Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2011 р. справа № 2а/0570/16215/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10-20
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретаріКлимович М,І.
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В. при секретарі судового засідання Климович М.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні Донецького окружного адміністративного суду справу
за позовом: Добропільського міського центру зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття
до відповідача: Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Добропільський ремонтно-механічний завод» м. Добропілля
про: стягнення суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), в розмірі 8915,36 грн. та суми пені в розмірі 855,77 грн.
за участю
представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 за довір.
від відповідача: ОСОБА_3 за довір.
Позивач, Добропільський міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Добропільський ремонтно-механічний завод» м. Добропілля про стягнення суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), в розмірі 8915,36 грн. та суми пені в розмірі 855,77 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач в порушення вимог Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” № 1533 від 02 березня 2000 року (далі Закон № 1533) за період з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року несвоєчасно і не в повному обсязі сплачував страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у звязку з чим недоїмка зі сплати страхових внесків склала 8915,36 грн. та згідно з ч. 1 ст. 38 вищезазначеного Закону за несвоєчасну та неповну сплату страхових внесків нарахована пеня в сумі 855,77 грн.
До теперішнього часу сума заборгованості відповідачем не сплачена, у звязку з чим позивач просить суд стягнути з Державного підприємства «Добропіллявугілля» суму простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), в розмірі 8915,36 грн. та суму пені в розмірі 855,77 грн.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечує, надавши заперечення на позовну заяву, відповідно до якого зазначає, що відповідно до ч. 11 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 р. (далі Закон № 2464) ч. 3 ст. 17 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» була виключена.
Отже, згідно абзацу 5 пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2464 стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообовязкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих або несплачених у період до 01.01.2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати на 01.01.2011 р. не настав здійснюється фондами загальнообовязкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості, або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Таким чином, відповідач зазначає, що законом визначено, що штрафні санкції за несвоєчасну сплату страхових внесків стягуються, якщо вони були нараховані до 01.01.2011 р., в звязку чим вважає, що нарахування пені та недоїмки позивачем було зроблено всупереч Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування».
На підставі викладеного відповідач просить суд відмовити в задоволені позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ
Відокремлений підрозділ «Добропільський ремонтно-механічний завод» м. Добропілля зареєстровано як відокремлений підрозділ Державного підприємства «Добропіллявугілля» без права юридичної особи.
Державне підприємство «Добропіллявугілля» зареєстровано як юридична особа та внесено до ЄДРПОУ за № 32186934.
Актом Добропільського міського центру зайнятості № 24 від 08 червня 2011 року про результати проведення планової перевірки, встановлено, що за період з 01 січня 2010 року по 08 червня 2011 року, в порушення вимог п. 3 ст. 17 та п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” № 1533-III від 02.03.2000 р. з подальшими змінами та доповненнями, відповідачем несвоєчасно та не в повному обсязі сплачувалисястрахові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, внаслідок чого станом на 31.12.2010 додатково утворилась недоїмка в сумі 8915,36 грн. та на підставі п. 1 ст. 38 вищезазначеного Закону за несвоєчасну та неповну сплату страхових внесків нарахована пеня у сумі 855,77 грн.
На підставі Акту перевірки № 24 від 08 червня 2011 року позивачем прийнято Рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу № 8 від 20.06.2011, згідно якого стягнуто з Державного підприємства “Добропіллявугілля” прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 8915,36 грн. та пеню в розмірі 855,77 грн. Зазначене Рішення в судовому порядку відповідачем не оскаржене, та є чинним.
Відповідно до ч. 2 ст. 34 Закону № 1533(у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) зобовязаний: забезпечувати збір страхових внесків; виплачувати забезпечення та надавати соціальні послуги, передбачені цим Законом; вживати заходів до раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду; контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття, правильність призначення роботодавцем та виплати застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю; щорічно складати звіт про результати своєї діяльності та подавати його Кабінету Міністрів України; інформувати застрахованих осіб про результати своєї роботи через засоби масової інформації.
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону № 1533 роботодавець зобов'язаний: під час перевірки правильності використання коштів Фонду та достовірності поданих роботодавцем даних, зазначених у пункті 2 цієї частини, надавати посадовим особам органів Фонду необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки; подавати виконавчій дирекції Фонду в установленому порядку відповідно до законодавства відомості про: прийняття на роботу працівників; розмір заробітної плати, використання робочого часу працівників, у тому числі прийнятих за направленням державної служби зайнятості з наданням роботодавцю дотації за рахунок коштів Фонду на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних; виплату застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю; використання коштів Фонду за іншими визначеними цим Законом напрямами.
Згідно зі ст. 38 Закону № 1533, роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. Відповідальність за несвоєчасну та неповну сплату страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк. Строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені, та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Відповідно до п. 9.2 “Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття”, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 р. № 339, штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення- у трикратному розмірі зазначеної суми. Повторним вважається порушення, що скоєне роботодавцем протягом року з моменту виявлення попереднього порушення. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк. Пеня на пеню не нараховується.
Пункт 7 Розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, із змінами і доповненнями, суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року. Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється. На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Суд зазначає, що позивач просить суд стягнути з відповідача суму простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), в розмірі 8915,36 грн. та суми пені в розмірі 855,77 грн., яка визначена Рішенням про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу № 8 від 20.06.2011 р., яке є чинним, у судовому порядку не оскаржене, що підтверджується письмовими поясненнями представника відповідача, які є в матеріалах справи.
Визначена Рішенням № 8 від 20.06.2011 р. сума простроченої заборгованості у добровільному порядку відповідачем не сплачена, в звязку з чим підлягає стягненню в судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Добропільського міського центру зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Добропільський ремонтно-механічний завод» м. Добропілля про стягнення суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), в розмірі 8915,36 грн. та суми пені в розмірі 855,77 грн. підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони субєкта владних повноважень, судовий збір з відповідача, який не є субєктом владних повноважень, не стягується.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України та ст. ст. 2-15, 17-18, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 99, 104-107, 122-140, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Добропільського міського центру зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Добропільський ремонтно-механічний завод» м. Добропілля про стягнення суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), в розмірі 8915,36 грн. та суми пені в розмірі 855,77 грн. задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Добропіллявугілля» (85000, м. Добропілля, пр-т Шевченко, б. 2, код ЄДРПОУ 32186934) на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття через Добропільський міський центр зайнятості:
-суму простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), в розмірі 8915,36 грн. на р/р 37175301900035 код платежу 50040100 (страхові внески 1,6%), р/р 37174302900035, код платежу 50040200 (страхові внески 0,6%) в Головному управлінні Державного казначейства України в Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 23126132)
-пеню, в розмірі 855,77 грн. на р/р 37171305900035 код платежу 5004050 в ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 23126132.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 28 листопада 2011 року в присутності представників сторін.
Повний текст постанови складено та підписано 05 грудня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Олішевська B.В.