Постанова № 22112256, 19.03.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2012
Номер справи
2а/1270/1525/2012
Номер документу
22112256
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 19 березня 2012 року Справа № 2а/1270/1525/2012 Луганський окружний адміністративний суд у складі

судді Тріфанової С.С.

при секретарі Колесніковій Я.А.

за участю представників сторін від:

прокурора-заявникаСайтарли І.М. (посвідчення №972)

позивача:ОСОБА_2 (довіреність від 03.01.2012 №06/09-13

відповідача:не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора міста Красний Луч в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області до державного підприємства «Донбасантрацит»про стягнення суми заборгованості зі штрафних санкцій, застосованих до платника за несплату, несвоєчасну сплату сум єдиного внеску в сумі 269152,58 грн., -

ВСТАНОВИВ:

16 лютого 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов міста Красний Луч в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області до державного підприємства «Донбасантрацит»про стягнення суми заборгованості зі штрафних санкцій, застосованих до платника за несплату, несвоєчасну сплату сум єдиного внеску.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, відокремлений підрозділ "Шахта "Краснокутська" ДП "Донбасантрацит" зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в м. Красний Луч як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. В січні 2012 року спеціалістами управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області було проведено позапланову перевірку ВП "Шахта "Краснокутська" ДП "Донбасантрацит" з питань дотримання вимог законодавства щодо обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2011 по 31.12.2011, за результатами якої було складено акт № 7 від 17.01.2012.

Перевіркою було встановлено порушення ВП "Шахта "Краснокутська" ДП "Донбасантрацит" ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон), якою встановлено, що платники єдиного внеску під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. Зазначено, що ВП "Шахта "Краснокутська" ДП "Донбасантрацит" одночасно з виплатою сум заробітної плати найманим працівникам повинно було сплатити суми єдиного внеску у розмірі 5742439,82 грн., фактично було сплачено 3050914,05 грн.

Внаслідок порушення вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування»від 08.07.2010 року №2464-VІ відповідач має заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у сумі 269152,58 грн.

У судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали, надали пояснення аналогічні викладеним у позові, просили суд задовольнити позовні вимоги.

У судове засідання представник відповідача не зявився, про дату та час слухання справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що відповідач державне підприємство «Донбасантрацит», зареєстрований в якості юридичної особи Краснолуцьким виконкомом, ідентифікаційний код 32446546.(а.с.8), у своїй структурі має відокремлений підрозділ - "Шахта "Краснокутська", без права юридичної особи.(а.с.10).

Відокремлений підрозділ "Шахта "Краснокутська" ДП "Донбасантрацит" зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в м. Красний Луч як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування встановлений Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування»від 08.07.2010 року №2464-VІ (надалі Закон) та Інструкцією «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», затвердженої постановою Пенсійного Фонду України №21-5 від 27.09.2010 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 року за №994/18289 (надалі Інструкція), відповідно до яких на відповідача покладено обовязки по нарахуванню, обчисленню і сплати в установлені строки та в повному обсязі внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Частиною 1 статті 8 Закону № 2464 встановлено, що розмір єдиного внеску для кожної категорії платників, визначених цим Законом, та пропорції його розподілу за видами загальнообовязкового державного соціального страхування встановлюються з урахуванням того, що вони повинні забезпечувати застрахованим особам страхові виплати і соціальні послуги, передбачені законодавством про загальнообовязкове державне соціальне страхування; фінансування заходів, спрямованих на профілактику страхових випадків; створення резерву коштів для забезпечення страхових виплат та надання соціальних послуг застрахованим особам; покриття адміністративних витрат із забезпечення функціонування системи загальнообовязкового державного соціального страхування.

Також, частиною 5 статті 8 Закону № 2464 закріплено, що єдиний внесок встановлюється у відсотках до бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом є недоїмкою.

Відповідно до статті 12 Закону № 2464 - завданнями Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.

Відповідно до ч.2 вказаної статті пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску; надає роз'яснення з питань застосування законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; здійснює інші функції, передбачені законодавством.

Відповідно до статті 13 Закону № 2464 - Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право: проводити не частіше ніж один раз на календарний рік планову, а у випадках, передбачених законом, - позапланову перевірку на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки.

Планові та позапланові перевірки проводяться у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України за погодженням із сторонами соціального діалогу.

Планові та позапланові перевірки проводяться органами Пенсійного фонду за місцезнаходженням платника єдиного внеску, а в разі відсутності у платника єдиного внеску приміщення така перевірка може бути проведена в приміщенні органу Пенсійного фонду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 2011 р. № 233 затверджено Порядок проведення Пенсійним фондом України та його територіальними органами планових та позапланових перевірок платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі Порядок №233).

Цей Порядок визначає механізм проведення Пенсійним фондом України та його територіальними органами (далі - органи Пенсійного фонду України) планових та позапланових перевірок на підприємствах, в установах та організаціях, фізичних осіб - підприємців, які відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - платники єдиного внеску), щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, контроль за сплатою якого покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 8 Порядку №233 позаплановою перевіркою є перевірка платника єдиного внеску, яка не передбачена у квартальному плані роботи органу Пенсійного фонду України.

У відповідності п.11 Порядку №233 питання, які підлягають перевірці, та форма акта про її результати затверджуються Пенсійним фондом України.

Відповідно до ч.8 ст. 9 Закону №2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону № 2464, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).

Судом встановлено, що на підставі направлення від 10.01.2012 № 140/03-2/12, виданого управлінням Пенсійного фонду України в м.Красний Луч Луганської області, головним спеціалістом по контрольно-перевірочній роботі за нарахуванням та сплатою платежів управління Пенсійного фонду України в м.Красний Луч Луганської області, відповідно до Закону України від 08.07.2012 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Закону України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»та відповідно до наказу управлінням Пенсійного фонду України в м.Красний Луч Луганської області від 10.01.2012 №8 проведена позапланова перевірка відокремленого підрозділу "Шахта "Краснокутська" ДП "Донбасантрацит" з питань дотримання вимог законодавства щодо обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2011 по 31.12.2011. За результатами перевірки складено Акт від 17.01.2012 №7.(а.с.23-27), встановлено, що: одночасно з виплатою сум заробітної плати найманим працівникам платник повинен був сплатити єдиний внесок у розмірі 5742439,82 грн., фактично сплачено 3050914,05 грн., на рахунки управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч не надійшло суми єдиного внеску у розмірі 2691525,77 грн., у звязку з чим відповідачем порушено ч.8 ст.9 вищевказаного Закону № 2464-VІ.(а.с.26)

Відповідно до пункту 6 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VІ за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату сум єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

23.01.2012 позивачем прийнято рішення № 29 про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів) на суму 269152,58 грн.(а.с.28). Рішення отримане відповідачем та ним не оскаржено.

Отже, сума заборгованості державного підприємства «Донбасантрацит»зі сплати штрафних санкцій складає 269152,58 грн.

Відповідно до статті 25 Закону № 2464-VІ спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду в судовому порядку.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VІ платник єдиного внеску зобовязаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Доказів сплати заборгованості відповідачем до суду не надано, тому суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області заборгованість зі сплати штрафних санкцій, за несплату, несвоєчасну сплату сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 269152,58 грн.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор та позивач звільнені від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги прокурора міста Красний Луч в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області до державного підприємства «Донбасантрацит»про стягнення суми заборгованості зі штрафних санкцій, застосованих до платника за несплату, несвоєчасну сплату сум єдиного внеску в сумі 269152,58 грн. - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з державного підприємства «Донбасантрацит»(94500, Луганська область, м.Красний Луч, вул.Косіора,10, р/р 26009303373 у філії «Краснолуцьке відділення ПАТ «на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області суму заборгованості зі штрафних санкцій, за несплату, несвоєчасну сплату сум єдиного внеску в сумі 269152,58 грн.(двісті шістдесят девять тисяч сто пятдесят дві грн. 58 коп.)

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанову у повному обсязі складено та підписано 23 березня 2012 року.

Суддя С.С. Тріфанова