ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2012 року Справа № 2а/2370/358/2012
10 год. 30 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,
при секретарі Гоголевій Ю.В.,
за участю представників сторін:
від прокуратури Пампущенко Ю.В.,
від позивача Мисан В.М., Генералов А.М.
від відповідача Мезенцев Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом прокурора м. Черкаси в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до споживчого товариства «Будгарант-2000»про стягнення фінансових санкцій, -
встановив:
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовом звернувся прокурор м. Черкаси в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», в якому ставить питання про стягнення з споживчого товариства «Будгарант-2000»(далі СТ «Будгарант-2000») фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 3400,00грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що під час проведення перевірки щодо додержання вимог законодавства про електроенергетику відповідачем встановлено численні порушення Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правил користування електричною енергією, Правил улаштування електроустановок. За результатами перевірки відповідачу внесено припис №08/30-10-157 від 17.06.2011р. про усунення порушень вимог Закону України «Про електроенергетику»та у звязку з невиконанням припису до відповідача застосовано штраф у сумі 3400,00грн., який у добровільному порядку відповідачем не сплачено. Отже, оскільки відповідачем не сплачено в добровільному порядку застосовані штрафні санкції, позивач просив стягнути вказану суму в судовому порядку.
Прокурор та представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, обґрунтовуючи їх обставинами викладеними в позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, посилаючись на ту обставину що постанова про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфери теплопостачання №08/30-10-341 від 30.11.2011р. була винесена без належного повідомлення та без участі представника СП «Будгарант-2000».
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»належним чином повідомлене про дату, час та місце розгляду справи у судове засідання свого представника не направило, причини неявки суду не повідомило.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що між ВАТ «Черкасиобленерго»та СП «Будгарант-2000»в особі директора Мезенцева Ю.В. укладено типовий договір про постачання електричної енергії №3025 від 03.08.2004р., дія вказаного договору на час розгляду справи не припинена (а.с.50-53).
З матеріалів справи вбачається, що в червні 2011 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області (далі - інспекція Держенергонагляду) проведено перевірку додержання вимог законодавства про електроенергетику СТ «Будгарант-2000».
В ході перевірки енергогосподарства вказаного підприємства встановлено певні порушення Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правил користування електричною енергією, Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, що підтверджується актом №08/30-10-155 від 17.06.2011р. про здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) (а.с.8-9).
За результатами перевірки директору СТ «Будгарант-2000»Мезенцеву Юрію Вікторовичу, 17.06.2011р. винесено припис №08/30-10-157 про усунення порушень вимог законодавства в галузі електроенергетики (а.с.10-11).
Вимоги вказаного припису №08/30-10-157 від 17.06.2011р. про усунення порушень Закону в електрогосподарстві СТ «Будгарант-2000»не виконало, що підтверджується актом №08/30- 10-324 та актом перевірки (протоколом) №08/30-10- 325 від 17.11.2011р. (а.с.15-17).
У звязку з цим Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»та п.п.2, 7, 8 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312), за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису №08/30-10-1 57 від 17.06.2011р. постановою від 30.11.2011р. №08/30-10-341 на Споживче товариство «Будгарант-2000»накладено штраф у розмірі 200 (двісті) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400,00гри.(три тисячі чотириста гривень) (а.с.19).
Вказану постанову 30.11.2011р. направлено цінним листом з описом на імя директора СТ «Будгарант-2000»Мезенцева Ю.В. (а.с.21).
Однак, станом на час розгляду справи штраф в розмірі 3400,00грн. СТ «Будгарант-2000»до Державного бюджету України не сплачено, чим порушено вимоги п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, яким передбачено, що сплату штрафу слід здійснити протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення.
Також у судовому засіданні, в якості свідка був допитаний державний інспектор з електронагляду ОСОБА_5, який пояснив, що 17.11.2011р. ним в присутності директора СТ «Будгарант-2000»Мезенцева Ю.В. було проведено перевірку виконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме: припису від 17.06.2011р. №08/30-10-157. Перевіркою встановлено, що вказаний припис СТ «Будгарант-2000»не виконано, а саме не призначено особу, яка буде заміщувати особу відповідальну за електрогосподарство у разі відсутності останньої та не проведено профілактичні вимірювання та випробування опору ізоляції та петлі фаза-ноль, чим порушено вимоги ст. 27 Закону України «Про електроенергетику». При виявлені вказаних порушень, було складено акт перевірки №08/30-10-325 від 17.11.2011р., який підписано директором СТ «Будгарант-2000»Мезенцевим Юрієм Вікторовичем.
Законом, що визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі є Закон України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. №575/97-ВР (далі Закон №575/97-ВР).
Відповідно до статті 9 Закону №575/97-ВР та пунктів l, 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. №929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.06 р. №131) (надалі за текстом Положення) державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема: отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення (стаття 9 Закону №575/97-ВР).
Пунктом 2 частини 3 статті 27 Закону №575/97-ВР встановлено, що за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій до суб'єктів господарської діяльності застосовується штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999р. №1312 суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін останній стягується у судовому порядку.
Беручи до уваги те, що суму штрафу в розмірі 3400,00грн. відповідачем у встановлені законом строки не сплачено, а також ту обставину, що постанова про накладення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 30.11.2011р. №08/30-10-341 у встановленому законом порядку не оскаржувалась, суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись статтями 86, 122, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов прокурора м. Черкаси в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до споживчого товариства «Будгарант-2000»про стягнення фінансових санкцій задовольнити повністю.
Стягнути з споживчого товариства «Будгарант-2000»(18002, м. Черкаси, вул. О. Дашковича, 34, ідентифікаційний код - 31078695) на користь державного бюджету України на розрахунковий рахунок 31114106700002 одержувач коштів УДКСУ у м. Черкасах Черкаської області, банк одержувача ГУДКСУ у Черкаській області, МФО 854018, ЄДРПОУ 38031150 (код класифікації доходів 21081100 «Адміністративні штрафні та інші санкції»символ 106) фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 3400 (три тисячі чотириста) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Ю. Гриньковська
повний текст постанови виготовлений 19.03.2012р.