ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26.03.12 Справа № 5021/873/2011нр. Господарський суд Сумської області, у складі судді Зайцевої І.В. при секретарі судового засідання Пономаренко Т.М. розглянувши матеріали справи № 5021/873/2011
за позовом:Сумської міської ради, м. Суми
до відповідача:публічного акціонерного товариства «Суми-Лада», м. Суми
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державної податкової інспекції в місті Суми, м. Суми
про внесення змін до договору
за участю представників сторін:
від позивача:ОСОБА_1 (довіреність № 2489/05.01-09 від 03.11.2010р.)
від відповідача:не зявився
від третьої особи: не зявився р.
Суть спору: позивач просить суд вважати укладеними зміни до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) № 164 від 09.12.1997 року в частині розміру орендної плати, а саме, - розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі шляхом викладення п. 2.1 договору в наступній редакції: «Плата за землю вноситься землекористувачем» у вигляді орендної плати на рік у розмірі 3,0% від нормативної грошової оцінки землі на рахунок міського бюджету № 33218812700002, код платежу 13050200, банк одержувача УДК Сумської області, код 23636315, МФО837013 щомісячно рівними частками до 30 числа місяця, наступного за звітним», судові витрати покласти на відповідача.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив, письмових пояснень по справі так і не подав.
Третя особа в судове засідання не зявилася, про час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про причини неявки суд не повідомила.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив.
09.12.1997 року між Сумською міською радою та закритим акціонерним товариством "Суми-Лада" був укладений договір тимчасового користування землею, відповідно до умов якого позивач передав відповідачу в тимчасове користування землю, загальною площею 3,21 га.
Відповідно до пункту 1.2 договору він є укладений строком на 25 років під виробничу базу.
Згідно з пунктом 2 договору сума орендної плати за землю вноситься землекористувачем щорічно у вигляді орендної плати у розмірі середньої ставки земельного податку і становить 1% на рік від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
26.12.2007 року рішенням Сумської міської ради № 1119-МР нормативна грошова оцінка земель м. Суми була відкоригована і перевищує розмір, за яким орендна плата обчислюється відповідачем. Докази скасування зазначеного рішення відсутні.
24.06.2009 року Сумською міською радою прийнято рішення № 2763-МР, яким затверджено розміри відсотків від грошової оцінки землі, що застосовуються для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Суми. Такий розмір для відповідача складає 3%.
У вересні 2010 року Управління земельних ресурсів Сумської міської ради зверталось до відповідача з листами-повідомленнями про необхідність внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати в зв'язку з внесенням змін до статті 21 Закону України "Про оренду землі".
У відповідях на листи-повідомлення відповідач відмовився вносити відповідні зміни.
За приписами статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (стаття 654 Цивільного кодексу України).
Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 3 червня 2008 року № 309-УІ (309-17) внесено зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорії земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Крім того, що стосується посилань відповідача на порушення позивачем процедури внесення змін до договору, суд вважає їх безпідставними, оскільки рішенням Конституційного Суду України № 15-рп/2002 від 09.07.02 визначено, що положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист. Відтак недотримання позивачем вимог частини другої статті 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про внесення змін до договору в разі виникнення такої необхідності не позбавляє позивача права звернутися за захистом порушеного права шляхом вчинення прямого позову до відповідача.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими, правомірними, та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно Закону України «Про судовий збір», Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” (чинний на момент звернення з позовом), ст. 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягає стягненню в доход державного бюджету м. Суми 85 грн. державного мита.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд,
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Вважати укладеними зміни до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 09 грудня 1997 року № 164 в частині розміру орендної плати, а саме, - розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі шляхом викладення п. 2.1 договору в наступній редакції: «Плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати на рік у розмірі 3,0% від нормативної грошової оцінки землі на рахунок міського бюджету № 33218812700002, код платежу 13050200, банк одержувача УДК Сумської області, код 23636315, МФО837013 щомісячно рівними частками до 30 числа місяця, наступного за звітним».
3.Стягнути з публічного акціонерного товариства «Суми-Лада»(40034,м. Суми, вул. Черепіна, 19 і.к. 13995579) на користь державного бюджету м. Суми (р/р 31218206783002, ЄДРПОУ 37970593, банк одержувача УДКС у м. Суми, 22030001, МФО 837013) 85 грн. державного мита.
4.Стягнути з публічного акціонерного товариства «Суми-Лада»(40034,м. Суми, вул. Черепіна, 19 і.к. 13995579) на користь державного бюджету м. Суми до загального фонду державного бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 24060300 «Інші надходження» 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5.Видати накази після набрання рішенням законної сили.
СУДДЯ І.В.ЗАЙЦЕВА
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 28.03.2012 р.