Постанова № 22239218, 27.03.2012, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
27.03.2012
Номер справи
12/18-09
Номер документу
22239218
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.03.2012 року Справа № 12/18-09

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді : Бахмат Р. М. (доповідача),

суддів: Лотоцької Л.О., Євстигнеєва О.С.

при секретарі: Ревкової Г.О.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 (дов. № 6/25 від 03.01.12 р.);

від відповідача: ОСОБА_2 (дов. № 15 від 09.06.11 р.)

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Синельниківської міської ради м. Синельникове на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 20.12.2011 року у справі № 12/18-09

за позовом Синельниківської міської ради м. Синельникове Дніпропетровської області

до: Відкритого акціонерного товариства “Синельниківський ресорний завод”

м. Синельникове Дніпропетровської області

про спонукання відповідача внести зміни до п. 9, 10 договору оренди земельної ділянки від 17.02.2006 року

В С Т А Н О В И В :

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 20.12.2011 р. у справі № 12/18-09, яке підписано 26.12.2011 р. і оформлено відповідно до вимог ст. 84 ГПК України (суддя Ліпинський О.В.), відмовлено Синельниківській міській раді у задоволенні позову до Відкритого акціонерного товариства “Синельниківський ресорний завод ” про спонукання відповідача внести зміни до п. 9, 10 договору оренди земельної ділянки від 17.02.2006 р.

Синельниківська міська рада не погодилася з вказаним рішенням, подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов.

Скаржник вважає рішення суду по даній справі необґрунтованим, ухваленим з порушенням норм матеріального і процесуального права та законних інтересів Синельниківської міської ради на отримання орендної плати за землю не нижче установленого законодавством мінімуму.

Позивач вказує в апеляційній скарзі, що суд першої інстанції зазначив в рішенні про відсутність в матеріалах справи рішення Синельниківської міської ради щодо визначення розміру орендної плати за землі в звязку з прийняттям Податкового кодексу України, не звернув увагу на те, що крім інших законодавчих підстав міська рада обґрунтувала свій позов рішенням Синельниківської міської ради від 07.02.2008 р. № 324-20/У «Про ставки орендної плати за землю», яке встановило ставку орендної плати до договору оренди земельної ділянки від 17.02.2006 р., а саме 3 %.

Вказане рішення Синельниківської міської ради на сьогодні не скасовано і є чинним, не зважаючи на те, в якому законодавчому акті це зазначено в Законі України «Про оренду землі»чи в Податковому кодексі України.

Синельниківська міська рада зауважує, що суд першої інстанції не звернув уваги на клопотання позивача щодо виходу судом при прийнятті рішення за межі позовних вимог, та прийняття рішення не про зобовязання ВАТ «Синельниківський ресорний завод»внести зміни до договору оренди, а про внесення змін до договору.

На думку скаржника, місцевий суд неповно зясував обставини, що мають значення для справи, що відповідно до вимог ст. 104 ГПК України є підставою для скасування оскаржуваного рішення.

27.03.2012 р. Синельниківська міська рада подала письмове клопотання, в якому просить на підставі ст. 22, п.2 ст. 83 ГПК України вийти за межі позовних вимог та зазначити в рішенні про внесення змін до пунктів 9, 10 договору оренди земельної ділянки.

Розпорядженням в.о. секретаря судової палати від 28.02.2012 р., у звязку з закінченням чергової відпустки судді постійної колегії Євстигнеєва О.С., хворобою судді постійної колегії Лотоцької Л.О., на підставі розпорядження керівника апарату суду від 28.02.2012 р., а також на підставі наказів голови суду № 5,7 від 17.01.2011 р. змінено склад колегії суддів.

Ухвалою від 28.02.2012 р. справу прийнято до розгляду колегією у складі суддів: головуючого судді (доповідач) Бахмат Р.М., суддів Євстигнеєва О.С., Головко В.Г. і призначено до розгляду на 27.03.2012 р. на 10 год. 50 хвилн.

29.12.2011 р., разом з апеляційною скаргою від позивача на адресу Дніпропетровського апеляційного господарського суду надійшло клопотання про відстрочення сплати судового збору в розмірі 470 грн. 50 коп. до ухвалення судового рішення у справі, оскільки у звязку із закінчення бюджетного року Синельниківська міська рада не має можливості вчасно провести оплату судового збору за подання апеляційної скарги.

Необхідна сума судового збору буде сплачена Синельниківською міською радою після прийняття міського бюджету протягом січня 2012 р.

Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України “Про судовий збір ” від 08.07.2011 р., суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Враховуючи вищевикладене, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, ухвалою від 16.01.2012 р., задовольнив клопотання Синельниківської міської ради про відстрочення сплати судового збору до ухвалення постанови Дніпропетровським апеляційним господарським судом.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити в повному обсязі, оскільки вважає вимоги апеляційної скарги такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та такими, що не підлягають задоволенню.

Розпорядженням секретаря судової палати від 26.03.2012 р. № 339 у звязку з виходом з лікарняного судді постійної колегії Лотоцької Л.О. та на підставі наказів голови суду № 5,7 від 17.01.2011 р. змінено склад колегії суддів.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представників сторін, які були присутні у судовому засіданні, розглянувши та обговоривши доводи, вказані в апеляційній скарзі, доводи, викладені у відзиві на апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування господарським судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга Синельниківської міської ради не підлягає задоволенню з наступних підстав.

17.02.2006 р. між Синельниківською міською радою (орендодавець) та ВАТ «Синельниківський ресорний завод»(орендар) укладено договір оренди земельної ділянки (надалі Договір), за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 45,0625 га, яка знаходиться за адресою: м. Синельникове Дніпропетровської області, вул. Леніна, 130 і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1213000000:01:535:0002 (п. 1, 2 Договору).

В пункті 1 Договору вказано цільове використання земельної ділянки для обслуговування будівель ресорного заводу корпусу № 2 (в межах населеного пункту).

Згідно пункту 9 Договору, річна орендна плата складає 164883 грн. 69 коп., що становить 5 % від грошової вартості земельної ділянки з урахуванням понижуючого коефіцієнту 5,0 відповідно до рішення Синельниківської міської ради від 26.10.2005 р. № 491-28/IV.

Пунктом 10 Договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем щомісяця до 30 числа місяця, наступного за місяцем, за який проводиться оплата, у грошовій формі в розмірі 13740 грн. 31 коп. на розрахунковий рахунок № 33214812500034 в Банку УДКУ у Дніпропетровській області, код бюджетної класифікації - 13050200, МФО 805012, код ОКПО 23929833, одержувач відділення Державного казначейства у м.Синельниковому.

Згідно п. 8 Договору договір укладено на двадцять років.

Договір був посвідчений в.о. завідувача юридичним відділом Синельниківської міської ради Смірновою О.В.

Договір зареєстровано у Синельниківському структурному підрозділі центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17.02.2006 року за № 040611500010.

Як зазначено в пункті 12 Договору, розмір орендної плати переглядається відповідно до Закону України «Про оренду землі»та згідно з цим договором у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршенням стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

З матеріалів справи вбачається, що предметом спору у даній справі є вимога Синельниківської міської ради про спонукання ВАТ «Синельниківський ресорний завод»внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 17.02.2006 р., укладеного між Синельниківською міською радою та ВАТ «Синельниківський ресорний завод», шляхом зміни пунктів 9, 10 та викладення їх в наступній редакції:

«п. 9. Орендна плата складає 508440 грн. 19 коп. (пятсот вісім тисяч чотириста сорок грн. 19 коп.) за рік, що становить 3 % від грошової вартості земельної ділянки відповідно до рішення Синельниківської міської ради від 07.02.2008 року № 324-20/V «Про ставки орендної плати за землю»;

«п. 10. Орендна плата вноситься орендарем за період з 01.01.2008 р. щомісяця до 30 числа місяця, наступного за місяцем, за який проводиться оплата, у грошовій формі у розмірі 42370 грн. 01 коп. (сорок дві тисячі триста сімдесят грн. 01 коп.) на розрахунковий рахунок № 33218812700034, код бюджетної класифікації 13050500, Банк ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код ОКПО 23929833, одержувач управління Державного казначейства у м. Синельниковому».

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№309-VI від 03.06.2008 року внесені зміни до частин 4, 5 статті 21 Закону України «Про оренду землі», згідно з яким річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";

- для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим законом.

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.

Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування 04.06.2008 року.

Синельниківською міською радою, у звязку з вищевказаними змінами, які відбулися в земельному законодавстві, було прийнято рішення від 07.02.2008 року № 324-20/V «Про ставки орендної плати за землю», згідно п. 1.5 якого та п. 90 додатку до вказаного рішення встановлено розмір орендної ставки по договору оренди земельної ділянки від 17.02.2006 р., яка знаходиться у користуванні ВАТ «Синельниківський ресорний завод»3 %.

Синельниківською міською радою, згідно матеріалів справи, було направлено на адресу ВАТ «Синельниківський ресорний завод»лист № 553/23 від 29.02.2008 р. з пропозицією укладання додаткової угоди до спірного договору. У відповідь на вказану пропозицію ВАТ «Синельниківський ресорний завод»надіслав лист № 38/06 від 18.03.2008 р., у якому відмовив Синельниківській міській раді в укладанні додаткових угод.

У звязку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011 року (від 02.12.2010 № 2755-VІ) Закон України “Про плату за землю ” втратив чинність згідно частини 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.

Згідно із статтею 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з вимогами статті 21 Закону України “Про оренду землі ” орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Статтями 288.5 288.5.2 Податкового кодексу України унормовано, що розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом Податкового кодексу, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації обєктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких обєктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 % нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 % нормативної грошової оцінки.

Відповідно до статей 651 та 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Статтею 30 Закону України “Про оренду землі ” визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно із статтею 13 Конституції України, земля є обєктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх субєктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі субєкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності повноваження з розпорядження землями в межах населених пунктів, здійснюють відповідні міські, сільські та селищні ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади (розділ Х перехідні положення, пункт 12 Земельного кодексу України).

Частина 2 статті 19 Конституції України зобовязує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 35 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

Синельниківською міською радою не надано доказів прийняття передбаченого законом рішення про визначення конкретних ставок орендної плати з урахуванням положень Податкового кодексу України.

Крім того, відповідно до пункту 2.18 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 року “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин ”, вирішення спорів про внесення змін до договору повязане із застосуванням положення частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобовязати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення змін до договору згідно з рішенням суду, а не про зобовязання відповідача внести такі зміни до договору.

Клопотання Синельниківської міської ради від 27.03.2012 р., в якому позивач просить Дніпропетровський апеляційний господарський суд, на підставі п. 2 ст. 83 ГПК України вийти за межі позовних вимог, так як це необхідно для захисту його прав і законних інтересів, як позивача у справі, і просить внести зміни у пункти 9, 10 договору не підлягає задоволенню, так як відповідно до ч. 4 ст. 22 ГПК України позивач вправі до початку розгляду господарським судом справи по суті має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

В матеріалах справи відсутні письмові докази того, що позивач звертався з такою заявою до суду першої інстанції.

Доводи скаржника про те, що суд першої інстанції не звернув увагу на клопотання позивача щодо виходу судом при прийняті рішенні за межі позовних вимог та прийняття рішення не про зобовязання ВАТ «Синельниківський ресорний завод»внести зміни до договору оренди, а про внесення змін до договору, є безпідставними, у звязку з тим, що в матеріалах справи відсутня письмова заява про зміну позивачем предмету позову, яку згідно з вимогою ч. 4 ст. 22 позивач вправі подати до початку розгляду господарським судом справи по суті.

В судовому засіданні 27.03.2012 р. скаржник повідомив суд про те, що він 20.12.2011 р. в суді першої інстанції, під час розгляду справи подав таке клопотання.

Господарський процесуальний кодекс України не передбачає подання позивачем усних клопотань для зміни предмету позову. Крім того, у протоколі судового засідання від 20.12.2011 р. не вказано, що позивачем було заявлено таке клопотання. Зауважень на вказаний протокол позивач, згідно зі ст. 81-1 ГПК України, не подавав

Згідно до ч. 3 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не звязаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду в повному обсязі.

В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

27.03.2012 р. позивач надав докази про сплату судового збору у сумі 470 грн. 50 коп., оригінал платіжного доручення № 52 від 17.02.2012 р. долучено до матеріалів справи.

З огляду на викладене, рішення прийнято судом першої інстанції за повністю дослідженими обставинами справи, з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального законодавства, в звязку з чим колегія суддів не вбачає підстав для скасування судового рішення.

Керуючись статями 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Синельниківської міської ради м. Синельникове залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 20.12.2011 р. у справі № 12/18-09 залишити без змін.

Головуючий Р.М. Бахмат

Судді: Л.О. Лотоцька

О.С. Євстигнеєв

Постанова виготовлена в повному обсязі 29.03.2012 р.

З оригіналом згідно:

Пом. судді І.Г.Логвиненко