Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 березня 2012 р. справа № 2а/0570/1754/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: о 16 год. 51 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чучко В.М.
при секретаріПіскурєвій Ю.А.
за участю представників: позивача ОСОБА_1 (ТОВ «СОЮЗПРОМІНВЕСТДАНБАС», довіреність від 01.02.2012 року), відповідача ОСОБА_2 (ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби, довіреність від 15.03.2012 року № 177/10/10-013), Управління Державної казначейської служби у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області не з'явилися, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби, Управління Державної казначейської служби у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за квітень 2010 року у сумі 3408893,00 грн.,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» (далі ТОВ «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС», товариство, позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька, Головного управління державної казначейської служби України у Донецькій області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за квітень 2010 року в сумі 3408893,00 грн.
Ухвалами суду від 5 березня та 21 березня 2012 року у звязку із процесуальним правонаступництвом замінені:
- Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області правонаступником Головним управлінням Державної казначейської служби України, а Головне управління Державної казначейської служби України належним відповідачем - Управлінням Державної казначейської служби у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області (далі Управління ДКС у Куйбишевському районі м. Донецька, відповідач-2);
- Державна податкова інспекція у Куйбишевському районі м. Донецька правонаступником - Державною податковою інспекцією у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби (далі ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька, відповідач-1).
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем до відповідача-1 подана декларація з податку на додану вартість (далі за текстом декларація з ПДВ) за квітень 2010 року, відповідно до якої визначена сума бюджетного відшкодування у розмірі 3408893,00 грн., при цьому до декларації була додана заява про повернення суми бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів на поточний рахунок позивача. Приймаючи до уваги, що у порушення податкового законодавства сума бюджетного відшкодування не відшкодована, заявник у судовому порядку просить стягнути наведену вище суму бюджетного відшкодування.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов повністю.
Відповідачем-1 ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька позову не визнано, в матеріалах справи наявні заперечення на позовну заяву від 05.03.2012 року № б/н (т.1, а.с. 48-50). Дані заперечення обґрунтовані тим, що сума заявленої до відшкодування суми податку на додану вартість (далі ПДВ) згідно результатів акту перевірки від 28.03.2011 року № 491/23-313/31226834 сформована позивачем за рахунок підприємств-контрагентів, які не декларують свої податкові зобовязання з податку на додану вартість або які не знаходяться за своїм місцезнаходженням, що унеможливлює перевірити вірність формування податкового кредиту у позивача. Таким чином, відповідач-1 зазначає, що господарські операції позивача з контрагентами є сумнівними стосовно врахування реального часу здійснення операцій, місцезнаходження майна, наявності трудових ресурсів, які економічно необхідні для виконання господарської діяльності, а отже такі господарські операції визнані ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька нікчемними, що відображено у актах перевірок, у тому числі акті від 28.03.2011 року № 491/23-313/31226834.
Крім того, у запереченні відповідач-1 зазначив, що на даний час ним подано до Вищого адміністративного суду України касаційні скарги на постанови Донецького окружного адміністративного суду та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду по адміністративним справам № 2а/0570/6512/2011, № 2а/0570/7459/2011 та № 2а/0570/7458/2011, якими задоволено позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» до державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про скасування податкових повідомлень-рішень, що винесені податковим органом за наслідками проведених перевірок товариства, та згідно яким позивачу не підтверджено податковий кредит, зокрема, у спірному періоді у даній справі - квітень 2010 року.
Отже, відповідач-1 зазначає, що за таких обставин наведене є підставою для відмови ТОВ «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» у відшкодуванні податку на додану вартість, зокрема, за квітень 2010 року у розмірі 3408893,00 грн., а тому просить суд відмовити позивачу у задоволені позовних вимог.
Відповідачем-2 Управління ДКС у Куйбишевському районі м. Донецька позовні вимоги також не визнані з огляду на те, що на адресу відповідача-2 від ДПІ у Куйбишевському району м. Донецька не надходили висновок та реєстр на відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість на розрахунковий рахунок ТОВ «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС», а тому, посилаючись на приписи сумісного Наказу Державного казначейства України та Державної податкової адміністрації України від 27.04.2004 року № 82/245 «Про затвердження Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України та Державного казначейства України в процесі судового розгляду та виконання рішень суду щодо безспірного списання коштів з рахунків, на яких обліковуються надходження з Державного бюджету України з податку на додану вартість» та сумісного наказу Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України від 03.08.2004 року № 451/501/132 «Про затвердження Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів країни та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики», у Управління ДКС у Куйбишевському районі м. Донецька відсутні законні підстави для відшкодування позивачу податку на додану вартість за квітень 2010 року у розмірі 3408893,00 грн.
У звязку з зазначеним Управління ДКС у Куйбишевському районі м. Донецька просить суд відмовити позивачу у задоволені позовних вимог, а також просить розглядати адміністративну справу без участі його представника (т.18, а.с. 69-70).
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-1, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 05.12.2000 року № 1266107 0011 000307, ідентифікаційний код юридичної особи 31226834, місцезнаходження: 83049, Донецька область, м. Донецьк, вул. Хірургічна, буд. 22 «А». Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) серії АБ № 217856 ТОВ «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» має право займатись в тому числі наступними видами діяльності: оптова торгівля паливом, надання інших комерційних послуг, посередництво в торгівлі паливом, рудами, металами та хімічними речовинами, добування та збагачення камяного вугілля, розподілення та постачання газу, діяльність готелів. ТОВ «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» зареєстрований платником податку на додану вартість, про що свідчить Свідоцтво серії НБ №136559 від 04.01.2001 року № 100232637, індивідуальний податковий номер - 312268305666. На податковому обліку перебуває в ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька з 28.12.2000 року за № 06602785.
Судом встановлено, що ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька в період з 02.03.2011 року по 23.03.2011 року на підставі направлення від 01.03.2011 року № 000273/140, наказів на проведення перевірки від 01.03.2011 року № 221 та від 16.03.2011 року № 26 проведена позапланова виїзна перевірка ТОВ «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за березень серпень 2010 року, яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в період за грудень 2009 року, лютий липень 2010 року, про що складений акт від 28.03.2011 року № 491/23-313/31226834 (далі за текстом Акт перевірки № 491/23-313/31226834).
Згідно висновкам Акту перевірки № 491/23-313/31226834 (т. 19, а.с. 236) ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» порушено пп. 7.2.1 п. 7.2, пп. 7.4.1, п. 7.4, пп. 7.5.1 п. 7.5, пп. 7.7.1, 7.7.2 п. 7.7. ст. 7 Закону України від 03.04.1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість». Таким чином, зменшено податковий кредит на суму 31702252,00 грн. у звязку з проведенням нікчемних правочинів, що призвело до:
- заниження чистої суми податкових зобовязань на суму 6142183,00 грн., у т.ч. по деклараціях: за лютий 2010 року 2673439,00 грн., червень 2010 року 803872,00 грн., липень 2010 року 1080 975,00 грн., серпень 2010 року 1 53897,00 грн.;
- завищення відємного значення на суму 25560069,00 грн., у т.ч. по деклараціях: за грудень 2009 року 2363960,00 грн., за лютий 2010 року 2 670267,00 грн., березень 2010 року 2766156,0 грн., квітень 2010 року 2913961,00 грн., травень 2010 року 4091206,00 грн., червень 2010року 5486493,00 грн., липень 2010 року 3643405,00 грн., серпень 2010 року 31624621,00 грн.;
- завищення заявленої до бюджетного відшкодування сум податку на подану вартість (ПДВ) на суму 19925540,00 грн., у т.ч. по деклараціях: за березень 2010 року 1024309,00 грн., квітень 2010 року 3408893,00 грн., травень 2010 року 5345778,00 грн., червень 2010 року 1418112,00 грн., липень 2010 року 5085043,00 грн., серпень 2010 року 3643405,00 грн.
За наслідками зазначених висновків у акті перевірки № 491/23-313/31226834 ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька винесені наступні податкові повідомлення-рішення:
- від 11.04.2011 року № 0000102344, з якого вбачається, що в результаті порушення пункту 54.3 статті 54, пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України, пп. 7.2.1 п. 7.2, пп. 7.4.1 п. 7.4, пп. 7.5.1 п. 7.5, пп. 7.7.1, 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України від 03.04.1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» позивачу зменшене відємне значення з податку на додану вартість у розмірі 25560069,00 грн., що декларувалось у деклараціях з ПДВ за період: грудень 2009 року, лютий-серпень 2010 року, у тому числі по періодам: за грудень 2009 року на суму 2363960,00 грн.; за лютий 2010 року на суму 2670267,00 грн.; за березень 2010 року на суму 2766156,00 грн.; за квітень 2010 року на суму 2913961,00 грн.; за травень 2010 року на суму 4091206,00 грн.; за липень 2010 року на суму 3643405,00 грн.; за червень 2010 року на суму 5486493,00 грн.; за серпень 2010 року на суму 1624621,00 грн. (т.1, а.с. 8);
- від 11.04.2011 року № 0000082344, яким ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька збільшив ТОВ «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» суму грошового зобовязання з податку на додану вартість на 7677729 грн., з яких 6142183 грн. основний платіж, 1535546 грн. штрафні (фінансові) санкції (т. 15, а.с. 188);
- від 11.04.2011р. № 0000092344, яким ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька зменшено ТОВ «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 19925540,00 грн., у тому числі по деклараціях: № 802 від 25.01.2011 року за серпень 2010 року в сумі 3643405,00 грн., № 794 від 25.01.2011 року за червень 2010 року в сумі 1418112,00 грн., № 798 від 25.01.2011 року за липень 2010 року в сумі 5085043,00 грн., № 791 від 25.01.2011 року за травень 2010 року в сумі 5345778,00 грн., № 788 від 25.01.2011 року за квітень 2010 року в сумі 3408893,00 грн., № 782 від 25.01.2011 року за березень 2010 року в сумі 1024309,00 грн. (т.1, а.с. 9).
Судом встановлено, що ТОВ «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» оскаржені зазначені податкові повідомлення-рішення у судовому порядку.
Так, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 6 липня 2011 року по адміністративній справі № 2а/0570/7459/2011, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2011 року, задоволено позовні вимоги ТОВ «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення щодо зменшення товариству з обмеженою відповідальністю «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» відємного значення з податку на додану вартість на загальну суму 25560069,00 грн. від 11.04.2011 року № 0000102344 (т.15, а.с. 95-136, 155-179).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2011 року по адміністративній справі № 2а/0570/6512/2011, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2011 року, задоволено позовні вимоги ТОВ «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» до державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про скасування податкового повідомлення-рішення від 11.04.2011 року № 0000092344 щодо зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 19925540,00 грн. (т. 15, а.с. 144-154, 183-187).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2011 року по адміністративній справі № 2а/0570/7458/2011, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2011 року, задоволено позовні вимоги ТОВ «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» до державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про скасування податкового повідомлення-рішення від 11.04.2011 року № 0000082344 щодо визначення позивачу суми податкового зобовязання з податку на додану вартість в загальному розмірі 7 677 729,00 грн., в тому числі за основним платежем 6 142183,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 1 535546,00 грн. (т.15, а.с. 137-143, 180-182).
Як вбачається зі змісту цих рішень, судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що доводи ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька щодо нікчемності правочинів між товариством та його контрагентами, що стали єдиною підставою для винесення зазначених вище податкових повідомлень-рішень, не знайшли свого підтвердження в ході розгляду адміністративних справ № 2а/0570/7459/2011, № 2а/0570/6512/2011 та № 2а/0570/7458/2011, що повязані між собою розглядом наслідків акту перевірки № 491/23-313/31226834, а здійснення господарських операцій між підприємствами підтверджені всіма необхідними документами первинного бухгалтерського та податкового обліку.
Отже, наведеними рішеннями судів визнані неправомірними висновки ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька щодо визнання нікчемними господарських операцій товариства з його контрагентами у період - грудень 2009 року та лютий липень 2010 року (у тому числі, у періодах за результатами діяльності яких у позивача утворилося відємне значення між сумою податкового зобовязання та сумою податкового кредиту у квітні 2010 року), а тому зазначені податкові повідомлення-рішення - скасовані.
Судом встановлено, що ТОВ «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» до ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька подана декларація з податку на додану вартість (далі ПДВ) за квітень 2010 року від 04.11.2010 року (вхід. від 10.11.2010 року).
Відповідно до рядка 25.1 цієї декларації сума ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника становить 3408893 грн. (три мільйона чотириста вісі тисяч вісімсот девяносто три грн.). Разом із зазначеною декларацією позивачем до ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька подані: розрахунок коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість, додаток № 2 «Довідка щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів, що залишаться непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду», додаток № 3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування», додаток № 4 «Заява про повернення суми бюджетного відшкодування», додаток № 5 «Розшифровки податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» та Реєстр вантажно-митних декларацій (ВМД) відображених в декларації з ПДВ за квітень 2010 року (т. 1, а.с. 23-35).
Податковий кредит за квітень 2010 року ТОВ «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» сформований згідно проведеним господарським операціям з постачальниками, зокрема: товариством з обмеженою відповідальністю «Уголь-Карго» за договором від 08.01.2008 року № ДГ-08/01-07, відкритим акціонерним товариством «АрселорМітал Кривій Ріг» за договором від 10.02.2010 року № 523, товариством з обмеженою відповідальністю «Востокантрацит» за договором від 07.10.2009 року № 07/10-01, товариством з обмеженою відповідальністю «Донвуглестіл» за договорами від 10.08.2009 року № 10/08-01 та від 12.06.2009 року № 12/06-03, малим приватним торгово-виробничим підприємством «Славутич» за договором від 18.02.2010 року № 18/02-01/1, товариством з обмеженою відповідальністю «Комерційне підприємство «Втормет» за договором від 10.02.2010 року № 02/10, товариством з обмеженою відповідальністю «ІСТЕК» за договором від 09.02.2010 року № 9-2-215/П, товариством з обмеженою відповідальністю «Донецьквуглезбагачення» за договором від 08.02.2010 року № 08-02-1 п/р та іншими постачальниками.
Факт здійснення господарських операцій за правочинами з наведеними постачальниками та іншими постачальниками підтверджується наявними у матеріалах справи документами первинного бухгалтерського обліку, податкового обліку: податковими накладними, актами приймання-передачі придбаного вугілля, видатковими накладними. Факт транспортування придбаної продукції підтверджується залізничними накладними, а оплати банківськими виписками з системи «Клієнт-банк».
Щодо доводів ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька про неправомірність формування ТОВ «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» податкового кредиту, зокрема, у спірному періоді - квітні 2010 року, у звязку з нікчемністю правочинів, що укладені з його постачальниками, то такі доводи спростовані рішеннями Донецького окружного адміністративного суду (залишені без змін рішеннями Донецького апеляційного адміністративного суду), у справах № 2а/0570/7459/2011, № 2а/0570/6512/2011 та № 2а/0570/7458/2011.
Оцінюючи зазначені вище рішення судів першої та апеляційної інстанції та документи первинного бухгалтерського та податкового обліку, що надані позивачем до матеріалів справи, та які стосуються суми податку на додану вартість заявленої до відшкодування згідно податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 року від 04.11.2010 року, суд дійшов висновку, що сума, яка підлягає бюджетному відшкодуванню за квітень 2010 року на розрахунковий рахунок у розмірі 3408893,00 грн. позивачем визначена правильно, документально підтверджена та відповідачем-1 не спростована.
За пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню) та строки проведення розрахунків передбачається приписами статті 200 розділу V Податкового кодексу України (далі ПКУ).
Так, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (п. 200.7 ст. 200 ПКУ).
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України (п. 200.8 ст. 200 ПКУ).
Аналогічні норми були також встановлені пп. 7.7.4 п. 7.7 ст. ст. 7 Закону України від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість», чинному на момент подання позивачем до податкового органу податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 року від 04.11.2010 року (вхід. від 10.11.2010 року), відповідно до якої сума ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника становить 3408893 грн., а також інших документів, визначених цим Законом.
Пунктом 200.15 статті 200 ПКУ передбачено, що у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
З матеріалів справи та пояснень представника відповідача-1 судом встановлено, що ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька після отримання наведених вище судових рішень по адміністративним справам № 2а/0570/7459/2011, № 2а/0570/6512/2011 та № 2а/0570/7458/2011, що є повязаними між собою, не складався та не направлявся висновок для органу Державного казначейства України (Управлінню ДКС у Куйбишевському районі м. Донецька) із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, як це передбачено п. 200.15 ст. 200 ПКУ.
Як вже зазначене вище за текстом цієї постанови з рішень Донецького окружного адміністративного суду у наведених вище адміністративних справах (№ 2а/0570/7459/2011, № 2а/0570/6512/2011, та № 2а/0570/7458/2011), що залишені без змін Донецьким апеляційним адміністративним судом, задоволені позови товариства з обмеженою відповідальністю «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» до ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька в частині скасування податкових повідомлень-рішень з приводу: зменшення позивачу від'ємного значення з податку на додану вартість, збільшення грошового зобовязання з податку на додану вартість та зменшення суми податкового кредиту з податку на додану вартість, в тому числі і за спірний період квітень 2010 року.
За нормами ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України (ст. 255 КАСУ).
Як слідує з наявних у справі матеріалів рішення Донецького окружного адміністративного суду у справах № 2а/0570/7459/2011, № 2а/0570/6512/2011, та № 2а/0570/7458/2011, набрали законної сили.
З огляду на наведене, зазначені рішення суду згідно приписів ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України мають преюдиційне значення у даній адміністративній справі, а отже дії позивача щодо обґрунтованого та правомірного формування податкового кредиту у перевіряємому періоді згідно акту перевірки № 491/23-313/31226834, та відповідно, правомірність заявлених позивачем за період березень-серпень 2010 року сум на відшкодування податку на додану вартість (у т.ч., за квітень у розмірі 3408893,00 грн.) є встановленим юридичним фактом.
З урахуванням наведених доводів та обставин суд дійшов висновку, що у позивача достатні підстави на відшкодування податку на додану вартість з бюджету, а тому позовні вимоги про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за квітень 2010 року в сумі 3408893,00 грн. підлягають задоволенню.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом з тим, податковим органом в порушення вимог Податкового кодексу України не був направлений в орган Державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Згідно приписів ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 20.03.1952 р. № ETS N 009 кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів.
Нормами ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідачі суду не надали, а отже позов підлягає задоволенню у спосіб захисту права, визначений позивачем.
Відповідно до ч. 5 ст. 6 Закону України від 08.07.2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» передбачено, що у разі розєднання судом позовних вимог судовий збір, сплачений за подання позову не повертається і перерахунок не здійснюється.
Оскільки позовні вимоги ТОВ «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби, Управління Державної казначейської служби у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області про стягнення бюджетної заборгованості (з урахуванням збільшення позовних вимог в частині додання податкових періодів, по яким позивач просив стягнути бюджетну заборгованість, у т.ч. за квітень 2010 року в сумі 3408893,00 грн.) ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 7 лютого 2012 року у справі №2а/0570/822/2012 року були розєднані у самостійні провадження, та в матеріалах даної адміністративної справи № 2а/0570/1754/2012 відсутні документальні докази витрат судового збору позивача, суд їх не компенсує.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби, Управління Державної казначейської служби у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за квітень 2010 року у сумі 3408893,00 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» (83049, м. Донецьк, вул. Хірургічна, 22а, код за ЄДРПОУ 31226834, ІПН 312268305666) бюджетну заборгованість з податку на додану вартість по податковій декларації за квітень 2010 року у сумі 3408893,00 грн. (три мільйони чотириста вісім тисяч вісімсот девяносто три) грн.
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представників товариства з обмеженою відповідальністю «СОЮЗПРОМІНВЕСТДОНБАС» до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби 21.03.2012 року. Повний текст постанови виготовлений 26.03.2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.