Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
Справа № 2270/1267/12
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 лютого 2012 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіБлонського В.К.,
при секретаріВарченко В.В.,
за участі:
представника позивача Жубржицької О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Хмельницького районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_4 с. Гнатівці Хмельницького району Хмельницької області про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про стягнення з відповідача на користь позивача 4979,96 грн., незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
Свій позов позивач мотивує тим, що відповідач перебував на обліку у позивача у статусі безробітного починаючи з 24.12.2010 року по 20.07.2011 року, та в період перебування на обліку в такому статусі одночасно з 02.08.2010 року по 30.12.2010 року працював у ТОВ «Волочиськ-агро» за строковим трудовим договором і отримував дохід.
Згідно результатів звірки із податковим органом даних встановлено, що відповідач під час перебування на обліку у позивача в статусі безробітного, працював з 02.08.2010 року у ТОВ «Волочиськ-агро» за строковим трудовим договором і отримував дохід.
Згідно інформації, наданої податковим органом, позивач провів перевірку, за результатами якої складено акт розслідування № 34 від 14.10.2011 року.
Відповідно до чинного законодавства до зайнятого населення належать громадяни, що працюють за строковим трудовим договором та отримують дохід за виконану роботу і тому вони не можуть бути визнані безробітними.
Відповідач зобовязаний був повідомити про такі обставини позивача, чого в порушення своїх обовязків не зробив, та отримав за період з 24.12.2010 року по 20.07.2011 року допомогу по безробіттю у сумі 4979,96 грн., яку тепер необхідно стягнути з відповідача на користь позивача, тому що вона отримана незаконно.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, пояснивши суду, що відповідач зобовязаний був повідомити своєчасно відомості про обставини, що впливають на умови виплати відповідачу допомоги по безробіттю. Відповідач цього не зробив, та одночасно з отриманням допомоги по безробіттю працював у ТОВ «Волочиськ-агро» за строковим трудовим договором і отримував дохід.
Добровільно повернути отримані кошти відповідач відмовився, тому заявлено позов до суду.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, пояснивши суду, що він був ознайомлений із наказом про його прийняття на роботу у ТОВ «Волочиськ-агро», фактично в робочому процесі зайнятий не був, доходу не отримував, та окрім того пояснив суду, що з 01.06.2010 року по 01.12.2010 року перебував на посаді їздового у ПП "Хмельницька біохімічна лабораторія" та додав копію трудової книжки із записом про прийняття та звільнення із зазначеної посади.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач перебував на обліку у позивача у статусі безробітного починаючи з 24.12.2010 року по 20.07.2011 року та в період перебування на обліку в такому статусі одночасно з 02.08.2010 року працював у ТОВ «Волочиськ-агро» за строковим трудовим договором і отримував доходи.
Посадовою особою Волочиського районного центру зайнятості, на підставі звірки з податковим органом, було проведено перевірку, результати якої оформлено актом перевірки № 34 від 14.10.2011 року про розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 прийнятий робітником у ТОВ «Волочиськ-агро» на низькокваліфіковану ручну роботу у сільському господарстві, по строковому трудовому договору з 02.08.2010 року по 30.12.2010 року під час перебування відповідача на обліку у Хмельницькому районному центрі зайнятості у статусі безробітного та отримання допомоги.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року № 803-12 зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.
Згідно статті 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Пунктом "б" частини 3 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, також законодавством України можуть передбачатися й інші категорії зайнятого населення.
Одним із принципів страхування на випадок безробіття, відповідно до статті 2 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року № 1533-3 є принцип обовязковості страхування на випадок безробіття всіх працюючих на умовах трудового договору (контракту) та на інших підставах, передбачених законодавством про працю, за цивільно-правовим договором, військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, фізичних осіб-підприємців, а також добровільності такого страхування громадянами України, які працюють за межами України, членами особистого селянського та фермерського господарства, якщо вони не є найманими працівниками.
Статтею 4 цього ж Закону визначено перелік осіб, які підлягають страхуванню на випадок безробіття, в тому числі підлягають страхуванню на випадок безробіття особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту).
Із вказаних норм Закону суд приходить до висновку, що у разі якщо особа працює за трудовим договором вона підлягає обовязковому страхуванню на випадок безробіття і тому не може бути визнаною безробітною в розумінні статті 2 Закону України «Про зайнятість населення».
Відповідач працював за строковим трудовим договором укладеним із ТОВ «Волочиськ-агро» в період з 02.08.2010 року по 30.12.2010 року, та одночасно з цим перебував на обліку у Хмельницькому районному центрі зайнятості у статусі безробітного та отримував допомогу з 24.12.2010 року по 20.07.2011 року.
Статтею 25 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено, що розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначається Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Однією із умов, визначених частиною 2 статті 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», є обовязок застрахованої особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітної, своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Крім того відповідно пункту 1 частини 1 статті 31 цього ж Закону, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного. Згідно підпункту 1 пункту 5.5 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності» затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, повязаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами.
Відповідач в порушення вимог Закону при реєстрації його у позивача в статусі безробітного не повідомив позивача про те, що він з 02.08.2010 року він працював за строковим трудовим договором укладеним із ТОВ «Волочиськ-агро» на строк з 02.08.2010 року по 30.12.2010 року, що призвело до незаконної виплати відповідачу допомоги по безробіттю у сумі 4979,96 грн., за період починаючи з 24.12.2010 року по 20.07.2011 року.
Згідно частини 3 статті 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними, стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Так як відповідач працював за строковим трудовим договором, укладеним із ТОВ «Волочиськ-агро» на строк з 02.08.2010 року по 30.12.2010 року, та одночасно отримував у позивача допомогу в якості безробітного у сумі 4979,96 грн., тому цю суму необхідно стягнути з відповідача на користь позивача.
Відповідач в добровільному порядку зазначену суму не сплатив, незважаючи на претензію позивача від 24.10.2011 року за № 19 - 03/492.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та повністю доведений у судовому засіданні дослідженими доказами, тому суму незаконно отриманих коштів необхідно стягнути з відповідача на користь позивача.
На підставі наведеного, керуючись статтями 1, 2, 25 Закону України «Про зайнятість населення», статтями 2, 4, 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», підпунктом 1 пункту 5.5 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності», ст.ст. 9, 11, 86, 159 163, 167 КАС України суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_4 с. Гнатівці Хмельницького району Хмельницької області на користь Хмельницького районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового соціального страхування України на випадок безробіття код ЄДРПОУ 22985108, р/р 37171300901490, ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, 4979,96 грн., (чотири тисячі дев'ятсот сімдесят дев'ять гривень дев'яносто шість копійок) незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
В повному обсязі постанова суду буде виготовлена 17.02.2012 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 17 лютого 2012 року
Суддя/підпис/В.К. Блонський
"Згідно з оригіналом" СуддяВ.К. Блонський