Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 березня 2012 р. справа № 2а/0570/19104/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Христофорова А.Б.
при секретаріМірошниченко А.О.,
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Христофорова А.Б,
при секретарі Мірошниченко А.О.,
за участю
представника позивача Платонової Я.В.,
представника відповідачане з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області до Приватного підприємства «Диканька» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Донецькій області, звернулось до суду з позовною заявою до Приватного підприємства «Диканька» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій на суму 6800,00гривень.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що станом на момент звернення до суду відповідач має несплачені до державного бюджету штрафні (фінансові) санкції за порушення Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Заборгованість виникла внаслідок несплати у встановлений законом строк у повному обсязі штрафних (фінансових) санкцій застосованих згідно рішення № 0517903591-32-284 від 19.08.2011 року на суму 6800,00 гривень.
Вказує, що, рішення на підставі якого відповідачу визначено штрафну (фінансову) санкцію, за наслідками судового оскарження, - залишено без змін.
Зазначає, що відповідач не сплачуючи нараховані йому штрафні (фінансові) санкції, порушує інтереси держави, тому просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 19.03.2012 року у справі було замінено позивача Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Донецькій області на його правонаступника,- Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяв про відкладення розгляду справи не надавав, причини неявки до суду не повідомив.
З огляду на зазначені обставини, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутність представника відповідача.
Суд, заслухавши пояснення сторін, що зявилися, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, встановив наступне.
Згідно п.5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. № 790,- підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства;
результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Згідно п.6 цього ж Порядку,- рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, ДПС, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Згідно ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95 ВР,- контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Згідно п.75.1 ст. 75 ПКУ,- 75.1. Органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно абз.1-2 ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”,- завданнями органів державної податкової служби є, зокрема здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно п. 1 ч.1 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”,- державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції зокрема виконують такі функції як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
Відповідно до п.п. 41.1.1. п.4.1 ст.41 Податкового кодексу України,- контролюючими органами є, зокрема органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Відповідно до п.п. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України,- орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п.4.15 ст.41 Податкового кодексу України,- органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Таким чином, позивач Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області (Далі за текстом,- РУДСАТ ДПСУ у Донецькій області), - є субєктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження надані йому Податковим кодексом та Законами України «Про державну податкову службу в Україні», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
РУДСАТ ДПАУ у Донецькій області, здійснює свою діяльність у відповідності до Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України, затвердженого наказом Мінфіну № 1289 від 13.10.2011.
Відповідач, Приватне підприємство «Диканька» (кв-л Гвардійський, 20/114, м. Макіївка, Донецька область, 86147, код ЄДРПОУ,-36835425), є юридичною особою, перебуває на обліку в Макіївській ОДПІ, як платник податків.
19.07.2011 року робітниками Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Донецькій області проведено фактичну перевірку кафе, яке розташовано за адресою: Донецька область, м. Макіївка, вул. Ярошенко, 80 «а» (субєкт господарювання ПП «Диканька») з питань додержання субєктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, за результатами якої складено акт № 564/03/36835425.
Перевірка проведена відповідно до приписів Податкового кодексу України, п. 37 Постанови КМУ від 15.06.2006 № 833 «Про затвердження Порядку провадження торгівельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення» за наявності наказу на перевірку та направлення на перевірку, які вручені представнику субєкта господарювання - бармену ОСОБА_3, що підтверджується наявними розписками про його ознайомлення з направленням та отримання наказу.
На підставі зазначеного акту відповідачем прийнято рішення про застосування до ПП «Диканька» фінансових санкцій від 19.08.2011р. № 0517903591-32-284, яким на підставі ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» за порушення вимог ст. 15-3 наведеного Закону застосовано штрафну санкцію в сумі 6800 грн., а саме за продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці підприємством, що не має статус субєкта господарювання громадського харчування.
Відповідачем встановлений факт продажу споживачу 100 грамів горілки «Хортиця» (ємністю 0,5 л, міцністю 40% об.од., дата виготовлення 09.04.2011р., виробник ДП «Імідж Холдинг») за ціною 9 грн. за 100 гр. для споживання на місці. За реалізований товар споживачеві роздрукований та виданий розрахунковий документ (фіскальний чек) у кількості 1 шт. на повну суму та встановленого зразку. В матеріалах справи міститься фіскальний чек кафе «Диканька» ПП «Диканька» від 19.07.2011р. на суму 9 грн. за продаж 100 гр. водки «Хортиця».
Під час перевірки узгодження на відкриття підприємства господарювання громадського харчування надано не було.
Особа, в присутності якої була проведена перевірка ОСОБА_3, була належним чином ознайомлена з актом перевірки, що засвідчує її підпис у графі «зауваження до акту перевірки», до перевіряючих зауважень не мала та зазначила, що відносно відсутності документу про статус підприємства громадського харчування пояснення надати не може.
Один примірник акта перевірки від 19.07.2011р. № 564/03/36835425 був отриманий ОСОБА_3, про що зроблений відповідний запис.
Згідно висновку акта перевірки, в кафе здійснюється роздрібна торгівля алкогольними напоями на розлив для споживання на місці субєктом господарювання, який не має статусу субєкта громадського харчування, чим порушено ст. 15-3 Закону № 481.
На запит позивача від 21.07.2011р. № 1206/10/32-0329, направлений до Макіївської міської ради, листом від 15.08.2011р. № 05/07-06010 повідомлено, що ПП «Диканька» узгодження на відкриття підприємства ресторанного господарства кафе ПП «Диканька» за адресою: Донецька область, м. Макіївка, вул. Ярошенко, 80 «а» не надавалося.
Відповідно до ч. 6 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. № 481/95-BP, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки субєктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, субєктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.
Відповідно до п.п. 4, 22 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996р. № 854, субєкт господарської діяльності зобовязаний забезпечити стан приміщень для роздрібної торгівлі алкогольними напоями згідно із санітарно-технічними, санітарно-гігієнічними, технологічними, протипожежними та іншими нормами. Субєкт господарської діяльності повинен мати торговельне приміщення (будівлю) площею не менш як 20 кв. метрів, обладнане відповідним торгівельно-технологічним устаткуванням (вітрини, прилавки, пристінні гірки тощо), охоронною і протипожежною сигналізацією, з достатнім освітленням, опаленням і вентиляцією, а у випадках, передбачених законодавством, забезпечити умови для застосування реєстраторів розрахункових операцій, зберігання матеріальних цінностей. Продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки підприємствами громадського харчування та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус підприємств громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Згідно Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, які затверджені наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002р. № 219, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.08.2002р. за № 680/6968, роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами в закладах (підприємства) ресторанного господарства здійснюється субєктами господарської діяльності за наявності відповідних ліцензій. У назві та тексті Правил слова «громадське харчування» в усіх відмінках замінено словами «ресторанне господарство» згідно з наказом Міністерства економіки України від 9 жовтня 2006 року № 309.
Пунктом 1.5 цих Правил передбачено, що заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на класи (перший, вищий, люкс). Вибір типу закладу (підприємства) ресторанного господарства та класу ресторану або бару здійснюється субєктом господарської діяльності самостійно з урахуванням вимог законодавства України.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач на момент перевірки не мав відповідного документу, що посвідчує статус субєкта господарювання громадського харчування.
Відповідно до п. 1.6. цих Правил, відкриття закладу (підприємства) ресторанного господарства узгоджується з органами місцевого самоврядування, установами державної санітарно-епідеміологічної служби в установленому законодавством порядку.
Отже, на час перевірки відповідач не мав статусу субєкта господарювання громадського харчування та не мав права здійснювати продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці. Зазначений факт встановлений під час здійснення перевірки.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають з у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, їх права та обовязки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обовязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоровя громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Постановою КМУ від 2 червня 2003 р. № 790 затверджено Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», який визначає механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Відповідно до п. 6 Порядку про застосування фінансових санкцій, порядок і строки розгляду матеріалів, які є підставою для застосування фінансових санкцій, та прийняття рішення щодо їх застосування встановлюються зазначеними органами відповідно до їх компетенції.
Згідно Інструкції про порядок і строки розгляду матеріалів, які є підставою для застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону, затверджених наказом Департаменту САТ ДПА України від 27.08.2009 р. № 349, розгляд справи та прийняття рішення здійснюється протягом 30 робочих днів з моменту складання акту про порушення вимог у сфері виробництва та обігу підакцизних товарів чи з дати реєстрації матеріалів перевірок, які надійшли на розгляд від правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади. У разі необхідності отримання додаткових доказів по справі, термін розгляду матеріалів може бути продовжений на термін не більше ніж 6 місяців з дня виявлення порушення.
Таким чином, рішення про застосування фінансових санкцій було прийнято в порядку і в строк, які передбачені нормативно-правовими документами.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2012 року у справі № 2а/0570/17924/2011, було повністю відмовлено у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “Диканька” до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Донецькій області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 19.08.2011р. № 0517903591-32-284.
Постанова набрала законної сили.
Згідно ч.1 ст. 72 КАС України,- обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно ч.2 ст. 14 КАС України, - постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно ст. 255 КАС України, - постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Судом встановлено, що штрафна (фінансова) санкція за рішенням № 0517903591-32-284 від 19.08.2011 року, яким до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 6800,00гривень, станом на момент розгляду, справи не сплачена.
Згідно ч.5 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»,- у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Оскільки відповідачем штрафні (фінансові) санкції у повному обсязі сплачені не були, суд з урахуванням приведених норм законодавства приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Задовольнити позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області до Приватного підприємства «Диканька» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій.
Стягнути з Приватного підприємства «Диканька» (кв-л Гвардійський, 20/114, м. Макіївка, Донецька область, 86147, код ЄДРПОУ,-36835425) штрафну (фінансову) санкцію на суму 6800,00 (шість тисяч вісімсот) гривень на користь державного бюджету України (код платежу 21081100, код 34686736, МФО 834016, УДК у Донецькій області, р/р 31112106700068).
Постанова ухвалена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 19 березня 2012 року.
Повний текст постанови складений 24 березня 2012 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Христофоров А.Б.