Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 березня 2012 р. справа № 2а/0570/2548/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 год. 45 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кочанової П.В.
при секретаріДікусяк Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом заступника прокурора Донецької області прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Селидіввугілля» про стягнення суми штрафу згідно постанови Держенергонагляду від 28.09.2011 р. № 02/18-12-225 у розмірі 1020 грн., -
за участю представників сторін:
від прокуратуриБахарєв М.А. згідно посвідчення № 3368
від позивачаОСОБА_2 за дов. № 176 від 26.01.2012 р.
від відповідачане зявився
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Донецької області прокурор м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Селидіввугілля» про стягнення суми штрафу згідно постанови Держенергонагляду від 28.09.2011 р. № 02/18-12-225 у розмірі 1020 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що посадовою особою Красноармійського відділення ІДЕН у Донецькій області 07.02.2011 р. на підставі ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, ст. 9 Закону України “Про електроенергетику”, ст. 14 Закону України “Про теплопостачання” відповідачу видано припис № 02/18-12-025, яким останнього зобовязано в термін до 07.04.2011 р. виконати заходи з усунення порушень діючого законодавства з електроенергетики. Станом на 20.09.2011 відповідачем не виконано 2 з 9 пунктів вищезазначеного припису, про що складено акт перевірки (протокол) № 02/18-06-243.
Позивач зазначає, що припис № 02/18-12-025 від 07.02.2011, який отримано та підписано директором відокремленого підрозділу «Виробниче управління теплофікації» Державного підприємства «Селидіввугілля» Акайкиною Є.О., не оскаржувався та є чинним.
Відтак, відповідно до п. 2 ст. 31 Закону України “Про теплопостачання” начальником - старшим державним інспектором з енергонагляду Красноармійського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області за невиконання припису № 02/18-12-025 від 07.02.2011, постановою № 02/18-12-225 від 28.09.2011 р. на відокремлений підрозділ «Виробниче управління теплофікації» Державного підприємства «Селидіввугілля» накладено штраф у розмірі 1020, 00 грн. Дана постанова отримана відповідачем 05.10.2011 р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення в матеріалах справи. Проте, у встановлений ст. 31 Закону України “Про теплопостачання” строк вимоги постанови не виконано, доказів сплати накладеного штрафу в інспекцію Держенергонагляду у Донецькій області не надано.
З огляду на викладене позивач просив суд стягнути з відповідача до державного бюджету штраф у розмірі 1020, 00 грн.
Прокурор в судовому засіданні наполягав на задоволенні позову та надав пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.
У судове засідання зявився представник позивача та надав пояснення тотожні з викладеними у позовній заяві, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду був належним чином повідомлений.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та повноважного представника позивача, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Статтею 121 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів громадян і держави в судах у випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор має право звертатись до суду з адміністративним позовом та здійснювати представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України “Про прокуратуру”, представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.
Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами та заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.
Рішенням Конституційного суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 р. визначено, що державні інтереси закріплені як Конституцією України, так і нормами інших правових актів, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає, у чому саме проявилося порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту і визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах.
Державне підприємство “Національна енергетична компанія “Укренерго” є юридичною особою, здійснює свою діяльність на підставі статуту затвердженому Міністерством палива та енергетики.
Основною метою діяльності підприємства є здійснення централізованого оперативно-технологічного управління обєднаною енергетичною системою України, запобігання порушенням режимів і аварій системного значення та ліквідація наслідків можливих аварій з найменшими втратами для країни.
Відповідно до ст. 5 Закону України “Про електроенергетику” № 575/97-ВР від 16.10.1997 р. (Закон України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р.) одними із основних принципів, на яких базується державна політика в електроенергетиці, є державне регулювання діяльності в електроенергетиці, створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, забезпечення раціонального споживання палива і енергії, додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
З урахуванням викладеного, використання об'єктів електроенергетики з порушенням умов експлуатації та ухилення від сплати штрафних санкцій у цій сфері порушує принципи державної політики, що ставить під загрозу економічні інтереси держави у даній сфері.
Відповідач Державне підприємство «Селидіввугілля» є юридичною особою (код ЄДРПОУ 33426253) та зареєстровано у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, і є відповідно до п. 2.1.1 Інструкції платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Відокремлений підрозділ «Виробниче управління теплофікації» Державного підприємства «Селидіввугілля» зареєстровано у ЄДРПОУ за номером 33644412 без права юридичної особи.
При цьому, стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відособлений підрозділ, і стягнення здійснюється адміністративним судом з юридичної особи або на її користь, оскільки в розумінні вимог статті 55 ГК України філії, представництва, інші відокремлені підрозділи господарських організацій (структурні одиниці), утворені ними для здійснення господарської діяльності не є субєктами господарювання, за винятком повноважень зазначених в їх статутах та положеннях тощо. Тому по даній справі стягнення здійснюється з юридичної особи Державного підприємства «Селидіввугілля».
Як вбачається з матеріалів справи, 07.02.2011 р. відповідачу видано припис № 02/18-12-025, яким останнього зобов'язано в термін до 07.04.2011 р. виконати заходи, зокрема:
-завести бланки нарядів допусків на виконання робіт в електроустановках;
-завести «Журнал видачі та повернення ключів від приміщень з електроустановками»;
-скласти та затвердити інструкцію про взаємодію оперативного і оперативно ремонтного персоналу споживача з енергопостачальною організацією;
-забезпечити електричною енергією від двох незалежних взаєморезервованих джерел живлення струмоприймачі 1 категорії з надійності енергопостачання (мережі і подкачуючі насоси котельної);
-виконати випробування та вимірювання заземлювальних пристроїв;
-захистити струмові дні частини РУ 6 кВ трансформатора Т-1 від випадкового торкання;
-закрити на замок двері РЩ 0,4 кВ КІП та А, та РЩ 0,4 кВ живлення котлів;
-нанести попереджувальні плакати та знаки встановленого зразка згідно з вимогами ПБЕЕ на дверях збірного щита, РЩ 0,4 кВ КІП та А, та РЩ 0, 4 кВ живлення котлів;
-очистити від пилу та бруду обладнання РЩ 0,4 кВ КІП та А.
Зазначений припис в той же день отримано директором підприємства відповідача, про що свідчить підпис та печатка підприємства на самому приписі.
07 лютого 2011 року у присутності уповноваженої особи підприємства державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної теплової енергії, проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Актом перевірки від 07.02.2011 року № 02/18-12-025 встановлено невиконання відповідачем пунктів №№ 4,5 припису № 02/18-12-025 від 07.02.2011 р.
На підставі зазначеного Акту перевірки постановою від 28.09.2011 р. № 02/18-12-225 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 1020 (одна тисяча двадцять) грн. 00 коп.
Як вбачається з матеріалів справи, постанову про накладення штрафу відповідач, згідно поштового повідомлення, отримав 05.10. 2011 р.
Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику визначена статтею 27 Закону України “Про електроенергетику” та статтею 31 Закону України “Про теплопостачання”.
Частина 1 ст. 9 Закону України “Про електроенергетику”визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 ст. 9 Закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Так, відповідно з частиною 3 ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно з Указом Президента України “Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади” від 15.12.1999р. №1573/99, є Міністерство палива та енергетики України. Державне підприємство “Національна енергетична компанія “Укренерго” підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України “Про електроенергетику” здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 р., та діє у складі державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” та його структурних підрозділів.
Головною метою діяльності ДП “НЕК “Укренерго” є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій для країни (абзаци 1-4 пункту 2.1. Статуту), а до основних напрямків діяльності здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України “Про електроенергетику” та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України (підпункт 2.2.16 пункту 2.2. Статуту).
Законодавством України не встановлено методику визначення суми штрафу за правопорушення в електроенергетиці, тому старший державний інспектор Держенергонагляду встановлює розмір штрафу в постанові з урахуванням складу правопорушення та негативних наслідків, до яких можуть привести виявлені порушення.
Згідно з Положенням про відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні”, затвердженим директором Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” від 21 березня 2006 р., Держенергонагляд у Донбаському регіоні утворено з метою забезпечення функціонування електроенергетичної системи регіону в межах Донецької та Луганської областях, як складової частини цілісної об'єднаної енергосистеми України. Згідно з затвердженим 12.03.06р. Положенням про відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні ”Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” від 21.03.06р. встановлено, що останній не є юридичною особою та має структурні підрозділи, зазначені у додатку 1 до вказаного Положення. Юридичною особою є Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” згідно з Додатком 1 до вказаного Положення Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області є одним зі структурних підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні ”Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”.
Згідно статті 31 Закону України “Про теплопостачання”, субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 15 днів з моменту отримання постанови про його накладання, у разі несплати штрафу у зазначений термін, він стягується в судовому порядку.
Відповідно до частини 4 статті 31 Закону України “Про теплопостачання”, суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
При цьому, відповідачем постанову від 28 вересня 2011 № 02/18-12-225 про накладення штрафу оскаржено не було, штрафну санкцію у розмірі 1020, 00 грн. у добровільному порядку не сплачено.
В контексті викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст.ст. 2, 112, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов заступника прокурора Донецької області прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Селидіввугілля» про стягнення суми штрафу згідно постанови Держенергонагляду від 28.09.2011 р. № 02/18-12-225 у розмірі 1020 грн. - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Селидіввугілля» (85400, Донецька область, м. Селидове, вул. К. Маркса, 41, ЄДРПОУ 33426253, р/р 26003300135231 ВАТ «Ощадбанк», МФО 394307) до Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100, поточний рахунок 311111067000070, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34686427, отримувач: Державний бюджет м. Селидове) суму штрафу у розмірі 1020 (одна тисяча двадцять) грн. 00 коп.
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті та проголошено в судовому засіданні 20 березня 2012 року.
Повний текст постанови складено та підписано 26 березня 2012 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Кочанова П.В.