Постанова № 22117341, 17.02.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.02.2012
Номер справи
2а-17095/11/2670
Номер документу
22117341
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 Вн. № 38/398

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

17 лютого 2012 року № 2а-17095/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.,

суддів: Маруліної Л.О.

Катющенка В.П.

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_2

до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України

третя особа 1Кредитної спілки «Турбота»

третя особа 2ОСОБА_3

третя особа 3ОСОБА_4

провизнання протиправними дії, скасування розпорядження, рішення та зобовязання вчинити певні дії

встановив:

Позивачка звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати Розпорядження № 338 від 09.06.2011 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення Держфінпослуг 06.06.2011 року № 64-КС про виключення з Державного реєстру фінансових установ кредитної спілки «Турбота»при Міжнародній організації «Жіноча громада»;

- визнати протиправним дії та бездіяльність Держфінспослуг, що проявилися в невиконанні всіх заходів впливу передбачених чинним законодавством до КС «Турбота»при Міжнародній організації «Жіноча громада»шляхом відсторонювання керівництва від управління фінансовою установою та призначення тимчасової адміністрації, та порушення питання про ліквідацію установи;

- визнати протиправним дії та бездіяльність Держфінпослуг по відсутності належного контролю за виконанням спілкою Розпорядження 11.12.209 року № КС-432/09-90 та 29.12.2009 року № КС-432/09-125;

- зобовязати Держфінпослуг, відновити КС «Турбота»при Міжнародній організації «Жіноча громада»в державному реєстрі (код за ЄДРПОУ 24369359;

- визнати дії Держфінпослуг по видачі Розпорядження № 338 від 09.06.2011 року та рішення 06.06.2011 року № 64-КС протиправними;

- визнати протиправним дії та бездіяльність Держфінпослуг, що проявилися в неналежному нагляді та контролі за фінансовою діяльністю кредитної спілки «Турбота»при міжнародній організації «Жіноча громада»за період 2009-2011 року;

- зобовязати Держфінпослуг вжити заходів по забезпеченню належного та ефективного контролю та нагляду за фінансовою діяльністю кредитної спілки «Турбота»при Міжнародній організації «Жіноча громада»;

- винести іншу постанову, яка б гарантувала поновлення порушених прав позивача та інтересів на повернення вкладених коштів до кредитної спілки «Турбота»при Міжнародній організації «Жіноча громада».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на обставини, викладенні в позовній заяві та на те, що відповідач порушивши спосіб, умови та форми Державного регулювання ринків фінансових послуг встановлені діючим законодавством, при реалізації своїх повноважень порушив його права свободи та інтереси, як споживача фінансових послуг та правовий режим власності.

Відповідач позовні вимоги не визнав, посилаючись на обставини, викладені письмових запереченнях.

Суд, ознайомившись з адміністративним позовом, додатковими поясненнями, дослідивши докази, наявні у матеріалах справи, дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» встановлено загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг.

Метою цього Закону є створення правових основ для захисту інтересів споживачів фінансових послуг, правове забезпечення діяльності і розвитку конкурентоспроможного ринку фінансових послуг в Україні, правове забезпечення єдиної державної політики у фінансовому секторі України

Статтею 20 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»визначено форми державного регулювання ринків фінансових послуг.

В пункті 1 частини 1 зазначеної норми Закону визначено, що державне регулювання діяльності з надання фінансових послуг здійснюється, зокрема шляхом ведення державних реєстрів фінансових установ.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»Держфінпослуг у межах своєї компетенції здійснює реєстрацію та веде Державний реєстр фінансових установ (далі - Реєстр).

Порядок ведення Реєстру визначено Положенням про Державний реєстр фінансових установ, затвердженим розпорядженням Держфінпослуг від 28.08.2003 № 41, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.09.2003 року за № 797/8118.

Спеціальним нормативно-правовим актом, що визначає порядок внесення інформації про кредитні спілки до Реєстру є Положення про внесення інформації про кредитні спілки до Державного реєстру фінансових установ, затверджене розпорядженням Держфінпослуг від 22.06.2004 року №1099, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 07.07.2004 року за №847/9446.

Відповідно до змісту абзацу 3 пункту 1 розділу І Положення про Державний реєстр фінансових установ, унесення інформації про фінансову установу до Реєстру -це врегульована нормативно - правовими актами діяльність Держфінпослуг, яка здійснюється шляхом унесення інформації про юридичну особу до Реєстру для набуття нею статусу фінансової установи, виключення інформації про фінансову установу з Реєстру, а також учинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Положенням, шляхом унесення інформації до Реєстру.

При цьому, схвалення Держфінпослуг, як колегіальним органом, рішень директорів департаментів Держфінпослуг про внесення інформації щодо юридичної особи до Державного реєстру фінансових установ або виключення такої інформації, а також рішень про видачу, анулювання, зупинення або поновлення ліцензій на надання фінансових послуг передбачено та віднесено до її виключної компетенції підпунктом 5 пункту 10 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2010 року № 157.

Згідно з пунктом 34 розділу V Положення про внесення інформації про кредитні спілки до Державного реєстру фінансових установ рішення про виключення інформації про кредитну спілку з Реєстру та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи може бути прийняте Держфінпослуг за наявності підстав, зазначених у пункті 1 розділу VIII Положення про Державний реєстр фінансових установ. Підставою для виключення інформації про кредитну спілку з Реєстру також може бути, зокрема, систематичне невиконання заходів впливу, застосованих Держфінпослуг до кредитної спілки.

Як встановлено судом, причиною звернення позивача до суду з даними позовними вимогами слугувало те, що Департаментом тимчасового адміністрування фінансово-кредитних установ, Розпорядженням № 338 від 09.06.11 року, схвалено рішення члена комісії в.о. директора Департаменту тимчасового адміністрування фінансово-кредитних установ від 06.06.11 року № 64-КС про виключення інформації про кредитну спілку «Турбота»при Міжнародній організації Жіноча громада з Державного реєстру фінансових установ та анулювано свідоцтво про реєстрацію фінансової установи у зв'язку з систематичним невиконанням кредитною спілкою заходів впливу, застосованих Держфінпослуг.

Систематичність невиконання заходів впливу, застосованих Держфінпослуг до Спілки, виникла в зв'язку з тим, що нею не виконувались вимоги розпоряджень Держфінпослуг про усунення порушень вимог законодавства про фінансові послуги, а саме: від 11.12.2009 № КС-432/09-90; від 29.12.2009 № КС-432/09-125; від 12.08.2010 № КС-431/10-237; від 28.12.2010 № КС-431/10-396.

Відповідно до абзацу 5 пункту 3 розділу IV Положенням про Державний реєстр фінансових установ загальний порядок ведення Реєстру включає, зокрема, оформлення і видачу свідоцтва про реєстрацію фінансової установи.

Відповідно до пункту 8 розділу І Положення про Державний реєстр фінансових установ документом, що підтверджує статус фінансової установи, є свідоцтво про реєстрацію фінансової установи.

Отже, виключення фінансової установи з Реєстру позбавляє її статусу фінансової установи та можливості мати діюче свідоцтво про реєстрацію фінансової установи.

Згідно з пунктом 3 розділу І Положення про внесення інформації про кредитні спілки до Державного реєстру фінансових установ, свідоцтво про реєстрацію фінансової установи оформлюється Держфінпослуг та видається без зазначення в ньому строку дії і втрачає чинність після прийняття Держфінпослуг рішення про виключення інформації про кредитну спілку з Реєстру та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи.

Отже, чинним законодавством прямо визначено повноваження Держфінпослуг щодо анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи.

Також суд звертає увагу на те, що Держфінпослуг до Спілки було застосовано не захід впливу, із переліку тих, що визначені в статті 40 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», а застосовано одну із форм державного регулювання, що визначена в частині 1 статті 20 цього Закону, а саме: виключення інформації про фінансову установу з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи.

Що стосується посилань позивача на те, що Держфінпослуг має виключну компетенцію виключати кредитні спілки з Державного реєстру з фінансових установ, тільки після їх ліквідації і затвердження їх ліквідаційного балансу, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Частина третя статті 9 Закону України «Про кредитні спілки»визначає, що ліквідація кредитної спілки провадиться, в тому числі, за рішенням її вищого органу управління; за рішенням суду, в тому числі в разі заняття діяльністю без відповідної ліцензії чи діяльністю, забороненою законом, в разі неплатоспроможності кредитної спілки, в інших випадках, передбачених законом, за поданням Уповноваженого органу, позовом членів або кредиторів кредитної спілки.

Тобто, якщо Позивач вважає за доцільне порушити питання про ліквідацію Спілки, в нього як у члена останньої відповідно до закону є відповідне право.

В той же час, самостійне виключення Відповідачем спілки з реєстру не повязується з ліквідацією цієї спілки.

Згідно з положенням частини 1 статті 21 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється, зокрема, щодо інших ринків фінансових послуг спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг, тобто Держфінпослуг.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»державне регулювання діяльності з надання фінансових послуг здійснюється шляхом: 1) ведення державних реєстрів фінансових установ та ліцензування діяльності з надання фінансових послуг; 2) нормативно-правового регулювання діяльності фінансових установ; 3) нагляду за діяльністю фінансових установ; 4) застосування уповноваженими державними органами заходів впливу; 5) проведення інших заходів з державного регулювання ринків фінансових послуг.

Як встановлено судом, Держфінпослуг здійснювала та здійснює нагляд за діяльністю кредитних спілок, в тому числі кредитною спілкою «Турбота», в межах своєї компетенції та повноважень, передбачених законодавством, зокрема, Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», Положенням про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2010 року № 157, та Законом України «Про кредитні спілки».

Виходячи з наведених положень чинного законодавства, рішення члена Комісії - в. о. директора департаменту тимчасового адміністрування фінансово-кредитних установ від 06.06.2011 №64-КС щодо виключення інформації про кредитну спілку «Турбота»при міжнародній організації «Жіноча громада»з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи прийнято Держфінпослуг правомірно, обґрунтовано, з підстав та в спосіб, визначених законодавством України.

До того ж, суд звертає увагу позивача на те, що виключення Спілки з Державного реєстру фінансових установ не звільняє її від обов'язку виконання раніше взятих зобов'язань за укладеними з членами кредитної спілки договорами.

Отже, підсумовуючи вищевикладене доводи, викладені в адміністративному позові ОСОБА_2 в підтвердження того, що Держфінпослуг якимось чином перешкодило їй як члену Спілки отримати свої вкладені кошти, є такими, що необґрунтовані положеннями чинного законодавства, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

постановив:

Позов ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий Суддя Т.І. Шейко

Судді Л.О. Маруліна В.П. Катющенко