ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
29 березня 2012 рокум. ПолтаваСправа № 2а-1670/1695/12 Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Гіглава О.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1до виконавчого комітету Демидівської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, Решетилівської районної державної адміністрації Полтавської області, третя особа - відділ Держкомзему в Решетилівському районі Полтавської областіпро визнання права власності на земельну частку (пай), майновий пай та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
28 березня 2012 року ОСОБА_1 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до виконавчого комітету Демидівської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, Решетилівської районної державної адміністрації Полтавської області, третя особа - відділ Держкомзему в Решетилівському районі Полтавської областіпро визнання права власності на земельну частку (пай), майновий пай та зобов'язання вчинити певні дії, а саме, просила суд:
- винести рішення, в якому визнати за нею право власності на земельний та майновий пай після її померлого батька ОСОБА_2;
- зобов'язати відділ Держкомзему в Решетилівському районі Полтавської області видати на її ім'я державний акт на земельну ділянку (пай);
- зобов'язати Решетилівську районну державну адміністрацію Полтавської області видати на її ім'я сертифікат на майновий пай.
У відповідності до пункту 4 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
За змістом пункту 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як слідує зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, ОСОБА_1, керуючись положеннями статей 13, 14, 21-22, 41 Конституції України, статтями 391, 392, 1260, 1268 Цивільного кодексу України та статтями 4, 15, 118-120 Цивільного процесуального кодексу України, звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовними вимогами про визнання за нею права власності на земельний та майновий паї після її померлого батька ОСОБА_2, зобов'язання відділу Держкомзему в Решетилівському районі Полтавської області видати на її ім'я державний акт на земельну ділянку (пай), а також зобов'язання Решетилівської районної державної адміністрації Полтавської області видати на її ім'я сертифікат на майновий пай.
Тобто, фактично позивач просить визнати та документально оформити за нею право власності на земельний та майновий паї, що не були за життя виділені її батькові ОСОБА_2.
Таким чином, з огляду на зміст позовних вимог, характеру спірних правовідносин, слід зробити висновок, що в даному випадку наявний спір про право позивача на отримання земельного та майнового паїв, яке підлягає захисту на підставі норм цивільного законодавства в порядку цивільного судочинства.
Отже, дана справа не має визначених статтею 3 Кодексу адміністративного судочинства України ознак адміністративної справи та не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з частиною 1 статті 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
З огляду на викладене, позов, з яким звернулась ОСОБА_1, підлягає розгляду судом загальної юрисдикції в порядку цивільного судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (який набрав чинності з 01.11.2011), сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі.
Суд, вирішуючи питання про повернення позивачу суми судового збору, прийшов до наступного висновку.
Так, частиною 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
При цьому, для зарахування коштів судового збору до спеціального фонду державного бюджету Державною казначейською службою України відкриваються спеціальні рахунки в розрізі усіх її територіальних підрозділів.
На виконання зазначених вимог Закону України "Про судовий збір" Державною казначейською службою України відкрито, зокрема, рахунок для зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України судового збору, що сплачується за подання позовної заяви до Полтавського окружного адміністративного суду, а саме: отримувач коштів: УДКСУ у м. Полтаві Полтавської області, 22030001, код за ЄДРПОУ: 38019510, банк отримувача: ГУДКСУ у Полтавській області, МФО: 831019, розрахунковий рахунок: 31213206784002, код класифікації доходів бюджету: 22030001, призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Полтавський окружний адміністративний суд. Вказані реквізити розміщені на дошці об'яв та офіційному сайті Полтавського окружного адміністративного суду разом зі ставками судового збору.
Разом з тим, перевіривши зміст квитанції №2Р2749 від 27.03.2012, що надана позивачем як доказ сплати судового збору в розмірі 107,3 грн за подання позову до Полтавського окружного адміністративного суду, судом встановлено, що у ній замість розрахункового рахунку "31213206784002" вказаний інший розрахунковий рахунок, а саме "31219206700002", тобто судовий збір сплачено за недійсними реквізитами. У зв’язку з цим, не видається можливим встановити факт зарахування коштів до спеціального фонду Державного бюджету України. А відтак у суду відсутні підстави для повернення позивачу судового збору.
На підставі викладеного, керуючись статтею 109 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1до виконавчого комітету Демидівської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, Решетилівської районної державної адміністрації Полтавської області, третя особа - відділ Держкомзему в Решетилівському районі Полтавської області про визнання права власності на земельну частку (пай), майновий пай та зобов'язання вчинити певні дії.
Роз’яснити позивачеві, що він має право звернутись із відповідною позовною заявою до суду загальної юрисдикції в порядку, визначеному Цивільним процесуальним кодексом України.
Копію ухвали направити позивачеві разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В. Гіглава