 7 статті 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право: звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Сторони не заперечували, що вимогу, яка по суті є предметом спору у даній справі, ніхто не оскаржував у передбаченому законом порядку і на момент вирішення спору вона є чинною.

Отже, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи, письмові докази, що містяться у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що позивач довів свою правомірну діяльності щодо заявлених позовних вимог повязаних із виконанням вимоги КРВ в Путильському районі Чернівецької області від 15.04.2010 року № 24-28-14/229 шляхом проведення донарахування та виплати працівникам заробітної плати в сумі 37728,99 грн., стягнути зайво виплачені виплати (надбавки за високі досягнення у праці, посадові оклади, премії, матеріальні допомоги) з осіб, які їх безпідставно отримали в сумі 5624,10 грн., перерахувати ці кошти в дохід державного бюджету, а також забезпечити відкооригування незаконно нарахованих та перерахованих внесків до Державних цільових фондів на суму 1905,82 грн.

Разом з тим слід зазначити, що статус державної контрольно-ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначаються Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» (далі-Закон).

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону "Головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів, або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Права державної контрольно-ревізійної служби визначені у статтях 7 - 10 Закону «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», якими останні зобовязані керуватися, а саме:

Статтею 7 Закону передбачено, що КРУ надано право предявляти керівникам та іншим службовим особам міністерств та інших органів виконавчої влади, державних фондів, бюджетних установ, а також підприємств, установ і організацій, які отримують кошти з бюджету та з державних валютних фондів, що ревізуються або перевіряються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями або перевірками приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства;

Пунктом 8 вказаної статті визначено, що у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані міністерствами та іншими органами виконавчої влади, державними фондами, бюджетними установами, а також підприємствами, установами і організаціями, які отримують кошти з бюджету та з державних валютних фондів, за незаконним угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства;

Згідно статті 9 надано право накладати у випадках, передбачених законодавчими актами, на керівників та інших службових осіб міністерств та інших органів виконавчої влади, державних фондів, бюджетних установ, а також підприємств, установ і організацій, які отримують кошти з бюджету та з державних валютних фондів, "адміністративні стягнення";

Статтею 10 надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів";

Відповідно до ст. 15 Закону законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обовязковими для виконання службовими особами обєктів, що ревізуються.

Отже вимога є способом реалізації владних управлінських функцій позивачем, як субєктом владних повноважень

Пункт 7 ст. 10 Закону України № 2939 надає право контрольно ревізійному управлінню предявляти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються вимоги, зокрема щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів - активів".

Крім того, до законодавства, яким регламентовано питання індексації заробітної плати, належить насамперед Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року № 1282-XII (далі Закон № 1282), який визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін задля дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Згідно із Законом № 1282, індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону України Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» N 491-IV від 6 лютого 2003 року (далі Закон N 491-IV) об'єкти індексації грошових доходів населення грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України які не мають разового характеру по оплаті праці

Статтею 5 Закону N 491-IV передбачено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

При цьому слід зазначити, що статтею 14 Закону Закон N 491-IV від 06.02.2003 року передбачено, що контроль за додержанням законодавства про індексацію грошових доходів населення здійснюється відповідними органами державної влади, органами місцевого самоврядування.

Статтею 15 Закону № 491 передбачено, що за порушення законодавства про індексацію грошових доходів населення, винні особи притягуються до відповідальності згідно із законом.

Відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ № 1078 від 17.07.2003 р. індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема оплата праці найманих працівників підприємств у грошовому вираженні, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші постійні компенсаційні виплати.

Згідно з п. 11 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ № 1078 від 17.07.2003 року додаткові витрати, повязані з індексацією грошових доходів громадян, відображаються у складі витрат, до яких належать виплати, що індексуються. Індексація нараховується та виплачується одночасно з нарахуванням та виплатою (відповідно) зарплати за місяць, доходи за який підлягають індексації.

Сума індексації заробітної плати включається до фонду оплати праці. Крім того, суму індексації не зазначено в Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженому постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170.

Для цілей обкладення податком на доходи фізичних осіб індексація підпадає під поняття «заробітна плата» з відповідним оподаткуванням, тому враховується при визначенні загальної суми заробітної плати для застосування податкової соціальної пільги. Сума індексації включається до складу валових витрат підприємства на підставі п.п. 5.6.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.94 р. № 334/94-ВР (до 01.04.2011 р.), до складу витрат підприємства на підставі п. 142.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (з 01.04.2011 р.).

Як встановлено в судовому засіданні, посадові особи Управління економіки Путильської РДА Чернівецької області діючи всупереч вимогам Постанови Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року, статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон N 491-IV від 6 лютого 2003 року) об'єкти індексації грошових доходів населення грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України які не мають разового характеру по оплаті праці (грошове забезпечення), не проводили.

Статтею 159 КАС України передбачено, що судове рішення повинно бути законним і обгрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Виходячи з аналізу вимог приведених Законів, нормативних документів, та дослідивши докази, суд приходить до висновку, що відповідач не дотримався встановленого порядку проведення індексації заробітної плати, не виконав вимог КРУ № 24-28-14/229 від 15.04.2010 року, а також припис та подання прокурора щодо усунення недоліків виявлених у ході ревізії, а тому дії відповідача не відповідають вимогам вказаних норм Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

За наведених вище обставин, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 69-71, 94, 86, 100, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Зобов'язати Управління економіки Путильської районної державної адміністрації виконати вимоги КРВ в Путильському районі Чернівецької області від 15 квітня 2010 року № 24-28-14/229 шляхом проведення донарахування та виплати працівникам заробітної плати в сумі 37728,99 грн. та стягнути зайво виплачені виплати( надбавки за високі досягнення у праці, посадові оклади, премії, матеріальні допомоги) з осіб, які їх безпідставно отримали в сумі 5624,10 та перерахувати ці кошти в дохід державного бюджету по коду доходів 24060300 «Інші надходження» на рахунок 31111115700189, ід. код 23246040, МФО 856135 ГУДК в Путильському районі Чернівецької області, забезпечити від коригування незаконно нарахованих та перерахованих внесків до Державних цільових фондів на суму 1905,82 грн.

Порядок та строки набрання судовим рішенням законної сили передбачено ст. 254 КАС України.

Порядок та строки оскарження постанови передбачені ст.ст. 185-186 Кодексу адміністративного судочинства.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Відповідно до частини першої статті 185, частини першої другої, четвертої статті 186 КАС України, сторони які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.

Постанова складена в повному обсязі 19 березня 2012 року.

СуддяП.Д. Дембіцький