Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
28 березня 2012 р. № 2-а- 2790/12/2070
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Панов М.М. розглянувши у порядку письмового адміністративну справу за позовом
Харківська обєднана державна податкова інспекція у Харківській області
до Комунальне підпримство Кулиничівського виробничого управління житлово-комунального господарства "Українка "
пронадання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу ,
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулась Харківська обєднана державна податкова інспекція, з адміністративним позовом до Комунального підприємства Кулиничівського виробничого управління житлово-комунального господарства "Українка ", в якому просить суд Надати дозвіл Харківській обєднаній державній податковій інспекції на погашення всієї суми податкового боргу Комунального підприємства Кулиничівського виробничого управління житлово-комунального господарства "Українка" у розмірі 77993,31 гривень.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.
Відповідач заперечень на позовну заяву та повноважного представника у судове засідання не направив. Про час і місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином. Однак на адресу суду повернувся конверт з поштовою відміткою «закінчено термін зберігання». Частиною 11 ст. 35 КАС України вважається, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
У відповідності до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Пунктом 10 ч. 1 ст. З КАС України визначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб,які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Тому у відповідності до ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступних підстав.
Суд зазначає, що 01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закон України “Про систему оподаткування” втратили чинність.
Проте, у звязку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податку виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, в даному випадку слід застосовувати норми Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закону України “Про систему оподаткування”, які були чинні на момент виникнення даних правовідносин.
Згідно з п. 1.2 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” Державна податкова інспекція у Київському районі м. Харкова здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів) та забезпечує правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків.
Відповідно до Закону України “Про систему оподаткування”від 18.02.1997 р., № 77/97-ВР платники податків, зборів (обовязкових платежів) зобовязанні сплачувати належні суми податків та зборів у встановлені законом терміни і це зобовязання припиняється їх сплатою.
Матеріалами справи підтверджено, що фахівцями Харківської обєднаної державної податкової інспекції на підставі п. 1 та п. з ст.. 10 Закону України від 4 грудня 1990 року №509-ХП «Про державну податкову службу в Україні» зі змінами та доповненнями, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 та п.75.1, ст..75, п.п. 78.1.2 та ст. 76 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755 -VI було проведено камеральну перевірку податкових декларацій з податку на додану вартість за звітні (податкові) періоди червень, липень, серпень 2010 року, а також уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний (податковий) період вересень 2010 року, звітний (податковий) період, за який виправляються помилки вересень 2008 року до Комунального підприємства Кулиничівського виробничого управління житлово-комунального господарства "Українка ". За результатами перевірки складено акт камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість від 08.06.2011 року № 1197/152/30588722.
В ході перевірки виявлені порушення КП КВУЖКГ "Українка " - несвоєчасна сплата КП Кулиничівське ВУЖКГ «Українка» узгодженої суми грошового зобовязання з податку на додану вартість згідно податкових декларацій з податку на додану вартість за звітні (податкові) періоди червень, липень та серпень 2010 року, а також уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний (податковий) період вересень 2010 року, звітний (податковий) період, за який виправляються помилки вересень 2008 року.
На підставі висновків акт від 08.06.2011 року № 1197/152/30588722 Харківською ОДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000701520 від 08 червня 2011 року на суму податкового зобов'язання у вигляді штрафу по податку на додану вартість у розмірі 6964,81 грн. та № 0000711520 від 08 червня 2011 року на суму податкового зобов'язання у вигляді штрафу по податку на додану вартість у розмірі 2209,89 грн.
20.07.2010р. до ДПІ посадовими особами КП Кулиничівське ВУЖКГ «Українка» було надано податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний (податковий) період червень 2010 року, згідно якої «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет» складає 4 935,00 грн. Термін сплати 30.07.2010р.
Станом на 30.07.2010р. в особовій картці платника переплати не було. Тому 31.07.2010р. виникає податковий борг у сумі 4 935,0 грн., який було погашено:
- частково 14.09.2010р. у складі платіжного доручення № 133 від 14.09.2010р. суму 1 500,00 грн. В погашення заборгованості зараховується 1 458,15 грн. із запізненням на46 днів;
- частково 30.09.2010р. у складі платіжного доручення № 142 від З0.09.2010р. на суму 1 435,00 грн. В погашення заборгованості зараховується 1 426,95 грн. із запізненням на 62 дня;
- частково 08.10.2010р. у складі платіжного доручення № 144 від 08.10.2010р. на суму 6 000,00 грн. В погашення заборгованості зараховується 2 049,95 грн. із запізненням на 70 днів.
Судом встановлено , що 19.08.2010р. КП Кулиничівське ВУЖКГ «Українка» до Харківської обєднаної державної податкової інспекції посадовими особами було надано податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний (податковий) період липень 2010 року, згідно якої «Сума ПДВ,яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет» складає 9 812,00 грн. Термін сплати 30.08.2010р.
Станом на 30.08.2010р. в особовій картці платника переплати не було. Тому 31.08.2010р. виникає податковий борг у сумі 9 812,0 грн., який було погашено:
- частково 08.10.2010р. у складі платіжного доручення № 144 від 08.10.2010р. на суму 6 000,00 грн. В погашення заборгованості зараховується 3 246,95 грн. із запізненням на 39 днів;
- частково 06.12.2010р. у складі платіжного доручення № 151 від 06.12.2010р. на суму 2 257,00 грн. В погашення заборгованості зараховується 2 245,66 грн. із запізненням на 98 днів;
- частково 28.12.2010р. у складі платіжного доручення № 173 від 28.12 2010р. на суму 3 800,00 грн. В погашення заборгованості зараховується 3 773,84 грн. із запізненням на 120 днів;
- частково 30.12.2010р. у складі платіжного доручення № 191 від 30.12.2010р. на суму 8 000,00 грн. В погашення заборгованості зараховується 545,56 грн. із запізненням на 122 днів.
10.09.2010 року відповідачем було подано до ДПІ уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний (податковий) період вересень 2010 року, звітний (податковий період, за який виправляються помилки вересень 2008 року № 51903 з задекларованими показниками: «збільшення суми, яка підлягала сплаті до бюджету» (рядок 8.1 розрахунку) 2399,00 грн. Податковий борг у сумі 2399,00 грн. було погашено 30.12.2010 року у складі платіжного доручення № 191 від 30.12.2010 р. на суму 8000,00 грн. Заборгованість 2399,00 грн. зарахована із запізненням на 111 днів.
Відповідно до п.17.2 ст.17 Закону України від 21.12.2000р. № 2181- ІІІ « Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» КП Кулиничівське ВУЖКГ «Українка» не сплатило суму узгодженого податкового зобовязань по ПДВ згідно уточнюючого розрахунку за звітний (податковий) період вересень місяць 2010 року (звітний період, за який виправляються помилки, - вересень місяць 2008року) по строку 10.09.2010 року.
Також встановлено , що 20.09.2010 року відповідачем була подано до ДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний (податковий період ) серпень 2010 року, згідно якої сума ПДВ , яка підлягає нарахуванню до сплати складає 7833,00 грн. термін сплати 30.09.2010 року. Заборгованість у розмірі 7833,00 грн. було погашено 30.12.2010 року у складі платіжного доручення № 191 від 30.12.2010р. на суму 8000,00 грн. в погашення заборгованості зараховується 4965,56 грн. із запізненням на 91 днів; частково 04.05.2011р. у складі платіжного доручення № 48 від 04.05.2011р. на суму 6400,00 грн. в погашення заборгованості зараховується 2867,44 грн. із запізненням на 216 днів.
В порушення абз. 1 п.п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, «платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних дів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом», КП Кулиничівське ВУЖКГ «Українка» несвоєчасно сплатило узгоджену суму грошового зобов'язання з ПДВ за звітний (податковий) період серпень 2010 року протягом граничного строку сплати (30.09.2010р. включно).
Згідно п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17, «при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу», Закону України від 21.12.2000р. №2181-111 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та згідно п.п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, «у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу, при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання», до КП Кулиничівське ВУЖКГ «Українка» передбачено застосування фінансових санкцій.
Відповідно пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181 Податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 статті 6 Закону №2181-ІІІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Підпунктом 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону №2181-ІІІ встановлено, що перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк. Друга податкова вимога надсилається не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем до відповідача були надіслані перша податкова вимога № 1/ 259 від 29.10.2001 року про сплату податкового боргу на суму 1345 грн., та друга податкова вимога № 2/365 від 10.01.2002 року про сплату податкового боргу на суму 16757,56 грн., які не отримані відповідачем про свідчать акти ДПІ у Київському районі м. Харкова ,які знаходяться в матеріалах справи.
Відповідно до п.1.17 Закону №2181 визначено, що податкова застава це спосіб забезпечення податкового зобов'язання платника податків, не погашеного у строк. Податкова застава виникає в силу закону. У силу податкової застави орган стягнення має право в разі невиконання забезпеченого податковою заставою податкового зобов'язання одержати задоволення з вартості заставленого майна переважно перед іншими кредиторами у порядку, встановленому законом. Пріоритет заставодержателя на задоволення вимог із заставленого майна встановлюється відповідно до закону.
Пунктом 8.1 ст.8 Закону №2181 передбачено, що з метою захисту інтересів бюджетних споживачів активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу.
Право податкової застави виникає згідно із законом та не потребує письмового оформлення.
Згідно із п.п.8.2.2 п.8.2 ст.8 Закону 2181 з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань або податкового боргу.
Відповідно до п.8.3 ст.8 Закону 2181 платник податків має право безоплатно зареєструвати податкову заставу в державних реєстрах застав рухомого чи нерухомого майна, а податковий орган зобовязаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі застав за умови строку дії такої податкової застави більш як десять календарних днів.
Також матеріалами справи підтверджено знаходження майна відповідача у податковій заставі витягом з державного реєстру обтяжень рухомого майна № 26544537 від 18.03.2010 року.
Відповідно до п. 57.3. ст. 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення. крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до п. 57.3. ст. 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно з п.п. 16.1.4. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 36.1. ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Приписами п.п. 14.1.175. п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг сума узгодженого грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.
Пунктом 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України: у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобовязання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення рішення.
Відповідно до п.20.1.18 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.1 та п. 95.2 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Частиною 1 ст.11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
З огляду на викладені обставини та вимоги закону, суд приходить до висновку, що вимоги ДПІ про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного,керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94,159, 160163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Харківської обєднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства Кулиничівського виробничого управління житлово-комунального господарства "Українка " про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу - задовольнити в повному обсязі
Надати дозвіл Харківській обєднаній державній податковій інспекції на стягнення коштів у рахунок погашення всієї суми податкового боргу Комунального підприємства Кулиничівського виробничого управління житлово-комунального господарства "Українка" (адреса: 62404, Харківська область ,Харківський район, смт. Кулинині, вулиця 7-ої Гвардійської армії, Код 30588722) в розмірі 77993 (сімдесят сім тисяч дев'ятсот дев'яносто три) грн. 31 коп. за рахунок готівкових коштів що йому належать.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Панов М.М.