ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2012 року 16:07 Справа № 0870/111/12
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Татаринова Д.В.
при секретарі Урсуленко Ю.О.
розглянув в відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Спеціалізованої дитячо – юнацької школи олімпійського резерву з плавання «Спартак»
до: Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції
про визнання протиправним та скасування рішення № 32 від 17 листопада 2011 року,-
за участю представників сторін
від позивача: ОСОБА_1 (дов. № 14 від 16.02.2012 р.);
ОСОБА_2 (дов. № 18 від 23.02.2012 р.);
від відповідача: ОСОБА_3 (дов. № 07-46 від 03.01.2012 р.),
ВСТАНОВИВ:
05 січня 2012 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву з плавання «Спартак» (далі – позивач) до Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції (далі – відповідач або виконавча дирекція), в якому директор позивача просить суд визнати протиправним та скасувати рішення № 32 від 17 листопада 2011 року про повернення коштів відповідачу та застосування фінансових санкцій.
В адміністративному позові зазначено, що відповідачем здійснено перевірку цільового використання, коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Спеціалізованою дитячо-юнацькою школою олімпійського резерву з плавання «Спартак». За результатами перевірки складено акт № 15 від 15 листопада 2011 року (далі – акт).
За висновками акту встановлено порушення ст. 48 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240 від 18.01.2001 року та п. 2.5.4 Постанови правління Фонду соціального страхування з тимчасовою втрати працездатності № 16 від 26.05.2010 року «Порядок часткового фінансування дитяче - юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», а саме: за витрати на учать у Чемпіонаті України з плавання, який проводився в першому кварталі 2011 року, у сумі 10949,04 грн. були відзвітовано в другому кварталі 2011 року.
На підставі акту перевірки відповідачем винесено рішення про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням) та застосування фінансових санкцій № 32 від 17 листопада 2011 року, яким встановлена сума страхових коштів, що підлягають перерахуванню до Виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Позивач зазначив, що з змістом та висновками акту перевірки, прийнятим рішенням № 32 від 17 листопада 2012 року не згодні, вважає їх незаконними та необґрунтованими, оскільки не допущено встановлених порушень. Суми виділенні на фінансування в кошторисі затверджуються на календарний рік. У виконавчій дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відсутні підстави щодо поквартального фінансування.
В судовому засіданні, представниками позивача, надано пояснення, що проект кошторису на 2011 рік направлено до Центральної ради Фонду соціального страхування 18 жовтня 2010 року, тобто у встановлений строк. Тільки 21 лютого 2011 року позивача повідомлено про здійснення поквартального фінансування вже після участі в запланованих змаганнях.
На 1 квартал 2011 року Фондом кошти виділені тільки на оплату праці. Кошторис та договір за коштами ФСС з ТВП на І квартал не складалися, тому не могли бути надані. Форма звіту про використання коштів Фонду передбачає тільки надання звітних даних руху коштів на поточному рахунку банку (касові витрати), а не в розрізі фактичних та касових витрат де можна було б побачити наявність дебіторської або кредиторської заборгованості.
По бухгалтерському обліку авансовий звіт по участі у змаганнях проведений у лютому 2011 року, а оплата здійснена у 2 кварталі коли надійшли кошти на заходи. У даному випадку порушень в бухгалтерському обліку не здійснено.
Представник відповідача заперечив щодо задоволення позовних вимог. В судовому засіданні зазначила, що бюджет Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на 2011 рік прийнято Постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 14 лише 04 березня 2011 року. До цього часу діяв Тимчасовий розпис доходів і видатків Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на І квартал 2011 року.
Ця обставина пояснює відсутність затвердженого зведеного кошторису по центральній раді ФСТ в розрізі регіональних організацій, якій підпорядкована спортивна школа позивача на весь календарний рік. На підставі погодженого кошторису укладаються договори на часткове фінансування спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду.
З акту № 15 від 15 листопада 2011 року вбачається, що позивачем на І квартал 2011 року кошторис, погоджений з головою Запорізької обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Спартак», а також договір на часткове фінансування школи позивача на І квартал 2011 року, для перевірки надано не було, звіт про використання коштів Фонду за І квартал 2011 року позивачем також не здавався.
Договори на часткове фінансування через Запорізьку обласну організацію ФСТ «Спартак» було укладено лише у II кварталі 2011 року та III квартал 2011 року, а саме № 2/2011 від 20 травня 2011 року на 35000,00 грн. та № 5/2011 від 11 листопада 2011 року на 15000,00 грн.
Таким чином, кошти Фонду були виділені на фінансування ДЮСШ тільки в II кварталі 2011 року і повинні були бути використані у II кварталі 2011 року. Тобто витрати ДЮСШ, що були проведені для участі ДЮСШ у змаганнях з плавання у І кварталі у лютому місяці не могли відноситися на рахунок витрат Фонду за І квартал.
Вважаємо, що оскаржуване рішення № 32 від 17.11.2011 року винесено з дотриманням норм чинного законодавства та є таким, що не підлягає скасуванню, а адміністративний позов є таким, що не підлягає задоволенню з викладених підстав.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та наявні письмові докази, судом встановлено наступне.
15 листопада 2011 року спеціалістами Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено перевірку цільового використання коштів Фонду Спеціалізованою дитячо-юнацькою школою олімпійського резерву по плаванню за період з 01 січня 2011 року по 01 жовтня 2011 року.
Перевіркою встановлено, що кошторис позивача на часткове фінансування за рахунок коштів Фонду на 2011 р. затверджено директором спортивної школи та погоджено з Головою Запорізької обласної організації ФСТ «Спартак» в сумі 100000,00 грн.
За даними звіту за 9 місяців 2011 року до позивача надходження коштів склало 50008,00 грн., в тому числі: фінансування за рахунок коштів Фонду – 50000,00 грн., нарахування банком відсотків на залишки коштів Фонду – 8,00 грн.
Пунктом 5.1 акту перевірки встановлено витрати на проведення навчально-тренувальних зборів і змагань у межах України.
На 9 місяців 2011 року кошторисом передбачені витрати у сумі 49300,00 грн., фактично профінансовано – 49300,00 грн. Згідно первинних даних бухгалтерського обліку та звіту за 9 місяців 2011 року витрати на проведення навчально-тренувальних зборів і змагань у межах України склали 49043,00 грн. Невикористані кошти у сумі 257,00 грн. повернуті до ЗОО ФСТ «Спартак» своєчасно.
Але, зазначеним пунктом акту перевірки встановлено порушення ст. 48 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованнями» № 2240-ІІІ від 18 січня 2001 року (далі – Закон № 2240) та порушення п. 2.5.4 постанови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 16 від 26 травня 2010 року «Про затвердження Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності» (далі - Порядок № 16), оскільки позивачем здійснено витрати на участь команди в Чемпіонаті України з плавання, який проводився в першому кварталі з 04 лютого 2011 року по 07 лютого 2011 року в м. Євпаторія, на підставі авансового звіту №1 від 08 лютого 2011 року в сумі 10949,04 грн. Зазначені витрати відзвітовано ЗОО ФСТ «Спартак» в 2 кварталі 2011 року.
Також, необхідно зазначити, що актом встановлено, що витрати на участь у навчально-тренувальних зборах і змаганнях у межах України здійснювались на підставі розпоряджень директора спортивної школи з плавання, затверджених кошторисів, положень про проведення відповідних заходів та оформлені авансовими звітами. Оплата проїзду до місця змагань і назад підтверджена квитками на проїзд, оплата проживання – квитанціями до прибуткових касових ордерів.
17 листопада 2011 року, за результатами проведеної перевірки, відповідачем винесено рішення № 32 про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням) та застосування фінансових санкцій (далі – рішення).
Вказаним рішенням встановлено неправомірне віднесення за рахунок коштів Фонду витрати по статті «Проведення навчально – тренувальних зборів і змагань у межах України» у сумі 10949,04 грн., що є порушенням ст. 48 Закону № 2240 та п. 2.5.4 Порядку № 16, та неправомірне витрачення страхових коштів, які підлягають поверненню до Фонду.
Відповідно до ст. 48 Закону № 2240 встановлено, що за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ, навчальних закладів та організацій, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячих оздоровчих таборів і позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків в порядку, визначеному правлінням Фонду.
Згідно з п. 2.5.4. Порядку № 16 зазначено, що проведення навчально-тренувальних зборів і змагань у межах України відповідно до кошторисів.
До цієї статті витрат належить оплата ДЮСШ відряджень (проїзду, уключаючи перевезення багажу, проживання, добових) учасників на навчально-тренувальні збори і змагання, оплата за користування транспортом для проведення спортивних заходів у межах території їх проведення. Витрати на харчування та медико-відновлювальні засоби здійснюються відповідно до Норм витрат на проведення спортивних змагань та навчально-тренувальних зборів, затверджених наказом Державного комітету України з фізичної культури і спорту від 06.05.98 № 917.
Аналізуючи наведені норми необхідно зазначити, що часткове фінансування соціальних послуг у сфері позашкільної роботи здійснюється за рахунок коштів, що визначаються щорічно в межах кошторису.
Як зазначалось раніше, то актом перевірки встановлено використання коштів у межах асигнувань та не встановлено перевищення встановленого кошторису за 9 місяців 2011 року, що також не заперечується відповідачем.
Пунктом 2.1. Порядку № 16 встановлено, що до початку наступного фінансового року (не пізніше 1 листопада поточного року) центральна рада ФСТ подає до Виконавчої дирекції Фонду проект кошторису по ФСТ (зведений) та кошториси в розрізі регіональних організацій по кожній ДЮСШ за формою, наведеною у додатку 1 цього Порядку.
ДЮСШ, що не підпорядковані регіональним організаціям ФСТ, до початку наступного фінансового року (не пізніше 1 листопада поточного року) проект кошторису за формою, наведеною у додатку 1 цього Порядку, подають до виконавчої дирекції відділення Фонду.
Пунктом 2.2. Порядку № 16 зазначено, що правління Фонду відповідно до асигнувань, передбачених бюджетом Фонду за статтею «Оздоровчі заходи», у межах своїх фінансових можливостей та на підставі наданих центральними радами ФСТ проектів зведеного кошторису та кошторисів в розрізі регіональних організацій по кожній ДЮСШ визначає обсяги часткового фінансування ДЮСШ за рахунок коштів Фонду в наступному році з урахуванням усіх джерел їх фінансування.
Правління відділення Фонду відповідно до кошторису програми відділення Фонду щодо відновлення здоров'я застрахованих осіб і членів їх сімей у межах своїх фінансових можливостей та на підставі наданих проектів кошторисів визначає перелік ДЮСШ та обсяги їх часткового фінансування за рахунок коштів Фонду в наступному році з урахуванням усіх джерел фінансування ДЮСШ.
Виконання позивачем зазначених пунктів Порядку підтверджується наданими копіями кошторису на 2011 рік, та підтверджує позицію позивача щодо складання та затвердження кошторису саме за календарний рік.
При розгляді справи судом не встановлено неправомірність та не за цільовим призначенням використання страхових коштів в сумі 10949,04 грн., оскільки зазначені кошти витрачені саме за призначенням на проведення навчально-тренувальних зборів і змагань у межах України та в межах затвердженого річного кошторису, що підтверджується авансовим звітом № 1 від 08 лютого 2011 року.
Вимогами ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи не заперечення відповідачем відсутності затвердженого зведеного кошторису по центральній раді ФСТ в розрізі регіональних організацій, у зв’язку з тривалим не прийняттям бюджету Фонду, то судом встановлено, що відповідачем при прийняті рішення не враховано усіх обставин, що мають значення для справи з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України згідно до положень ст. 94 КАС України.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 –12, 14, 86, 158 –163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням) та застосування фінансових санкцій №32, яке винесено Виконавчою дирекцією Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 17 листопада 2011 року.
Судові витрати у розмірі 32.19 грн. (тридцять дві гривні дев’ятнадцять копійок) присудити на користь Спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву з плавання «Спартак» з Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанову складено у повному обсязі та підписано 22 березня 2012 року.
Суддя (підпис) Д. В. Татаринов