Ухвала суду № 22148990, 23.11.2011, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2011
Номер справи
2а-4893/11/0170/1
Номер документу
22148990
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-4893/11/0170/1

23.11.11 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіЩепанської О.А.,

суддів Іщенко Г.М. , Кучерука О.В. секретар судового засіданняМіщенко М.М.

за участю сторін:

представника позивача, Публічного акціонерного товариства "Пивобезалкогольний комбінат "Крим"- Пацюк Ольги Олександрівни,

представник відповідача, Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим- не зявився,

розглянувши апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Трещова О.Р.) від 07.06.2011 у справі № 2а-4893/11/0170/1

за позовом Публічного акціонерного товариства "Пивобезалкогольний комбінат "Крим" (вул. Г. Сталінграда, 12, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95047)

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим (вул. М. Залки, 1/9, м. Сімферополь, Автономної Республіки Крим, 95000)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.06.2011 у справі № 2а-4893/11/0170/1 позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Пивобезалкогольний комбінат "Крим" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим - задоволено: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим № 0000284001 від 12.04.2011 на суму 11101,50 грн.; судом вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Не погодившись із зазначеною постановою суду, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.06.2011 та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи.

У судовому засіданні, призначеному до розгляду на 23.11.2011, представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін. Відповідач явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомив.

Згідно з ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.

На підставі та за правилами ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи, встановила наступне.

Позивач - Публічне акціонерне товариство "Пивобезалкогольний комбінат "Крим", звернувся до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м.Сімферополі АР Крим № 0000284001 від 12.04.2011 як необґрунтоване і таке, що не відповідає вимогам чинного законодавства

Суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив.

Судова колегія, вислухавши пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 28.03.2011 головним державним податковим ревізором - інспектором відділу податкового супроводження підприємств будівельної галузі управління податкового супроводження підприємств сфери матеріального виробництва Міленіним О.В. проведена невиїзна документальна перевірка платника збору за спеціальне використання води ПАТ "Пивобезалкогольний комбінат "Крим", за результатами проведення якої складено акт №111/401/055113847 від 29.03.2011 (надалі акт перевірки).

Перевіркою встановлено, що в порушення п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України несвоєчасно сплачено акцизний збір, а саме: податкове зобовязання в сумі 111014,97 грн., граничний термін сплати якого минув 19.02.2011, було сплачено 28.02.2011 відповідно до платіжного доручення № 772, у результаті чого прострочення склало 8 днів (а.с. 14-15).

Позивач, не погодившись з актом перевірки, 04.04.2011 звернувся до заступника голови ДПА в АРК начальника Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м.Сімферополі АР Крим з запереченнями до акту перевірки, в яких зазначив, що в діях ПАТ "Пивобезалкогольний комбінат "Крим" відсутні порушення п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, а висновки акту перевірки №111/40-1/05513847 від 29.03.2011 є необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсності та нормам діючого законодавства України (а.с. 16-17).

08.04.2011 в.о. першого заступника начальника Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м.Сімферополі АР Крим Ігнатенком О.І. надано відповідь на заперечення позивача від 04.04.2011, з якої вбачається, що порушення, відображені в акті невиїзної документальної перевірки № 111/40-1/05513847 від 29.03.2011 залишаються без змін, оскільки встановлені згідно вимог чинного законодавства України (а.с. 18).

12.04.2011 на підставі акту перевірки №111/40-1/05513847 від 29.03.2011 за порушення граничного строку сплати суми грошового зобовязання зі збору за спеціальне водокористування місцевого значення за затримку на 9 календарних днів сплати суми грошового зобовязання в розмірі 111014,97 грн. до ПАТ "Пивобезалкогольний комбінат "Крим" застосовано штраф у розмірі 10 % у сумі 11101,50 грн. (а.с. 19).

Порядок, строки та підстави сплати збору за спеціальне використання водних ресурсів визначені Податковим кодексом України, який набрав чинності 01.01.2011.

Пунктом 323.1 ст. 323 Податкового кодексу України встановлено, що платниками збору є водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.

Відповідно до п.326.1 ст.328 Податкового кодексу України водокористувачі самостійно обчислюють збір за спеціальне використання води та збір за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року, а за спеціальне використання води для потреб водного транспорту - починаючи з першого півріччя поточного року, у якому було здійснено таке використання.

Згідно з п.328.1 ст. 328 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для збору дорівнює календарному кварталу.

Пунктом 328.2 ст. 328 Податкового кодексу України встановлено, що платники збору обчислюють суму збору наростаючим підсумком з початку року та складають податкові декларації за формою, встановленою в порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу.

Відповідно до п.328.3 ст. 328 Податкового кодексу України податкові декларації збору подаються платниками збору органам державної податкової служби у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.

Згідно з п.328.4 Податкового кодексу України збір сплачується платниками збору у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.

Відповідно до п. 57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом першої інстанції встановлено, що ПАТ "Пивобезалкогольний комбінат "Крим" 03.02.2011 подало до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м.Сімферополі АР Крим податковий розрахунок збору за спеціальне водокористування в частині використання води, в тому числі використання води теплоелектростанціями з прямоточною системою водоспоживання, та використання поверхневих і підземних вод, які входять до складу напоїв, що підтверджується квитанціями № 1 та №2 про прийняття зазначеного розрахунку податковим органом та повідомленням про отримання звітності.

З розрахунку вбачається, що сума податкового зобовязання позивача, яка самостійно ним визначена, становить 111014,97 грн., граничний термін сплати зобовязання 19.02.2011.

Вказана сума в розмірі 111014,97 грн. в межах установленого граничного терміну була перерахована ПАТ "Пивобезалкогольний комбінат "Крим" відповідно до платіжного доручення № 279 від 17.02.2011 (а.с.20). Одержувачем платежу в платіжному дорученні зазначено: місцевий бюджет Залізничного району м.Сімферополя.

Однак у звязку з невірним зазначенням реквізитів при перерахуванні збору сума в розмірі 111014,97 грн., надійшла на рахунок бюджету м.Сімферополь, замість бюджету Залізничного району м.Сімферополя.

Відповідно до п.5 Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 №974/1597/499 (надалі Порядок), повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Згідно з п.6 Порядку заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.

Обов'язковим реквізитом заяви є визначення платником податку напрямів перерахування коштів, що повертаються як помилково та/або надміру сплачені: на поточний рахунок платника податку в банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи державної податкової служби, незалежно від виду бюджету; готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Відповідно до п.7 Порядку за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, орган державної податкової служби в строк не пізніше ніж за сім робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує та передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному місцевому фінансовому органу.

Місцевий фінансовий орган у строк не пізніше ніж протягом двох робочих днів здійснює погодження отриманих висновків шляхом завірення підписом керівника місцевого фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу державної податкової служби.

Орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, територіальному органу Державного казначейства України.

Згідно з п.10 Порядку на підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України здійснюють повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 №226.

Листом від 21.02.2011 №110 позивач звернувся до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м.Сімферополі АР Крим з проханням оплату збору за спеціальне водокористування води в частині використання води, в тому числі використання води теплоелектростанціями з прямоточною системою водоспоживання, та використання поверхневих і підземних вод, які входять до складу напоїв, помилково перерахованого на розрахунковий рахунок № 33118357799002 місцевого бюджету м.Сімферополя в сумі 111014,97 гривень перекинути на розрахунковий рахунок № 31412504799003 місцевого бюджету Залізничного району (код податку 13020200) з призначенням платежу «*;101;13020200; збір за спец. використання водних ресурсів за 4 кв.2010 року;;;»(а.с. 21).

Як вбачається з матеріалів справи та та вірно встановлено судом першої інстанції, грошові кошти в розмірі 111014,97 грн. 28.02.2011 були перераховані Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків в м.Сімферополі АР Крим на рахунок місцевого бюджету Залізничного району відповідно до платіжного доручення № 772 з єдиного казначейського рахунку державного бюджету.

Відповідно до п.7 підрозділу 10 "Інші перехідні положення" Розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Як встановлено вище, з акту перевірки вбачається допущення позивачем порушення щодо несвоєчасно сплаченого збору за спеціальне використання водних ресурсів, а саме: податкове зобовязання в сумі 111014,97 грн., граничний термін сплати якого минув 19.02.2011, було сплачено 28.02.2011 відповідно до платіжного доручення № 772.

Отже, відповідно до акту перевірки ПАТ "Пивобезалкогольний комбінат "Крим" допущено порушення щодо несвоєчасно сплаченого збору за спеціальне використання водних ресурсів в лютому 2011 року, тобто, в період дії норми п.7 підрозділу 10 "Інші перехідні положення" Розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Таким чином, податковий орган відповідно до положень норми п.7 підрозділу 10 "Інші перехідні положення" Розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України мав право застосувати до позивача штрафні санкції у розмірі не більше 1 грн.

Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що податковий орган неправомірно застосував до позивача фінансові санкції на суму 11101,50 гривень.

Крім того, з акту перевірки вбачається, що кількість днів затримки склала 8 днів, а в спірному податковому повідомленні рішенні зазначено, що 9 календарних днів.

За таких обставин судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог та скасування спірного повідомлення-рішення відповідача.

Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.

Судове рішення є законним і обґрунтованим та не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.

Все вищенаведене дає судовій колегії право для висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим - залишити без задоволення.

2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.06.2011 у справі № 2а-4893/11/0170/1 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною пятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 28 листопада 2011 р.

Головуючий суддяпідписО.А.Щепанська

Судді підпис Г.М. Іщенко підпис О.В.Кучерук З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.А.Щепанська