Постанова № 22145800, 01.03.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2012
Номер справи
2а-5590/11/2670
Номер документу
22145800
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-5590/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Шрамко Ю.Т. Суддя-доповідач: Грибан І.О.

ПОСТАНОВА

Іменем України

"01" березня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючий - суддя Грибан І.О.

судді Мамчур Я.С., Шостак О.О.

розглянув в порядку письмового провадження в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Дочірньої компанії «Укртрансгаз»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 30 червня 2011 року у справі за позовом Дочірньої компанії «Укртрансгаз»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»до Державної податкової інспекції у Новоазовському районі м.Новоазовськ про скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Дочірня компанія "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз Україна" (далі - позивач), звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Новоазовському районі міста Новоазовськ (далі - відповідач), про скасування податкового повідомлення-рішення № 0001341500/0 від 24.03.2011 р.

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 30 червня 2011 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій вказуючи, що судом першої порушено норми матеріального та процесуального права, просить оскаржувану постанову скасувати та ухвалити нову якою позовні вимоги задовольнити повністю.

В судове засідання сторони, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, не зявилися.

Враховуючи те, що справу можливо вирішити на підставі наявних у ній доказів, а також те, що до суду апеляційної інстанції всі особи, які беруть участь в справі не прибули, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду, відсутні клопотання про розгляд справи за їх участю, колегія суддів ухвалила про апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає що апеляційна скарга підлягає до задоволення частково виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджується, що відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України», за результатами якої складено відповідний акт № 91/15-30019801 від 24.03.2011 р., яким зафіксовано порушення позивачем п. п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, а саме: порушення строку подання податкової звітності за забруднення навколишнього природного середовища, який становить 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного податкового кварталу (півріччя). Граничний термін подання декларації був визначений 09.02.2011 р., а фактично поданий до ДПІ у Новоазовському районі м. Новоазовськ 10.02.2011 р.

На підставі акту перевірки відповідачем прийняте податкове повідомлення - рішення № 000134/500/0 від 24.03.2011 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій. Сума грошового зобовязання, визначена даним рішенням на підставі пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України, становить 170 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм Податкового кодексу України, а саме п. 7 підрозділу 10 Розділу XX.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність застосування відповідачем норм п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України та відсутність підстав для задоволення позову.

Колегія суддів з таким висновком суду першої інстанції не може погодитися враховуючи наступне.

Відповідно до ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 113.3 статті 113 Податкового кодексу України (далі - ПК) штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кодексом та іншими законами України. Застосування за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) не передбачених Кодексом та іншими законами України - не дозволяється.

Відповідно до статті 116 Кодексу, у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення рішення. За одне податкове правопорушення контролюючий орган може застосувати тільки один вид штрафної (фінансової) санкції (штрафу), передбаченої Кодексом та іншими законами України.

Пункт 120.1 статті 120 ПК України визначає, що неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобовязаними нараховувати та сплачувати податки, збори, податкових декларацій (розрахунків) - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Відповідно до пункту 7 підрозділу 10 розділу XX ПК України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Отже з аналізу зазначених норм вбачається, що законодавець встановлює спеціальний порядок обрахування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства , що мали місце в період з 01.01.2011 по 30.06.2011р., зокрема розмір санкції не може перевищувати 1 грн. за кожне з порушень.

Відповідно до вимог пп. 49.18.2 п.49.18 ст.49 ПК України податкові декларації за звітний період що дорівнює календарному кварталу або півріччю подаються до податкового органу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного періоду (кварталу або півріччя).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища у 2010році подавав наростаючим підсумком за 1 квартал, півріччя, 9 місяців, рік.

Останнім днем подання річної декларації за 2010рік є 09.02.2011року. Позивач подав декларацію 10.02.2011р., що останнім не заперечується. Тобто допустив порушення строків подання податкової звітності саме в період, коли діяв спеціальний порядок обрахування фінансових санкцій.

Враховуючи положення пункту 7 підрозділу 10 розділу Розділу XX ПК України відповідач мав право застосувати штрафні санкції у розмірі не більше 1 грн.

Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення частково та вважає, що податкове повідомлення-рішення №0001341500/0 від 24.03.2011 р. підлягає скасуванню в частині нарахування штрафних санкцій в розмірі169грн..

Керуючись ст.ст. 160, 196, 197, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Дочірньої компанії «Укртрансгаз»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»задовольнити частково.

Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 01.03.2011 року скасувати та ухвалити нову, якою позовні вимоги задовольнити частково . Скасувати податкове повідомлення-рішення №0001341500/0 від 24.03.2011 р. в частині нарахування штрафних санкцій в розмірі169грн..

В решті позовні вимоги залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили через пять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Грибан І.О.

Судді: Мамчур Я.С

Шостак О.О.