Постанова № 22109581, 16.03.2012, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2012
Номер справи
2а/2370/574/2012
Номер документу
22109581
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2012 року Справа № 2а/2370/574/2012

12 год. 30 хв.м. Черкаси Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Гаврилюка В. О.,

секретар судового засідання Білоус А. М.,

за участю представників:

Міністерства палива та енергетики України не зявився,

державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” Мисана В. М.,

державного підприємства “Златодар” Євтушенка В. В.,

прокуратури Зубенка В. С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Золотоніського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” до державного підприємства “Златодар” про стягнення штрафу,

встановив:

Золотоніський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” подав позов, в якому просить стягнути з державного підприємства “Златодар” до Державного бюджету України штраф в розмірі 20400 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що постановою державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області на відповідача за невиконання припису інспекції накладено штраф в розмірі 20400 грн. Вказану постанову відповідач отримав, проте визначену в ній суму штрафу не сплатив, а тому позивач просив стягнути штраф в судовому порядку.

Представники державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” та прокуратури в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову фактично не заперечив та зазначив, що у звязку з фінансовими проблемами не було можливості сплатити штраф у визначені строки.

Міністерство палива та енергетики України подало заяву про розгляд справи без участі його представника.

Заслухавши пояснення представників державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”, державного підприємства “Златодар” та прокуратури, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Державне підприємство “Златодар”, як субєкт господарювання юридична особа, ідентифікаційний код 00952545, зареєстрований 26.12.2003р.

Спеціальним законом, який визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, повязані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, є Закон України “Про електроенергетику” від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР (далі Закон № 575/97-ВР).

Відповідно до статті 9 Закону № 575/97-ВР державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду. Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, повязана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб субєктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та субєктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання субєктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”.

Інспектори з державного енергетичного нагляду мають право видавати субєктам електроенергетики та споживачам енергії обовязкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання субєктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж.

Згідно підпункту 4 пункту 13 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 р. № 131), головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право видавати в межах своєї компетенції субєктам електроенергетики, субєктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обовязкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням.

Судом встановлено, що 04.02.2011р. державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області видано наказ № 08/35-22-013, яким відповідно до вимог статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, статті 9 Закону України “Про електроенергетику”, статті 14 Закону України “Про теплопостачання”, Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 24 грудня 2004 р. № 817 (у редакції наказу Міністерства палива та енергетики України від 25 червня 2008 р. № 345), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 січня 2005 р. за № 71/10351, організовано проведення у строк з 14.03.2011р. до 18.03.2011р. включно та з 21.03.2011р. до 22.03.2011р. обстеження енергетичних обєктів державного підприємства “Златодар” з питань технічного стану, організації експлуатації енергоустановок та режимів споживання електричної енергії.

За результатами здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) складено акт № 08/35-22-044 від 22.03.2011р., в другому розділі якого описано ряд виявлених порушень державним підприємством “Златодар” вимог законодавства у сфері електроенергетики. Один примірник акту отримав керівник субєкта господарювання, про що свідчить відповідна відмітка.

На підставі вказаного акту державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області видано державному підприємству “Златодар” припис № 08/35-22-046 від 22.03.2011р. про усунення виявлених порушень у строк до 22.09.2011р. Припис отримав керівник субєкта господарювання, про що свідчить відповідна відмітка.

03.10.2011р. державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області видано наказ № 08/35-22-238, яким відповідно до вимог статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, статті 9 Закону України “Про електроенергетику”, статті 14 Закону України “Про теплопостачання”, Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 24 грудня 2004 р. № 817 (у редакції наказу Міністерства палива та енергетики України від 25 червня 2008 р. № 345), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 січня 2005 р. за № 71/10351, організовано проведення у строк 19.10.2011р. перевірки виконання державним підприємством “Златодар” виконання припису № 08/35-22-046 від 22.03.2011р.

За результатами здійснення заходу складено акт № 08/35-22-265 від 19.10.2011р. та акт перевірки (протокол) № 08/35-22-266 від 19.10.2011р., в яких зазначено про невиконання державним підприємством “Златодар” вимог припису № 08/35-22-046 від 22.03.2011р. Зазначені акти отримані керівником субєкта господарювання, про що свідчить відповідна відмітка.

Відповідно до статті 27 Закону № 575/97-ВР субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції субєктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою. Санкції, передбачені частиною восьмою статті 24, частинами третьою, четвертою і пятою статті 26 та частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. № 1312 затверджене Положення про порядок накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання. Згідно абзацу третього пункту 2 цього Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на субєктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Відповідно до пункту 5 Зазначеного Положення старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на субєктів господарювання штрафи: за правопорушення, передбачені в абзаці другому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до пятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

31 жовтня 2011 року старшим державним інспектором державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області винесена постанова № 08/35-22-276, згідно якої за невиконання вимог припису від 22.03.2011р. № 08/35-22-046 накладено на державне підприємство “Златодар” штраф у розмірі 20400 грн. Постанову отримав головний інженер підприємства 31 жовтня 2011 року, про що свідчить відповідна відмітка.

Згідно пунктів 10, 11 Положення про порядок накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, субєкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку. Рішення про накладення на субєктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.

Як свідчать матеріали справи, відповідач постанову про накладення штрафу у встановленому законодавством порядку не оскаржив, визначену в ній суму штрафу у встановлені терміни не сплатив.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з державного підприємства “Златодар” (19700, Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка, 47, ідентифікаційний код 00952545) в дохід Державного бюджету України штраф в розмірі 20400 (двадцять тисяч чотириста) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.О. Гаврилюк