Постанова № 22202848, 19.03.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2012
Номер справи
2а/0570/2100/2012
Номер документу
22202848
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 березня 2012 р. справа № 2а/0570/2100/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11:40

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді

при секретаріКутафіній К.Ю.

за участю:

представника позивача Педченка В.Г.

представника відповідача Бондаревої Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовною заявою Концерна «Тріон» до Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові про визнання нечинним та скасування рішення № 13 від 30.01.2012 року, -

В С Т А Н О В И В:

Концерн «Тріон» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Димитрові, в якому просив визнати нечинним та скасування рішення № 13 від 30.01.2012 року про застосування до позивача штрафних санкцій за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення № 13 від 30.01.2012 року є необґрунтованим в частині накладення штрафу за несвоєчасну сплату єдиного внеску за листопад 2011 року, оскільки позивачем одночасно з виплатою суми заробітної плати, яка відбулася 06.12.2012 року була сплачена сума єдиного внеску, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями.

У звязку з чим позивач звернувся до суду із даним позовом за захистом свої прав.

В судовому засіданні представником позивача заявлено клопотання про відмову від позовних вимог до УПФ України в м. Димитрові в частині визнання нечинним оскаржуваного рішення. В решті позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

19 березня 2012 року судом прийнята відмова позивача від частини позовних вимог про визнання нечинним рішення відповідача № 13 від 30.01.2012 року та ухвалою суду було закрито провадження у справі в цій частині.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову в обґрунтування чого зазначив, що під час проведення документальної перевірки та розрахунку авансових платежів встановлено порушення з боку позивача ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 щодо одночасної з видачею суми заробітної плати сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі), а саме виплачена заробітна плата за листопад 2011 року на загальну суму 20235,31 грн. при цьому не сплачено суму єдиного внеску. Отже, представник відповідача вважає оскаржуване рішення законним та обґрунтованим.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, судом встановлено наступне.

Позивач - Концерн «Тріон» зареєстровано виконавчим комітетом Димитровської міської ради 16.07.1997 року, є юридичною особою та включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, ідентифікаційний код 25097621 (а.с. 6, 7).

Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.

З 24 по 30 січня 2012 року УПФ України в м. Димитрові проведено планову перевірку Концерна «Тріон» щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування та інших платежів за період з 01.07.2006 до 01.01.2012.

За результатами перевірки відповідачем складено відповідний акт № 6 від 30.01.2012 року із висновком про порушення позивачем ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 щодо одночасної, з видачею суми заробітної плати, сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі), а саме: 07.01.11 виплачена заробітна плата за січень 2011 року на загальну суму 606,25 грн. при цьому не сплачено суму єдиного внеску у розмірі 225,89 грн.; 21.02.11 виплачена заробітна плата за лютий 2011 року на загальну суму 12731,97 грн. при цьому не сплачено суму єдиного внеску у розмірі 3854,14 грн.; 06.05.11 виплачена заробітна плата за квітень 2011 року на загальну суму 16999,31 грн. при цьому не сплачено суму єдиного внеску у розмірі 2993,53 грн.; 05.12.11 виплачена заробітна плата за листопад 2011 року на загальну суму 20235,31 грн. при цьому не сплачено суму єдиного внеску у розмір 2748,30 грн. (а.с. 12-22).На підставі вищезазначеного акту перевірки УПФ України в м. Димитрові прийнято рішення № 13 від 30.01.2012 року про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 10% таких несплачених сум, що склало 982,18 грн.

Позивач не погоджується та вважає неправомірним рішення в частині застосування до Концерна «Тріон» штрафних санкцій за несвоєчасну сплату єдиного внеску за листопад 2011 року у розмірі 274,83 грн.

Суд, вважає таке рішення відповідача № 13 від 30.01.2012 року саме в частині застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну сплату єдиного внеску за листопад 2011 року у розмірі 274,83 грн. протиправним з огляду на наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 (далі Закон № 2464).

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У відповідності до п. 1. ч. 1. ст. 4 Закону, платниками єдиного внеску є: роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Обовязком платника єдиного внеску, згідно Закону, являється своєчасність, повність нараховування, обчислення та сплата єдиного внеску. Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Згідно ч. 8 ст. 9 Закону № 2464, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Частиною 7 зазначеної статті Закону № 2464 встановлено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

У відповідності до ч. 10 вказаної статті, днем сплати єдиного внеску вважається:

1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з видаткового касового ордеру Концерна «Тріон» заробітна плата за листопад 2011 року була виплачена 06.12.2011 року (а.с. 24).

Згідно платіжних доручень №№ 1234, 1235 від 06.12.2011 року позивачем було сплачено (списано банком) суму єдиний внеску за листопад 2011 року до УПФ 06.12.11. (а.с. 47, 47). Крім того, факт сплати позивачем єдиного внеску за листопад 2011 року, саме 06.12.11 підтверджується висновками УПФ у вищезазначеному акті перевірки № 6 від 30.01.12 та додатком до нього.

Отже, позивачем при виплаті заробітної плати за листопад 2011 року 06.12.2011 року одночасно було сплачено суму єдиного внеску, що відповідає вимогам ч. 8 ст. 9 Закону № 2464.

У відповідності до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), у відповідності до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до ст.ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Згідно ч. 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, приймаючи до уваги наведене, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірність свого рішення в частині застосування до позивача фінансових санкцій за несвоєчасну сплату єдиного внеску одночасно з виплатою заробітної плати за листопад 2011 року у розмірі 10% таких несплачених сум, що складає 274,83 грн. Відтак суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог Концерна «Тріон» до УПФ України в м. Димитрові.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 94, 159, 160, 161, 162, 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов Концерна «Тріон» до Управління Пенсійного фонду України у м. Димитрові про визнання нечинним та скасування рішення № 13 від 30.01.2012 року задовольнити частково.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові № 13 від 30.01.2012 року про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів) в частині застосування до Концерна «Тріон» штрафу за несвоєчасну сплату суми єдиного внеску за листопад 2011 року у розмірі 10 % таких несплачених сум, що складає 274 грн. 83 коп.

В задоволені іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 19 березня 2012 року в присутності представників сторін.

Постанова виготовлена у повному обсязі 23 березня 2012 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Лазарєв В.В.