Постанова № 22251224, 21.09.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2011
Номер справи
2а/0570/11899/2011
Номер документу
22251224
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 вересня 2011 р.                                                             справа № 2а/0570/11899/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11-35

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді

при секретарі          Климович М.І.

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В. при секретарі судового засідання Хоперія А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні Донецького окружного адміністративного суду справу

за позовом: Відкритого акціонерного товариства “Трест Донецькшахтопроходка” м. Донецьк

до відповідача: Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області

про: скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області № 948/00180870 від 20.06.2011 р. про застосування до Шахтопрохідницького будівельного управління № 9 ВАТ “Трест Донецькшахтопроходка” фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 10% у сумі 100520,34 грн., а також пені в розмірі 0,1% на суму недоїмки і фінансових санкцій у сумі 137238 грн., за несплату (неперерахування), або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду

За участю:

представників сторін

від позивача: ОСОБА_1 – за довір.

від відповідача: ОСОБА_2 – за довір.

Позивач, Відкрите акціонерне товариство “Трест Донецькшахтопроходка”, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області № 948/00180870 від 20.06.2011 р. про застосування до Шахтопрохідницького будівельного управління № 9 ВАТ “Трест Донецькшахтопроходка” фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 10% у сумі 100520,34 грн., а також пені в розмірі 0,1% на суму недоїмки і фінансових санкцій у сумі 137238 грн., за несплату (неперерахування), або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 20 червня 2011 року відповідачем неправомірно прийнято рішення № 948/00180870 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду та застосовано до Шахтопрохідницького будівельного управління № 9 Відкритого акціонерного товариства “Трест Донецькшахтопроходка” штраф в розмірі 100520,34 грн. та пені в розмірі 137238 грн. за періоди з 15 грудня 2009 року до 22 березня 2010 року, з 28 грудня 2009 року до 20 квітня 2010 року, з 28 січня 2009 року до 08 квітня 2010 року, з 28 січня 2010 року до 21 травня 2010 року, з 22 лютого 2010 року до 09 червня 2010 року, з 18 березня 2010 року до 09 червня 2010 року, з 29 березня 2010 року до 26 липня 2010 року, з 29 березня 2010 року до 21 червня 2010 року, з 01 квітня 2010 року до 21 серпня 2010 року, з 01 квітня 2010 року до 26 липня 2010 року, з 28 квітня 2010 року до 28 вересня 2010 року, з 28 травня 2010 року до 04 листопада 2010 року, з 29 червня 2010 року до 28 вересня 2010 року, з 29 червня 2010 року до 04 листопада 2010 року, з 29 червня 2010 року до 25 жовтня 2010 року. Позивач зазначає те, що відповідачем незаконно спрямовані перераховані грошові кошти у вигляді страхових внесків на погашення заборгованості, що виникла раніше по штрафам і пені, що не відповідає вимогам абзацу 2 частини 5 статті 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Також позивач зазначає на те, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, але зазначена норма втратила чинність з 01.01.2011 р. На підставі зазначеного просить суд задовольнити позовні вимоги.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що підприємство позивача в установлені строки та в повному обсязі не сплачувало страхові внески за період з 15.12.2009 р. Згідно ч. 5 ст. 106 Закону України № 1058 за рахунок сум, що надходили від підприємства у період з 15.12.2009 р. погашалися суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі наявності у платника недоїмки по страховим внескам, або фінансових санкцій і пені на поточну дату сплата поточних сум страхових внесків зараховується шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ

Відкрите акціонерне товариство “Трест “Донецькшахтопроходка” є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 29 березня 2001 року.

Шахтопрохідницьке будівельне управління № 9 Відкритого акціонерного товариства “Трест “Донецькшахтопроходка” зареєстровано виконавчим комітетом Донецької міської ради 16.07.2002 р. без права юридичної особи.

Відкрите акціонерне товариство “Трест Донецькшахтопроходка” перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки Донецької області у якості страхувальника.

Страхувальниками відповідно до пункту 1 статті 14 Закону № 1058 є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами).

Відповідно до пункту 6 частини 2 статті 17 вищенаведеного Закону, страхувальник зобов’язаний нараховувати, обчислювати, і сплачувати в установлені строки і в повному обсязі страхові внески.

В розумінні статті 1 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” страхові внески –це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти сплачені на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону № 1058 страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Частиною 2 статті 106 Закону України № 1058-ІV яка діяла до 01.01.2011 р. було передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до Закону України № 1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Пунктом 14 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону установлено, що гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніш як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.

Базовим звітним періодом для позивача з урахуванням вимог п. 1 ст. 14 та п. 6 ст. 20 цього Закону є календарний місяць.

Рішенням від 20 червня 2011 року № 948/00180870 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 10% у сумі 100520,34 грн., а також нарахована пеня в розмірі 0,1 % у сумі 137238 грн., за періоди з 15 грудня 2009 року до 22 березня 2010 року, з 28 грудня 2009 року до 20 квітня 2010 року, з 28 січня 2009 року до 08 квітня 2010 року, з 28 січня 2010 року до 21 травня 2010 року, з 22 лютого 2010 року до 09 червня 2010 року, з 18 березня 2010 року до 09 червня 2010 року, з 29 березня 2010 року до 26 липня 2010 року, з 29 березня 2010 року до 21 червня 2010 року, з 01 квітня 2010 року до 21 серпня 2010 року, з 01 квітня 2010 року до 26 липня 2010 року, з 28 квітня 2010 року до 28 вересня 2010 року, з 28 травня 2010 року до 04 листопада 2010 року, з 29 червня 2010 року до 28 вересня 2010 року, з 29 червня 2010 року до 04 листопада 2010 року, з 29 червня 2010 року до 25 жовтня 2010 року.

Суд зазначає, що позивачем платіжними дорученнями № 430 від 03 листопада 2009 року та № 461 від 23 грудня 2009 року, в яких було вказано призначення платежу (сплата штрафних санкцій, пені згідно договору розстрочення від 07.08.2009 р.) сплачено 1118,14 грн.

Платіжними дорученнями № 464 від 23 грудня 2009 року, № 9 від 21 січня 2010 року, № 12 від 22 січня 2010 року, № 30 від 22 лютого 2010 року, № 32 від 22 лютого 2010 року, № 34 від 22 лютого 2010 року, № 64 від 04 березня 2010 року, № 67 від 09 березня 2010 року, № 68 від 11 березня 2010 року, № 80 від 22 березня 2010 року, № 102 від 31 березня 2010 року, № 117 від 07 квітня 2010 року, № 124 від 08 квітня 2010 року, № 11 від 08 квітня 2010 року, № 134 від 20 квітня 2010 року, № 152 від 21 травня 2010 року, № 169 від 09 червня 2010 року, № 193 від 14 червня 2010 року, № 197 від 16 червня 2010 року, № 207 від 21 червня 2010 року, № 237 від 26 липня 2010 року, № 260 від 12 серпня 2010 року, № 270 від 21 серпня 2010 року, № 285 від 25 серпня 2010 року, № 345 від 25 жовтня 2010 року, № 449 від 29 грудня 2010 року, № 11 від 08 квітня 2010 року, в яких було вказано призначення платежу (відрахування в Пенсійний фонд із заробітної плати – 33, 2%) сплачено 1045683,29 грн.

Платіжними дорученнями № 83 від 22 березня 2010 року, № 106 від 31 березня 2010 року, № 115 від 07 квітня 2010, № 127 від 08 квітня 2010 року, № 14 від 08 квітня 2010 р., № 137 від 20 квітня 2010 року, № 157 від 21 травня 2010 року, № 191 від 14 червня 2010 року в яких було вказано призначення платежу (відрахування в Пенсійний фонд із заробітної плати –2%) сплачено 25460 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, Управління Пенсійного фонду України в Центрально – Міському районі м. Горлівки листом від 24 грудня 2010 року № 26405/02 повідомило ВАТ «Трест «Донецькшахтопроходка» про те, що вимога про сплату боргу від 01 грудня 2010 року № Ю 2 про сплату боргу у розмірі 742688,41 грн. скасовано а заява про узгодження вимоги задоволена. Також, Управління Пенсійного фонду України в Центрально – Міському районі м. Горлівки листом від 26 січня 2011 року № 1713/02 повідомило ВАТ «Трест «Донецькшахтопроходка» про те, що вимога про сплату боргу № Ю 6 від 04 січня 2010 року в розмірі 513651,46 грн. вважається сплаченою. Та зазначено, що станом на 06 січня 2011 року боргу по сплаті страхових внесків немає.

Також суд зазначає, що Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2011 р. по справі № 2а/0570/4110/2011 скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України Центрально – Міському районі м. Горлівки про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату у тому числі донарахування страхувальникам страхових внесків у тому донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 466/00180717 від 23 лютого 2011 р., яким застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 10% у сумі 152662, 97 грн., а також нарахована пеню в розмірі 0,1 % у сумі 204919, 23 грн., за періоди з 15 грудня 2009 року до 30 грудня 2010 року. Зазначена постанова суду набрала законної сили 20 червня 2011 р.

Рішенням суду по справі № 2а/0570/4110/2011 встановлено, що згідно частини 5 ст. 106 зазначеного Закону за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій. Таким чином, вищезазначена норма передбачає послідовне погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій при здійсненні сплати поточних сум страхових внесків без порядку календарної черговості їх виникнення. Позивач сплачував саме поточні суми страхових внесків, тому вони не можуть бути скеровані всупереч призначення платежів. Також, враховуючи, що листом від 26 січня 2011 року № 1713/02 станом на 06 січня 2011 року Управлінням зазначено, що боргу по сплаті страхових внесків позивач немає, суд вважає рішення управління Пенсійного Фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки Донецької області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату у тому числі донарахованих страхувальниками страхових внесків у тому донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 466/00180717 від 23 лютого 2011 року безпідставним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Суд зазначає, що відповідач прийняв рішення № 948/00180870 від 20.06.2011 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за той же період за який вже приймалося рішення та яке було скасовано у судовому порядку.

Відповідно ст. 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до відповідальності за одне й те саме правопорушення.

Окрім цього суд зазначає, що до 1 січня 2011 року виконавчі органи Пенсійного фонду мали право застосовувати до страхувальників, зокрема, такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховувалася пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу (п.2 ч.9 ст. 106 Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. №1058-IV).

Пунктом 10 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі –Закон № 2464-VI) були визнані такими, що втратили чинність з 1 січня 2011 року частина перша-дев'ята статті 106 Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. № 1058-IV.

Абзацом п’ятим пункту 7 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 2464-VI фондам загальнообов'язкового державного соціального страхування надано право на стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Таким чином, відповідачу надано право на стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій, застосованих у період до 1 січня 2011 року.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 30.05.2001 р. № 7-рп/2001 положення пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України треба розуміти так, що ним безпосередньо не встановлюються види юридичної відповідальності. За цим положенням виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності, а також діяння, що є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями як підстави кримінальної, адміністративної, дисциплінарної відповідальності, та відповідальність за такі діяння. Зазначені питання не можуть бути предметом регулювання підзаконними нормативно-правовими актами.

З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що втрата чинності частиною дев'ятою статті 106 Закону № 1058-IV виключає її застосування та виконання.

Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частинами 1 та 2 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, суд вважає, що відповідач діяв не у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та оскаржуване рішення № 948/00180870 від 20.06.2011 р. було прийнято відповідачем без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, недобросовісно та нерозсудливо.

Таким чином, позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства “Трест “Донецькшахтопроходка” до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області № 948/00180870 від 20.06.2011 р. про застосування до Шахтопрохідницького будівельного управління № 9 ВАТ “Трест Донецькшахтопроходка” фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 10% у сумі 100520,34 грн., а також пені в розмірі 0,1% на суму недоїмки і фінансових санкцій у сумі 137238 грн., за несплату (неперерахування), або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду підлягають задоволенню в повному обсязі.

Питання розподілу судових витрат вирішити у відповідності до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Відкритого акціонерного товариства “Трест Донецькшахтопроходка” м. Донецьк до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області № 948/00180870 від 20.06.2011 р. про застосування до Шахтопрохідницького будівельного управління № 9 ВАТ “Трест Донецькшахтопроходка” фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 10% у сумі 100520,34 грн., а також пені в розмірі 0,1% на суму недоїмки і фінансових санкцій у сумі 137238 грн., за несплату (неперерахування), або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду – задовольнити.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області № 948/00180870 від 20.06.2011 р. про застосування до Шахтопрохідницького будівельного управління № 9 ВАТ “Трест Донецькшахтопроходка” фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 10% у сумі 100520,34 грн., а також пені в розмірі 0,1% на суму недоїмки і фінансових санкцій у сумі 137238 грн., за несплату (неперерахування), або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства “Трест Донецькшахтопроходка” м. Донецьк судовий збір в розмірі 3,40 грн.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 21 вересня 2011 року в присутності представників сторін.

Повний текст постанови буде складено та підписано 26 вересня 2011 р.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з моменту отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                                                                       Олішевська B.В.