Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції - Тихонов І.В.
Суддя-доповідач - Горбенко К.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2012 року справа №2а-3512/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів:
Горбенко К.П., Лях О.П., Попова В.В.
секретар Іллінов О.Е.
за участю представника відповідача ОСОБА_4 за довір. від 05.12.2011 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2011 р. у справі № 2а-3512/11/1270 за позовом Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Приватного підприємства "Фелікс" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1 364279,16 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Приватного підприємства "Фелікс" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1364279,16 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2011 року в задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.
Не погодившись з винесеною постановою позивачем подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду. Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням судом при винесенні рішення норм матеріального і процесуального права, не дослідження обставин, що мають значення для справи, у повному обсязі, необхідному для правильного й обґрунтованого вирішення спору, тому просить скасувати постанову та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник позивача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, вислухавши представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, погоджується з висновками суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, функцію подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно з п. 41.5. ст. 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи, щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.
Відповідно до ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позивач - Краснодонська обєднана державна податкова інспекція є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України “Про державну податкову службу в Україні” та Податковим кодексом України повноваження.
Відповідач - Приватне підприємство “Фелікс” зареєстрований в якості юридичної особи рішенням управлінням економіки Краснодонського виконавчого комітету, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (арк.спр.5), перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Краснодонською ОДПІ проведено планову виїзну перевірку ПП "Фелікс", з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2009 по 30.06.2010, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 по 30.06.2010, за результатами якої складено акт № 2172/23-13380949 від 21.12.2010 (арк.спр.11-17).
Перевіркою встановлено порушення ПП "Фелікс"п.2.6 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, а саме, несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у день їх фактичного надходження на загальну суму - 270116,52 грн.
У п.п.3.7.2 акта перевірки № 2172/23-13380949 від 21.12.2010 зазначено, що перевіркою повноти та своєчасності оприбуткування готівкових коштів, встановлено, що режим роботи АГНКС з 8 години 00 хвилин до 8 години 00 хвилин наступного дня.
При дослідженні контрольних стрічок РРО МІНІ 500.01 АЗС, заводський № ПН54101398, фіскальний № 1207001293, зареєстрованого Краснодонською ОДПІ 17.02.2006, на АГНКС розташованої за адресою: м. Старобільськ, вул. Старотаганрогська, 111 та контрольних стрічок РРО МІНІ 500.01 АЗС, заводський № ПН54101401, фіскальний № 1207001286, зареєстрованого Краснодонською ОДПІ 23.01.2006, на АГНКС розташованої за адресою: м. Старобільськ, вул. К. Лібкнехта, за період з 01.07.2009 по 30.06.2010 та дослідженням книг обліку розрахункових операцій № 1207001293р/5, зареєстрованої Краснодонською ОДПІ 20.02.2009, № 1207001286р/7, зареєстрованої Краснодонською ОДПІ
19.08.2009, встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів. Готівкові кошти, отримані від продажу газу метану з початку робочої зміни АГНКС за період з 08.00 години до 24.00 години оприбутковувались в КОРО наступного дня наприкінці робочої зміни загальною сумою разом з готівковими коштами, отриманими від продажу газу метану з 24.00 години до 08.00 години.
Інформацію згідно контрольних стрічок та книг обліку розрахункових операцій по ПП "Фелікс" за період з 01.07.2009 по 30.06.2010 викладено у додатку № 12 до акта перевірки.
Так, на АГНКС, розташованій за адресою: м. Старобільськ, вул. Старотаганрогська, 111, де встановлений РРО МІНІ 500.01 АЗС, заводський № ПН54101398, фіскальний № 1207001293, зареєстрованого Краснодонською ОДПІ 17.02.2006, 02.09.2009 згідно фіскального чека № 5466 від продажу газу метану отримана та проведена через РРО готівка у сумі 126,75 грн. Фіскальний звітний чек № 1252, який у тому числі містить суму розрахунків 126,75 грн. за 02.09.2009, роздрукований наступного робочого дня, тобто 03.09.2009 о 07 годині 50 хвилин, відповідно у II розділі КОРО № 1207001293р/5 готівка у сумі 126,75 грн. за 02.09.2009 оприбуткована 03.09.2009.
Також, на АГНКС, розташованій за адресою: м. Старобільськ, вул. К. Лібкнехта, де встановлений РРО МІНІ 500.01 АЗС, заводський № ПН54101401, фіскальний № 1207001286, зареєстрованого Краснодонською ОДПІ 23.01.2006, 01.11.2009 згідно фіскального чека № 2281 від продажу газу метану отримана та проведена через РРО готівка у сумі 92,40 грн. Фіскальний звітний чек № 1252, який у тому числі містить суму розрахунків 92,40 грн. за 01.11.2009 роздрукований наступного робочого дня, тобто 02.11.2009 о 07 годині 32 хвилини, відповідно у II розділі КОРО № 1207001286р/6 готівка у сумі 92,40 грн. за 01.11.2009 оприбуткована 02.11.2009.
Таким чином позивачем встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у день їх фактичного надходження за період з 01.07.2009 по 30.06.2010 на загальну суму 270116,52 грн.
Одночасно, у цьому ж розділі акта перевірки позивачем зроблено висновок, що оприбуткування надходжень готівки підприємством проводиться своєчасно та в повному обсязі.
На підставі акта перевірки № 2172/23-13380949 від 21.12.2010 відповідачем прийнято рішення № 0002962343 від 31.12.2010 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яким на підставі акта перевірки за встановлене порушення, згідно абз.3 ст.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" до ПП "Фелікс" застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1 350 582,60 грн. (а.с.22).
Відповідно до положення пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. N 637, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за N 40/10320, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
З листа НБУ від 16.04.2010 № 11-110/2010-6116 про "Роз'яснення окремих вимог Положення про ведення касових операцій" вбачається, що пунктом 2.6 Положення визначено, що уся готівка, яка надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
У разі, якщо готівка проведена через РРО і у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків, однак у день одержання готівкових коштів не проведена по касовій книзі, така готівка оприбуткована в касі підприємства несвоєчасно.
Статтею 1 Указу Президента України від 12.06.1995 № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.
У п.2.2.7 роз'яснень ДПА України, викладених у оглядовому листі ДПА від 06.07.2009 № 14083/7/23-7017/572, зазначено, що відповідно до п.9 ст.З Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторі розрахункових операцій (за винятком автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Відповідно до ст. 2 цього Закону денний звітдокумент встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням;фіскальний звітний чекдокумент встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.
Відповідно до приписів Постанови від 18.02.2002 № 199 "Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування", зміна - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання 2-звіту до виконання наступного 2-звіту, тому підсумок розрахунків обчислюється за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 години.
Крім того, з листа ДПА України від 07.11.2002 № 7501/6/23-2119 вбачається, що роздруковувати фіскальні звітні чеки (2-звіти) необхідно не пізніше ніж через 24 години після початку роботи касового апарату (проведення першої розрахункової операції).
Таким чином, якщо об'єкт торгівлі працює цілодобово, то фіскальні звітні чеки, відповідно до вимог закону, повинні роздруковуватися щодоби на момент закінчення зміни, початок та закінчення якої встановлює підприємство самостійно.
Колегією суддів встановлено, що АГНКС, перевірку яких здійснено позивачем, працюють цілодобово.
З акта перевірки № 2172/23-13380949 від 21.12.2010 та 12 додатку до акта перевірки вбачається, що відповідачем у період з 01.07.2009 по 30.06.2010 2-звіти роздруковувалися та обліковувалися у КОРО щодоби у межах 24 годин після початку роботи касового апарату (проведення першої розрахункової операції).
З огляду на вищевказане, колегія судів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем дотримано вимоги пункту 2.6 розділу 2 постанови Правління Національного банк України від 15.12.2004 № 637 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" щодо оприбуткування готівки шляхом здійснення обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Порушень вимог пункту 2.6 розділу 2 Постанови Правління Національного банк України від 15.12.2004 № 637 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" щодо оприбуткування готівки в касі ПП "Фелікс" шляхом здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів, проведеною перевіркою не встановлено.
Крім того, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002962343 від 31.12.2010 оскаржено відповідачем в судовому порядку. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2011 року у справі № 2а-3917/11/1270 адміністративний позов Приватного підприємства "Фелікс" до Красно донської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002962343 від 31.12.2010 - задоволено повністю. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2011 року апеляційну скаргу Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області - залишено без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2011 року у справі № 2а-3917/11/1270 - залишено без змін.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Врахувавши вищевикладене, колегія суддів зазначає, що позивачем рішення № 0002962343 від 31.12.2010 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ПП "Фелікс" прийнято безпідставно без врахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття.
Таким чином, колегія суддів дійшла до висновку, що судове рішення першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі, судом першої інстанції ретельно перевірено доводи сторін, дано їм правильну оцінку, ухвала суду є законною і обґрунтованою, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого у справі судового рішення відсутні.
Керуючись ст. ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2011 р. у справі № 2а-3512/11/1270 залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2011 р. у справі № 2а-3512/11/1270 за позовом Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Приватного підприємства "Фелікс" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1 364279,16 грн. - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали постановлені в нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 21.02.2012р. Повний текст ухвали складено 26.02.2012р.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів:К.П. Горбенко
О.П. Лях
В.В. Попов