Постанова № 22203846, 19.03.2012, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
19.03.2012
Номер справи
2а-321/12/2770
Номер документу
22203846
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

19.03.12 місто Севастополь Справа №2а-321/12/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі: головуючого судді Прохорчук О.В.;

секретар судового засідання Фімушкіна О.П.,

за участю представників:

позивача ОСОБА_1, довіреність б/н від 16.03.2012,

відповідача не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фабіржи»до Кримського республіканського підприємства «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації»про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фабіржи» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Кримського республіканського підприємства «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації»про визнання протиправними дій з відмови у державній реєстрації права власності на нерухоме майно: берегові укріплення № 1, загальною площею 9792 кв.м., та забір № 2, загальною площею 1468,8 кв.м., розташовані за адресами: вул.Набережна, 13В, Г с.Піщане Бахчисарайського району Автономної Республіки Крим та зобовязання зареєструвати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Фабіржи»право власності на нерухоме майно: берегові укріплення № 1, загальною площею 9792 кв.м., та забір № 2, загальною площею 1468,8 кв.м., розташовані за адресами: вул.Набережна, 13В, Г с.Піщане Бахчисарайського району Автономної Республіки Крим.

Позов обґрунтовано виникненням у позивача права власності на зазначене нерухоме майно на підставі судового рішення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 09.02.2012 відкрито провадження у справі. Іншою ухвалою від 09.02.2012 закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.

Судовий розгляд відкладався з 28.02.2012 на 19.03.2012 за клопотанням представника позивача.

Представник позивача у судовому засіданні 19.03.2012 повністю підтримав позовні вимоги, наполягав на задоволенні позову.

Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав клопотання про вирішення справи відповідно до вимог діючого законодавства України за наявними у справі матеріалами у відсутність його представника.

Суд ухвалив розглянути справу у відсутність представника відповідача, оскільки відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фабіржи»зареєстровано в якості юридичної особи Гагарінською районною державною адміністрацією у місті Севастополі 11.10.2007.

Судом встановлено, що 12.11.2010 між Відкритим акціонерним товариством «Південьстальмонтаж»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фабіржи»був укладений договір купівлі-продажу обєкту незавершеного будівництва берегові укріплення площею 9792 кв.м. та забір площею 1468,8 кв.м., які знаходяться за адресою: вул.Набережна, с.Піщане, Бахчисарайський р-н, Автономна Республіка Крим.

Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 16.12.2010 у справі № 5002-19/5877-2010 позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фабіржи»до Відкритого акціонерного товариства «Південьстальмонтаж»про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності задоволений у повному обсязі. Визнано дійсним договір купівлі-продажу обєкту незавершеного будівництва, а саме: берегових укріплень № 1, загальною площею 9792 кв.м., та забору № 2, загальною площею 1468,8 кв.м., розташованих по вул.Набережна, с.Піщане, Базчисарайський р-н, Автономна Республіка Крим, укладений 12.11.2012 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Фабіржи»та Відкритим акціонерним товариством «Південьстальмонтаж». Визнано за Товариством з обмеженою відповідальністю «Фабіржи»право власності на обєкт незавершеного будівництва, а саме: берегові укріплення № 1, загальною площею 9792 кв.м., та забір № 2, загальною площею 1468,8 кв.м., розташовані по вул.Набережна, с.Піщане, Бахчисарайський р-н, Автономна Республіка Крим. Рішення суду набрало законної сили.

Згідно з рішенням Виконавчого комітету Піщанівської сільської ради № 31 від 28.02.2011 берегоукріпним спорудам, які належать Товариству з обмеженою відповідальністю «Фабіржи»присвоєно поштову адресу: вул.Набережна, 13В.

27.10.2011 позивач звернувся до Кримського республіканського підприємства «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації»з заявою про реєстрацію за ним права власності на обєкт незавершеного будівництва: берегові укріплення № 1, загальною площею 9792 кв.м., та забір № 2, загальною площею 1468,8 кв.м., розташовані по вул.Набережна, с.Піщане, Базчисарайський р-н, Автономна Республіка Крим.

Листом № 11/2395ВИД від 19.01.2012 відповідач повідомив Товариство з обмеженою відповідальністю «Фабіржи»про неможливість реєстрації за ним права власності на вказане нерухоме майно з посиланням на пункт 4.2. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухоме майно», затвердженого наказом Міністерства юстиції від 07.02.2002 № 7/5.

Згідно з преамбулою Закон України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” № 1952-IV від 01.07.2004 визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.

Відповідно до статті 4 цього Закону обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.

Пунктом 5 частини 1 статті 19 вказаного Закону України визначено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили.

Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 затверджено Тимчасове положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 за № 157/6445), яке визначає порядок проведення державної реєстрації права власності та права користування (сервітуту) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; довірчого управління нерухомим майном; права власності на об'єкти незавершеного будівництва (далі - державна реєстрація прав), а також порядок взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

Згідно з пунктами 1.2, 1.4 вказаного Тимчасового положення державна реєстрація прав - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, а також права власності на об'єкти незавершеного будівництва шляхом внесення відповідного запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно. Обов'язковій державній реєстрації підлягають право власності та інші речові права на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.

Пунктом 3.5 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно встановлено, що реєстратор БТІ відмовляє у проведенні державної реєстрації прав, якщо: заявлене право не є таким, що підлягає державній реєстрації відповідно до Положення; із заявою про державну реєстрацію прав звернулась особа (особи), яка не може бути заявником відповідно до Положення; об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, розташований у межах території, на якій свою діяльність здійснює інше БТІ відповідно до договору з Адміністратором Реєстру прав; подані документи не відповідають вимогам, установленим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства; заявлене право вже зареєстроване; не проведено технічну інвентаризацію об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або вона проведена не тим БТІ, що здійснює свою діяльність на території, у межах якої розташований такий об'єкт; право власності та інші речові права на нерухоме майно виникли на підставі правочинів за наявності в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна відомостей про накладення заборони та/або арешту нерухомого майна, що підтверджується відповідним витягом; право власності на нерухоме майно, що перебуває у податковій заставі, виникло з порушенням встановленого порядку відчуження; відчуження або інше визначення юридичної долі об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, у випадках, встановлених нормативно-правовими актами, відбулося без отримання витягу з Реєстру прав або строк його дії закінчився; у тридцятиденний строк з моменту надіслання рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав заявником (заявниками) не усунено обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав.

Зазначений перелік є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Згідно з пунктом 3.8 Тимчасового положення реєстратору БТІ забороняється тлумачити права або самостійно вносити зміни до відомостей про заявлені права.

Пунктом 10 додатку 2 до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно визначений Перелік правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно, серед яких зазначено рішення суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності.

Також суд вважає необхідним зазначити, що Міністерством юстиції України 22.06.2007 надано розяснення за № 13-32/30 стосовно рішень судів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна.

Зокрема, розяснено, що рішення судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності є правовстановлювальними документами, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна (пункт 10 додатка 1 до пункту 2.1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно).

Конституцією України встановлено, що судові рішення, які набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

У відповідності до статті 41 Конституції України, статті 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним, ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Отже, враховуючи викладене, дії відповідача з відмови Товариству з обмеженою відповідальністю «Фабіржи»у державній реєстрації права власності на обєкт незавершеного будівництва є протиправними.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задовольняє позов у повному обсязі.

Частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Таким чином, суд присуджує позивачу витрати по сплаті судового збору з місцевого бюджету міста Севастополя у розмірі 32,19 грн.

Керуючись статтями 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В :

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Кримського республіканського підприємства «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації»з відмови Товариству з обмеженою відповідальністю «Фабіржи»у державній реєстрації права власності на нерухоме майно: берегові укріплення № 1, загальною площею 9792 кв.м., та забір № 2, загальною площею 1468,8 кв.м., розташовані за адресами: вул.Набережна, 13В, с.Піщане Бахчисарайського району Автономної Республіки Крим та вул.Набережна, 13Г, с.Піщане Бахчисарайського району Автономної Республіки Крим.

3. Зобовязати Кримське республіканське підприємство «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації»зареєструвати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Фабіржи»право власності на нерухоме майно: берегові укріплення № 1, загальною площею 9792 кв.м., та забір № 2, загальною площею 1468,8 кв.м., розташовані за адресами: вул.Набережна, 13В, с.Піщане Бахчисарайського району Автономної Республіки Крим та вул.Набережна, 13Г, с.Піщане Бахчисарайського району Автономної Республіки Крим.

4. Повернути з місцевого бюджету міста Севастополя Товариству з обмеженою відповідальністю «Фабіржи»(99006, місто Севастополь, вул.О.Косарєва, 14, кв.142, ЄДРПОУ 35482828, р/р 26009060124733 у СФ ПАО КБ «Приватбанк», м.Севастополь, МФО 324935) витрати по сплаті судового збору у розмірі 32,19 грн. (тридцять дві гривні девятнадцять копійок).

Постанова може бути оскаржена у строки і порядку, встановлені частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

СуддяО.В. Прохорчук Постанову складено та підписано в порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 23 березня 2012 року.