Постанова № 22131247, 23.03.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
23.03.2012
Номер справи
2а-1124/12/0170/9
Номер документу
22131247
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 березня 2012 р. (16:43) Справа №2а-1124/12/0170/9 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Гаманка Є.О., при секретарі Сироватському М.С., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Джанкойського міськрайонного центру зайнятості

до ОСОБА_1

про стягнення 4615,15грн. заборгованості

Представники сторін:

представник позивача, ОСОБА_2, довіреність № 01-07/1243-1 від 30.06.11р.;

відповідач, ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_2 Теофіпальським РВ УМВС

Джанкойський міськрайонний центр зайнятостізвернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю у розмірі 4615,15грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення ч. 3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” N 1533-III від 02.03.2000 року не відшкодовує суму допомоги по безробіттю у розмірі 4615,15грн., що стало підставою для звернення до суду.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав, зазначених в позовній заяві, надав пояснення по суті спору. Відповідач заперечував проти позову, пояснив, що виконував роботи за цивільно-правовим договором тимчасово, тоді як позивач просить стягнути з відповідача допомогу по безробіттю за весь період.

Заслухавши пояснення представників, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 34 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” N 1533-III від 02.03.2000 року (далі Закон №1533) забезпечення збору страхових внесків, контроль правильності їх нарахування та своєчасності сплати віднесено до обов'язків Фонду загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі Фонд).

Згідно з частиною другою статті 12 Закону №1533, функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Правовий статус центрів зайнятості визначений Законом України “Про зайнятість населення” № 803-XII від 01.03.1991 року, статтею 18 якого встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.

За змістом статей 38, 39 Закону № 1533 центрам зайнятості надано право контролю за належною сплатою страхових внесків і стягнення відповідної заборгованості та адміністративно-господарських санкцій.

Відповідно до п. 5,6 абзацу 3 частини 2 статті 12 Закону N 1533 виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття; представляють інтереси Фонду в судових та інших органах.

Судом встановлено, що центри зайнятості населення відносяться до робочих органів виконавчої дирекції Фонду, у той же час повноваження центрів зайнятості також визначені абзацом 11 частини 1 пункту 2 статті 19 Закону України “Про зайнятість населення” № 803-XII від 01.03.1991 року, відповідно до якого Державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обов'язкових зборів та недоїмок до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Можливість вирішення спорів, які виникають у звязку зі застосуванням Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” саме у судовому порядку, визначена статтею 39 зазначеного Закону.

Таким чином, Джанкойський міськрайонний центр зайнятості, є субєктом владних повноважень та відповідно до законодавства має право подавати до суду позовні заяви до фізичних та юридичних осіб щодо стягнення заподіяної шкоди.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 6 Закону №1533 право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи. Право на забезпечення та соціальні послуги за цим Законом мають також незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних.

Закон України "Про зайнятість населення" від 1 березня 1991 року N 803-XII (Далі - Закон N 803) в умовах ринкової економіки і рівноправності різних форм власності визначає правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю.

Частиною першою статті 2 Закону N 803 встановлено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

У разі відсутності підходящої роботи рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистими заявами з восьмого дня після реєстрації в центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу (ч. 4 ст. 2 Закону №803).

Згідно з пунктом 3 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою КМУ від 14.02.2007 р. № 219 (далі Порядок № 219), реєстрація та облік громадян, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводяться державною службою зайнятості за місцем їх проживання (відповідно до паспортної реєстрації) за умови пред'явлення паспорта, трудової книжки, цивільно-правового договору, а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту.

Абзацом 3 пункту 11 Порядку №219 передбачено, що за відсутності підходящої роботи рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистою заявою з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу, і оформляється наказом центру зайнятості, номер і дата якого зазначаються у картці. З наказом про надання чи ненадання статусу безробітного, визначення розміру і строку виплати допомоги по безробіттю чи припинення виплати такої допомоги громадянин повинний ознайомитися під розписку в картці обліку прийнятих рішень центру зайнятості.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 219 для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає до центру зайнятості в день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не займається видами діяльності, визначеними частиною третьою статті 1 Закону № 803-XII (тобто не належить до зайнятого населення), і не отримує пенсії на пільгових умовах, а також копію довідки про його ідентифікаційний номер. Особа, яка за своїми релігійними переконаннями відмовилася від отримання такої довідки, подає копію паспортної сторінки з відповідною відміткою.

Судом встановлено, що 01.11.2010 р. ОСОБА_1 звернувся до центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні та був зареєстрований як такий, що шукає роботу.

01.11.2010 р. ОСОБА_1 надав заяву про надання йому статусу безробітного, в якої зазначив, що трудовою діяльністю не займається.

Наказом от 01.11.2010р. №НТ101101 відповідач був зареєстрований у Джанкойському міськрайонному центрі зайнятості як безробітний. Йому було призначено допомогу по безробіттю з 01.11.2010 року у розмірі 55% середньої заробітної плати (доходу) залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: 100% - 90 календарних днів, 80 % - 90 календарних днів, 70% -180 календарних днів: з 01.11.2010р. по 26.10.2011р.

Наказом від 26.09.2011р. № НТ110926 ОСОБА_1 було знято з обліку з 30.07.2011 року відповідно до абз.4 пп.2 п.20 Порядку у зв'язку з невідвідуванням безробітним центру зайнятості протягом 30 і більше календарних днів без поважних причин після закінчення встановленого строку відвідування.

Відповідно до пп. “а”, “б” п. 3 ст. 1 Закону N 803 громадяни, які працюють по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб; які самостійно забезпечують себе роботою, відносяться до зайнятого населення і не можуть бути визнані безробітними та отримувати соціальне забезпечення відповідно до Закону України N 1533-III. Згідно частини другої п. 2 Порядку N 219, зайнятим громадянам надаються лише консультаційні послуги без виплати матеріального забезпечення.

Відповідно до п.п. 1 п. 20 Порядку, громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадянські роботи, державної реєстрації фізичної особи підприємця, укладання цивільно-правового договору.

Джанкойським міськрайонним центром зайнятості було проведено розслідування страхового випадку для визначення законності перебування ОСОБА_1 на обліку в центрі зайнятості як безробітного та отримання допомоги по безробіттю.

За результатами розслідування складений акт №61 від 07.12.2011 року, за висновками якого встановлено, що ОСОБА_1 з 01.02.11р. виконував для ТОВ «СК Консоль-Строй ЛТД» «ПО Консоль Отделка» підсобні роботи за цивільно-правовим договором №53126. Цей факт підтверджується відповідями ТОВ «СК Консоль-Строй ЛТД» від 24.11.2001р. вих. №638 та від 29.11.2011р. вих. №296, довідкою ТОВ «СК Консоль-Строй ЛТД» від 02.11.11р. про нарахування винагороди.

Таким чином, ОСОБА_1 з 01.02.11р. відносився до зайнятого населення і, отже, незаконно отримав отримував допомогу по безробіттю.

Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону №1533 сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 за період з 01.02.2011р. по 28.07.2011 року отримав допомогу по безробіттю в сумі 4615,15грн.

На адресу відповідача була спрямована претензія, щодо повернення в добровільному порядку 4615,15грн., отриманої допомоги по безробіттю. Зазначена претензія отримана відповідачем 15.12.11р., про що свідчить копія поштового повідомлення про отримання.

Позовні вимоги є обґрунтованим та таким, що підлягають задоволенню.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 21.03.2012 р.

У повному обсязі постанову складено та підписано 23.03.2012 р.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Стягнути з ОСОБА_1 ( мешкає: АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; рахунки невідомі) на користь Джанкойського міськрайонного центру зайнятості (м. Джанкой, вул. Леніна, 8/1, код ЄДРПОУ 20742815; р/р 37178001000094 в Джанкойському управлінні Державного казначейства ГУ ДКУ в АРК, МФО 824026) заборгованість у розмірі 4615,15грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Гаманко Є.О.