Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601 м.Київ, вул. К. Каменєва, 8, корп. 1 ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
місто Київ
17 листопада 2011 року Справа №2а-3887/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
судді: Пісоцької О.В.,
за участю секретаря
судового засідання Швеця О.Ю.,
розглянувши у приміщенні суду у місті Києві у відкритому судовому засіданні справу
за позовною заявоюДержавної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва
дотовариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Голд Плюс»,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, -
проприпинення юридичної особи,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Печерському районі міста Києва (далі ДПІ у Печерському районі, позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Голд Плюс»(далі ТОВ «Фірма Голд Плюс», відповідач), в якій просить припинити юридичну особу - відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що державним реєстратором Печерської районної в місті Києві державної адміністрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про відсутність відповідача за юридичною адресою, що виключає можливість у законодавчо визначеному порядку здійснювати податковим органом контроль за своєчасним нарахуванням та сплатою юридичною особою відповідних податків та зборів.
Крім того, у судовому засіданні представник позивача зауважував, що ТОВ «Фірма Голд Плюс», перебуваючи на обліку в ДПІ у Печерському районі, з моменту реєстрації 15 липня 2010 року - до податкового органу не подає декларації та документи податкової звітності.
ТОВ «Фірма Голд Плюс» не забезпечило прибуття повноважного представника у судове засідання. Копія ухвали суду від 05 вересня 2011 року та повістка про виклик у засідання надіслані відповідачу на адресу, яка зазначена у даному позові і є, згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, адресою реєстрації ТОВ «Фірма Голд Плюс». Водночас, до суду відділенням поштового звязку повернуто кореспонденцію, направлену на адресу відповідача, з довідкою, в якій зазначено підставу повернення - «за закінченням терміну зберігання). Відповідно до вимог статей 35, 167 Кодексу адміністративного судочинства України копія ухвали суду від 05 вересня 2011 року та повістка про виклик у судове засідання вважаються врученими відповідачу.
Печерська районна в місті Києві державна адміністрація, залучена ухвалою суду від 05 вересня 2011 року до участі у справі №2а-3887/11/2670 як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, прибуття повноважного представника до суду не забезпечила, про причини не повідомила.
Згідно з частиною 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 17 листопада 2011 року о 14год. 04хв. у відкритому судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови про задоволення позову.
Дослідивши наявні у справі докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
ТОВ «Фірма Голд Плюс» зареєстроване Печерською районною у місті Києві державною адміністрацією як юридична особа 14 липня 2010року.
15 липня 2010 року ДПІ у Печерському районі відповідача взято на податковий облік як платника податків за №56742, що підтверджується довідкою ДПІ у Печерському районі від 26 листопада 2010 року №10789.
Державним реєстратором Печерської районної в місті Києві державної адміністрації внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запис про відсутність ТОВ «Фірма Голд Плюс»за його місцезнаходженням (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 14 червня 2011 року).
До податкового органу ТОВ «Фірма Голд Плюс»декларації та документи фінансової (податкової) звітності з моменту реєстрації не подавались (довідка від 16листопада 2010 року №41806/15-3). На час розгляду даної справи податкова заборгованість зі сплати відповідачем податкових зобовязань відсутня.
Враховуючи викладене, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши за правилами, встановленими статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України, докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд дійшов наступних висновків.
З системного аналізу норм Закону України «Про державну податкову службу в Україні»вбачається, що до компетенції органів державної податкової служби віднесено контроль за додержанням податкового законодавства.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про систему оподаткування»від 25 червня 1991 року №1251-ХІІ (з відповідними змінами на час виникнення спірних правовідносин; далі Закон №1251) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами (пункт 1); подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів) (пункт 2).
Згідно з Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 22 грудня 2010 року №979 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 року за №1439/18734 (надалі - Порядок), платники податків це, зокрема, юридичні особи (резиденти і нерезиденти) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) обєкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є обєктом оподаткування згідно з Податковим кодексом України або податковими законами, і на яких покладено обовязок із сплати податків та зборів згідно з Податковим кодексом України.
Відповідно до пункту 3.1 Розділу ІІІ Порядку, взяття на облік за основним місцем обліку юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків та зборів в органах державної податкової служби здійснюється після внесення відомостей про них до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців згідно із Законом, присвоєння кодів за ЄДРПОУ для юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів, для яких законом встановлені особливості їх державної реєстрації та які не включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Підпунктом 12.1 розділу XII Порядку передбачено, що з метою більш повного обліку платників податків - юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, унеможливлення отримання юридичними особами або фізичними особами - підприємцями неконтрольованих доходів підрозділи органів державної податкової служби, до функцій яких входить ведення обліку платників податків, повинні забезпечувати систематичний контроль за повнотою та своєчасністю взяття на облік юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців органами державної податкової служби після здійснення їх державної реєстрації, перереєстрації, реорганізації та внесення змін до реєстраційних чи установчих документів.
Згідно з підпунктом 12.2 Розділу XII Порядку, у рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні будь-якого виду перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків.
Згідно з підпунктом 12.4 Розділу XII зазначеного Порядку щодо кожного платника податків, щодо якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за формою, що затверджується центральним органом державної податкової служби. До Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб вносяться дані про подання запиту.
Відповідно до абзацу 1 підпункту 12.5 Розділу XII Порядку у випадку, якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням заформою№18-ОПП (додаток21) для вжиття заходів, передбачених частиною восьмою статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Частиною 8 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»передбачено, зокрема, що у разі одержання державним реєстратором від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобовязаний у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дати одержання повідомлення від органу державної податкової служби, направити рекомендованим листом юридичній особі повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Відповідно до абзацу 4 частини 8 статті 19 зазначеного Закону у разі повернення до державного реєстратора рекомендованого листа з відміткою відділення звязку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою або неподання юридичною особою протягом місяця з дати направлення їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Як вище встановлено судом, державним реєстратором Печерської районної в місті Києві державної адміністрації внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запис про відсутність ТОВ «Фірма Голд Плюс»за його місцезнаходженням, податкова заборгованість за податковими платежами станом у відповідача відсутня, а також - особа не виконує вимог податкового законодавства стосовно своєчасного подання до ДПІ у Печерському районі відповідних податкових декларацій та документів фінансової звітності.
Пунктом 67.2 статті 67 Податкового кодексу України встановлено право органів державної податкової служби звертатися в установленому законом порядку до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до пункту 11.10 Розділу XII Порядку у випадку, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом та у разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів податкової звітності, наявності в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням, то керівник органу державної податкової служби приймає рішення у вигляді розпорядження відносно платника податків - про звернення до суду або господарського суду із заявою (позовною заявою) про винесення судового рішення щодо припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, відміни державної реєстрації припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи підприємця, скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Статтею 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»встановлено, що підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, зокрема, є наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Враховуючи, наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запису про відсутність юридичної особи ТОВ «Бізнес-2010»за вказаним її місцезнаходженням, а також право органів державної податкової служби на звернення до суду з заявою (позовною заявою) про припинення юридичної особи, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Аналогічна правова позиція висловлена у рішенні Вищого адміністративного суду України від 16 серпня 2011 року у касаційному провадженні за №10931/09.
Отже, враховуючи, що відповідач шляхом неподання більше року до державних податкових органів та інших держаних органів відповідно до законів декларацій, бухгалтерської звітності та інших податкових і фінансових документів і відомостей, а також незнаходженням за місцем його реєстрації, що зумовило внесення відповідного запису державним реєстратором, - порушив правила здійснення господарської діяльності, встановлені Законом №1251, а також враховуючи вимоги статей 238, 239, 247 Господарського кодексу України, пункту 17 частини 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04 грудня 1990 року №509-ХІІ, статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»від 15 травня 2003 року №755-ІV та Податкового кодексу України, - суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність припинення юридичної особи - відповідача.
Згідно з частиною 1 статті 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Цією ж статтею встановлено, юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Частиною 1 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»встановлено, що суд, який постановив рішення про припинення юридичної особи, що не повязане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.
На підставі наведеного та керуючись статтями 9, 11, 69-72, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва задовольнити.
Припинити юридичну особу - товариство з обмеженою відповідальністю «Фірма Голд Плюс» (код за ЄДРПОУ 37195000), що не повязано з банкрутством юридичної особи.
Зобовязати державного реєстратора Печерської районної в місті Києві державної адміністрації виконати судове рішення щодо припинення юридичної особи товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Голд Плюс»(код за ЄДРПОУ 37195000), - вчинивши дії, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»від 15травня 2003 року №755-ІV.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя(підпис)О.В. Пісоцька
З оригіналом згідно.
Суддя О.В. Пісоцька