Постанова № 22106343, 05.03.2012, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2012
Номер справи
2а-1870/1226/12
Номер документу
22106343
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 березня 2012 р. Справа № 2a-1870/1226/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Сумський міський центр зайнятості (далі по тексту позивач, Сумський МЦЗ), звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 (далі по тексту відповідач, ОСОБА_1) кошти як незаконно отриману допомогу по безробіттю у розмірі 10647,24 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач, який надав недостовірні відомості до Сумського міського центру зайнятості, незаконно отримав допомогу по безробіттю, яка підлягає поверненню.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та пояснив, що станом на день розгляду справи сума заборгованості відповідачем залишається не сплаченою.

У судовому засіданні відповідач позов визнав частково, зазначив, що дійсно працював за сумісництвом на ТОВ НВП «Енергомаш», звідки звільнений 03.02.2011 р. за власним бажанням. Порядком надання допомоги по безробіттю передбачено, що виплата допомоги по безробіттю особам, звільненим з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, у перші 90 днів не здійснюється. Виплата допомоги таким особам починається з 91 календарного дня. Вважає, що з нього має бути стягнена сума виплаченої допомоги по безробіттю за 91 день, а не в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази по справі суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення»від 1 березня 1991 року N 803-XII безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 24.02.2011 р. звернувся до Сумського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, де спеціалістом центру зайнятості була заповнена персональна картка № 185009311022400004 від 24.02.2011 року й особистим підписом підтверджено достовірність внесених до неї даних (а.с. 5). Крім того, відповідач повідомив, що на момент звернення до центру зайнятості він не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності та трудовою діяльністю не займається відповідно до його особистої заяви від 03.03.2011 р. (а.с. 6).

Як зазначив представник позивача, на підставі інформації, отриманої з ДПА України, та відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. N 60/62, службою зайнятості встановлено факт подання ОСОБА_1 недостовірних відомостей під час реєстрації в Сумському МЦЗ, про що Бердянським міським центром зайнятості складено Акт від 20.12.2011 р. (а.с. 12). Розслідуванням встановлено, що з 01.08.2008 по 03.02.2011 ОСОБА_1 працював за сумісництвом конструктором в ТОВ НВП «Енергомаш»та був звільнений за власним бажанням без поважних причин.

Під час перебування на обліку гр. ОСОБА_1 не повідомив спеціаліста про те, що працював за сумісництвом, та не подав довідку про отриманий дохід за останнім місцем роботи на ТОВ НВП «Енергомаш»для розрахунку допомоги по безробіттю. Відповідно до довідки № 161 від 04.01.2012 р. допомога по безробіттю відповідачу була виплачена за період з 03 березня 2011 року по 07 вересня 2011 року в розмірі 10647,24 грн (а.с. 17).

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 2 березня 2000 року N 1533-III (далі по тексту Закон) допомога по безробіттю особам, які звільнилися з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, призначається відповідно до частин першої та другої цієї статті, і її виплата починається з 91-го календарного дня.

Відповідно до п. 17 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. N 1266, у разі коли застрахована особа перед настанням страхового випадку (дня реєстрації в державній службі зайнятості як безробітної) працювала на кількох підприємствах середня заробітна плата обчислюється сумарно за шість календарних місяців у 12-місячному періоді перед настанням страхового випадку, не враховуючи повні календарні місяці (з першого до першого числа) перерви в роботі, на підставі довідок про середню заробітну плату, починаючи з останнього місця роботи.

Згідно з п. 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід) для застрахованих осіб (включаючи осіб, які працюють неповний робочий день (робочий тиждень) та добровільно застрахованих осіб), є останні шість календарних місяців, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок (в якому припинено дію трудового договору).

Тобто при розрахунку розміру допомоги по безробіттю ОСОБА_1 повинна бути врахована у тому числі заробітна плата за січень 2011 року на ТОВ НВП «Енергомаш», яка склала 655 грн (а.с. 15-16).

Натомість внаслідок подання недостовірних відомостей ОСОБА_1 під час розрахунку допомоги по безробіттю до 6-місячного періоду для розрахунку допомоги незаконно враховано липень 2010 року на ПАТ «СМНВО ім. М.В. Фрунзе», якому дохід склав 2540,08 грн.

Таким чином гр. ОСОБА_1 надав відомості, які не відповідають дійсності, незаконно отримав допомогу по безробіттю в сумі 10647,24 грн, яка підлягає поверненню.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Як вбачається з матеріалів справи, Сумський міський центр зайнятості повідомив відповідача про необхідність повернути на рахунок Сумського МЦЗ суму виплаченого матеріального забезпечення (а.с. 18), проте у встановлений строк кошти не сплачені.

Відповідно до п.п. 6, 8 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. N 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. N 7-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за N 232/16248, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. У разі відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Факт зайнятості ОСОБА_1 на ТОВ НВП «Енергомаш»підтверджується копією наказу про прийняття на роботу від 30.07.2008 р. № 27-1, копією наказу про звільнення з роботи від 03.02.2011 р. № 11, копіями розрахункових листів за січень-лютий 2011 року (а.с. 13-16).

Відповідач був знятий з обліку по безробіттю 07.09.2011 р. у звязку з працевлаштуванням.

Відповідно до ст. 12 Закону функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону Фонд має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.

Невідшкодування цих витрат порушує інтереси держави, яка є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом загальнообовязкового соціального страхування на випадок безробіття.

Таким чином, судом достовірно встановлено, що кошти, отримані як грошова допомога по безробіттю в сумі 10647,24 грн, відповідачем у добровільному порядку не сплачені, що підтверджується матеріалами справи та поясненнями представника позивача, тому суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми допомоги по безробіттю є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сумського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю задовольнити

Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Сумського міського центру зайнятості населення (40009, м. Суми, вул. Баумана, 45, р/р 37170001000293 ГУДКСУ в Сумській області м. Суми МФО 837013 код 13996509) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 10647 грн 24 коп (десять тисяч шістсот сорок сім грн 24 коп).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Л.М. Опімах

З оригіналом згідно

Суддя Л.М. Опімах

Повний текст постанови складено 07 березня 2012 року.