ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва. 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
29 лютого 2012 року № 2а-17310/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомДочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції
провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень В С Т А Н О В И В:
Дочірня компанія "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", (надалі - позивач), звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовною заявою до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції, (надалі - відповідач, Сумська МДПІ), про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0001331510 від 30.06.2011 року, № 0001381510 від 06.07.2011 року, № 0001151510 від 21.06.2011 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2011 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-17310/11/2670 та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 16.02.2012 р. представник позивача позов підтримала в повному обсязі з підстав, викладених у ньому, просила позов задовольнити.
В обґрунтування своїх позовних вимог представник позивача посилається на те, що відповідачем зроблено помилковий висновок про порушення позивачем вимог п. 260.7 ст. 260 Податкового кодексу України п. 8 «Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001р. № 256 та неправомірно нараховано штраф, оскільки рентну плату за газовий конденсат позивачем було сплачено своєчасно та в повному обсязі, що підтверджується відповідними подтковими розрахунками, банківськими виписками та платіжними дорученнями
В судове засідання 16.02.2012 р. не прибув належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи представник відповідача, подав суду письмові заперчення на позов, в яких просив у його задоволенні відмовити з підстав, викладених у запереченнях.
Необхідність у заслуховуванні свідка чи експерта у справі відсутня, так само, як і відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Приймаючи до уваги викладене, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, суд встановив наступне.
10 червня 2011 року Сумською МДПІ було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» узгоджених податкових зобовязань по рентній платі за газовий конденсат, що видобувається в Україні за період з 30.04.2011р. по 30.05.2011р. При перевірці використано податковий розрахунок з рентної плати за газовий конденсат за березень 2011р. від 15.04.2011 р. № 9001944856. За наслідками перевірки Сумською МДПІ складено акт №194/15/30019775 від 10.06.2011 року та прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001151510 від 21.06.2011р., яким позивачеві визначено штраф з рентної плати за газовий конденсат у розмірі 10 % від суми грошового зобов"язання на суму 10 213,29 грн.
22 червня 2011 року Сумською МДПІ було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України» узгоджених податкових зобовязань по рентній платі за газовий конденсат, що видобувається в Україні за період з 01.11.2010р. по 19.11.2010р. При перевірці використано податковий розрахунок з рентної плати за газовий конденсат за вересень 2010р. № 16236 від 19.10.2010р. За наслідками перевірки Сумською МДПІ складено акт №231/15/30019775 від 22.06.2011 року та прийнято податкове повідомлення-рішення №0001331510 від 30.06.2011р., яким позивачеві визначено штраф у розмірі 10 % від суми грошового зобов"язання з рентної плати за газовий конденсат у сумі 9894,04 грн.
25 червня 2011 року Сумською МДПІ було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України» узгоджених податкових зобовязань по рентній платі за газовий конденсат, що видобувається в Україні за період з 30.05.2011р. по 20.06.2011р. При перевірці використаний податковий розрахунок з рентної плати за газовий конденсат за квітень 2011р. №9003186860 від 16.05.2011р. За наслідками перевірки Сумською МДПІ складено акт №241/15/30019775 від 25.06.2011 року та прийнято податкове повідомлення-рішення №0001381510 від 06.07.2011р., яким позивачеві визначено штраф у розмірі 10 % від суми грошового зобов"язання з рентної плати за газовий конденсат у сумі 10280,95 грн.
В ході розгляду справи судом була перевірена правомірність та правове обґрунтування нарахування штрафних (фінансових) санкцій та було встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, податковим повідомленням-рішенням №0001331510 від 30.06.2011р. до позивача застосовано штрафні санкції за порушення позивачем вимог п. 8 Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту природний газ і газовий конденсат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 256, а саме несвоєчасну сплату податкових зобовязань з рентної плати за вересень 2010 року.
Спірні правовідносини щодо сплати податкових зобовязань з рентної плати за вересень 2010 року виникли в період дії Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Згідно із підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 вказаного Закону, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Механізм обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат (далі - рентна плата) у розмірах, установлених законом на час виникнення спірних правовідносин був визначений Порядком обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 №256, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №261 (далі - за текстом - Порядок).
Згідно із пунктами 5, 6 Порядку, платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою ДПА.
Відповідно до пунктів 7, 8 Порядку, платник протягом 20 календарних днів після закінчення звітного (податкового) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби.
Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за звітний (податковий) період сплачується платником до Державного бюджету України протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.
Судом встановлено, що Позивачем подано Відповідачу податковий розрахунок з рентної плати за газовий конденсат за вересень 2010 р. № 16236 від 19.10.2010р., в якому Позивачем визначене податкове зобовязання з рентної плати за газовий конденсат у сумі 2055 520,09 грн.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»,платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Таким чином, в силу підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» кінцевий термін сплати позивачем податкових зобовязань з рентної плати за газовий конденсат за вересень 2010 року 29.10.2010 року.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи платіжним дорученням № 2697 від 26.10.2010р. позивач сплатив визначене ним в розрахунку податкове зобовязання з рентної плати за газовий конденсат за вересень 2010 року в сумі 2055 520,09 грн., що підтверджується відповідними банківськими виписками, оригінали яких судом досліджені у судовому засіданні, копії долучені до матеріалів справи.
Таким чином, позивач повністю та своєчасно сплатив податкове зобовязання з рентної плати за газовий конденсат за вересень 2010 року, а отже, податкове повідомлення-рішення №0001331510 від 30.06.2011р. є протиправним та підлягає скасуванню.
Стосовно податкових повідомлень-рішень №0001151510 від 21.06.2011р. та №0001381510 від 06.07.2011р. суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями до Позивача застосовано штрафні санкції за порушення Позивачем п.260.7 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасну сплату грошових зобовязань з рентної плати за газовий конденсат за березень 2011 року та за квітень 2011 року, відповідно.
Згідно із приписами статті 260 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному місяцю.
Платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Платник протягом 20 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби:
- за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволах на користування кадрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України;
- за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування кадрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Судом встановлено, що 15.04.2011 року Позивачем подано Відповідачу податковий розрахунок №9001944856 від 14.04.2011 року з рентної плати за газовий конденсат за березень 2011 року, в якому Позивачем визначене грошове зобовязання з рентної плати за газовий конденсат у сумі 4668929,24грн., а 16.05.2011 року Позивач подав Відповідачу розрахунок №9003186860 від 16.05.2011 року з рентної плати за газовий конденсат за квітень 2011 року, в якому Позивач визначив грошове зобовязання з рентної плати за газовий конденсат в сумі 3352 489,39 грн.
Відповідно до п.260.7 ст.260 Податкового кодексу України, сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.
Таким чином, в силу п.260.7 ст.260 Податкового кодексу України, граничний термін сплати Позивачем рентної плати за газовий конденсат за березень 2011 року 30.04.2011 року, а за квітень 2011 року 30.05.2011 року.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, Позивач платіжним дорученням № 609 від 29.04.2011р. сплатив грошове зобовязання з рентної плати за газовий конденсат за березень 2011 року 4668929,24грн., а платіжним дорученням № 1049 від 30.05.2011р. Позивач сплатив грошове зобовязання з рентної плати за газовий конденсат за квітень 2011 року в сумі 3352489,39 грн., що підтверджується відповідними банківськими виписками, оригінали яких судом досліджені у судовому засіданні, копії долучені до матеріалів справи.
Таким чином, Позивач повністю та своєчасно сплатив визначені ним в розрахунках грошові зобовязання з рентної плати за газовий конденсат за березень та квітень 2011 року, а, отже податкові повідомлення-рішення №0001151510 від 21.06.2011р. та №0001381510 від 06.07.2011р. є протиправними та підлягають скасуванню.
Разом з цим суд зазначає, що викладені в запереченні на адміністративний позов, доводи Відповідача, про те, що внаслідок погашення ним відповідно до положень п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України податкового боргу Позивача, Позивач несвоєчасно сплатив грошові зобовязання з рентної плати за газовий конденсат за вересень 2010 року, березень та квітень 2011 року, внаслідок чого до нього підлягають застосуванню штрафні санкції, визначені ст. 126 Податкового кодексу, суперечать чинному законодавству України виходячи з наступного.
Відповідно до ст.109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України. В силу ст.111 Податкового кодексу України штраф є одним із видів відповідальності, яка застосовується до платника податків за невиконання або неналежного виконання ним вимог, установлених цим Кодексом.
Статтею 126 Податкового кодексу встановлено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
-при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
-при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до ст.35 Податкового кодексу України, сплата податків та зборів здійснюється в грошовій формі у національній валюті України, крім випадків, передбачених цим Кодексом або законами з питань митної справи. Сплата податків та зборів здійснюється в готівковій або безготівковій формі, крім випадків, передбачених цим Кодексом або законами з питань митної справи. Порядок сплати податків та зборів встановлюється цим Кодексом або законами з питань митної справи для кожного податку окремо. Згідно з п.38.2 ст.38 Податкового кодексу України сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку, або банком на підставі податкової поруки.
З аналізу вищезазначених норм, відповідальність у вигляді штрафу, передбачена ст.126 Податкового кодексу України, застосовується до платника податку у разі невнесення платником податків у встановлений цим кодексом строк, податку (збору), визначеного таким платником податків у податковому розрахунку.
Як встановлено судом, Позивач шляхом подання платіжних доручень своєчасно вніс, визначені ним в податкових розрахунках, кошти для сплати грошових зобовязань з рентої плати за газовий конденсат за вересень 2010 року та березень і квітень 2011 року.
Водночас, згідно з пп. 14.1.152. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, погашення податкового боргу це зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Таким чином, Податковий кодекс України розмежовує такі поняття як „сплата податку” та „погашення податкового боргу”.
Статтею 87 Податкового кодексу України визначено джерела погашення податкового боргу, а пунктом 87.9 цієї статті встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зазначена норма визначає, які дії зі сплаченими платником податків коштів зобовязані здійснювати органи державної податкової служби в погашення податкового боргу. Зазначені дії здійснюються органами державної податкової служби після сплати коштів платником податків.
Виходячи з вищенаведеного, погашення Відповідачем раніше існуючого податкового боргу Позивача за рахунок своєчасно сплачених Позивачем грошових зобовязань з рентної плати за газовий конденсат за вересень 2010 року та березень і квітень 2011 року є дією Відповідача, а не Позивача, а тому в діях Позивача відсутній склад податкового правопорушення, яке полягає у несвоєчасній сплаті грошових зобовязань з рентної плати за газовий конденсат за березень 2010 року та березень і квітень 2011 року та, відповідно, до нього не застосовуються штрафні санкції, передбачені ст.126 Податкового кодексу України за несвоєчасну сплату грошових зобовязань з рентної плати за газовий конденсат за вересень 2010 року та березень і квітень 2011 року.
Відповідно до вимог ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінивши докази, які є у справі на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про неправомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, а тому позов підлягає задоволенню.
Позивачем надано достатні докази в обгрунтування обставин, на яких грунтуються позовні вимоги.
Суд звертає увагу на те, що Відповідачем, який є субєктом владних повноважень, не було виконано обов'язку щодо доказування правомірності прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Приймаючи до уваги викладене у сукупності, керуючись вимогами ст.ст. 69-71, 94, 158 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції №0001331510 від 30.06.2011 року.
3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції №0001381510 від 06.07.2011 року.
4. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції №0001151510 від 21.06.2011 року.
5. Судові витрати в сумі 28,23 грн. присудити на користь Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (ідентифікаційний код 30019775) за рахунок Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Ю.Т. Шрамко